Problém s ExpressNet / centrálou ???

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Želva » pát 19 bře, 2021 6:25 am

Ahoj, na domácím modulišti používám centrálu STE CS2,4 (což by měl být klon NanoX-S88) společně s boosterem B4A připojeným přes CDE rozhraní. K ovlávání používám Roco Multimaus. Podél modulů mám na 4 místech rozbočení sběrnice Xpressnetu, ke kterým připojuji myš za jízdy lokomotivy. Žádná smyčka ve vedení rozvodu není. Z centrály jde jedna kratší větev a jedna delší větev Xpressnetu..
V poslední době se mi stále častěji začala objevovat nepříjemnost, že "vypadává" myš, což se dříve snad vůbec nestávalo. Za jízdy lokomotivy, když odpojím myš od přípojného místa jede mašina v pořádku dále, ale pokud se připojím k nějakému dalšímu místu, tak se displej myši sice rozvítí a zobrazí se na něm ovládaná lokomotiva, ale ta se okamžitě zastaví, zhasnou světla a rozjede se až po mírném otočení kontroléru myši a světla ji už nesvítí. Jakoby došlo k resetu centrály, ale přitom se nejedná o zkrat. Stane se to, když je připojena jedna i více myší naráz a dělá to velmi nepravidelně, nicméně stává se to. Pokud jedou naráz třeba 2 lokomotivy a po zasunutí telefoního konektrou myš "spadne", pak se zastaví obě lokomotivy. Podezříval jsem trochu myši, ale v nastavení X-Busu v menu settings mám u každí nastavenu jinou adresu a automatické adresování mám vypnuto. Zkoušel jsem to dát na ON a dělá to i s tímto nastavením. Verzi SW v myších mám 1.02.
Dokonce se nám jednou stalo, že po takovémto zastavení lokomotivy se mašina nerozjela ani po vypnutí a znovuzapnutí centrály!!! Musel jsem mašinu nadzvednout z kolejí a znovu ji na ně položit, pak už se "chytla". Nepodařilo se mi vylučovací metodou zjistit, co danou nepříjemnost způsobuje. Kdesi jsem se dočetl, že podobné chování by mohlo být způsobeno přetížením XpressNetu, nicméně v mojem případě jsou v provozu vždy max. 2 lokomotivy a centrála žádné další príslušenství (kromě Multimaus) nenapájí.... Vyloučil jsem, že by to bylo způsobeno konkrétní lokomotivou, nebo třeba chybou v kabelu myši, což jsem si původně myslel. Tuším, že na DCC wiki jsem se taky dočetl, že by něco podobného snad mohl způsobovat starší SW v myších a prý novější verze mají toto již odstraněné. Pak by mohlo být řešením upgrade SW na verzi 1.03, ale to jen hádám.
Netušíte někdo prosím, čím by to moho být?

A druhý problém: Jak jsem již psal mám centrálu propojenou s boosterem pomocí CDE rozhraní. Již od začátku se mi ale stává, že pokud zapnu centrálu jako první a až poté zapnu booster, tak dojde k odpojení centrály a LED na centrále signalizuje zkrat nebo přetížení a na myši svítí STOP. Pokud zapínám opačně nejdřív tedy booster a pak až centrálu nebo pokud zapnu nejdřív třeba booster (s odpojeným kabelem CDE), pak centrálu (s odpojeným CDE kabelem) a pak teprve připojím kabel CDE k boosteru, tak centrála nepřejde do zkratu. Možná je to blbost a můžu to klidně zapínat v pořadí napřed booster, pak centrála, ale říkam si, jestli se takto chovat skutečně má?

Díky za případné reakce!
TT, digitál, 4.epocha ČSD
Želva
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 22 led, 2010 9:46 am
Bydliště: Olomouc

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Myšpulín » pát 19 bře, 2021 7:58 am

Pouze k tomu druhému dotazu. Připojení CDE znamená signálové vodiče a chybový vodič. A ten bude způsobovat tento problém. Pokuj je booster již zapnut, na jeho E vodiči je požadovaný signál odpovídající normálnímu stavu (pokud nedojde ke skutečnému zkratu). Centrála po oživení již s tímto stavem řádně pracuje. Pokud je však booster vypnutý, zřejmě je přes nějaký odpor E vodič podržen na úrovni chyba. Ono je to i logické. Nemůžeš centrálou řídit vlak, když se k němu informace nedostane, protože nejede booster.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod HonzaM » pát 19 bře, 2021 8:15 am

Myslím že by stálo za pokus použít jinou centrálu, konkrétně DR5000 a třeba i booster DR5033. Nemáš okolí někoho kdo tohle zařízení má? Můj syn DR 5000 ve spojení s dvěma Multimausy používá a žádné problémy neměl.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 19 bře, 2021 11:14 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod zdeno » pát 19 bře, 2021 8:18 am

HonzaM píše:Myslím že by stálo za pokus použít jinou centrálu, konkrétně DR5000 a třeba i booster DR5033. Nemáš okolí někoho kdo tohle zařízení má. Můj syn DR 5000 ve spojení s dvěma Multimausy používá a žádné problémy neměl,

a zase si vyrobi jine problemy, se kterymi si nevi rady spousta uzivatelu.
Nebylo by lepsi, odchytit a napravit ty soucasne ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod zdeno » pát 19 bře, 2021 8:23 am

Myšpulín píše: Pokud je však booster vypnutý, zřejmě je přes nějaký odpor E vodič podržen na úrovni chyba. Ono je to i logické. Nemůžeš centrálou řídit vlak, když se k němu informace nedostane, protože nejede booster.

to povazujem za chybu, ze to neni cyklicky testovane. Pokud se pozaduje zasah obsluhy, tak je to spatne navrhnute !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod belgarat » pát 19 bře, 2021 8:30 am

Co jsi "v posledni dobe"
V poslední době se mi stále častěji začala objevovat nepříjemnost

menil na zapojeni Xpressnetu, cetrala <-> booster, nebo paternich rozvodech menil ? Upgradoval SW rocomysi ? Centraly ?

Spis nez DR5k bych radil pujcit / vyzkouset jinou centralu rady NanoX (klidne od Digi-CZ): mela by mit +-stejny SW jako Tvoje, a mozna bys dokazal omezi hledani chyby na HW v centrale / mimo ni. Napada mne jestli treba nedojde pri zasunuti rocomysi k nejakemu 'kratasu' nebo pretizeni - proste stavu kdy se resetne procesor v NanoX.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Želva » pát 19 bře, 2021 8:43 am

Co se změn týká, tak při posledním ježdění, od kterého jsem si chyby začal všímat (ale možná se příležitostně stala i předtím) jsem do mého layoutu zařadil nově právě ten booster připojený přes CDE k centrále. Ale, jak jsem s tím různě laboroval, tak ta chyba se pak stávala, i když jsem booster vypnul a odpojil a i když jsem neprodlužoval vedení XpressNetu k dalším novým modulům. Takže jsme zachoval konfiguraci, jaká byla dříve. Ani žádná další mašina nepřibyla. SW jsem nikde neupdatoval, v myších mám verzi 1.02. Podezříval jsem trošku kroucené telefoní kabely, které propojují myši s XpressNet přípojkami (protože kdysi mi originál ROCO kabel blbnul), ale zkoušel jsem s nima různě hýbat při zapojení a to na funkci nemělo žádný vliv. Já bych to taky asi viděl možná na nějaké přetížení, ale zaboha nevím, kde ho hledat. Jak jsem psal, jezdímemax. se 2ma mašinami naráz, takže max 2 myši v provozu, ale problém nastává, i když je zapojena třeba jen jedna. a je jedno, která. A stává se to při provozu jakékoliv lokomotivy, kterou doma mám, není to třeba vždy jen jedna konkrétní. A ještě jedna hypotetická poznámka - zdá se mi, že se problém začne objevovat vždy až po nějaké době provozu, že po zapnutí centrály a zahájení ježdění je nějakou dobu vše cajk a pak to začne blbnout. Ale třeba je to jen shoda okolností...
TT, digitál, 4.epocha ČSD
Želva
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 22 led, 2010 9:46 am
Bydliště: Olomouc

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Želva » pát 19 bře, 2021 8:49 am

Ještě bych pro úplnost doplnil, že mám na centrále vynut Railcom. A na jedné mašině, která byla v provozu jsme měl omylem nastaveno CV29 na (nesmyslnou) hodnotu 30, ale to nevím, jestli by mohlo způsobovat uvedené problémy...
TT, digitál, 4.epocha ČSD
Želva
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 22 led, 2010 9:46 am
Bydliště: Olomouc

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod zdeno » pát 19 bře, 2021 9:31 am

Želva píše: zdá se mi, že se problém začne objevovat vždy až po nějaké době provozu, že po zapnutí centrály a zahájení ježdění je nějakou dobu vše cajk a pak to začne blbnout. Ale třeba je to jen shoda okolností...

nehreje se booster ?? Tim myslim, ci neblbnu tepelne ochrany ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod prcek » pát 19 bře, 2021 9:34 am

Možná blbě čtu, ale zkoušeli jste rozjet mašinu, odpojit myš a připojit ji zpět do té samé zdířky? Pořád by mohla být chyba někde ve vedení, ale postupoval bych tak, že bych zredukoval zapojení na minimum a postupně přidával.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Želva » pát 19 bře, 2021 9:50 am

prcek píše:Možná blbě čtu, ale zkoušeli jste rozjet mašinu, odpojit myš a připojit ji zpět do té samé zdířky? Pořád by mohla být chyba někde ve vedení, ale postupoval bych tak, že bych zredukoval zapojení na minimum a postupně přidával.

K tomu zastavení dochází, když roujedu mašinu, odpojím se od zásuvky a přejdu ke kterékoliv jiné a zapojím. Většinou se myš načte amašina jede klidně dál, ale někdy se staně, to , co jsme popisoval. Je to prostě naprosto nahodile, žádná konkrétní mašina, myš nebo přípojné místo. Při testování jsem zkoušel mnohokrát odpojit a připojit do té stejné zdířky, což v provozu běžně nedělám, a chyba se nestala. Ale vzhledem k tomu, jak je to nahodilé, tak to prostě třeba zrovna náhodou vyšlo. Zkoušel jsem i použít jinou zdířku na centrále, ale taky bez úspěchu.
TT, digitál, 4.epocha ČSD
Želva
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 22 led, 2010 9:46 am
Bydliště: Olomouc

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Želva » pát 19 bře, 2021 9:53 am

zdeno píše:
Želva píše: zdá se mi, že se problém začne objevovat vždy až po nějaké době provozu, že po zapnutí centrály a zahájení ježdění je nějakou dobu vše cajk a pak to začne blbnout. Ale třeba je to jen shoda okolností...

nehreje se booster ?? Tim myslim, ci neblbnu tepelne ochrany ??


Problém nastává, i když je booster odpojen (i CDE kabel odpojen) a jede se pouze na úseku, který živí centrála. Jinak přechod mezi centrálou a boosterem je pomocí přechodového úseku se žárovkami, ale to myslím asi na sběrnici XpressNetu vliv snad nemá.
Jak bych poznal, že blbnou tepelné ochrany?
TT, digitál, 4.epocha ČSD
Želva
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 22 led, 2010 9:46 am
Bydliště: Olomouc

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Pater » pát 19 bře, 2021 2:03 pm

Želva píše:Ještě bych pro úplnost doplnil, že mám na centrále vynut Railcom. A na jedné mašině, která byla v provozu jsme měl omylem nastaveno CV29 na (nesmyslnou) hodnotu 30, ale to nevím, jestli by mohlo způsobovat uvedené problémy...

Zapnutý/vypnutý RailCom na centrále nemá vliv. Problémy způsobovaly NanoX s verzemi software se zapnutým prodlužováním nuly. CV#29 s hodnotou 30 není nesmyslné, jen neobvyklé - aktivní bity 1,2,3,4 (28/128rychlostních kroků, analog povolen, RailCom povolen, charakteristika řízení rychlosti podle CV#67 až #94).
Ještě otázky:
Jaké používáš zdroje (transformátory)?
Proč je pro maximálně dvě současně jezdící lokomotivy používán Booster?
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Želva » pát 19 bře, 2021 3:26 pm

Jako zdroje používán toroidní trafa. To použití boosteru je u mě trochu diskutabilní, přesně, jak píšeš. Bylo to zamyšleno spíše do budoucna pro účely rozšiřování kolejiště, nyní by asi nemusel být nuntý. Nicméně, jak už bylo řečeno, tak ten problém se děje i pokud se jezdí bez boosteru, jen na centrálu. Zda-li má moje centrále (STE) aktivováno to prudložování nuly (nevím o co jde), tak to nedokážu posoudit. Dá se to nějakou jednoduchou cestou zjistit?
TT, digitál, 4.epocha ČSD
Želva
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 22 led, 2010 9:46 am
Bydliště: Olomouc

Re: Problém s ExpressNet / centrálou ???

Příspěvekod Pater » pát 19 bře, 2021 7:10 pm

Želva píše:Jako zdroje používán toroidní trafa.

A výkon (výstupní napětí, proud)?
Želva píše:Zda-li má moje centrále (STE) aktivováno to prudložování nuly (nevím o co jde), tak to nedokážu posoudit. Dá se to nějakou jednoduchou cestou zjistit?

Dá se to vypnout v PoM režimu CV7=50 a následně CV7=45 (na zadání hodnoty je 15 sekund).
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 40 návštevníků