Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod ondrejh » pon 15 bře, 2021 7:02 am

Ahoj, prosím o radu. Rozhodl jsem se začít s digitálem a koupil startovací set Piko Smartcontrol light, včetně již osazené lokomotivy. Do druhé starší Roco mašinky, která má přípravu a konektor NEM652, jsem pořídil dekodér TAMS LD-G-31. Problém nastává, pokud mám na kolejiště obě mašinky. Ta ze startovací sady frčí bez problémů, ale Roco s novým dekodérem téměř nejede. Občas cukne, ale chová se nevypočítavě. Pokud je na kolejišti sama, tak jede bez problémů. Poradíte, prosím, kde by mohl být zádrhel?
ondrejh
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 14 bře, 2021 6:20 pm

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod sidlo » pon 15 bře, 2021 7:35 am

Má každá lokomotiva svoji vlastní (jedinečnou) adresu?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod jipol57 » pon 15 bře, 2021 10:54 am

sidlo: kdyby je měl na stejných adresách, tak by obě jezdily současně.
Neznám startovací sadu PIKO, ale je schoná utáhnout 2 mašiny? Když samotná ROCO jede dobře?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod sidlo » pon 15 bře, 2021 11:02 am

Když mě to z toho popisu chyby nebylo jasné.
Piko Smartcontrol light - na provozní koleji dává 2 A, v paměti udrží 20 lokomotiv. To by mělo být bez problémů.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod ondrejh » pon 15 bře, 2021 1:22 pm

Tak tak podle specifikace má Smartcontrol light zvládnout až 20 lokomotiv. Asi si budu muset někde “vypůjčit” dekodér od jiného výrobce než se pustím do začátečnikého přenastavování adres :-)
ondrejh
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 14 bře, 2021 6:20 pm

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod sidlo » pon 15 bře, 2021 1:45 pm

Dekodéry všech výrobců mají z výroby nastavenou adresu 3.
Centrála Smartcontrol light má svorky:
- Gleis Rot/Schwarz - pro napájení provozní koleje (kolejiště) a je jištěna 2 A
- Programmier Gleis - programovací kolej, tato kolej musí být fyzicky oddělena od normálního kolejiště, je jištěna 250 mA, programují se na ní lokomotivy, současně může být na programovací koleji pouze jedna lokomotiva nebo dekodér

Na programovací kolej postavit programovanou lokomotivu. Potom pomocí manuálu k SmartControl light změnit jedné (lépe v obou) lokomotivě adresu z intervalu (doporučuji) 4 - 99. Adresa se mění v CV1. Ostatní CV mohou zůstat nezměněna.

Po novém nastavení CV1 (adresa lokomotivy, každá jinou adresu) tuto vyzkoušet na provozní (kolejiště) koleji.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod Trixt » pon 15 bře, 2021 3:17 pm

A nebude problém právě v tom, že je do kolejiště připojen výstup pro programovací kolej?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod jipol57 » pon 15 bře, 2021 3:45 pm

Trixt píše:...

Vsadil bych se, že to tak bude. A že jsem měl částečně pravdu taky já. 2 loko neutáhne ten výstup. :D
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod horak » pon 15 bře, 2021 4:25 pm

ondrejh píše:....jsem pořídil dekodér TAMS LD-G-31. Problém nastává....

Odo mma to nebude rada, ale iba konstatovanie. Aj ja mam LD-G-31. Od roku 2009 lezi v krabicke s oznacenim DIVNY. Spraval sa nevypocitavo (aj solo na setovom ovale). Mal som ho v Hektorovi PMT. Z mojho pohladu to boli vyhodene prachy. Nahradil som ho so ZIMO MX630P16 a odvtedy mam pokoj.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod ondrejh » pon 15 bře, 2021 4:43 pm

Trixt píše:A nebude problém právě v tom, že je do kolejiště připojen výstup pro programovací kolej?


Neeee :-))) Překontroloval jsem a zde chybka mezi “klávesnicí a židlí” není.

Ještě dodám, že pokud jsou na kolejišti obě lokomotivy a Piko nejede, tak se Roco s TAMS dekodérem chová normálně. Pokud Piko jede, tak se Roco jakoby nedostává šťavy a nejede nebo cuká atp.

Večer zkusím nastavit, jak radil @sidlo
ondrejh
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 14 bře, 2021 6:20 pm

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod ondrejh » pon 15 bře, 2021 4:44 pm

horak píše:
ondrejh píše:....jsem pořídil dekodér TAMS LD-G-31. Problém nastává....

Odo mma to nebude rada, ale iba konstatovanie. Aj ja mam LD-G-31. Od roku 2009 lezi v krabicke s oznacenim DIVNY. Spraval sa nevypocitavo (aj solo na setovom ovale). Mal som ho v Hektorovi PMT. Z mojho pohladu to boli vyhodene prachy. Nahradil som ho so ZIMO MX630P16 a odvtedy mam pokoj.


Ajaj :-)
ondrejh
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 14 bře, 2021 6:20 pm

Re: Problém s řízením dvou lokomotiv současně

Příspěvekod ondrejh » pon 15 bře, 2021 11:26 pm

Tak jsem si pohrál s nastavením CV a podařilo se mi docílit stavu, že Roco (TAMS LD-G-31 dekodér) již jede normálně. Mám podezření, že to způsobovalo nastavení automatické detekce analog režimu. Což by mohlo odpovídat i tomu, proč se lokomotiva sama rozjížděla, když byla na 0 a jela pouze Piko. Takže, pokud bude někomu dalšímu dekodér LD-G-31 způsobovat vrásky, tak je potřeba si projít nastavení CV a drobet upravit výchozí hodnoty resp. výchozí nastavit, protože některé jsou nastaveny jinak, než zmiňuje jako výchozí dokumentace.

Všem díky za snahu pomoci!
ondrejh
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 14 bře, 2021 6:20 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kapmor a 41 návštevníků