DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod Sarge » ned 14 bře, 2021 9:08 pm

Zdravím.
Ač jsem už vláčky měl, vracím se k nim po dlouhé pauze a snažím se zorientovat. Konečně mám dost prostoru na to abych zrealizoval kolejiště s dvoukolejnou tratí a tak zjišťuju jaké jsou vlastně možnosti. Pochopil jsem už zhruba o čem je digitální řízení vs analogové ale nikde jsem se nedopátral odpovědi na to, kolik toho můžu na jednu centrálu provozovat, než budu potřebovat tzv. booster. Je mi jasné že to nejde říct přesně na kus ale nějak obecně, možná ze zkušeností by mě zajímalo, kolik toho jde na jednu centrálu provozovat? Počítám hlavně s osobní dopravou, takže si uvědomuju, že i vagony a jejich osvětlení něco bere. Odstavené vagony můžou být na odpojené koleji - v reálu by taky nesvítili a požizovat dekodér pro jednotlivé vagony je z mého pohledu (hlavně finančně) nesmysl. A potom ještě - počítá se mezi tyto lokomotivy i ty které jsou jen na kolejišti "odstavené" a připravené vyrazit, nebo jen ty co jsou opravdu v pohybu? Nepředpokládám totiž, že bych chtěl zároveň jezdit s 10ti vlaky... Raději řídit jeden a pořádně. Předem díky. :)
PS: Bavíme se jen o vlacích. Přehazování výhybek bych raději ponechal v analogu. Líbí se mi představa to hezky přepínat na klávesnici než na tlačítkách ovladače...
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod look23 » ned 14 bře, 2021 9:21 pm

Ten odběr je závislý na několik věcech:
- zvukové nebo nezvukové lokomotivy?
- osvětlené (případně kolik vozů) nebo neosvětlené vozy soupravy?
- proudová detekce osazení?
- jaké měřítko?

Tohle jsou všechno proudy, které centrála musí obsloužit.
Ale platí nepřímá úměrnost - čím více těchto serepetiček, tím méně souprav ti utáhne centrála.

Obecně by ti centrála mohla utáhnout 3 až 5 souprav, ale dost to závisí podle bodů výše.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod zdeno » ned 14 bře, 2021 9:22 pm

ja podporujem Loconet,
jsou ruzne cetraly, od Miniboxu po Intelibox a kazda centrala ma jinou silu DCC.
Optimalni je proud 3A, ktery dokaze utahnout 10 analog nebo 10 DCC anebo 3 zvukove masiny.
Silnejsi rpoud se nedoporucuje, protoze nemusi fungovat ochrany a potom hrozi pozar nebo aspon velke poskozeni teplem.
Jinak doporucuji jednu centralu a jeden booster pro Loconet, protoze zkrat neodstavuje ovladace.
---
O Roco (Lenz) nech napise nekdo jiny.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod Sarge » ned 14 bře, 2021 9:29 pm

Díky za rychlé reakce. Měřítko je rozhodnuto, TT. Lokomotivy nezvukové - preferuji elektrické lokomotivy (ohromnou radost mi udělali nový Bastardi od Kuehnu) a u těch mě zvuk co jsem slyšel (pravda jen zprostředkovaně z videí) nepřesvědčil že to stojí za to. Délka nádraží je projektované na 6 vozů + loko aby se vešla k nástupišti a nestála nesmyslně někde mimo.
Z toho co jsem si tu četl tak vím že je vícero druhů centrál a někteří preferují to jiní zase tamto. Jak jsem psal, nemám s tím nějaké skušenosti ale čistě "od pohledu" na mě největší dojem udělalo Roco s z21 (ta levnější varianta za cca 5k ne ta Pro :) )
Ještě doplněk k detekci obsazené koleje - tohle zatím nevím / nedokážu odpovědět. Vím že existuje víc variant, ale nerozhodl jsem se která pro mě má správný poměr užitná hodnota / náklady / obtížnost zapojení a tak dál. Pokud se definitivně rozhodnu pro digitál, budu dál řešit tyhle věci. Jen možná pro pořádek je otázka, jak velkou to hraje roli?
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod Ivan » ned 14 bře, 2021 9:55 pm

Ahoj,
Záleží samozřejmě na tom, jak velké kolejiště plánuješ, můžeš upřesnit . Pravděpodobně tě však na domácím kolejišti nebude centrála početně omezovat. Podivej se ještě na centrálu DR5000, k z21 zajímavá varianta.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod jipol57 » ned 14 bře, 2021 9:56 pm

Sarge píše: na mě největší dojem udělalo Roco s z21 (ta levnější varianta za cca 5k ne ta Pro :) )

Zdá se mně, že na tvé požadavky bohatě stačí. Zvláště, když chceš mít odpojené úseky s odstavenými vlaky. Jen pozor, abys náhodou neměl nějaký starší vagon se žárovkama.
A ta cena...? Je to těžké, ale dá se občas narazit na modelbazaru, na z21 s multimaus a zdrojem do 2500Kč. Já sám jsem takhle koupil dva. První za 2tis., druhý (náhradní) za 2,3tis. Kč. A raději při stavbě, si rozdělit úseky a "kdyby" to někdy centrála nestíhala, tak jen doplnit booster. Takhle to mám já, ale zatím moje jízdy zvládá dobře.

Edit: konkretně - Mám H0, na připojených úsecích mně stojí 7 lok, a k tom s jednou až dvěmi jedu i se zvukem. A jede to. Proud jsem ještě neměřil. Vagony bez osvětlení.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod Sarge » ned 14 bře, 2021 11:07 pm

Ano, DR5000 jsem také "zaznamenal".
Přikládám plánek, který by měl nastínit alespoň hrubé obrysy. Možná to bude ku prospěchu věci, protože mě upozorníte na nějakou fatalitu.
Nenapadá mne teď honem lepší místo než uložto tedy odkaz: https://uloz.to/tam/dcbb3a06-1691-4be3- ... a471a7b084

Nejdelší strana má něco přes 5 m, ramena vlevo 2.6 m, vpravo 1.9 m +/-
Jak jsem říkal můj hlavní zájem jsou osobní vlaky s odstavným/ seřaďovacím nádražím pro ně. Ano, mám několik (asi 6 nebo 7 starších vozů které ještě používají žárovičky (taková ta stará klasika. Měl jsem je ještě jako kluk. Mimo jiné proto tíhnu k TTčku. Nedají se s osvětlením použít? Předpokládal jsem že u vagonů to problém není (loko, tam je to jasné z toho na jakém principu to funguje.
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod Ivan » pon 15 bře, 2021 5:41 am

Vkladej kdyžtak planky jako obrazovou přílohu nebo přes rajče, z mobilu se blbě stahuje ulozto :D.

O DR5000 píšu, protože kromě jiného má zdroj s napájecím napětím 15V. Roco má tuším 18V, což je na TT trochu moc. Výrobci obvykle doporučují max 12-15V. Je to kvůli zatížení elektroniky DPS loko. U Roca to snad lze řešit výměnou trafa (nastavitelné to má jen Z21). Někdo na tom však jezdí i takto.

Nechci však říkat, že je z21 špatná, to není, službu ti také odvede. DR5000 ti však případně do budoucna využívat více věcí, kdyby ses pro ni rozhodl. Na druhou stranu, počáteční investice z21 neni v celkovém objemu velká a vždycky se dá prodat. Nebo ti že setu zůstane myš, kterou můžeš používat i s DR5000(já to tak mám, valí se mi v šuplíku stará roco kostka).
Nechci tu však rozpoutat šílenou diskuzi o napětí, jak se tu někdy stane. Zvlášť když na elektro nejsem moc odborník, ale tohle jsou závěry, které jsem si z toho odnesl.

Žárovky podle mne nejsou vhodné, v kolejích máš DCC napětí. Třeba to vysvětlí někdo erudovanejší :mrgreen:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod sidlo » pon 15 bře, 2021 5:51 am

Z našeho provozu. DR5000 s nastaveným proudem 3 A. Všechny úseky s proudovou detekcí. Všechny dekodéry pro výhybky a návěstidla mají oddělené napájení. Kolejiště modulové, rozvinutá délka asi 30 m. Na kolejišti současně 10 lokomotiv, z toho 3 zvukové. Současně jedoucích lokomotiv 5, ostatní stojí ve stanici. Provoz bezproblémový. Pokud počet lokomotiv přesáhne 10, tak začne vypadávat nadproudová ochrana.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod Sarge » pon 15 bře, 2021 9:12 am

Zde plánek :) Někde chybý pár propojek a kolejnic ale myslím že to dává jasný přehled o tom jak by to asi mělo vypadat.
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod look23 » pon 15 bře, 2021 9:30 am

Spojku na pravém zhlaví mezi prostřední traťovou kolejí a pravo traťovou kolejí u pošty, bych protáhl více do oblouku (místo levé výhybky bych dal obloukovou).
Nedokážu si představit, jak by se tam lámaly vozy. Nejdříve ostrá vpravo a pak vlevo do oblouku.
Přílohy
planek_hulin2.png
planek_hulin2.png (24.4 KiB) Zobrazeno 3319 krát
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod Sarge » pon 15 bře, 2021 9:50 am

look23 píše:Spojku na pravém zhlaví mezi prostřední traťovou kolejí a pravo traťovou kolejí u pošty, bych protáhl více do oblouku (místo levé výhybky bych dal obloukovou).
Nedokážu si představit, jak by se tam lámaly vozy. Nejdříve ostrá vpravo a pak vlevo do oblouku.


Díky za připomínku. Původně jsem se těm obloukovým výhybkám chtěl vyhnout úplně ale nakonec vzniklo tohle. Protáhnout tu spojku do oblouku by jinak asi neměl být problém.
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: DCC počet lokomotiv na jednu centrálu

Příspěvekod jirkan » pon 15 bře, 2021 5:06 pm

Pokud se stále ještě bavíme o tom, co zvládne centrála, tak poznámku k žárovkám. Mám sice H0, ale funguje to stejně. Ještě z analogových dob jsem měl dost vozů Fleischmann se žárovkovým osvětlením. Po přechodu na DCC zářily jak vánoční stromek, ale hlavně pěkně topily, až jsem měl strach o plast. Tak jsem je vyměnil za 19 V a bylo po problému.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků