Servo dekodér s Arduinem

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod ohruska » ned 24 led, 2021 4:07 pm

Prosil bych o nasměrování.
Chci stavět servo dekodér řízený Arduinem.
Někde jsem viděl dekodér pro asi 16 serv, kde byla pro každá servo nastavena pozice do plusu a pozice do mínusu pomocí pole.
Ale momentálně se mě nedaří tento zdrojový kód znovu najít.
Pomůže někdo s nasměrováním.
Děkuji Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod BohousP » ned 24 led, 2021 4:19 pm

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod ohruska » ned 24 led, 2021 4:30 pm

Děkuji, to je ono.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 24 led, 2021 10:46 pm

Myslels tohle ?:
https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... ro-15-serv

Ale i tak díky za tenhle odkaz.
Taky si ho prostuduju ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod sidlo » pon 25 led, 2021 7:33 am

Pár poznámek z provozu:
  • u některých serv se nedají odstranit zákmity při spuštění, v provozu to nevadí nebo to není vidět v případě, že struna je v koncové poloze lehce napružená
  • 15 serv je celkem hodně, Arduino to zvládne, problémem je délka vodičů k servu, pokud je to více než 1 m tak mohou nastat problémy, tedy nemá smysl osazovat součástkami všechny výstupy
  • pokud je k řízení použita nějaká automatika, tak chvíli trvá, než se všechna serva přestaví, potom je žádoucí aby serva měla hlídání koncové polohy (jedné nebo obou), v programu potom kontrolovat přestavení serva, v JMRI je to zpětný ohlas TWO SENSOR nebo ONE SENSOR
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod look23 » pon 25 led, 2021 9:18 am

K servům prodával eshop pojezdy.eu odrušovací filtr viz odkaz

Těch 16 serv najednou by mě zajímalo, protože taková Mega 2560 zvládne maximálně 15 (počet PWM výstupů).
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod ohruska » pon 25 led, 2021 10:05 am

Mě šlo jen o kostru toho programu.
Já bych chtěl použít toto:
pwm-servo-shield-for-arduino-16-channel-12-bit-i2c.jpg
pwm-servo-shield-for-arduino-16-channel-12-bit-i2c.jpg (71.35 KiB) Zobrazeno 3367 krát

Na desce je místo pro vstupní obvody.
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod belgarat » pon 25 led, 2021 12:09 pm

look23 píše:K servům prodával eshop pojezdy.eu odrušovací filtr viz odkaz

Těch 16 serv najednou by mě zajímalo, protože taková Mega 2560 zvládne maximálně 15 (počet PWM výstupů).


Vic serv muzes ovladat ruznymi "triky" i s mensim Arduinem. Muzes na vystup PWM zapojit demultiplexer; mam to pouzite v https://github.com/svatoun/analog-servopoint (tzn. ze 4 PWM vystupu krmim 8 serv). Nebo muzes davat jednotne PWM vsem, a spinat napajeni jen toho serva, se kterym se prave ted pracuje. V obojim pripade muzes ovladat vic serv, ale nelze pohybovat _vsemi nebo libovolnymi najednou_. Takove omezeni vetsinou v pripade zeleznice neva :)

Ad ten obvod co pise ohruska: Pokud obsahuje IC PCA9685, kdysi jsem to zkousel s vice knihovnami, vc. https://github.com/NachtRaveVL/PCA9685-Arduino kterou jsem pouzival kvuli software I2C (nevychazely mi piny); ten samozrejme omezeni na soucasny pohyb nema :) Napajeni serv doporucuju doplnit o clen z dilny Patera (https://sites.google.com/view/pater/dcc/servo_decoder), ktery potlaci cukani pri nabehu napajeni (odzkouseno na nekolika seriich / dodavetelich SG90 z CIny - ale bez zaruky obecne).

Pro praktickou aplikaci radim drzet se rady Sidla -- moc dlouhe draty = moc problemu. Radsi pouzij nekolik malych Arduin v mistech koncentrace serv, nez jedno Mega.
Naposledy upravil belgarat dne pon 25 led, 2021 12:12 pm, celkově upraveno 2
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod JenikPluto » pon 25 led, 2021 12:10 pm

look23 píše:K servům prodával eshop pojezdy.eu odrušovací filtr viz odkaz

Těch 16 serv najednou by mě zajímalo, protože taková Mega 2560 zvládne maximálně 15 (počet PWM výstupů).


Nikoliv, Mega 2560 zvladne max. 48 serv (4 timery, kazdy 12 serv) viz.

Ja na Mega 2560 provozuju 24 serv v kolejisti (samozrejme s externim napajenim) + Loconet.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod Pater » čtv 11 úno, 2021 9:36 pm

look23 píše:Těch 16 serv najednou by mě zajímalo, protože taková Mega 2560 zvládne maximálně 15 (počet PWM výstupů).

Zkoušel jsem servo dekodér od Geoffa Bunzy, který používá jinou knihovnu. Serva nejsou omezeny počtem a lze je řídit na každém výstupním pinu Arduina. Knihovna Software Servo umožňuje ovládat i více serv pokud každých 50ms zavoláte funkci "::refresh()". Je tam proto i omezení délky přerušení. Skeče dekodérů od Geoffa Bunzy lze nalézt v knihovně NMRA.
Dekodér jsem zkoušel pouze na Arduinu Nano, na MEGA jsem nezkoušel.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod HO Dušan » čtv 18 úno, 2021 4:55 pm

EDIT:Z důvodu upozornění jednoho člena na tzv. "DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ" jsem byl donucen mé některé příspěvky, aby jsem neměl další problémy, smazat. Postupně je ale budu editovat.

Pozn: Mé příspěvky a jejich obsah jsou volně šiřitelné a myslím si, že když zde někdo něco zveřejní, tak ať je to dále volně šiřitelné a nám všem modelářům to pomáhá.
Naposledy upravil HO Dušan dne sob 17 dub, 2021 12:00 pm, celkově upraveno 3
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod HO Dušan » čtv 18 úno, 2021 5:04 pm

EDIT:Z důvodu upozornění jednoho člena na tzv. "DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ" jsem byl donucen mé některé příspěvky, aby jsem neměl další problémy, smazat. Postupně je ale budu editovat.

Pozn: Mé příspěvky a jejich obsah jsou volně šiřitelné a myslím si, že když zde někdo něco zveřejní, tak ať je to dále volně šiřitelné a nám všem modelářům to pomáhá.
Naposledy upravil HO Dušan dne sob 17 dub, 2021 12:00 pm, celkově upraveno 2
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod belgarat » čtv 18 úno, 2021 10:05 pm

Potiz je, ze dost "DIY" dekoderu ma napajeni bud z DCC (smula), nebo ma DCC jen jako signal a napajeni PIC + serva jde z jedne svorky. Nevim teda o dekoderu, ktery by mel extra napajeny PIC ... Vyjma toho obvodu pro 16x servo co sem daval ohruska (ale to zas neni dekoder :))
Vrele nedoporucuju napajet elektroniku z DCC (samozrejme usmerneni, regulator napeti, blabla) - pri zkratu centrala vypne trakci ... i s dekoderem, ktery muze rizlou vyhybku prestavit.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod HO Dušan » sob 20 úno, 2021 11:55 pm

EDIT:Z důvodu upozornění jednoho člena na tzv. "DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ" jsem byl donucen mé některé příspěvky, aby jsem neměl další problémy, smazat. Postupně je ale budu editovat.

Pozn: Mé příspěvky a jejich obsah jsou volně šiřitelné a myslím si, že když zde někdo něco zveřejní, tak ať je to dále volně šiřitelné a nám všem modelářům to pomáhá.
Naposledy upravil HO Dušan dne sob 17 dub, 2021 12:01 pm, celkově upraveno 3
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Servo dekodér s Arduinem

Příspěvekod zdeno » ned 21 úno, 2021 7:45 am

pokud jsou vyhybky napajene z DCC, tak by asi stacilo oddelit napajeni od koleji pres samostany booster a je vymalovane.
Teda zkrat v kolejisti neomezi moznost prestaveni "riznute" vyhybky.
Je to sice duplicita, ale pokud s tim pocitate uz v navrhu, je to celkem bezbolestne.
A budete mit moznost volby mezi spojenim dohromady a kazde samostatne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků