TCO problém

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: TCO problém

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 03 led, 2021 8:39 pm

Pater píše:
Zdenek Valter píše:Pánové promiňte, ale tohle dohadování není řešení problémů Michala.

To si také myslím. Já se také dohadovat nechci, jen se chci dobrat relevantních odpovědí.
Zdenek Valter píše:To Pater: Pokud řešíme problém 3, já podobně jako Pavel-HP vidím možný problém právě v tom napájení - to se dá eliminovat použitím externího zdroje.
michal.kubista píše:1. K RJ12 konektorům - ty jsou dělané jako signálové,a proto se Pavlovi (a ani mě) nelíbí jako napájecí, zejména, jestli máš po cestě nějaké rozbočovače, spojky a podobně. 0.12W zvládnou, ale ztráty na několika přechodech můžou být kritické.

Já nevidím problém ani v napájení, ani v konektorech. Konektory RJ jsou z vyrobeny fosforbronzu a jsou zlaceny. Přenášený proud těmito konektory může být až 1,5A na pin. Podle specifikace sběrnice má být odběr jednoho zařízení menší než 20mA, což TCO splňuje. Na sběrnici je 12V, TCO pracuje na 5V, pro stabilizátor je potřebných 8V. Chcete mi říct, že na přechodech a vodičích máte úbytek 4V?

Promiň ale to 20 let co používám RJ konektory a má zkušenost je ta, že bych na ně až tak nesázel, stačí Ti špatně zasazený konektor, ulomený jazýček a v zápětí tam je problém.
Další věc je ta, že Ty přímo neznáš pravý stav věci a my bez měření Michala Š. vaříme jen z vody.
Taky si musíš uvědomit, že ty si ty případné chyby a úbytky máš možnost změřit a ověřit, jsi na to určitě suprově vybavený.
Michal Š. ne a tak bychom měli spíš stanovit metodu řešení a měření pro méně zdatné kolegy v elektrotechnice a ne tu slepě obhajovat svoje názory, které jsou samozřejmě racionální a pravdivé ale teď k tomu není vhodný čas.
Pater píše:Jen pro zajímavost, kdo z vás si připojuje Multimaus na externí zdroj?

No to si použil docela nevhodný příklad nemyslíš? ;-)
Pater píše:
michal.kubista píše:2. Dioda ve schématu chrání pouze samotné TCO, ale pokud připojíš napájecí napětí na M L svorky obráceně a budeš mít připojený XpressNet, tak pouštíš dva zdroje proti sobě do tvrdého zkratu!!!

A spojování dvou zdrojů paralelně je podle vás úplně v pořádku?

Ale hochu hochu, od kdy se externí zdroj připojuje paralelně? Nebo jsem tuhle poznámku pochopil špatně?
Externí zdroje napájí přeci zařízení nezávisle na původním!!!
Tak jsem to myslel a tak rozumím tomu co píše Pavel-HP a Michal Kubišta.
Ale dost bylo řečí jestli se MIchalovi Š. povede instalovat externí zdroj a problém nezmizí tak bude zřejmé, že problém v napájení i přes rozvod RJ nebude.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TCO problém

Příspěvekod michal.kubista » ned 03 led, 2021 9:35 pm

Zdenek Valter píše:
Pater píše:
michal.kubista píše:2. Dioda ve schématu chrání pouze samotné TCO, ale pokud připojíš napájecí napětí na M L svorky obráceně a budeš mít připojený XpressNet, tak pouštíš dva zdroje proti sobě do tvrdého zkratu!!!

A spojování dvou zdrojů paralelně je podle vás úplně v pořádku?

Ale hochu hochu, od kdy se externí zdroj připojuje paralelně? Nebo jsem tuhle poznámku pochopil špatně?
Externí zdroje napájí přeci zařízení nezávisle na původním!!!
Tak jsem to myslel a tak rozumím tomu co píše Pavel-HP a Michal Kubišta.
Ale dost bylo řečí jestli se Michalovi Š. povede instalovat externí zdroj a problém nezmizí tak bude zřejmé, že problém v napájení i přes rozvod RJ nebude.

Zapojovat zdroje paralelně se obecně nedoporučuje, nic méně je to možné a v tomto případě asi i nutné, jelikož na TCO od DCC koleje odpojit napájení z RJ12 nejde bez zásahu do tišťáku. Dnešní DCC centrály napájení XpressNetu mají stabilizované, tedy zpětný proud nehrozí. Pokud externí zdroj bude galvanicky oddělený a stabilizovaný, opět zpětný proud nehrozí. Na otestování vlivu napájení by to mělo stačit.
Jinak já pracuji se zdrojema, kde se běžně zdroje řadí paralelně (třeba i 8) z důvodu možnosti dodání většího proudu, než jeden zdroj může dodat a také z důvodu případné poruchy. Rovněž se paralelně zapojují akumulátory (taky zdroje), kde já už to vidím jako problematické, ale cena elektroniky, která by to řešila je tak drahá, že se to nepoužívá a spojuje se natvrdo paralelně.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: TCO problém

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 03 led, 2021 10:13 pm

Ahoj,
zdroj požadované kvality nemám. Tipuji, že FZ 1 vhodné není.
Problém negraduje postupně, ale skokově 1. Skok - Po zprovoznění jiného dcc pro jízdu 2. Skok po výměně centrály (DR5000 nahradila Roco kostku).
Začnu předrátováním a výměnou spínačů. Snad najdu podobné, tyhle byly fajn velké a dobře sedly do ruky při přepínání.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: TCO problém

Příspěvekod michal.kubista » ned 03 led, 2021 10:37 pm

FZ1 opravdu vhodné není.
Klidně začni předrátováním a výměnou spínačů, jen ty velké jsou docela drahé. Našel jsem, stačit bude jeden krát spínač, tak třeba něco takovéhoto:
https://www.gme.cz/packovy-spinac-asw-26-101
Pokud chceš levnější, asi budeš muset zmenšovat rozměry :-)
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: TCO problém

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 04 led, 2021 8:06 am

michal.kubista píše:......
Zapojovat zdroje paralelně se obecně nedoporučuje, nic méně je to možné a v tomto případě asi i nutné, jelikož na TCO od DCC koleje odpojit napájení z RJ12 nejde bez zásahu do tišťáku.
.......


No to je přeci snadná pomoc - udělat Michalovi Š. testovací kabel.
Jaké je napětí mezi L a M?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TCO problém

Příspěvekod Pater » pon 04 led, 2021 12:22 pm

Zdenek Valter píše:Promiň ale to 20 let co používám RJ konektory a má zkušenost je ta, že bych na ně až tak nesázel, stačí Ti špatně zasazený konektor, ulomený jazýček a v zápětí tam je problém.

Ulomený jazýček je podle mne závada a není relevantní posuzovat rozbitý konektor s konektorem funkčním. Některé technologie, jako je PoE (Power over Ethernet) jsou určeny k přenosu energie přes RJ konektory. Takže výrobci (RoCo, ad.) na ně sází.
Zdenek Valter píše:No to si použil docela nevhodný příklad nemyslíš? ;-)

To jsem použil naprosto adekvátní příklad. Multimaus je zařízení na Xnetu a posílá příkazy do centrály, stejně jako TCO.
Zdenek Valter píše:Ale hochu hochu, od kdy se externí zdroj připojuje paralelně? Nebo jsem tuhle poznámku pochopil špatně?

Ale přesně takhle to Michal Kubišta napsal:
michal.kubista píše:.... pokud připojíš napájecí napětí na M L svorky obráceně a budeš mít připojený XpressNet.....

Zdenek Valter píše:Externí zdroje napájí přeci zařízení nezávisle na původním!!!

V tom máš naprostou pravdu.
michal.kubista píše:Zapojovat zdroje paralelně se obecně nedoporučuje, nic méně je to možné a v tomto případě asi i nutné, jelikož na TCO od DCC koleje odpojit napájení z RJ12 nejde bez zásahu do tišťáku.

A o to mi jde celou dobu, nemohu doporučovat připojovat externí napájení při současně zapojeném kabelu Xnetu. A když už ho doporučujete, tak by jste taky měli podrobně popsat úpravu tišťáku.
Zdenek Valter píše:No to je přeci snadná pomoc - udělat Michalovi Š. testovací kabel.
Jaké je napětí mezi L a M?

V tom případě musí být testovací kabel dobře označen, aby nedošlo k záměně. Napětí sběrnice je 12V, pro stabilizátor 78l05 v TCO stačí 8V.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: TCO problém

Příspěvekod komori » úte 05 led, 2021 9:03 pm

https://intermedia.rajce.idnes.cz/Model ... 1474703040
TCO 21. století - doba optická
Vlastní konstrukce podle Paco
Upravený Paco software,
libovolná startovací adresa ja zapsána v PICU do paměti,
programovaní přes konektor ISP,
dva konektory RJ11,
DIP přepínač nastavuje pouze adresu pro TCO Xbus/XpressNet,
ovládání +12V (samostatný externí zdroj) viz foto.
Oboustranné DPS jsou pro 8 nebo 16 optovstupů.
Naposledy upravil komori dne stř 06 led, 2021 8:42 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-Paco, YaMoRC, TC9 Gold a TP9
komori
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát 03 srp, 2012 3:45 pm

Re: TCO problém

Příspěvekod Miloš_P » úte 05 led, 2021 10:49 pm

komori píše:https://intermedia.rajce.idnes.cz/Modely_vlacky_TT/1474703040
TCO 21. století - doba optická
Vlastní konstrukce podle Paco
Upravený Paco software,
libovolná startovací adresa ja zapsána v PICU do paměti,
programovaní přes konektor ISP,
dva konektory RJ11,
DIP přepínač nastavuje pouze adresu pro TCO Xbus/XpressNet,
ovládání +12V.
Oboustranné DPS jsou pro 8 nebo 16 optovstupů.

A jak to řeší Michalův problém????
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: TCO problém

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 17 led, 2021 12:24 pm

Dal jsem do kupy testovací kabel pro Michala.
Jen pro jistotu - žlutý +12, černý zem.
Konektory.jpg
Konektory.jpg (36.84 KiB) Zobrazeno 3871 krát

No a ještě deska
Deska.jpg

V týdnu ještě označím a odešlu.
Omlouvám se za mizerné fotky.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TCO problém

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 19 led, 2021 2:18 pm

Označený kabel.
Přílohy
Kabel pro Michala S.jpg
Popsaný kabel
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TCO problém

Příspěvekod pavel_tt » sob 30 led, 2021 12:44 pm

Tak i já přispěji "do mlýna".
TCO ve verzi vypínačové.
Ke katodě K8 mám připojeno sedm přepínačů ON-ON (adresy dekodéru 8,9,10,11,12,13,14). Pokud sepnu libovolné jeden až tři přepínače, funguje TCO bez problémů. Jakmile, ale sepnu jakýkoliv čtvrtý a další přepínač připojený ke K8, začnou se určitá serva náhodně pohybovat. Je jedno jakou kombinaci sepnutí zvolím. Jakmile dosáhnu čtyřech sepnutí, začnou se některá serva sama v nepravidelných intervalech aniž bych se čehokoliv dotýkal pohybovat.

Stejně jako katoda K8 reaguje katoda K15. Při použití jiných 7 kusů přepínačů problém přetrvává
Panel má jako základnu použitou 5 mm silnou plastovou desku (používají ji reklamky jako podklad pro lepení reklam), v ní jsou provrtány otvory pro přepínače, ze spodní strany desky je na ní připevněn modul, pokud na horní (pohledovou) stranu desky nad modul položím na desku ruku, serva začnou přepínat.
Zkusím to řešit výměnou modulu můj modul je několik let starý. Kolega má modul starý cca 3 měsíce, větší kolejiště a je bez problémů.
Tak uvidím.
pavel_tt
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob 28 led, 2017 1:52 pm

Re: TCO problém

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 18 bře, 2021 1:40 pm

Jak dopadlo to TCO??
Funguje??
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TCO problém

Příspěvekod Dancer » sob 29 kvě, 2021 2:51 pm

Dochází mi také k náhodným spínání serv, které ale nepojedou do konce. Vypínače ani diodová matice na to nemají vliv. Ledka poblikává a TCO vysílá. Zkusím vyměnit krystal.
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: TCO problém

Příspěvekod Dancer » sob 29 kvě, 2021 7:30 pm

Tak jsem se posunul dále. Problém mám na svorkách 2,3,4,5,6. Výhybky připojené na 0 a 1 (adresy 1,2,8,9,15,16,...) jednou bez problémů. Zároveň tco vysílá, když je příslušný kontakt sepnutý. V rozepnutem stavu se nic neděje.
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: TCO problém

Příspěvekod Dancer » pát 30 črc, 2021 9:34 pm

Opustil jsem verzi pro přepínače a zkusil tlačítkovou. K náhodným sepnutím už naštěstí nedochází, ale mám zase jiný problém. K TCO mám připojeny diodové matice. Na panelu mi tlačítka ovládají až 3 výhybky naráz. Některé mám pouze přes diody (protože jsou na jednom modulu matice), některé přes optočleny. Bohužel u 2 zhlaví se mi výhybky přestaví až po cca 6-15 vteřinách, co držím tlačítko sepnuté. Tak už nevím, jestli není to TCO nějaké nakopnuté. :(
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků