TCO problém

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

TCO problém

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 30 pro, 2020 10:14 pm

Zdravím,
Mám stále problém s ovládacím pultem s TCO. Už jsem ten problém řešil i zveřejňoval, ale vlastně nikdy nevyřešil.
Jakmile připojím k centrále pult s TCO začnou se mi výhybky samovolně přestavovat. Vždy dvakrát cvaknou tam a zpět, takže ve výsledku je výhybka v původní pozici, ale občas se podhodila pod vlakem a věčné cvakání přestavníků není nic příjemného.
Původně jsem měl kombinaci (v SN) Peco přestavníky, dekodéry DCC koleje a ROCO kostka, s multimousem. Pult s TCO je proveden se spínači /přepínači, tedy nemá tlačítka a pozice páčky přepínače určuje pozici výhybky.
Po zprovoznění pultu byl klid, ale časem se začalo objevovat samovolné přestavování výhybek. Přestavníky se přehazovaly jak, kdy. někdy byl třeba několik minut klid, a pak přišla vlna "cvakání" pak zase klid. Max. intenzita bylo dvojcvaknutí po cca 3 - 5s.
Podle rad jsem kontroloval zapojení drátů v TCO, nikde jsem problém nezjitstil, ale dotáhl jsem svorky i vyzkoušel jiné kabely. Bohužel problém nezmizel.
Paralelně jsem měl pro jízdu vlaků a viditelné části zprovoznil centrálu DR5000 a DR4018 od Digikeijs. Důvodem byla plánovaná výměna centrály, ale z provozního hlediska to mělo výhodu, že v případě říznutí nebo podhození výhybky a následném zkratu, bylo možné výhybky přestavit, protože do zkratu se dostala "jízdní" centrála (DR5000), zatímco ta výhybková (Roco) v SN fungovala.
Tato existence dvou DCC centrál byla, ale označena jako jedna z možných příčin, takže jsem se doufal, že po výměně centrály a přeprogramování bude klid. Úpravu přepojení jsem dost oddaloval a po tu dobu jsem řešil stavění cest v SN tak, že jsem centrálu vypínal, aby nedošlo k podhození výhybky pod vlakem. Teď jsem měl čas pustit se do "sjednocení" DCC.
Bohužel mě čekalo nemilé překvapení, protože situace se výrazně zhoršila. Přestavníky začaly "cvakat" v intervalu cca 0,2 - 0,5 s. Po dopojení pultu s TCO je ovšem klid. Jenomže pak nemohu pultem ovládat výhybky v SN. netušíte někdo, kde může být problém a jak se ho zbavit?
Ano mohu zvolit jiné ovládání ( a zkusil jsem to - bez problémů), ale to je opět cesta jinudy a ne řešení problému.
Díky.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: TCO problém

Příspěvekod michal.kubista » stř 30 pro, 2020 11:10 pm

Ahoj Michale,
nevidím, jaké (od koho) TCO používáš. Přes vyhledávání jsem nic neobjevil. Já používám postavené TCO podle PACO.. (dcckoleje, fulda a podobné klony) a řešil jsem problém s rušením na vodičích, i když mě se to neprojevovalo tak často.
Protože do pultu jsem měl přivedenou i zpětnou vazbu, rušení bylo relativně dost. Řešením bylo zkrácení vodičů od tlačítek (já měl teda tlačítkové ovládání) na minimum, ale nakonec stejně pomohlo až odrušení tlačítek přes optočleny, což znamenalo další vlastní elektroniku.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: TCO problém

Příspěvekod Pater » čtv 31 pro, 2020 7:28 am

Rušení TCO od Paca již bylo také řešeno tady. Pokud jsou vodiče k tlačítkům dlouhé, pomůže oddělení přes optočleny, jak už napsal Michal .
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: TCO problém

Příspěvekod Charlie » čtv 31 pro, 2020 10:07 am

Od TCO k tlačítkům v pultu, mám dva metry vodičů a diodovou matici, dvojice vodičů k jednotlivým tlačítkům jsou stočené. Přímo na servech mám odrušovací fltr. Vzdálenost serva k ovládacímu pultu a k servodekodéru je i 4 metry. Použil jsem klasické 1 metr dlouhé propojovací kabely na serva a z nich sestavil potřebnou délku. Vše funguje bez rušení. TCO z DCCdoma a servodekodér taky.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: TCO problém

Příspěvekod Myšpulín » čtv 31 pro, 2020 10:09 am

Nechce se mi hledat schéma, ale podle toho, co popisuješ, je problém kdesi mezi ovládacím ?přepínačem? a vstupem TCO. Pokud se to časem zhoršilo, zřejmě došlo k zoxidování kontaktů v tom ovládacím prvku a takto to zlobí. Zřejmě jako první krok, pokud to již není zrealizováno, je dát k těm spínacím prvkům odpory k patřičnému potenciálu, aby se zamezilo "ztrátě" spojení, ovšem otázka je, jestli to půjde. U tlačítek zřejmě ano, ale tady nevím, možná kondenzátor.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: TCO problém

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 31 pro, 2020 10:22 am

Snížit možné rušení stíněným párovým kabelem A vyhnout se souběhu s trakcí.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TCO problém

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 31 pro, 2020 10:58 am

Co to máš za obvody TCO? (pošli když tak odkaz na to původní vlákno ;-)
Máš někde ověřené, že fungují správně?
Jak jsi vybaven pro měření?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TCO problém

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 01 led, 2021 12:21 am

Ahoj,
Díky za rady.
TCO je od Dcc koleje. Dráty ke spínačům jsou jednoduché a vzhledem k velikosti pultu cca A4 je vzdálenost spínačů ( délka drátu) do 20 cm, ale pokud se počítá i přívod, určitě bude v součtu místy i přes 30 cm.
To stínění pomůže? Mám ty kousky drátů v pultu nahradit koaxialem? V odkazované diskuzi byla zmínka, že stínění nepomohlo.
Jinak je vše mimo přímé slunce, a navíc je vše v uzavřené krabici, kde je skoro tma. :D :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: TCO problém

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 01 led, 2021 11:15 am

Michal Šuhajda píše:Ahoj,
Díky za rady.
TCO je od Dcc koleje. Dráty ke spínačům jsou jednoduché a vzhledem k velikosti pultu cca A4 je vzdálenost spínačů ( délka drátu) do 20 cm, ale pokud se počítá i přívod, určitě bude v součtu místy i přes 30 cm.
To stínění pomůže? Mám ty kousky drátů v pultu nahradit koaxialem? V odkazované diskuzi byla zmínka, že stínění nepomohlo.
Jinak je vše mimo přímé slunce, a navíc je vše v uzavřené krabici, kde je skoro tma. :D :D

Můžeš poslat fotku, jak máš ty spínače připojené?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TCO problém

Příspěvekod michal.kubista » pát 01 led, 2021 11:28 am

Spíš, než stíněné vodiče by měly fungovat kroucené dvojlinky, ale je to spíš o otestování. A ta délka do 30cm by měla být v pohodě.
Já jsem se ptal, jestli tam máš nějaký možný zdroj rušení (signalizaci obsazení, stavu výhybek,...) nebo v panelu máš čistě TCO?

Jinak jsem koukal na schéma zapojení a máš rušené všechny vstupy nebo jen některé? Podle schématu mohou vstupy +0 a +1 být na rušení náchylnější.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: TCO problém

Příspěvekod Pavel-HP » pát 01 led, 2021 11:47 am

Ten pult by měl vypadat nějak takhle.
Přílohy
P_20200526_204445.jpg
P_20200526_204413.jpg
P_20200526_201629.jpg
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TCO problém

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 01 led, 2021 12:02 pm

Kroucené dvojlinky jak psal michal.kubista jsou asi správným řešením přívodu - v podstatě jak to má Pavel-HP na fotkách.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TCO problém

Příspěvekod Pavel-HP » pát 01 led, 2021 12:12 pm

Zdenek Valter píše:Kroucené dvojlinky jak psal michal.kubista jsou asi správným řešením přívodu - v podstatě jak to má Pavel-HP na fotkách.



https://www.elima.cz/obchod/09300000001 ... 20713.html

Jednotlivé páry křížit kolmo a vyhnout se souběhu, pokud nejsou ve stínění.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TCO problém

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 01 led, 2021 2:45 pm

Pavel-HP píše:.....
https://www.elima.cz/obchod/09300000001 ... 20713.html

Jednotlivé páry křížit kolmo a vyhnout se souběhu, pokud nejsou ve stínění.

Díky za odkaz na kabel- jak se pájí?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TCO problém

Příspěvekod Pavel-HP » pát 01 led, 2021 2:50 pm

Bez problémů, jsou to vlastně zvonkové drátky v trochu lepší izolaci.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků