Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » ned 06 pro, 2020 9:49 am

Taky se mě jeví jako dobrý nápad mít dvě cesty pro srovnání výhybek. Mám totiž dekodér sice levný ale po zapnutí mě rozhází polohy serv. Prostě přidám dvě cesty , před první jízdou je použiji a pak už si budu řídit podle potřeby.
Ovládání mobil verzus multimaus zatím nemám zažito. Nemám problém s obojím. U mutlimausu mě vadí středová poloha , mám tři a u všech se mě stává , že nula občas není nula. Na telefonu zpomalím ,zmáčku stopku a mám nulu tutově. Uvidíme s tabletem ale to asi až po vánocích ,protože se o to začal zajímat Ježíšek. :wink: Ovládání pěti výhybek tlačítky multimausu jsem vzdal , než si vzpomenu na číslo výhybky a přepnu ,tak mám zamotané prsty. Zvláště ,když první výhybka je pět a né jedna. :wink:
Aplikace Z21 mě začala zajímat abych nemusel tvořit mechanický pult , na ovládání z pultu bych vystačil s analogem. Jestli někdy povýším na řízení PC to nevím , zatím mě to nijak neláká. Asi proto , že stavím hlavně minikolejiště a náměty bez návěstidel .
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod jirkah » ned 06 pro, 2020 11:16 am

To srovnání cest / vyhybek používám taky , ale dělám to přes TC :-) .
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ove » ned 06 pro, 2020 1:10 pm

kakbus píše:....
Na obrázku je moje zatím pracovní verze jedné ze stanic a skrytého nádraží.
5 tlačítek uprostřed je pro postavení průjezdu po jednotlivých kolejích a ve sloupcích po stranách jsou cesty vždy z jedné strany pro umožnění současných vjezdů z obou stran na různé koleje....


Koukám na ten tvůj obrázek - osobně bych ty staniční koleje roztáhnul víc od sebe a tlačítka pro průjezd jednotlivou kolejí bych umístil přímo na tu kolej, páč se jednou zakecáš, trefíš nesprávné tlačítko a budeš mít průser (a na krku drážní inspekci :D :D :D )...
Tímpádem jsi pochopil, že já se naopak snažím umístit tlačítka na místo, které opravdu ovládají, stejně tak mám na pile na jednotlivých kolejích odjezdové návěstidlo (zelená dioda na plánku), stejně budou předvěsti atd....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod kakbus » ned 06 pro, 2020 2:55 pm

No já to zkoušel všelijak, ale když jsem dával ty koleje dál od sebe, tak už mi tam zas rozumně nevycházel ten skryťák a bylo to jaksi kostrbaté.
Dál jsem pokročil v bádání. Posunul jsem ty časy sepnutí. Každá výhybka po 40ms. Výsledek je, že to chodí víc jako ve skutečnosti postupně, ale problém s občasným nepřestavením některé z výhybek to nevyřešilo.
Připojený jsem měl jen jeden mobil takže problém s více zařízeními je tím asi vyloučen. Ale všiml jsem si, že když přehodím pořadí spínání výhybek ve vlakové cestě, tak se problém s nepřestavením přesune na jinou výhybku. Ta která zlobila nejvíc a je teď první v řadě tak chodí v poho a zas zlobí ta co je na posledním místě. Ale jako ve vlakové cestě jsou 4 výhybky, to se mi nezdá moc aby to nestíhalo.

Ještě dotaz na ty návěstidla. Dají se v aplikaci spárovat s vlakovými cestami?
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ove » ned 06 pro, 2020 4:04 pm

návěstidla se spárovat nedají (nebo jsem na tuto možnost zatím nepřišel)
k té výhybce, zkus jí tam dát dvakrát... (jestli to tedy půjde)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod kakbus » ned 06 pro, 2020 4:29 pm

Teď se na to dívám že do vlakové cesty návěstidlo přidat jde, ale nevím jak to bude fungovat ve skutečnosti.
Výhybka dvakrát do jedné cesty přidat nejde.
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » úte 08 pro, 2020 9:26 am

Chtěl bych se zeptat na zkušenosti se čtením CV. Přes multimaus je čtení CV celkem bez problémů. Zkusil jsem nastavovat dekodér lokomotivy přes aplikaci Z21 telefonem a četlo mě to nespolehlivě. Prostě to zobrazovalo nesmyslné hodnoty. Na automatické čtení to nadává , že to podporují pouze dekodéry ZIMO a odkazuje na ruční nastavování. V ručním nastavování to hlásí pokaždé jinou hodnotu ( stejného CV ). Zápis je v pořádku. Programování dělám na cca půlmetrové koleji na prkénku , koleje jsou čisté a mašina téměř nejetá ( TT Tillig pára 455.2 po cca dvou letech v krabici ). :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hank61 » úte 08 pro, 2020 11:09 am

S nastavováním lokodekodérů a to různých značek jsem nikdy neměl pomocí telefonu, aplikace a z21 nikdy problém. Pokud programovaná loko vždy po změně každého nastavení jakoby cukne, je to potvrzené a hodnoty mi vždy seděly. Alespoň teda to základní nastavení CV1-CV6. U zvukových dekodérů při nastavování vyšších CV už v nějakých případech záleželo na značce dekodéru :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » úte 08 pro, 2020 11:30 am

Nastavování s telefonem je v pohodě. Jen čtení zlobí. Centrála normálně dělá , že čte a pak vyhodí nesmyslné číslo CV. Když ho přepíšu na požadované tak se uloží správně. Centrálu mám jen jednu tak nevím kde hledat příčinu. S myší multimaus čte dobře , wifi ukazuje plný výkon , koleje a přívody jsou OK. Začínám mít podezření na sběr proudu lokomotivy. TT Tilligova 455.2 ( BR56 ) tuším měla nějaké problémy. Já ji mám ,jak jsem psal , novou uleželou v krabičce. Hold budu muset dekodér vyndat a zkusit v jiné.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod TheJaro » úte 08 pro, 2020 12:50 pm

To čítanie CV začalo robiť aj mne a mám podozrenie na aplikáciu. Pred týždňom cca prišlo k aktualizácií a odvtedy to čítanie nie je také ako bolo. Mám dekodery len Zimo a pri načítaní mi vypisuje Viessmann. Skúste niekto ďalší ako Vám to ide,budeme múdrejší :wink:
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » úte 08 pro, 2020 2:03 pm

Mám verzi 1.3.5 (5579) ještě udělám nějaké pokusy a dám vědět.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hank61 » úte 08 pro, 2020 2:24 pm

Ještě doplňuji info, že aplikaci používám tu straší, kde je ikona s tou mašinu - a zatím bez problémů. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Trixt » úte 08 pro, 2020 3:14 pm

Ahoj, tak mi to nedalo a zkusil jsem to též. Mám aplikaci Z21 v. 1.2.3 (4646) (Ikonka černá, bílé Z21). Vyzkoušel jsem čtení na programovací koleji. Pod volbou "Lokomotiva" mi načtení všech CV nefunguje. Aplikace začne číst, po chvíli čtení skončí (lokomotiva přestane poblikávat), ale pořád je vyskočené okno s informací, že aplikace čte CV. Okno visí, dokud ho nezruším. Pokud ale čtu jednotlivá CV, nemám problém s chybovostí. Kontroloval jsem jen prvních 8 CV a všechna byla přečtena správně.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » úte 08 pro, 2020 4:06 pm

Tak už to funguje. :) Stačilo stáhnout do mobilu Z21updater přes WIFI mobilu. Potom se spojit s centrálou a spustit v telefonu Z21updater. Toť vše. Čte a zapisuje bez chyb. :wink:
Horší je to s mašinou 455.2 , ta je hold zatím nedigitalizovatelná. Sběr proudu je tak nespolehlivý , že je každý dekodér úplně mimo i když programovat jde. Zkoušel jsem tři. Pokusím se ji trochu více zajet v analogu jestli neváznou převody a pak bude buď pomník za čtyři litry nebo třeba pojede. To je ale do jiného tématu. Zatím díky všem za rady. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » úte 15 pro, 2020 5:35 am

Tak ještě pro úplnost. Problém s párou 455.2 už mám taky vyřešený. Stačilo sundat bandáže z kol. U této mašiny jsou dobré jen k tomu aby zvedly podvozek od kolejí a vytvořily styk s kolejí víceméně náhodný. :wink:
Nyní už snad nic nebrání v pohodovém používání z21 s mobilem. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků