Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod ModelářTU » stř 04 lis, 2020 8:57 am

Milí kolegové modeláři, mám digi centrálu roco z21start a rozhoduji se, že si ji pomocí rozšiřovací sady ROCO 10814. Chci se Vás zeptat, jaké máte ovládáním lokomotiv přes mobil (či tablet) zkušenosti (pozitiva, negativa, postřehy,..)

Předem děkuji za odpovědi.
ModelářTU
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 05 led, 2020 8:01 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod TheJaro » stř 04 lis, 2020 9:42 am

Ahoj,ja to používam skoro 3 roky,síce mám sadu ROCO 10818 (bez routru,používam svoj) za mňa spokojnosť,ovládanie cez aplikáciu jednoduché,môžeš si vytvoriť vlastný laiout,upraviť lokomotívy ktoré máš a hlavne programovanie cez aplikáciu je výborné čo určite oceníš. A taktiež pripojenie k PC pokiaľ budeš chcieť používať :)
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 04 lis, 2020 10:16 am

Myslím že kromě toho, že po odemčení je možné aktualizovat firmware i v multimouse, tak je mobil výborný i jako druhý ovladač při řízení dvou nebo i více vlaků současně.
Sice stejně nejvíc používám k ovládání kolečko multimouse, ale odemčení ti výrazně rozšíří možnosti užití z21 včetně možnosti experimentovat třeba i s řízením přes počítač.
Na druhou stranu velmi záleží na tom k čemu chceš centrálu používat.
Pokud plánuješ do budoucna řízení i složitějšího kolejiště, tak právě moment kdy se rozhoduješt o odemčení je ten pravý, zvážit, zda není vhodnější centrálu neodemčenou prodat (multimouse si nechat) a pořídit si jinou s více funkcemi a jen o pár tisíc vyšší cenou.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ronoath » stř 04 lis, 2020 12:06 pm

Mám asi trochu specifický režim. Mé "kolejiště" je jen vlakodrom se třemi okruhy v GeoLine, rozložený na stolech, bez krajiny. Obohatit z21start sadou s routerem a odblokovacím kódem mělo tato pozitiva:

- posbíral jsem doma staré mobily a tablety a mám šest ovladačů prakticky zadarmo.
- Na SD kartu nakopíroval layout vytvořený v jednom telefonu společně s Wi-Fi widgetem a rozkopíroval do všech ovladačů. Mám tedy všude stejnou knihovnu s vlaky a layoutem výhybek.
- Nepočítám s žádnými pokročilejšími způsoby řízení provozu, pro ježdění návštěv to bohatě stačí. Aplikace z21 je intuitivní a většinou za pár chvil vysvětlím, jak se houká, jezdí, a podobně.
- velká knihovna v MultiMouse je dosti nepřehledná pro návštěvy. V aplikaci mám obrázky, takže u schopnějších návštěvníků stačí ukázat na stroj, se kterým nyní chtějí jezdit, a podle obrázku si ho zvolí sami.
- u ozvučených strojů si může dotyčný pouštět všechny zvuky bez komplikací, protože jsou u nich ikonky. V MultiMouse vysvětlím maximálně houkání a zapnutí zvuku, neboť zbytek si většinou lidé nezapamatují.
- pohodlnější programování strojů v mobilu než přes MultiMouse.

Negativa:

- v mém BlackBerry KeyOne pozoruji mírnou nestabilitu a zpomalenost aplikace. Proto ho nepoužívám pro ovládání modelů. V ostatních zařízeních (Lenovo P780, MyPhone Hammer, Hyundai Phablet; tablety Samsung, Lenovo, Prestigio) vše jede hladce. Nedokáži si to nijak vysvětlit.
- těžko si představuji, že při nějakém posunu mi zrovna někdo zavolá a já budu muset řešit dvě věci naráz. Tomu jsem se vyhnul právě použitím přístrojů, které k ničemu jinému už nejsou.
- chybí haptická odezva. S MultiMouse mohu pozorovat vlak a bez pohledu na ovladač vše ovládat (pochopitelně si musím pamatovat, kde jaké zvuky mám). U mobilu musím na něj koukat. Navíc, v noci mobily dosti svítí, u MultiMouse svítí jen displej. Může to být otravné, když chceš pozorovat, jak v AB350 bliká špatná zářivka na záchodě :D
- nutnost hlídat si nabití mobilů, jsou to přece jen staré plečky. Není nic horšího, než když přijde natěšená návštěva, a všechny baterie jsou vybité.

Neutrální:

- přehazování výhybek v MultiMouse i v mobilu má své výhody i nevýhody. V "myši" je třeba si pamatovat číslo výhybky, nebo si ho odvodit (mám dvě zhlaví o osmi výhybkách, takže systém jsem si určil, ale musím si občas konkrétní výhybku dopočítat). Jasně, šly by nalepit čísla na stoly, ale to se mi nechce. V mobilu vidím schéma zhlaví, ale zase musím přesně prstem trefit požadovanou výhybku.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Sandy » sob 07 lis, 2020 9:59 pm

To Ronoath:
Staré mobily..? Mám dva roky starou Nokii 1310 reko, ale tam mi to fakt nefunguje..... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod trainzjohny » pát 13 lis, 2020 4:31 pm

Mám už asi 6 let z21 a používal jsem (a používám) několik různých tabletů i mobilů.

Mezi jasné plusy patří:
+ snazší výběr jednotlivých lokomotiv a vagónů, kdo má větší množství vozů má to tady ulehčené obrázky a nemusí si pamatovat adresy, což při větším počtu vozů je veliká úleva
+ po nastavení parametrů lokomotiv umí aplikace na dvou a více mašinách přidávat tak aby jely stejně, dá se tak dělat postrk, nebo přípřež a lokomotivy nemusí mít stejnou adresu a přesto jezdí dobře spolu (ale většinou to chce vypnout rozjezdové a brzdové křivky, nebo měnit rychlost pomalu)
+ jasné a intuitivní ovládání až 20 funkcí lokomotivy bez toho abych si musel pamatovat čísla, mám na to jednoduché obrázky a hned vím co je co i když to mají mašiny na různých funkcích
+ u tabletů je možné mít dvě mašiny vedle sebe, případně mašinu a kolejiště, což je super při posunu
+ nevím zda jde i na myši mít nastavení vlakové cesty (tedy postupné přehození více výhybek), stačí stisknout jedno tlačítko a nastaví se klidně i mnoho výhybek na celém kolejišti
+ povětšinou není problém aby si i návštěva stáhla aplikaci a může tak jezdit i ze svého telefonu, ale obecně asi nějaký tablet nebo telefon má doma každý a tak jsou další ovladače snadno dostupné.
+ pro dnešní děti je mnohem snazší fungování s aplikací než s fyzickým ovladačem
+ proti klasické myši odpadá kabel

Co za mě moc nefunguje je přenášení nastavení kolejiště do jiných zařízení, ale řekl bych že už to dost poladili a poslední asi 4 kopírování bylo bez problému.

Za mínusy bych uznal nutnost sledovat displej při změně rychlosti, i když ne vždy, člověk to po chvíli má v ruce a jezdit se dá v pohodě i bez koukání, ale nejde bez koukání změnit směr. U větších tabletů pak jejich váhu a špatné držení, nejvíc se mi osvědčil starší NEXUS 7, který je akorát veliký a zároveň je už tablet a ne mobil, tedy má lepší zobrazení apky.

Obecně bych řekl že pro pravidelné ježdění na "hračkové" úrovni, případně s dětma je to skvělá volba, stejně tak pro větší digitalizovaná kolejiště s mnoha vozidly, ale pro nějaké modulové ježdění to moc výhod proti myši mít nebude, vlastně skoro žádné. A vlastně poslední velká výhoda je, že se to dá i kombinovat s myší, tedy kdo je na ní zvyklý, může jezdit i s ní a nechat ostatní jezdit na tabletu/mobilu)
Jsem začátečník,mám TT ovládané z21 a mobilem.Flotila čítá 6 lokomotiv-377.0,749,750,753,754 a BR18.
trainzjohny
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 17 dub, 2015 10:19 am

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hank61 » pát 13 lis, 2020 6:00 pm

Mobil nebo tablet používám především při programování lokomotiv. Jinak na provoz mi více vyhovuje kolečko na Multimausu, nebo používám černou Wifi myš. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod JendaTT » sob 14 lis, 2020 2:55 pm

Mám to podobně jako hank61, kolečko MM je lepší na jemnější nastavení rychlosti...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod trainzjohny » pon 16 lis, 2020 6:54 pm

Myslím že je to spíš o cviku a zkušenostech, ale obecně je displej jemnější než kolečko, dá se přidávat opravdu po stupínku 0-128, to myš nemůže dát.
Mobil pozná každý milimetr na displeji, myš má jen své mechanické kroky, kterých není zase tolik. Problém nastává při změně směru, tam už vede rozhodne myš.
Jsem začátečník,mám TT ovládané z21 a mobilem.Flotila čítá 6 lokomotiv-377.0,749,750,753,754 a BR18.
trainzjohny
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 17 dub, 2015 10:19 am

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod JaroHo » úte 17 lis, 2020 7:41 am

já mám mobil spíš jen pro programování,na ježdění a zkoušení přeprogramovaných věcí je nelepší držet kolo v ruce a mačkat čudliky(multimaus), možná je to tím, že jsem spíše horňák a když už tak pořádný :mrgreen:
Líbí se mi ovladač zavovi nebo pikáckej SmartControl . Ale to už není k tématu.
Aplikaci v mobilu mám černou i bílou. Černá je atraktivnější. Ale jsem línej dolaďovat funkce a obrázky k nim, raději sáhnu po červené myšce. Knihovnu Z21 jsem překopíroval i synkovi do mobilu, ale než se přijde na to jak se to dělá, je to docela maturita, nejlepší je jí poslat mejlem...
nevýhoda myši je že na displej si napíšete akorát E669. a to je vše přátelé :lol:
Kdežto v Z21 si napíšete co chcete
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod alik » ned 29 lis, 2020 6:38 pm

Uvažuji o z21 a ovládání přes tablet. Zároveň chci používat i multimaus. Otázka pro vlastníky: když mám do aplikace vložené kolejiště s přepínatelnými výhybkami (stavědlo) a přepnu výhybku někdy i přes multimaus, objeví se přepnutí vizuálně i v tabletu, tzn. je to provázané?
Děkuji
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Miloš_P » ned 29 lis, 2020 9:19 pm

Mám podobné úvahy o využití tabletu. Zatím nemám výhybky připojené pře DCC, takže to mám vyzkoušeno pouze na softwarové úrovni. Je to provázané. Změna na Multimaus se projeví na tabletu a naopak změna na tabletu se projeví na Multimaus.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod JendaTT » ned 29 lis, 2020 11:28 pm

Jasně, změny jsou provázané, projeví se tedy i na tabletu. Dokonce se projeví i v PC v Rocrail-u.

Takže ano, lez ovládat kolejiště současně PC, Smart zařízením i MM a změny se replikují.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod alik » pát 04 pro, 2020 11:22 am

Děkuji za informace,
tak jsem do přestavby z multimaus na z21 bezdrát nakonec šel a už mi to funguje, a upřímně, je to lepší než jsem myslel a se z21 ze setu to nebylo nic drahého. Líbí se mi hlavně jednoduché nastavení vlakové cesty, opravdu to je krásně propojené, výhybky, návěstidla, paráda. Nastavuje se i prodleva mezi spínáním, takže se dá automaticky ovládat i trojvýhybka se dvěma přestavníky, nastavit prodlevu mezi přestavením výhybky a návěstidlem navolno jako v reále atp. A taky konečně můžu využívat všechny zvuky lokomotiv, protože každý výrobce je měl nastavené na jiné funkci a tak jsem s MM nevěděl, kde co je. Co by mohlo být lepší je počet těch objektů, protože není žádný knoflík pro závory, blikače, vrata, takže na to musí být obyčejná ikona spínače a tak se to plete. A o tom, že konečně můžu ovládat všechny zvuky
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » pát 04 pro, 2020 2:51 pm

Zeptám se. Jakou aplikaci používáte v mobilu pro z21 ? Když zadám z21 do gůglobchodu tak jich tam je několik...údajně byla nedávno vydána nová.
A ještě , nedá se někde vyhledat návod k nastavování jednotlivých funkcí ? Hlavně by mě zajímalo stvoření obrázku kolejiště a přiřazení výhybek.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků