Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ove » sob 05 pro, 2020 10:29 am

zdeno píše:to bude asi ten problem !


Asi jsme si nerozuměli. To “cvak-cvak” jsem popisoval, jak jedou přestavníky za sebou výhybka po výhybce, podle cesty, čili u nejdelší cesty, kde je 19 výhybek, to cvakne celkem devatenáckrát...
Ten čas/spínací doba, je na doba, po kterou z21 obsluhuje (napájí) každý jeden přestavník, než přejde k další výhybce.
Problém, který jsem zaznamenal já byl ten, že pokud obsluhuju z jednoho iPadu kolejiště a spustím nastavení cesty (a např. cvaká těch devatenáct výhybek) tak na stejném iPadu mohu ve vedlejším okně obsloužit např. vlak (rozjet/houknout/zrychlit) a vlak to hned udělá, tak pokud chci to samé udělat z jiného zařízení, tak se to provede se zpožděním (čili problém bude zřejmě v multigaskginku vícero externích ovladačů
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » sob 05 pro, 2020 10:47 am

Já bych se ještě rád zeptal jaké parametry by měl splňovat tablet pro ovládání z21 ? Sice se kolem aplikace Z21 ( černá ikona ) pohybuji už druhý den :) ale nadchlo mě to tolik , že uvažuji o pořízení tabletu 10" ,protože můj stařeček telefon Huvajej je i na malé kolejiště moc malý. V popisu aplikace jsem našel pouze požadavek Android 5 a výše.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod HonzaM » sob 05 pro, 2020 10:58 am

Já používám jen tablet i mobil Apple (tedy iOS, ne Android) a žádný problém jsem neměl ani u starších modelů. Když koupíš nový tablet, určitě nebudeš mít problém s dostatečně aktuální verzí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ronoath » sob 05 pro, 2020 12:15 pm

hopeter: Mi to jede dobře na starých tabletech, ale předchozí verze aplikace. Takže informace je ti asi k ničemu :oops:

K diskuzi o zpomalení: Mám 16 výhybek Geoline s originálními dekodéry a přestavníky. Používám starou aplikaci a nejvíce je v systému 5 zařízení (tři jezdí, tablet pro ovládání výhybek "výpravčím" a posun) a nikdy jsem nepozoroval zpomalení.

Možná jen takový tip: ze staré aplikace lze exportovat "kolejiště" (knihovnu výhybek, lokomotiv, vozů a podobně) do nové, ale obráceně to nejde.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » sob 05 pro, 2020 12:59 pm

Ptal jsem se proto jestli můžu škudlit a koupit výběhový levný tablet nebo jestli si přidat a koupit něco lepšího. V podstatě ho asi nebudu na nic jiného potřebovat.
Co se týká aplikace tak tu starou jsem "kdysi" zkoušel a ovládání výhybek vzdal. Ta nová se mě ale opravdu líbí. Postavení obrázku i vlakových cest je opravdu intuitivní a stačila malá nápověda výše od kolegy a za jeden večer je to funkční. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod TheJaro » sob 05 pro, 2020 1:22 pm

Hopeter - Tablet z androidom od verzie 5 má každý od roku 2018 cca a úplne ti postačí ja najlacnejšia verzia
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ove » sob 05 pro, 2020 1:30 pm

hopeter píše:Já bych se ještě rád zeptal jaké parametry by měl splňovat tablet pro ovládání z21 ? Sice se kolem aplikace Z21 ( černá ikona ) pohybuji už druhý den :) ale nadchlo mě to tolik , že uvažuji o pořízení tabletu 10" ,protože můj stařeček telefon Huvajej je i na malé kolejiště moc malý. V popisu aplikace jsem našel pouze požadavek Android 5 a výše.


moje rada je - "Co největší display", protože:
- určitě budeš chtít mít "obrázek" kvůli přehlednosti
- na něm každou výhybku prostorově umístěnou tak, abys ji mohl zmáčknout prstem a netrefil nic vedle ní
- dál mám na každé staniční koleji "tlačítko pro kompletní cestu na tuto od zhlaví (předpokládám pouze pravostranný provoz)
- dál mám cesty OD-DO, např. z pily na překládkovou kolej v hlavní stanici
- na výhybně (vpředu) mám tlačítka pro "rovně", "nahoru" a "dolů" (zase, opticky podle kolejiště)
- na kolejích, kde jsou rozpojovače potřebuješ další tlačítko/tlačítka (někde mám dva rozpojovače)
- dál potřebuješ tlačítko pro předvěsti, vjezdová, odjezdová a manipulační návěstidla
a když už ovládání přes tablet a dekodéry, tak potřebuješ tlačítka pro osvětlení (nádražní, městské, budovy.... kolik dekodérů krát výstupy...)

čili větším displejem nic nepokazíš
PS: moje fotka dole je na displeji 12,9" (a snesl bych větší :mrgreen: )
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod alik » sob 05 pro, 2020 4:44 pm

Ještě malá poznámka - u vlakové cesty s více výhybkami je třeba nastavit různé prodlevy ve spínání, např. po 20 ms, protože mnoho povelů naráz může zahltit dekodér, ne vždy, ne každý, ale toto je jistota. Problém s nepřestavením nebude záležitost centrály, ale dekodéru.
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » sob 05 pro, 2020 4:50 pm

Já to mám na minikolejiště Čertův mlým. Pět výhybek , lampičky a osvětlení domků a možná nějaká udělátka. Takže jeden dekodér pro osm serv , jeden spínací dekodér čtyři výstupy a to je asi vše. Hlavní co je záměrem jsou vlakové cesty přes křížovatku kde nesmí zůstat obě výhybky do odbočky. Prostě to bude první tablet 10" po srovnání podle cen vzestupně. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod kakbus » sob 05 pro, 2020 7:16 pm

add Ove:
Díky za dobrý nápad s tím procvičením výhybek pomocí vlakové cesty. To byl také jeden z problémů, který mě trápil, že po zapnutí aplikace nesouhlasily některé polohy na displeji se skutečným stavem. Toto by to mělo vyřešit.

Určitě vyzkouším i to odstupňování čekací doby pro přestavení. V aplikaci je defaultně nastaveno 20ms, takže pokud tomu rozumím správně další výhybky by mohly být 40, 60, 80ms a dál? Je to dostatečná doba?

Jinak já využívám tlačítka vlakových cest umístěná mimo kolejiště z toho důvodu, že někdy kolejiště ovládám i z mobilu a tam už je problém se někdy trefit. Stanice mám rozdělené na stránky i proto, že chci mít možnost, aby si každý účinkující mohl obsluhovat přidělenou stanici. Tady už,ale zase možná narážím na problém více připojených tabletů/mobilů naráz.

Na obrázku je moje zatím pracovní verze jedné ze stanic a skrytého nádraží.
5 tlačítek uprostřed je pro postavení průjezdu po jednotlivých kolejích a ve sloupcích po stranách jsou cesty vždy z jedné strany pro umožnění současných vjezdů z obou stran na různé koleje.
Varianta celého kolejiště na jednom displeji mě sice láká, ale zatím se mi to nepodařilo skloubit tak aby to bylo přehledné a koukatelné na dostupných displejích v domácnosti
Přílohy
Screenshot_2020-12-05-19-30-53-157_eu.z21.app.jpg
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Sandy » sob 05 pro, 2020 10:44 pm

hopeter píše:Já bych se ještě rád zeptal jaké parametry by měl splňovat tablet pro ovládání z21 ? Sice se kolem aplikace Z21 ( černá ikona ) pohybuji už druhý den :) ale nadchlo mě to tolik , že uvažuji o pořízení tabletu 10" ,protože můj stařeček telefon Huvajej je i na malé kolejiště moc malý. V popisu aplikace jsem našel pouze požadavek Android 5 a výše.


A není výhodnější místo nového tabletu pořídit klasický ovládací pult (XpresNet/LocoNet) a přes aplikaci Z21 jen ovládat loko.
U minisegmentů GeoLine jsem také předpokládal využití aplikace Z21, ale pak jsem přešel na "ovládací pult" a jsem z toho nadšen. Je pravda, že jsem používal jen starou verzi ( s obrázkem loko).
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod kakbus » ned 06 pro, 2020 1:22 am

Já bych naopak řekl, že ovládání lokomotiv v aplikaci je takové nepraktické. Jako ano, funkce a stupnice jsou přehledně uspořádány, výhoda je i možnost ovládat dva vlaky na jedné obrazovce, ale prakticky pořád to člověka nutí čumět na displej než na vláček. Klasický multimaus nebo jiný ovladač kde je obyčejný potenciometr a tlačítka, se mi jeví, při troše cviku, jako praktičtější... Ale to je samozřejmě na zvyku každého soudruha..
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hank61 » ned 06 pro, 2020 7:15 am

Ovládání lokomotiv pomocí telefonu, a následně tabletu 10´jsem si vyzkoušel před několika lety. Dokonce jsem díky prvotnímu nadšení prodal červenou myš s černou kostkou a nechal si jen z21. Po krátkém čase jsem se k ovládání lokomotiv myší vrátil a tablet s aplikací používám jen na evidenci a programování lokomotiv. U myši mi vyhovuje intuitivní ovládání - jak píše kolega, mohu sledovat pouze vlak, a hlavně ovládání jednou rukou, což u tabletu nelze a musel jsem jej při jakékoliv ruční manipulaci se soupravou stále někam odkládat. Dovedu si ale představit použití tabletu na stole, ideálně v nějakém stojánku pro ovládání výhybek a příslušenství a lokomotivy ovládat klasickou, nebo wifi myší. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod HonzaM » ned 06 pro, 2020 8:48 am

Souhlasím s názorem, že se tablet nehodí pro ovládání jízdy vlaků, to ostatně platí i pro ovládání "ovladači" třeba v ovládacím sw DR5000 nebo v TrainControlleru. Tablet se dobře hodí pro ovládání stanice, jak to popsal Petr Šídlo v příspěvku kde popisuje ovládání klubového modulového kolejiště, lokomotivy se ovládají ovladači s otočným knoflíkem, ať už je to třeba FRED, Multimaus, DT402 nebo podobně. Při ovládání vlaku se potřebuji dívat na jedoucí vlak a nemuset sledovat obrazovku mobilu nebo. Použití tabletu pro ovládání stanice má výhodu v tom, že je mnohem snadnější naprogramovat ovládání jedotlivých výhybek nebo cest, než postavit a zapojit fyzický panel, nevýhodou aplikace jakou je například Z21 je, že ovládá pouze výhybky, ale ne návěstidla. Jestliže tedy chci ovládání které modeluje reál, je potřeba použít třeba JMRI, kde se nastavením cesty zároveň automaticky nastaví i návěstidla v celé cestě. A tablety pak používat jen pro vlastní řízení stanic. Ovládání návěstidel jak ho popsal ove mi připadá nesmyslné, muset stavět samostatně návěstní znaky na každém návěstdle, na každé předvěsti, na každém cestovém nebo odjezdovém návěstidle.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ove » ned 06 pro, 2020 9:21 am

HonzaM píše:... Ovládání návěstidel jak ho popsal ove mi připadá nesmyslné...

Honzo, jedná se o "přechodné" řešení, do budoucna předpokládám přechod na DR5000 a TC, ale prozatím je tohle "efekt" pro diváky, a těm stačí, když bude něco svítit (a ani si nevšimnou, že vlak projel na červenou... A z odborných kruhů se u mne ještě skoro nikdo neobjevil (a přitom to ke mně máte stejně daleko, jak já k vám... měřil jsem to :mrgreen: )
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků