Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod alik » pát 04 pro, 2020 4:51 pm

Stáhne se to přes Obchod Play v Androidu. Je to pojmenováno jen Z21, pouze černá ikona bez obrázku - to je ta nová aplikace. Ta s červenou lokomotivou je stará verze a ještě je tam updater, to je něco jiného. Návod na to není ale je to intuitivní, musíš zkusit. Nahoře v menu (+) nabereš symbol a klikneš na patřičné místo atp. Pokud má člověk kolejiště digitalizované a funguje přes multimaus, tak je to velice snadno převeditelné. Snadné je i přiřazení binů pro ovládání každého povelu - co má multimaus tlačítko vpravo (do odbočky), tak dáš bin 0, tlačítku vlevo odpovídá 1, dá se to hned zkusit klinutím na výhybku a pokud přestavuje naopak, tak 1 a 0 vyměníš.
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » pát 04 pro, 2020 5:58 pm

Díky, zkusím se tím prokousat. Tu aplikaci s černou ikonou mám staženou. Opravdu je to docela intuitivní. Už mám nakreslené schéma kolejiště ( 5 výhybek ). Ještě mě není jasné co je myšleno adresou výhybek ( číslo s křížkem ). Jestli mám nechat číslování od jedničky nebo začít pětkou jako na multimausu. No zkusím připojit wifinu a třeba se to povede rozhýbat. :wink:
Pak bych ještě rád zkusil vlakové cesty ale tam jsem zatím úplně vedle.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod alik » pát 04 pro, 2020 6:07 pm

Číslo nahoře - Adresa je ta stejná, co se volí v multimaus, když chceš přepnout určitou výhybku (semafor, cokoli). Vlaková cesta se udělá tak, že vybereš ten symbol s rozcestím se šipkou, umístíš někde mimo trasu, dáš ozubené kolo (nastaveni), otevře se pravé okno, tam dole je + , dáš ho a pak vlezeš na okno se schématem a klikneš na výhybku na trase, kterou chceš první přestavit, on si ji tam načte. Kliknutím na ni v pravém okně zvolíš jestli do odbočky nebo přímo a pak stejně dokola přidáváš stejně další výhybky i návěstidla. Nakonec z toho vylezeš a do vedlejšího pole schématu si dáš Poznámku, kde napíšeš třeba Lokálka ze 3. koleje atp.
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod kakbus » pát 04 pro, 2020 7:19 pm

Já teda používám z21 aplikaci jako prioritní ovládání kolejiště a musím říct, že s přibývajícími výhybkami zapojených do aplikace jsem čím dál častěji zklamán.
Velice často se stává, že po povelu na přestavení, se výhybka přestaví jen na displeji ale fyzicky ne. Na druhý pokus už se přestaví. To stejné při použití vlakových cest. Většinou už je automaticky mačkám pro jistotu dvakrát. Dělají to pokaždé jiné výhybky zcela nahodile. Používám MP1 a dekodéry Kuehn WD10. Je snad v aplikaci nějak omezen počet ovládaných věcí pro zaručení spolehlivosti?
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod zdeno » pát 04 pro, 2020 8:12 pm

kakbus píše:Je snad v aplikaci nějak omezen počet ovládaných věcí pro zaručení spolehlivosti?

Mozna to vubec nestiha. Teda maly pocet je v pohode a vetsi pocet je nadlimitini.
Ja jsem byl vzdycky proti vic zarizeni v jednom, teda je celkem mozne, ze to proste nestiha vykonat a data se ztrati.
A pokazde se ztrati jine data a jinde, takze posilanim duplicity se to dari osetrit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod hopeter » pát 04 pro, 2020 8:34 pm

Alíku díky. Už mám nakreslené schéma a výhybky funkční. Vlakové cesty zkusím příště. Pak ještě musím zmáknout nastavování CV.
S pokrokem od nuly jsem za večer spokojený. :wink:
Ovládám pět výhybek se servy přes dekodér pro osm serv od DCCdoma.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod kakbus » pát 04 pro, 2020 9:28 pm

add Zdeno
Momentálně mám zapojeno cca 15 výhybek, projekt je na cca 25 plus návěstidla. Pokud to je opravdu tak, že to z21 nestíhá teď, tak to si už potom zřejmě neškrtnu.
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod HonzaM » pát 04 pro, 2020 9:52 pm

Zkus hledat zda nějaký modelář má kolejiště s 25 výhybkami a návěstidly s centrálou z21 ovládané aplikací Z21. Podle mého názoru je tohle vybavení míněno pro kolejiště s méně prvky, na kolejiště jaké plánuješ asi nestačí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Tomas Lebeda » pát 04 pro, 2020 11:46 pm

Já mám na kolejišti 27 výhybek a 44 detekovaných úseků.
Centrálu používám bílou z21, k řízení Rocrail.
Zatím jsem neměl problém s tím, že by centrála něco nestíhala.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod HonzaM » sob 05 pro, 2020 5:57 am

S RocRaillem, JMRI nebo TC to chodit bude, centrála to stíhat bude, ale ta aplikace Z21 s tím má problém. Chodilo by to i s MGP, to totiž žádnou digitální cemtrálu nepotřebuje, mašiny klidně mohou zůstat analogové.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ove » sob 05 pro, 2020 6:57 am

kakbus píše:add Zdeno
Momentálně mám zapojeno cca 15 výhybek, projekt je na cca 25 plus návěstidla. Pokud to je opravdu tak, že to z21 nestíhá teď, tak to si už potom zřejmě neškrtnu.

Já jich mám víc jak 40 a v poho
Přílohy
402269AF-3D2E-4B9B-B8EA-1D013C51BD09.png
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod sidlo » sob 05 pro, 2020 7:56 am

Když jsme začali budovat kroužek, tak jsme byli pro zkušenosti u spřáteleného klubu. Oni používali IBX a Fredii. Pro nás to byla velká investice, tak hned od začátku používáme DR5000 + JMRI + telefony a tablety. Intenzita provozu je u nás s našimi přáteli srovnatelná a na výstavě odjezdíme bez problémů celý den. Občas se potkáme a vyměňujeme si zkušenosti.
Z naší poslední diskuze vybírám. Naši přátelé taky přešli na ovládání telefony a tablety, protože je to pohodlné. Nechtěli použít JMRI, tak si pořídili Z21, aby se vyhnuli použití počítače. Zkušenosti z provozu mají následující. V klubovně dobrý, ale na výstavě jsou problémy. To se totiž nahrnou všechny děti a dospělí a všichni chtějí jezdit. Z21 ten provoz uživatelů přestane stíhat a přibližně každou hodinu se musí restartovat.
Takže Z21 na doma dobrý, ale na větší provoz více uživatelů je potřeba JMRI.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ove » sob 05 pro, 2020 9:23 am

sidlo píše:Takže Z21 na doma dobrý, ale na větší provoz více uživatelů je potřeba JMRI.

Trochu to tu rozjasníme:
- píšeš Z21, diskuze je o z21 (možná to bude zásadní, možná taky ne)
- já používám z21, mám 44 výhybek a 8 “rozpojovačů” vagonů a problémy nemám ani u své nejdelší “vlakové cesty”, která naráz přestaví 19 výhybek
- dále mám dvě cesty (vše rovně a vše do odbočky) které používám na “rozcvičení” výhybek po delší provozní výluce a funguje bez problémů
- problém, který popisuješ (a který jsem zaznamenal taky) vzniká při použití více externích “ovladačů”, např. když použiju jeden iPad pro ovládáni kolejiště, druhý iPad pro ovládání lokomotiv a např. další iPhone, kterým někdo ovládá jeden konkrétní vlak
- čili chyba bude zřejmě v obsluze jednoho kolejiště z vice zařízení, což zřejmě kolega nepocítí, pokud bude ovládat kolejiště jen z jednoho zařízení (mám to stejně, ale z praktického provozu je pohodlnější mít na velkém iPadu zobrazené kolejiště a vlaky obsluhovat ze zařízení jiného)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod Ove » sob 05 pro, 2020 9:32 am

...ještě bych dodal, že mám “mžikové přestavníky”, čili po zvolení cesty to jede cvak-cvak-cvak... jak na psacím stroji. Pokud jsou použity motorové přestavníky, bude nutné vychytat dobu mezi přestavníky - dá se nastavit “spínací dobu výhybky” v nastavení (možná bude chyba tam, pokud ještě “nedojede” předchozí přestavník, tak ten další prostě přeskočí... anebo je tahle úvaha blbost a ta doba je tam jen na to, aby se nesepnulo vícero přestavníků naráz a nevznikal nadměrný proudový odběr)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zkušenosti s z21 a ovládáním přes mobil

Příspěvekod zdeno » sob 05 pro, 2020 9:49 am

Ove píše:...ještě bych dodal, že mám “mžikové přestavníky”, čili po zvolení cesty to jede cvak-cvak-cvak... jak na psacím stroji.

to bude asi ten problem !
Ono mzikove prestavniky musi mit aj vypinaci dobu, jinak prestavnik shori, protoze to je extremne predimenzovane.
A teda po dobu cekani na vypinaci impuls to asi nespracovava dobre dalsi prichazejici prikazy.
---
a jeste muze byt problem velky mzikovy odber !!
Teda reset elektroniky.
---
Ja bych z toho z21 nevinil.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků