Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, reflektor

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Čouda » pát 26 led, 2024 11:36 am

Perfekt, díky. Já jsem na to šel jako samouk. Dovzdělám se.
TT V. epocha // H0 IV. epocha.
Uživatelský avatar
Čouda
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 11 říj, 2008 8:59 am
Bydliště: Trutnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » pát 26 led, 2024 1:25 pm

Já si zvuky přehazuji taky, ale ne přehazováním tlačítek, ale přímo ty jednotlivé zvuky. Každý zvuk má svoje číslo (jak je autor uložil ve schematu), a to se vkládá do CV, pro jednotlivá tlačítka.
Každý zvuk má 3 parametry, a tak jdou v CV po sobě.

Zvuk pro tl. F1 Je uložen v CV513, hlasitost CV514, efekt CV515. Ten je asi jen 0 a 8. 0-jedno přehrání, 8-neustálé opakování, pokud je tl. zapnuté.
To samé je pro F2, CV516, 517, 518.
...
Až do F19, CV567, 568, 569
Pokračuje to pro F20, CV674, 675, 676
...
Až po F28, CV697, 698, 699
Pro F0 je to na CV 570, 571, 572

Když chci například přehodit zvuk z F2 (od CV516), na F8 (od CV534), vyčtu původní trojici čísel a přepíši do nových CV. Původní vynuluji.

A ještě, pro změnu startování z F1, na F8, tak je k tomu CV 310, 8 (číslo tlačítla). To je pro motor, CV311,8, pro vypnutí/zapnutí všech zvuků.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jnh » pát 26 led, 2024 1:33 pm

Na projektech, které obsahují skripty, je podle mého názoru přehazování tlačítek sice méně přehledné, ale bezpečnější. Pokud přehazujeme funkce např. na projektech Jacek, je třeba myslet na to, že skripty jsou natvrdo přiřazeny konkrétním tlačítkům. Pokud se mýlím, prosím o opravu.
Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » pát 26 led, 2024 2:01 pm

Pořád to jsou jen zápisy v CV. Nic natvrdo být nemůže (jsem přesvědčen). Když by požadavek mého přání kolidoval s jiným efektem, tak určitě jde jakákoliv funkce změnit taky.
Jediné, kdy to určitě nejde, je při použití pseudodekodéru, jako je např. v Albatrosu. Tam je nezbytné přehazovat tlačítka.
Součást Jacekových skriptů jsou změny v CV. Ale dají se přepisovat, jen po resetu se zase vrátí, tak jak to Jacek naplánoval.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 2:50 pm

jnh píše:Na projektech, které obsahují skripty, je podle mého názoru přehazování tlačítek sice méně přehledné, ale bezpečnější. Pokud přehazujeme funkce např. na projektech Jacek, je třeba myslet na to, že skripty jsou natvrdo přiřazeny konkrétním tlačítkům. Pokud se mýlím, prosím o opravu.
Jirka

S týmto musím súhlasiť. V posledných projektoch ver. 14 / 15 je už tolko skriptov, že musím (či sa mi páči/nepáči) prehadzovať funkcie cez CV400-428. ALE MINIMALIZUJEM TO. Všetrko riešim tak ako písal jipol57:
jipol57 píše:Já si zvuky přehazuji taky, ale ne přehazováním tlačítek, ale přímo ty jednotlivé zvuky. Každý zvuk má svoje číslo (jak je autor uložil ve schematu), a to se vkládá do CV, pro jednotlivá tlačítka.
Každý zvuk má 3 parametry, a tak jdou v CV po sobě.

Zvuk pro tl. F1 Je uložen v CV513, hlasitost CV514, efekt CV515. Ten je asi jen 0 a 8. 0-jedno přehrání, 8-neustálé opakování, pokud je tl. zapnuté.
To samé je pro F2, CV516, 517, 518.
... ...
Když chci například přehodit zvuk z F2 (od CV516), na F8 (od CV534), vyčtu původní trojici čísel a přepíši do nových CV. Původní vynuluji.

A ještě, pro změnu startování z F1, na F8, tak je k tomu CV 310, 8 (číslo tlačítla). To je pro motor, CV311,8, pro vypnutí/zapnutí všech zvuků.

A samozrejme treba prestaviť kopec ďalších CV, tak aby ROCO projekt fungoval ako JACEK.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » pát 26 led, 2024 3:17 pm

horak píše:S týmto musím súhlasiť. V posledných projektoch ver. 14 / 15 je už tolko skriptov...

Zatím jsem se s tím nesetkal. Ale tuším, že to bude nová funkce F6. Jízda výběhem a nemožnost zvyšování rychlosti. Já ještě tohle na žádné loko nemám, tak nevím. Ale i kdybych měl, tak bych to asi neměnil. Dosavadní zvuky volnoběhu na F6 používám taky.
Nebo jsou ještě nějaké jiné složitější funkce?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod vvitty » pát 26 led, 2024 4:59 pm

jipol57 píše:Součást Jacekových skriptů jsou změny v CV. Ale dají se přepisovat, jen po resetu se zase vrátí, tak jak to Jacek naplánoval.


Ne nutne. Da se to zapsat primo do projektu tak aby po resetu zustaly hodnoty zachovany.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » pát 26 led, 2024 6:14 pm

CV s efektem ke zvuku:

bit 0 až bit 2: počet opakování 0-7
bit 3 = 1: opakování při zapnutí (= aktivní tlačítko F) = zvuk se opakuje
bit 4 = 1: přehrávání zvuku pouze při směru vpřed
bit 5 = 1: přehrávání zvuku pouze při směru vzad
bit 6 = 1: zrušení zvuku při vypnutí (= deaktivace tlačítkem F), = zvuk se "zkrátí“
bit 7 = 1: přehrát zvuk pouze při aktivním řízení a náhodných zvucích (je-li stisknuto/aktivní tlačítko F definované v CV#310)

Poznámka: bit 7 nefunguje u MS dekodérů, dle informace ze Zimo funkce nějak koliduje s novinkami MS dekodérů pro tvůrce zvukových projektů a řeší se jak to vyřešit.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » pát 26 led, 2024 7:28 pm

Rudolf: Pořád je co, se učit. O dalších funkcích jsem zatím nevěděl, jen ten bit3. Ale taky jsem na jiný ještě nenarazil. Zajímavý by mohl být ten bit6, pro houkačku. Původně dlouhou houkačku, ve spojení s nastavením na MM, autovypínání funkce, při delším stisku a puštění.
Držím tlačíko - houká, pustím - přestane. A nebo opakovaně stisknout a taky přestane. Vyzkouším.

vvitty: Ale projekt tvoří autor. Nebo můžu já, jako uživatel, v projektu změnit přednastavení CVček, aby zůstaly po resetu podle mých představ?
Už dříve mě tahle myšlenka napadla, poradit se s Jacekem, jestli je tohle možné. Bez zásahu do databáze zvuků, jen ten zápis CVček.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jnh » pát 26 led, 2024 8:30 pm

Zkus použít program Zimo ZPP Konfig. Myslím, že jsem s ním kdysi upravoval projekty.
Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod vvitty » pát 26 led, 2024 8:37 pm

jipol57 píše: Nebo můžu já, jako uživatel, v projektu změnit přednastavení CVček, aby zůstaly po resetu podle mých představ?
Už dříve mě tahle myšlenka napadla, poradit se s Jacekem, jestli je tohle možné. Bez zásahu do databáze zvuků, jen ten zápis CVček.


Je to mozne.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 8:59 pm

jipol57 píše:...
vvitty: Ale projekt tvoří autor. Nebo můžu já, jako uživatel, v projektu změnit přednastavení CVček, aby zůstaly po resetu podle mých představ?
Už dříve mě tahle myšlenka napadla, poradit se s Jacekem, jestli je tohle možné. Bez zásahu do databáze zvuků, jen ten zápis CVček.

Tak ako píše kolega jnh:
jnh píše:Zkus použít program Zimo ZPP Konfig. Myslím, že jsem s ním kdysi upravoval projekty.
Jirka

Zoberieš si JACEKov projekt ZPP, otvoríš si ho v softe ZCS - https://www.beathis.ch/zcs/index.html
Pomeníš si všetky potrebné CV, následne uložíš ako kópiu s novým názvom. Nahráš na USB klúč a cez MXULFA nahráš zvukový projekt do dekodéra. A keď by si dekodér niekedy resetol, tak sa ti vráti do tvojho DEFAULTU (ktorý si si upravil). :D
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jnh » pát 26 led, 2024 9:04 pm

Jen doplnění - MXULFA není nutné, lze i přes programovací kolej, jen to trvá desítky minut.
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 9:04 pm

Rudolf píše:CV s efektem ke zvuku:
...
bit 7 = 1: přehrát zvuk pouze při aktivním řízení a náhodných zvucích (je-li stisknuto/aktivní tlačítko F definované v CV#310)

Poznámka: bit 7 nefunguje u MS dekodérů, dle informace ze Zimo funkce nějak koliduje s novinkami MS dekodérů pro tvůrce zvukových projektů a řeší se jak to vyřešit.

Ruda

A toto bol pre mňa dôvod, že prečo do Singrovky resp. Vindobony/Hydry som menil MS dekodér za starší MX. Teraz som to chcel mať OK a možno raz v budúcnosti urobím výmenu späť, ale až to opravia.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 9:09 pm

jnh píše:Jen doplnění - MXULFA není nutné, lze i přes programovací kolej, jen to trvá desítky minut.

Áno, dá sa použiť aj ROCO Z21, ale nie rýchlo cez SUSI.

MXULFA je ZIMO programátor :mrgreen:
MSTAPK / MXTAPS sú test dosky ZIMO pre MS / MX dekodéry. A v tejto kombináci to ide rýchlo cez SUSI rozhranie.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků