Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, reflektor

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod look23 » stř 11 srp, 2021 7:33 am

Červené budou dohromady po dvojicích - vždy přední dvě a zadní dvě.

S cenou desky je to tak, že nejdražší položka je administrativa, doprava, daně apod.
Ty chybějící součástky jsou tak za ani ne půl eura a to nemá cenu přecenit.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » úte 17 srp, 2021 10:22 am

Martin odkud je to zapojení? Trochu tam mají domotané/pomotané vývody. Uvidíme, jak to mají vymyšleno.

Edit:Doplněný obrázek.
Přílohy
ROCO.jpg
Naposledy upravil HO Dušan dne úte 17 srp, 2021 8:06 pm, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » úte 17 srp, 2021 1:37 pm

Navod k zvukovej Bardotke.
https://www.roco.cc/doc/an/1/de/8070920920.pdf

Mne na tom nesedi jedna vec - pokial bude treba s danou novou doskou plosnych spojov s PluX22 jazdit analogovo, teda bude treba "analogovu prepojku", tak potom bude musiet obsahovat aj DIP prepinace (nieco podobne ako maju masiny od ACME) [toto asi nebude - vid nasledujuci obrazok] alebo to bude na pevno prepojene - budu svietit vsetky tri biele svetla na cele.

Screenshot_20210817-223602_WPS Office.jpg
Analogova prepojka (z manualu)

S tym suvisi aj to, ze nejako divne vymysleli osadenie PINov toho PluX22, lebo pri osadeni PluX16 dekoderu sa nebudu dat zapnut dve biele pozicne svetla - su mimo... Jedine co je na zakladnom osadeni pre PluX16 je biely reflektor pre obe strany lok.
Mozno na DPS budu nejake doplnkove prepinace (v navode sa o nich nepise). Ale toto riesenie asi nebude realne. "Varim iba z vody" a uverejneneho navodu...
Uvidime...

EDIT (k Dusanovmu obrazku v predchadzajucom prispevku): tie svetla a reproduktory na PINoch 15-16, 17-18 to je iba zly preklad, respektive prehodenie vyznamov vzajomne. Taketo prusery su u ROCO bezne. Treba sa drzat nemeckych resp. anglickych vyznamov.

Za vacsi pruser povazujem to osadenie pozicnych bielych svetiel na piny 2, 19, 20, 21 - teda vystupy 3, 4, 5, 6 - tam na ne PluX16 dekoder nema dosah. Iba ak by pre analog (+dodatocne digitalizovanu verziu) bola INA osekana verzia DPS so svetlami zapojenymi ako je doteraz na 8-PIN verzii, t.j. vsetky 3 biele svetla svietia spolu... :roll:
Nechajme sa prekvapit...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pát 20 srp, 2021 5:28 am

Tu [ http://www.jacek-modely.cz/zvukovy-projekt-742 ] dostal JACEK otazku od "Jipol"-a otazku, ze ako je to s nastavenim tlacidla F5 na funkciu VOLNOBEH a F6 na funkciu MAX. OTACOK. Odpoved bola odkazom na clanok, nie vsak konkretne.
Upresnim to: je to uprava JACEKovho projektu pre MOJE vozidla. Toto nastavenie necakajte v JACEKovom projekte (co teraz nie je, v buducnosti moze byt). Kazdopadne mapovanie funkcii si moze kazdy uzivatel zmenit sam (na vlastnu zodpovednost).
Poznamka: Tymto sposobom som upravoval projekty JACEK, ARTOL, HENNING, ROCO, ZIMO na jednotny system osadenia funkcnych tlacidiel a la JACEK... Nie vsak kazdy zvukovy projekt je vhodny na nasledovne upravy. Napr SERGEJ od ROCO/ZIMO (nie ten HENNINGov, co sa daval do poslednych strojov, ale starsi), sa sprava tak, ze na MAX otacky hvizda iba turbo a dunenie motora chyba. Tam je to nepouzitelne.

Nastavenia su nasledovne:

F5 - funkcia VOLNOBEH
CV374 = 5 - funkcne tlacidlo (v nasom pripade F5)
CV375 = 0 - stupen otacok 0 (ina hodnota ako 0 sposobi, ze sa bude prehravat zvuk vyssich otacok ako je volnobeh)
CV398 = 5 - zmena rychlosti nadol o nastaveny pocet stupnov (5) [ ja pouzivam 128 rychlostnych stupnov ] v priebehu 1/2 sek sposobi, ze sa automaticky zaradi VOLNOBEH (ak nie je nastaveny iny stupen otacok ako 0). Otocenim regulatora na vyssie otacky sa vrati zvukovy prejav otacok na adekvatnu uroven - VOLNOBEH sa zrusi.

F6 - funkcia MAX. OTACOK
CV339 = 6 - funkcne tlacidlo (v nasom pripade F6)
CV340 = 7 - stupen otacok (obvykle 7 az 10 - individualne podla zvukoveho projektu - treba vyskusat)

KOMBINACIA F5 / F6 ==>> Ono to funguje tak, ze pokial aktivujem F6 - MAX Otacky - realne sa zvysia, a do aktivovanej F6-ky zapnem aj F5 - VOLNOBEH, tak otacky "spadnu" na nulu. Naslednym vypnutim VOLNOBEHU opat idu otacky na MAX. Vid priorita - posledna veta v poznamke.

Poznamka: v niektorych projektoch ma JACEK nastavene MAX Otacky cez CV374/375 - da sa to aj takto, ale vyssie uvedene nastavenie je principialne spravne. Potom VOLNOBEH nastaveny cez CV339/340 v kombinacii so sucasne zatlacenymi F5/F6 nefunguje spravne - otacky budu na MAX. Ono to nastavenie v CV374/375 ma vyssiu prioritu (pri sucasnej aktivacii).

EDIT: zmena vyrazov NEUTRAL za VOLNOBEH
Naposledy upravil horak dne pát 20 srp, 2021 10:19 pm, celkově upraveno 1
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » pát 20 srp, 2021 4:47 pm

Trochu upřesním, je třeba trochu znát co jak funguje v reálu. O NEUTRÁLU a nějakém vyřazení stupně můžeme mluvit u mechanického přenosu výkonu (M131.1 a spol). Pro popis zvuků bych tomu říkal prostě volnoběh, zvuk odpovídají nultému stupni DCC.
V mých projektech je na F6 nastavená funkce plného výkonu nebo volnoběhu. Popsáno je to ve více článcích, třeba tady
http://www.jacek-modely.cz/zvukove-projekty-berty-749/
zvuk plných otáček je zpravidla u motorových lokomotiv, naopak u motorových vozů používám funkci volnoběhu. Zcela nesmyslné je nastavit plný výkon u vozidel s mechanickým, hydrodynamickým nebo hydromechanickým přenosem výkonu, po lopatě u vozidel s nějakým řazením stupňů. Spuštěním funkce by by stupně hned naskákaly na úroveň plné rychlosti, nikoliv výkonu. (810, 814, 840, 842, atd.)
Další případ použití CV339/340 je elektrické topení. Lze použít jen kombinace volnoběh/výkon nebo topení/volnoběh a topení/výkon
Funkce volnoběhu je použita i některých elektrických lokomotiv, dá se tak vypnout ventilátor nebo opozdit jeho spuštění při rozjezdu.

CV398 slouží pro automatické shození na volnoběh při rychlém poklesu o nastavený počet DCC stupňů, tedy při pomalém snižování rychlosti se nestane nic.

Kombinace F5 a F6, proč by někdo současně mačkal volnoběh a výkon? Význam by to mělo při topení, ale tyto dvě funkce nebudou nikdy fungovat správně, funkce volnoběhu bude pořád zvuk volnoběhu i když zapnu topení, tzn. v reálu zvýším otáčky motoru. Při prohození funkcí bude topení držet nastavený stupeň bez ohledu na rychlost.

V každém případě tato CV jsou funkcí dekodéru, tedy je možné si nastavit cokoliv bez vlivu na projekt. Akorát je třeba znát počet zvukových stupňů v projektu, jinak je to pokus-omyl.

Bohužel chyba funkce je v tom, že neovlivňuje zvuk trakčních motorů, tedy model jede ze spádu, aktivuji funkci, zvuk motoru spadne na volnoběh i s pískáním turba, ale trakční motory zůstanou ve výkonu. Toto jsem se mnoho let marně snažil vysvětlit technikům Zimo.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pát 20 srp, 2021 10:14 pm

SORRY, moja chyba, ze som zamenil vyraz NEUTRAL za VOLNOBEH... Je mi uplne jasne , ze NEUTRAL je u mechanickych zalezitosti. Spravne oznacenie je VOLNOBEH. Opravim to v prispevku vyssie...

Tie dalsie pripady pouzitia volnobehu u inych ako dieselovych lokomotiv su mi jasne a zname. Ale kedze sa dotycny "JIPOL" odkazoval v otazke na moj prispevok o dieseloch, tak som samozrejme nevytahoval dalsie moznosti, aby to nemiatlo.

No a preco mackat sucasne F5 a F6? Ak to nebude zamer, ze niekto bude chciet z plneho vykonu padnut na volnobeh, tak uz zostava len jedna moznost - chyba pri ovladani.

A co sa tyka prehodenia hodnot vo funkcii volnobehu a plneho vykonu (CV374/375 a CV339/340), tak potom CV398 (automaticky volnobeh) nebude rozumne pouzitelny. Je to totiz naviazane na nastavenie CV374/375. EDIT: Oprava CV395 -> CV398 (preklep)

Kazdopadne, kazdy si moze robit upravy ake len chce, ale MUSI VEDIET CO ROBI. Inak to skonci katastrofou a resetom dekoderu. :mrgreen:
Naposledy upravil horak dne sob 21 srp, 2021 8:36 pm, celkově upraveno 1
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » sob 21 srp, 2021 5:44 pm

Současné použití F5 a F6, je blbost, a dá se to nazvat chyba obsluhy. S tím, jakou mi dal Jacek odpověď, na svém webu, jsem byl plně spokojený, a už jsem to ke své spokojenosti realizoval.
Ale ještě lepší by mohl být ten automatický volnoběh, malým snížením rychlosti. Aby bez jakéhokoliv mačkání, když vjíždím do stanice, stačilo jen trochu ubrat ryclost a dojezd výběhem by byl realističtější. Zkusím experimentovat s tím CV398. Díky.
Mám jednu Barču s originálním zvukem ROCO, a mám dojem, že ta je tak nastavená z výroby. Podívám se jak je na ní CV398 nastavený.

Ale mám ještě jednu nejasnost. Celé moje kolejiště je založené na zastavování systémem ABC. Některé loko spadnou na volnoběh hned, po najetí na nesymetrický úsek, a u některých otáčky motoru klesají společně se snižováním rychlosti.
Samozřejmě, že správně je ta 1. varianta, aby to na volnoběh spadlo hned, ještě před bržděním. Může to mít taky spojitost s tou CV398? Vyzkouším.

Edit: oprava CV398 ̶C̶V̶3̶9̶5̶
Naposledy upravil jipol57 dne sob 21 srp, 2021 8:04 pm, celkově upraveno 1
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » sob 21 srp, 2021 6:51 pm

Je to CV398, jen nemá žádnou souvislost s CV374/5. Je třeba zkusit nějakou vyhovující hodnotu podle vlastního stylu ovládání. Dříve jsem to měl ve všech projektech, ale pak jsem to zrušil, protože to zpravidla nepadá na volnoběh když by se to hodilo, ale v situacích, kde je to nevhodné a vypadá to spíš jako jízda "brzda-plyn". To tlačítko "volnoběh" je praktičtější.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » sob 21 srp, 2021 7:04 pm

Díky, vyzkouším co mně bude víc vyhovovat.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » úte 24 srp, 2021 4:17 am

Dva dni dozadu som ozvucoval SERGEJa CSD zo Start setu. Po otvoreni mi padla do oka DPS - bola podozrivo ina - na jej (oboch) koncoch su vyvedene nepouzite vystupy dekodera PluX 22 - konkretne vystupy Fo3 az Fo7. Naviac su tam dva DIP prepinace, vdaka ktorym sa da vypnut spolocny plus pol pre jedno, resp. druhe celo. Nedalo mi to, tak som sa pozrel do netlmeneho SERGEJa ROCO a potvrdzujem, ze je doska naozaj ina. Naozaj sa u ROCO konecne deju nejake zmeny k lepsiemu vo vybave DPS. Skoda, ze este nemali snahu vyriesit tie pitome svetlovody celnych bielych svetiel a reflektora tak, aky kazde svetlo malo vlastnu LED...
Zatial som do toho nerypal, musim vykoumat ako rozumne osadit LED pred svetlovodmi, aby sa mi vzajomne neovplyvnovali - nepresvitali. Keby som nieco pokaslal, tak som si kupil original ND - svetlovod k bielym pozickam.

No a spat k ozvuceniu - nic zavratne sa nedialo - osadil som ZIMO MX645 P22 (JACEK), dva repraky s ozvucnicou - ND ROCO a k tomu kondenzator 680uF, 16V (original dodany k inemu dekoderu ZIMO MX645 R). V netlmenom SERGEJovi ROCO osadilo 220uF, 25V...

20210824_061830.jpg
DPS Start setoveho SERGEJa

20210824_062106.jpg
DPS netlmeneho SERGEJa (original ozvuceneho)

20210824_072155.jpg
Osadeny jeden originalny reprak s ozvucnicou (je samozrejme, ze som osadil dva kusy)
Naposledy upravil horak dne úte 24 srp, 2021 5:24 am, celkově upraveno 3
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » úte 24 srp, 2021 4:45 am

20210824_072050.jpg
Nova DPS s vyvedenymi vystupmi Fo3 az Fo7

20210824_072246.jpg
Starsia DPS z netlmeneho SERGEJa

20210824_072342.jpg
Nova DPS aj s osadenym kondenzatorom
Naposledy upravil horak dne úte 24 srp, 2021 5:27 am, celkově upraveno 1
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » úte 24 srp, 2021 5:07 am

Pre porovnanie - foto starsich DPS SERGEJov s 8-pin rozhranim a ziarovkami.
Tu mozeme len snivat o osamostatneni jednotlivych svetiel. Znamena to rozdelit svetlovody, osadit LED s odpormi a vydratovat z dekodera dalsie vystupy. Aj na to raz casom dojde...

20210824_071549.jpg
Original ozvuceny

20210824_071513.jpg
Iny SERGEJ, este s nezvukovym dekoderom (tesne pred ozvucenim)

20210824_071419.jpg
Original ND - Repro s ozvucnicou - pouzite pre stare DPS s ziarovkami.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » úte 24 srp, 2021 9:00 pm

Já jsem před pár lety upravoval svého ROCO Sergeje. Původně byl se žárovkama.
U reflektoru a koncovek, jsem to nechal původní, jen nahradil ledkama. Ale světlovod k bílým pozičkám jsem v místě společného světlovedení od žárovky, podélně rozříznul žiletkovou pilkou. A znovu slepil, ale mezi oba slepence jsem vložil černý papír, aby to neprosvítalo. Před tím jsem ještě zapiloval na koncích, vstupy pod úhlem 45 stupňů, aby nové ledky mohly světlovod osvěcovat z boku a taky se nemísily s původním reflektorem.
Funguje to. Taky dávám obrázek, jak to mám celé zadrátované. Ještě jsem tam dal osvětlení stanoviště.
Detail toho rozříznutého světlovodu nedávám, protože bych to musel moc rozebírat.

Serg.jpg

Je to s ROCO těžké. Pořád nepochopili, že už jsme v 21. století, a že už nejsme v analogové době a jásali jsme nad tím že to jakkoliv svítí.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » úte 28 zář, 2021 5:28 am

Mam otazku do plena:
Ozvucoval niekto analog od BRAWA V36 / T334.001 :?:
Dnes mi dorazi Zasielkovnou od p. Daleckeho stroj za akciovu cenu.
Pozeral som do manualu, a tam je vidno priestor na dva kondenzatory (v zvukovej verzii standard, analog je osekany). Zaujimalo by ma aj osadenie repro - nie je mi uplne jasne, ze ako ma byt osadene repro a ako ozvucnica. Vyzera to akoby bolo repro pod DPS a ozvucnica nad DPS, pricom v DPS je otvor.
Popis PluX22 tam nie je, resp. je vseobecny, ale nie su rozpisane piny. :oops:
Zlate ROCO / PIKO (co sa tyka popisu a nahradnych dielov)...
Idealne by boli fotky original ozvucenej verzie. Najdu sa nejake :?: Budem vdacny...

Vsetky moje uvahy su ako varenie gulasu z kybla teplej vody... (iba z manualu, bez modelu v ruke) :mrgreen:


BR41638.jpg
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » pon 11 říj, 2021 6:58 am

Martin napadá mne co dát repro do kabiny na spodek střechy?
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků