Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, reflektor

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » pát 23 pro, 2022 3:36 pm

Nemá to žádnou souvislost s typem ovladače nebo centrály. Prostě zapnu nebo vypnu. Blokování rozjezdu je jen logika, aby nebylo možné se rozjet při volnoběhu, bez ventilátorů, atd. Samozřejmě vše funguje jako dosud i bez F6.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pát 23 pro, 2022 5:10 pm

Jacek píše:Blokování rozjezdu je jen logika, aby nebylo možné se rozjet při volnoběhu, bez ventilátorů, atd.

Toto je tá pointa na ktorú som sa pýtal :!:
Ďakujem, už mi je to jasné.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Zlámalík » pát 23 pro, 2022 11:02 pm

Hlasoval jsem také pro volnoběh.
F6 v nastavení pro plný výkon jsem nikdy nepoužil, ale F6 na volnoběh mám u všeho.
Petře, díky za úsilí a námahu, kterou do toho vkládáš, nedovedu si ani představit, kolik to vezme času.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1854
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » sob 24 pro, 2022 2:31 pm

Petře při poslední návštěvě u Tebe jsme se bavili o té F6 u Bobiny. Když jsem potom doma nahrál Tvůj projekt zvuku a přeprogramoval CV podle Martina, tak mohu konstatovat, že celý projekt nemá chybu a při zkušební jízdě ta F6 je paráda.
Petře a Martine: Díky za úsilí a námahu kterou do projektů vkládáte. Druzí si ani nedovedou představit, kolik to zabere času a přemýšlení.
Naposledy upravil HO Dušan dne čtv 29 pro, 2022 11:33 pm, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » čtv 29 pro, 2022 11:32 pm

BOBINA E499.0063/140/MTB


Zvukový projekt JACEK nahraný na ZIMO MX645P22
Ovládání světel Horák


Tištěný spoj 140/141 je koncepčně stejný. Musí se zde také doplnit součástky SMD a to: 1x N-MOSFET (FDC6305N,unipolar,20V/2,7A,patice Super SOT6...) dále R 2x27K.
Celý postup úpravy světel popsal Martin v odkaze.

https://1url.cz/IrCc1
Přílohy
PLOŠKY.jpg
NEOSAZENÉ PLOŠKY
PLOŠKY.jpg (35.86 KiB) Zobrazeno 5226 krát
SOUČÁSTKY.jpg
FDC6305N,2X27K
SOUČÁSTKY.jpg (60.89 KiB) Zobrazeno 5226 krát
Naposledy upravil HO Dušan dne pát 30 pro, 2022 8:27 pm, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » čtv 29 pro, 2022 11:42 pm

Světla na obrázku se ovládají: Obrázek/MM = 1- ZHASNUTÉ, 2/F4-KABINA, 3/F0- BÍLÉ SVĚTLA ČELA, 4/F2-REFFLEKTOR, 5/F3-POSUN,6/F1-ČERVENÉ KONCOVÉ.
Přílohy
SVĚTLA.jpg
OSVĚTLENÍ
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » pát 30 pro, 2022 12:01 am

Na uvedeném modelu jsem musel opět kvůli prosvítání LQ při noční jízdě udělat/dodělat úpravy. Světlovody (dle obrázku) jsem opatrně kolíčkem na prádlo vytlačil a prostor kabin začernil i v prostoru světlovodů. Na LQ reflektoru jsem navlékl smršťovačku a držák LQ jsem taká začernil. Na obrázku který znázorňuje jednotlivá osvětlení lokomotivy se zdá, že LQ stále prosvítají. Je to způsobeno ale jen focením :roll: . Ve skutečnosti světla již neprosvítají. Opravdu brutálně prosvítal do vrchní části karoserie hlavně reflektor. Mrzí mne, že v té rychlosti předělávání jsem to nenafotil. Kdo doma model 140/141 má, tak mi to zajisté potvrdí.
Přílohy
ÚPRAVA LQ 01.jpg
Naposledy upravil HO Dušan dne pát 30 pro, 2022 12:15 am, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jnh » pát 30 pro, 2022 12:04 am

HO Dušan píše:BOBINA E499.0063/140/MTB


Zvukový projekt JACEK nahraný na ZIMO MX645P22
Ovládání světel Horák


Tištěný spoj 140/141 je koncepčně stejný. Musí se zde také doplnit součástky SMD a to: 1x N-MOSFET (FDC6305N,unipolar,20V/2,7A,patice Super SOT6...) dále R 2x27K.
Celý postup úpravy světel popsal Martin v odkaze.

viewtopic.php?f=6&t=13002&start=45


Tranzistor FDC6305N je zdá se nesehnatelný, nešel by nahradit jiným, dostupným?

Dík, Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Pater » pát 30 pro, 2022 12:32 am

Co třeba tady. Jinak třeba FDC6303N, FDC6561, NDC7002N.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » pát 30 pro, 2022 12:49 am

Celosvětový problém to není. Dá se sehnat i v tom odkaze co poslal kolega. Ale pozor!!! U prodejce musí být uvedeno, že daň je zaplacena a ty musíš zaplatit min. poštovné standart. Hlavní problém je ale ten, že při dodání do ČR je někdy průvodka na balíčku z nepochopitelných důvodů přelepená novou průvodkou a je tam tedy jiné dodací číslo. Tedy dodací číslo prodejce již tímto je jiné a ty již nemůžeš dokladovat, že daň byla zaplacena. Česká pošta automaticky účtuje 180kč i když celní správa balíček potom pustí. Zdůvodní to tím, že nebylo zaplaceno poštovné, ačkoliv v prvopočátku bylo.

https://1url.cz/GrCXm

...atd....

Podívej se třeba na tomto odkaze, jak je to s těma náhradama u nás. Prostě sklady stále "0 ks".

https://1url.cz/JrCXx

Existují i náhrady, ale jsou zde třeba jiná větší pouzdra.
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » ned 01 led, 2023 9:27 pm

ROCO Sergej, který umí svitit, jen všechno bílé ve předu a červené vzadu, je náročnější na mechanický zásah, protože má jen jednu bílou ledku a soustavu světlovodů. S takovým svícením jsem se nemohl smířit.
Sundáme kastli, a rozložíme na prvočinitele. Hlavně vyjmout stanoviště. Světlovodu pro reflektor si nevšímáme, jeho funkce zůstane zachovaná, ale jen pro reflektor. Červené, taky necháme netknuté.
Vyjmeme společný světlovod, pro obě bílé pozičky. Rozřízneme žiletkovou pilkou, v místě kde pokračuje dozadu k původní ledce, tak aby nálitek s dírkou zůstal neporušený. Odřízneme levou i pravou a řezy zahladíme. Do toho místa nalepíme nové ledky (teplá bílá), použil jsem SMD 0805. Předem na ně napájíme drátky. Na anodu, budoucí plus, takže modrý. Zajímavé, podle všeobecných norem bývá plus označený červeně. DCC dekodéry to mají jinak, tak to tak dodržuji. Na katodu nějakou jinou barvu, abych měl později snadnější zapojování. To samé s druhým světlovodem. Plusové drátky kratší, spojí se v jeden. Od katod delší, ty povedou až do blízkosti dekodéru. Vložil jsem konektory, aby kastle nebyla připoutaná k pojezdu.
Ještě jsem přidal osvětlení stanoviště.
Na obrázku mám ledky na světlovodech začerněné fixkou, aby náhodou neprosvítaly přes kastli dopředu.
Spoz1.jpg

Ze zadu to pak vypadá takhle. Provrtal jsem 2 dírky na provlečení nítě, pro svázání, aby se drátky nedaly vytrhnout.
Spoz2.jpg
Spoz2.jpg (22.67 KiB) Zobrazeno 5011 krát

Původní bílé ledky budou reflektory, a červené koncovky, zůstanou nezměněny. Původních výstupů z dekoderu F0f, F0r, FA1 a FA2, si nevšímáme. Ostatní výstupy nechalo ROCO volné, bez vývodů. K nim, u konektoru dekodéru, připájíme drátky, které pokračují do destičky s odpory, a jinými součástkami. Výstupy FA3 ... FA7, pro nové ledky, a plus.
Nová destička. Součástky SMD 0805, FA7 přes odpor tranzistor a diody, zhasíná levé pozičky, pro posun v epoše III a IV.
Spoz6.jpg
jipol57
 
Příspěvky: 1190
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » ned 01 led, 2023 9:46 pm

Pokračuji.
Spoz5.jpg
Spoz5.jpg (13.56 KiB) Zobrazeno 5002 krát

Celkově to pak vypadá takto. Nová destička nalepená na velkou desku oboustranou samolepkou, propojené drátkama z dekodéru, a pokračují drátky k novým konektorům a do stanovišť. Drátky nesmí přikrývat světlovod k reflektoru. Samolepkami mám přichycené nové konektory, aby byly na svém místě při nasazování kastle.
Spoz3.jpg

Posun ve IV epoše.
Spoz4.jpg
Spoz4.jpg (11.68 KiB) Zobrazeno 5001 krát

Není to moje první přestavba ROCO Sergeje. Dělal jsem už kdysi jednoho staršího, ještě se žárovkama a s dekodérem na drátkách. Nové ledky, jsem tehdy umístil v blízkosti původní žárovky, světlovod poziček jsem rozřízl podélně v místech kde vedly světlo společně a slepil se separátorem. Ledky jsem přiložil zleva a zprava. Fuguje to, ale nepatrně světlo prosvítá do druhé pozičky. A bylo hrozně složité oddělování světovodů.
Tenhle způsob je docela jednoduchý.
jipol57
 
Příspěvky: 1190
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » ned 01 led, 2023 10:20 pm

Toto chcela "naša strana a vláda" :!: :mrgreen:
Hlavne mi išlo o spôsob rozdelenia toho svetlovodu.
Takto názorne je to výrazne jednoduchšie. Lebo ten pôvodný popis - rozrezať svetlovod pozdĺžne sa mi nepozdával.

Ešte otázka uchytenia LED - lepíš LED priamo k svetlovodu? A čím? Sekundovým lepidlom?

U starého Sergeja so žiarovkami - menil si ich za LED, či zostali a dopĺňal si LED len pre pozičné biele svetlá?
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » ned 01 led, 2023 11:14 pm

Ano ledky jsou nalepené přímo na světlovod sekunďákem, tak aby naletované drátky směřovaly dozadu. A procházely dovnitř místama, kde byl původní společný světlovod. Ledky nejsou moc mechanicky odolné, aby se s drátkama mohlo neomezeně manipulovat. Proto je nutné, to uchycení drátků nitkou, jak popisuju.

Na tom starém žárovkovém, jsem dal ledky. I pro koncovky. Už to předělávat nebudu, ale nový způsob je o mnoho jednodušší. To prosvítání, jak popisuju, je nepatrné. Ve výsledku to funguje stejně.
jipol57
 
Příspěvky: 1190
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » ned 01 led, 2023 11:49 pm

Ještě napíšu CVčka.
CV33,16 -přední bílé
CV34,32 -zadní bílé
CV35,12 -červené koncovky
CV36,3 -reflektory
CV37,48 -posun rozsvítí bílé vpředu i vzadu, švýcarským svícením zhasnu levé.
CV43,192 -stanoviště, já si je dávám na F9. Ale může být kdekoliv.
CV125,53 -směrová závislost reflektorů a efekt pomalého rozsvěcení
CV126,54
CV127,1 -závislost konců
CV128,2
CV131,1 -závistost stanovišť
CV132,2
CV430,3 -zhasnou levé při posunu
CV433,7
CV435,7
CV436,3 -vypne reflektory a konce při posunu
CV438,206
CV439,193
CV440,207
CV441,194
Ještě by se mohl blokovat reflektor bez pozičních světel, ale není nic špatného, když se protijedoucí strojvedoucí pozdraví bliknutím samostatného reflektoru.
CV107,0 a CV108,0. Tím původním nastavením se daly vypnout světla vzadu k vlaku tlačítkem F8 a F9. Mně se to nelíbilo. Navíc F8 startuji a F9 si svítím na stanovišti.
Snad jsem na nic nezapomněl a nebo nenapsal špatně.
Ještě CV61,97. Nevím jestli to bylo v původním nastavení, nebo ne.
jipol57
 
Příspěvky: 1190
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků