Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, reflektor

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » pát 26 led, 2024 9:26 pm

horak píše:
jipol57 píše:...
vvitty: Ale projekt tvoří autor. Nebo můžu já, jako uživatel, v projektu změnit přednastavení CVček, aby zůstaly po resetu podle mých představ?
Už dříve mě tahle myšlenka napadla, poradit se s Jacekem, jestli je tohle možné. Bez zásahu do databáze zvuků, jen ten zápis CVček.

Tak ako píše kolega jnh:
jnh píše:Zkus použít program Zimo ZPP Konfig. Myslím, že jsem s ním kdysi upravoval projekty.
Jirka

Zoberieš si JACEKov projekt ZPP, otvoríš si ho v softe ZCS - https://www.beathis.ch/zcs/index.html
Pomeníš si všetky potrebné CV, následne uložíš ako kópiu s novým názvom. Nahráš na USB klúč a cez MXULFA nahráš zvukový projekt do dekodéra. A keď by si dekodér niekedy resetol, tak sa ti vráti do tvojho DEFAULTU (ktorý si si upravil). :D


To platí i v případě kódovaných projektů ?

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » pát 26 led, 2024 10:00 pm

Ano, myšeno je to právě pro kódové projekty, které si uživatel upraví a pak nahraje. Reset tím pádem vrací stav po nahrání. Oblíbené je to v zahraničí, kde samozřejmě není rozšířené "mapování Jacek".
Zkušenosti s tím programem nemám, když si to můžu upravit přímo ve zdroji. Ale doporučuji upravovat mapování výhradně pomocí CV401-428. Program neukáže co a jak je s čím propojené a zejména ne co a jak je ve skriptech. Příklad
F4 - vypnutí křivek. Ty jsou uložené v CV156 (už ne v CV124 !), pak jsou skripty se zvuky brzd, které jsou neaktivní v tomto režimu, ale vázat to jde jen na klávesu F4. Pomocí CV404=x se přesune obojí

zvuky brzd ve skriptech blokuji při F4 kvůli videím p. Balíčka se zastavováním o zeď, ale to je jiná kapitola.

F19 - přepínání sad/nastavení redukovaných křivek/chování bez zátěže při posunu, vše ve čtyřech CV, několika skriptech a jednom okně. Dáte CV419=x a hotovo

U nových projektů je kompresor komletně skriptován, klávesa F15 a náhodné spouštění není přes generátory Z1 a Z2. Jde to přesunout, jde upravit hlasitost, zrušit. Ale není kromě hlasitosti v CV nic a v zppconfig uživatel skript nezmění. Může ho ale smazat. Dáte CV415=x a je hotovo

A pro celkovou složitost není v mých silách psát návody co je v jakém skriptu. Nějaký Němec po mě chtěl co je to "vrznuti zdrzi dle ACC", že mu to google nepřeloží :D No můj interní název skriptu. A když to nepřeloží google, já už vůbec.

Myslím, že to mají vymyšlené dobře, pokud něco zkazíte, pořád máte originál a upravujete jen svoji kopii. Autor pak není zavalen tunou požadavků na úpravy.
Ale je to takříkajíc bez technické podpory autorů.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » sob 27 led, 2024 11:04 am

Děkuji všem zúčastněným, povedlo se. Přeskriptoval jsem si Albika, a po resetu je opravdu, podle mého přání.
Ale je toto asi možné, jen když mám skript. Pokud ho nemám, nebo nemám kód k dekodéru, nebo nezvukový dekodér, tak tohle asi nejde.
Vyzkoušel jsem oba programy, a když prvně nevložím původní skript, tak sám si nový nevytvořím. Takový bez zásahu do zvuků, jen ty změny CV. Je to tak?
Programy neumožňují uložit do .zpp.
Nebo je na to nějaký jiný fígl? Jen pro změny CV?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » sob 27 led, 2024 11:16 am

Petr: Přemapovávání tlačítek se raději vyhýbám, když to jde jinak. Stane se mně, že po nějaké době, chci něco předělat, zapomenu že jsou přehozená tlačítka a jdu na jisto na CV příslušným k tlačítkům. A ono to nereaguje jak bych očekával. A když by těch přehozených tlačítek bylo moc, tak je v tom zmatek.
Možná popřemýšlím o té sadě, Dávám si ji na F10, aby byla dostupnější na MM bez schiftů. Přepisuji k tomu více CVček. A nezdá se mě, že by zvuky fungovaly špatně. Taky si povoluji změny sad i za jízdy. Používám to při odlehčené jízdě z kopce, nebo pro jízdu výběhem. Naopak musím vypínat funkci zvuků podle zátěže. Na mém kolejišti je zatěžování dost nepravidelné, a zvuky jsou s tím takové neustálené.
Dál si jen přeskládávám houkačky. A ty s ničím (doufám) nesouvisí, tak jen lehce přepíšu čísla uložených zvuků. Jak jsem popsal výše.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » sob 27 led, 2024 1:13 pm

jipol57 píše:Přeskriptoval jsem si Albika

Jirko, tomu nerozumím. Změnil si mapování. Ale skripty nemůžeš nijak upravit, pouze deaktivovat nebo smazat. Skript je doplněk, ve kterém autor upraví naprogramováním nějaký základní proces. U toho albíka např. syčení serva při změnách rychlosti, zvuky brzd, zvuky tratě a okolků podle rychlosti.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jnh » sob 27 led, 2024 2:16 pm

Soudím, že výraz "Přeskriptoval" nelze brát doslovně, se změnou skriptů toho nebude mít moc společného?
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » sob 27 led, 2024 5:10 pm

Ano zvolil jsem nesprávné slovo. Jen jsem přemapoval pár tlačítek.

A k příspěvku výše, jestli lze uložit přednastavení CVček, když nemám skript, ani kód? To je když mám loko koupenou už se zvukem. A taky nezvukové dekodéry?
Dostanu nějakou odpověď?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » sob 27 led, 2024 7:02 pm

Jacek píše:
A pro celkovou složitost není v mých silách psát návody co je v jakém skriptu. Nějaký Němec po mě chtěl co je to "vrznuti zdrzi dle ACC", že mu to google nepřeloží :D No můj interní název skriptu. A když to nepřeloží google, já už vůbec.



Přimlouval bych se alespoň pro to, aby v dokumentaci bylo alespoň uvedeno, jaké číslo scriptu je navázáno na jakou klávesu F. Aby bylo možné se podle toho zařídit při úpravách nastavení dekodéru.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » sob 27 led, 2024 7:35 pm

To je v podstatě nemožné. Byla by to nepředstavitelně otrocká práce dávat dohromady takový návod a při každé úpravě projektu pak všude všechny popisy aktualizovat. Návod pak bude mít místo tří stran deset a vyrobím si tím nekonečný počet tazatelů "mi to nejde, co mám dělat". Jak jsem psal výše, ze strany autorů nemůže fungovat technická podpora programu, který uživatelům umožní šťourat do jejich díla. Kdo bude pak zodpovídat za způsobené chyby.
Základním předpokladem by bylo popsat jak který skript funguje a co ovlivňuje. No to ale nepřipadá v úvahu, je to know-how a ne free produkt.

Skripty nemají v okně žádné pořadí, i když jsem se o to snažil. Příklad, kompresor je v současných projektech druhý skript. Ale když budu importovat novou verzi, bude nový skript poslední a z druhé pozice původní smažu. Vše se pak o jednu pozici posune. Musel bych s každou změnou smazat 13 skriptů a v přesném pořadí je znovu po jednom importovat. Před tím tedy ještě nejdřív všechny exportovat, abych náhodou některý novější nenahradil starším. A proč, jen kdyby se v tom někdo chtěl šťourat, aby to měl lehké :twisted:

zppconfig je určen spíš pro jednoduché projekty zahraničních autorů, no když já jednoduché nemám :D
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jnh » sob 27 led, 2024 8:51 pm

Já bych to, Petře, možná nenazýval šťouráním. Tvoje projekty jsou výborné, nemám v úmyslu je ani dekódovat a ani "vylepšovat". Jen mi vyhovuje vlastní přiřazení tlačítek a trošku jiná logika ovládání světel. Např. všechna světla si řeším pomocí švýcarského mapování, zvuk spouštím F0, světla rozsvěcím dle připojených vagónů na jedné či druhé straně lokomotivy a vůbec neřeším bílá a červená, to řeší směr jízdy.

Uvítal bych, kdyby mohla být u popisu jednotlivých tlačítek v projektu (tedy v Tvém návodu) poznámka, že tlačítko je navázáno na nějaký skript, abych si dal pozor a změny u těchto tlačítek řešil přednostně pomocí přesměrování. Za mě by stačilo v prvním sloupci doplnit S jako skript, tedy např F15-S.

Děkuji za Tvoji trpělivost, Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » sob 27 led, 2024 9:17 pm

No já myslel něco podobného, aby bylo jasné, že např. na klávesu F5 je navázán script, který se dá vypnout/zapnout např. bitem 1 v CV837 (případně CV843). Nic víc a nic míň.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jnh » sob 27 led, 2024 9:36 pm

Rudo, pokud jsem správně pochopil, tak Petr v posledním příspěvku vysvětlil, že odkaz na konkrétní bit v CV by znamenal při změně projektu ono postupné nahrávání všech skriptů v přesně daném pořadí. Proto bych se spokojil jen s uvedením, zda je na tlačítko navázán nějaký skript či nikoliv.
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » sob 27 led, 2024 10:14 pm

No ale jak píšu, byla by neskutečně otrocká práce vymýšlet návody s odkazy na to co a jak funguje v konkrétních skriptech. V nějakém skriptu je vazba na klávesu, v jiném na vlastnosti dekodéru, v dalším na rychlost nebo určitou kombinaci CV nebo různé stavy, možností je nespočet. Účelem ale je, aby to po nahrání každému fungovalo. Není účelem popisovat princip funkce, aby do toho (v dobrém) někdo zasahoval a pak se ptal, proč něco nefunguje. A co když skript upravím? Přepisovat stovky textů? To je cesta do Bohnic.

Zkrátka, při použití přesměrování funkcí CV401-428 není co pokazit, funkce se přesune včetně všech návazností na skripty i CV. Skripty se dají deaktivovat nebo přímo smazat v zppconfig. Je tam navíc vidět v tabulce mapování kde jaký skript je.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jnh » sob 27 led, 2024 11:06 pm

Petře díky a už mlčím. Chápu a beru Tvoje argumenty. Moje nápady pramenily z neznalosti problematiky skriptů.
Měj se, Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » sob 27 led, 2024 11:11 pm

jipol57 píše:...
jestli lze uložit přednastavení CVček, když nemám skript, ani kód? To je když mám loko koupenou už se zvukem. A taky nezvukové dekodéry?
Dostanu nějakou odpověď?

Aby som odpovedal postupne: Software ZCS (Zimo Cv Settings) bol primárne určený na nastavovanie CV. Časom sa to rozrátlo o ďalšie funkčnosti. Posledne aj o podporu ROCO z21 a aj Marklin centrálu.
V dnešnej dobe je pomocou nej vidno, že na ktorom funkčnom tlačítku je priradený aký skript. Obsah skriptu však nevidím lebo Jacekove ZPP sú kryptované.
Tak ako som písal pár príspevkov dozadu. Otvorím si ZPP, upravím CV a uložím si kópiu ZPP s iným názvom, následne nahrám do dekodéra.
Obdobne som postupoval s ROCO Kocúrom, ale tam nemám ZPP projekt, tak do "čistej" šablóny stiahnem kompletné nastavenie CV. Názvy zvukových vzoriek sú označené nejako v tomto zmysle: "sound" 1, 2, 3... Takže tam je jediná šanca počúvať zvuky a urobiť si papierové poznámky. Následne všetky CV premapovať. Tým že som ON-LINE s centrálou, tak sa CV priebežne zapisujú. Nakoniec sa takto upravený projekt dá uložiť do súboru. Nie je to ZPP. Teraz si na koncovku nespomeniem. Toto je vlastne odpoveď na otázku jipol57. Takže stačí sa pripojiť k mašine, stiahnuť CV, upraviť ich a následne sa súbor s nastavením dá uložiť. Ak boli v mašine skripty, budú tam. Je jedno, že či mašina má kódový projekt, alebo je to nezvukový, či funkčný dekodér. Ono ten software iba nastavuje CV a zobrazuje ďalšie (aj needitovatelné) veci. Teraz nesedím pri PC, ale keď budem stíhať, tak sem vložím nejaké obrázky z toho ZCS.

Rudolf píše:...
aby bylo jasné, že např. na klávesu F5 je navázán script, který se dá vypnout/zapnout např. bitem 1 v CV837 (případně CV843). Nic víc a nic míň.
Ruda

No a presne túto vizualizáciu tento soft vie urobiť. Len si nie som istý, že či zrovna aj označí číslo skriptu, ale jeho pomenovanie zobrazí, a aj to, na akom fuknčnom tlačidle je priradený.

A naozaj to nie je o šťúraní sa v JACEKových projektoch z dôvodu nejakého "ťahania informácií a know-how", ale o tom, že si chceme jeho projekty upraviť na svoj obraz.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků