Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, reflektor

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » ned 28 led, 2024 10:11 am

horak píše:A naozaj to nie je o šťúraní sa v JACEKových projektoch z dôvodu nejakého "ťahania informácií a know-how", ale o tom, že si chceme jeho projekty upraviť na svoj obraz.


Takto jsem to ani nebral, ten nástroj prostě uživateli umožní jeho vlastní úpravy, které si pak on pro sebe uloží a nahraje. Tedy účel programu je pomoct uživatelům a odlehčit autorům od požadavků na upravení projektů.
Jenže při neznalosti obsahu a fungování jednotlivých skriptů to uživatel spíš zmrví. Viz třeba F19, na kterou je toho navěšeno tolik, že to nevejde do okna a neukáže to potřebná CV

Při přesměrování tlačítek pomocí CV401-428 se přesune vše se všemi závislostmi
Přílohy
zppconfig_4.jpg
zppconfig_1.jpg
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » ned 28 led, 2024 10:14 am

je tam tedy i to číslování jednotlivých vzorků. To je bohužel voda na mlýn skutečným šťouralům, kteří se zabývají spíš hledáním "chyb". Proč v projektu 742 je soubor DAKO_751.205 když to není berta, atd. :roll:
Přílohy
zppconfig_3.jpg
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » ned 28 led, 2024 12:07 pm

Děkuji p. Horákovi, budu bádat. Ještě jsem on-line k dekodéru připojený nebyl. To bude další level. Zatím mně stačí informace, že by to mělo jít.
Oba popisujete jiné programy, na který jste zvyklí. ZCS a ZPP Konfig. Já jsem vyzkoušel oba. Na ZPP Konfig, mně vadí, že má jen Němčinu. Neumím žádný jazyk, ale Angličtina je jednodušší. U Petra tuším, že umí Německy.

Z toho pojmenování brzdičů bych obavy neměl, že by to někomu vadilo, když ho mají obě lok stejné. I jiných věcí. Nakonec jsou to jen interní názvy, pro autora, aby se v tom sám vyznal.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pon 29 led, 2024 3:01 pm

Tak ako som slúbil, prikladám obrázky zo softu ZCS.
Prvá skupina obrázkov je JACEKov projekt elektriky 140 062 verzia 15 (bez akýchkoľvek úprav):

2024.01.29 154123.png
Rozloženie všetkých funkcií na funkčné tlačidlá ovládača


2024.01.29 154224.png
Vizualizácia priradenia funkčných tlačidiel a efektov na funkčné výstupy


2024.01.29 154248.png
Vizualizácia popisu a číslovania skriptov (nič sa nedá meniť, iba daný skript deaktivovať)
Naposledy upravil horak dne pon 29 led, 2024 4:22 pm, celkově upraveno 1
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pon 29 led, 2024 3:12 pm

2024.01.29 154646.png
Číslovanie zvukových vzoriek 1 až XYZ, ich číselné označenie v CV a ich textový popis.


2024.01.29 154627.png
Jedno z mnohých priradení zvukových CV (trojice CV), vidno tam číslo vzorky s názvom, hlasitosť a efekty pre daný zvuk priradený na funkčné tlačidlo Fx. V pravej časti sú parametre pre náhodné generátory Z1-Z8.


Teraz pre zmenu ukážem moju zvukovú verziu ROCO Kocúra upravenú na systém a la JACEK:
Tá je najskôr "natiahnutá" z mašiny (všetky CV), následne upravená do mojej podoby a na konci uložená vo formáte s koncovkou *.ZCS.

2024.01.29 155202.png
Priradenie funkcií na funkčné tlačidlá ovládača.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pon 29 led, 2024 3:23 pm

2024.01.29 155220.png
Vizualizácia priradenia funkčných tlačidiel a efektov na funkčné výstupy


2024.01.29 155302.png
Označenie zvukových vzoriek je PROSTÉ... Jedna až XYZ, vzorky zadané v CV majú číslo rovnaké ako je poradové číslo zvuku, no a popisy sú STROHÉ: "Sample 1 ... XYZ". To preto, lebo nemáme ZPP projekt, ale sme IBA NATIAHLI CV z mašiny.


2024.01.29 155315.png
A posledné okno s vizualizáciou priradenia funkčných tlačidiel Fx - trojice CV (vzorka, hlasitosť, efekt). V pravej časti je nastavenie pre CV náhodného generátora zvukov (sú to tuším dve alebo tri rôzne CV pre každý jeden generátor zvukov). Tu vidíme, že textová časť pomenovania zvukov je PROSTÁ - "Sample 1 ... XYZ".
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » pon 29 led, 2024 7:16 pm

Děkuji, snad to pomůže i jiným. V ZCS jsem si to už prohlédl, a snad i porozuměl. V ZPP Konfig, který používá Jacek, se ty funkce dají v těch tlačítkových řádcích i přehazovat.

Já jsem se ještě on-line k dekodéru nepřipojil. Vždycky programuji jen přes flešku a koleje. Nemám ten bazmek, do kterého se vkládá dekodér a programuje se přes SUSI. Vyhovuje mně, že nemusím dekodér vytahovat, a že programuje 1/2 hoďky, mně nevadí.
Šlo by to připojení přes USB > MXULFA a koleje? V ZCS vlevo dole je okýnko, kde vidím, že nejsem připojený k MXULFA. Takže očekává, že bych ho připojit mohl, předpokládám že přes USB.

Zkusil jsem jestli by MXULFA, přes flešku nevzal *.zcs. Nebral ho. To jen tak, kdyby náhodou.

A ještě otázka. Bavíme se o takovém zápisu CV, které by tam zůstalo i po resetu? Protože na normální zápis ze souboru, i hromadný, mám DecoderPro (JMRI), přes USB a centrálu.
A když si v DecoderPro exportuji databázi CVček *.csv, a importuji ho do ZCS, tak ty CVčka se mně tam ukáží, a dosáhnu stejného. Prohlídnu si ty řádky s tlačítky a funkcemi.
Ale jsem nějak schopen to dostat zpět do dekodéru, aby to tak zůstávalo i po resetu?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod vvitty » pon 29 led, 2024 7:29 pm

Programovat lze pochopitelne i pres koleje. CV zustanou i po resetu. CV lze nacist z projektu i z konkretni masiny.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pon 29 led, 2024 10:09 pm

jipol57 píše:...
A ještě otázka. Bavíme se o takovém zápisu CV, které by tam zůstalo i po resetu? Protože na normální zápis ze souboru, i hromadný, mám DecoderPro (JMRI), přes USB a centrálu.
A když si v DecoderPro exportuji databázi CVček *.csv, a importuji ho do ZCS, tak ty CVčka se mně tam ukáží, a dosáhnu stejného. Prohlídnu si ty řádky s tlačítky a funkcemi.
Ale jsem nějak schopen to dostat zpět do dekodéru, aby to tak zůstávalo i po resetu?


Osobne si myslím, že takýmto spôsobom upravené CV bez zvukových a skriptových dát (teda že to nebude *.ZPP súbor, ale akákolvek iná forma), tak po RESETE dekodéru sa nastavenie vráti do pôvodného stavu, keď výrobca modelu (napr. ROCO - Kocúr) nahral celý projekt zo svojho ZPP súboru.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » úte 30 led, 2024 12:39 pm

Taky mám obavy, že můj požadavek, je možný jen se zápisem projektu *.zpp. A jen změna CVček, je stejná jako přes centrálu. Tedy bez trvalých změn, a po resetu se přepíší.
Na vytváření vlastních zpp, třeba i bez zvuků, asi potřebuji nějakou licenci od ZIMO, si myslím.

Chtěl jsem to vyzkoušet, kdyby náhodou, ale nemůžu se připojit z PC do MXULFA. Je to neznámé zařízení a nemůžu najít nějaký ovladač. Možná je to mými W7(32). Nebo je někde a já jen špatně hledám?
Najít driver pro připojení k centrále přes USB, mě napomohl @sidlo.

vvitty píše:CV zustanou i po resetu.

Je tohle tvrzení opravdu ověřené?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » úte 30 led, 2024 12:45 pm

Ale na to by přece měl být ten zppconfig. Už název tomu odpovídá. Stáhneš ode mě kriptovaný zpp, upravíš, uložíš, nahraješ. Reset CV8=8 vrací stav po nahrání.
Jen podotýkám, ten program nepoužívám ani neznám, coby autor mám zdrojové soubory zpr. Ale od německých uživatelů nějaká zpětná vazba je, vše si upravují dle německých autorů. Můžeš tam např. doplnit svoje zvuky nebo skripty. Pokud tam tedy mám místo
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » úte 30 led, 2024 2:17 pm

Ano, když mám zpp, tak to funguje. To jsem si taky vyzkoušel.
Ale jde mně o dekodéry s továrním zvukem, od něhož nemám ani zpp, ani kód, nebo nezvukové.

I když svoje CVčka do ZPP Konfig dostanu, tak svoje *.zpp z toho nevytvořím. A bez kódu by to dekodér asi taky nevzal.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod vvitty » úte 30 led, 2024 2:55 pm

jipol57 píše:
vvitty píše:CV zustanou i po resetu.

Je tohle tvrzení opravdu ověřené?


Proveril jsem to a zpusob ktery pouzivam umoznuje zmeny v pripade ze mam k dispozici ZPP a zpusob jakym jej do dekoderu dostat (tedy otevreny projekt nebo odemceny dekoder). CV zustanou zachovany i po resetu, programovat lze po kolejich. Takto to delam standardne pokud po me nekdo chce ozvucit model s jinym nastavenim nez nabizi Jacek - tedy typicky pro alternativni desky z moji produkce / nabidky.
Pokud ZPP nemam tak umim zmenit CV ale po resetu se data natahnou z puvodniho projektu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod jipol57 » úte 30 led, 2024 4:12 pm

vvitty píše:Pokud ZPP nemam tak umim zmenit CV ale po resetu se data natahnou z puvodniho projektu.

Takze bez ZPP to nejde. O to mně šlo, abych do dekodéru svoje CVčka "napevno" uložil, taky do nezvukového, nebo když nemám *.zpp.
Když mně z nějakého důvodu dekoder správně nefunguje (třeba nezvukový), a musím ho resetnout, tak správné CVčka pak musím naťukat ručně, nebo používám DecoderPro od JMRI, přes centrálu. Předem ale musím mít data uložené.
Tímto bych to uzavřel, děkuji všem.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » pát 29 bře, 2024 10:18 am

Dostal se mi do ruky nový brejlovec Roco 750.333. Je to Cargo a nějaký inženýr v Roco opět usoudil, že kvůli tomu je třeba vyvinout úplně jinou DPS. Reflektor svítí dohromady s pozičními. Sice se dá osamostatnit, ale je spolu s dalšími výstupy zapojen inverzně, tedy co je vypnuté, to svítí, co se zapne, to zhasne :evil:
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků