RailCom

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: RailCom

Příspěvekod Pater » sob 22 říj, 2022 6:33 pm

Tvůj příspěvek je plný zavádějících informací.
JirkaJ píše:Pokud se objeví na výstupu 0 je tam vlak (třeba i vagon s odporem na nápravě). .........Stejná část kódu, která detekuje výřez může též zjišťovat obsazení úseku, protože pokud je DCC signál přítomen, a na výstupu je 0, je v úseku nějaké vozidlo.

Dle mých analýz :
-když na kolejích nic nestojí, na výstupu je log. 1
-když na kolejích stojí vagon shuntovaný odporem 10k, nic se nemění (stále log.1)
-když na kolejích stojí vagon shuntovaný odporem 1k, v době výřezu je na výstupu log. 1
-když na kolejích stojí vagon shuntovaný odporem 1k, jsou RC detektorem v přítomnosti signálu DCC zachyceny proudové špičky
Shunt1k.jpg

kanál1 je RC, kanál2 je DCC
JirkaJ píše:Jen je potřeba informaci o stavu 0 testovat v delším čase v řádu desetin vteřiny.

A to chceš dělat jak, když výřez má délku max.488us?
JirkaJ píše:..., takže doba vypnutí RailCom je 0V.
Odkdy se doba měří ve Voltech?

Jen pro informaci přikládám obrázek, jak vypadá výstup detektoru, když na kolejích stojí mašina s RC dekodérem Lenz:
lenz24.jpg

kanál2 je RC, kanál3 je DCC

Dále už nebudu komentovat, obrázek si udělejte sami.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RailCom

Příspěvekod JirkaJ » ned 23 říj, 2022 2:56 am

Tak jsme se dozvěděli co je špatně, to je taky užitečné.

Odpověď na původní otázku jsi schopen dát? ( "Jsem schopen z níže uvedeného schématu nějak zjistit, že na kolejích stojí vlak?")
Vlak bez podpory RailCom nebo pouze odpor.
Dva detektory za sebou fungovat nebudou pro detekci RailCom. Dekodér lokomotivy tolik napětí nedá. FULDA má pravdu.
Poraď nám neznalým, kteří si obrázek sami udělat nedokáží.
Přidat paralelně ke stávajícím komparátorům další dva komparátory s jinou referencí? Nebo jiné řešení?
Důležité je najít řešení.
Předem děkuji.
TT, RocRail, DR5000 SŽM Pečky
JirkaJ
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř 27 pro, 2017 9:12 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: RailCom

Příspěvekod Pater » ned 23 říj, 2022 5:14 am

JirkaJ píše:Odpověď na původní otázku jsi schopen dát? ( "Jsem schopen z níže uvedeného schématu nějak zjistit, že na kolejích stojí vlak?")

Které schéma. Kde je níže uvedené schéma?
Podle schématu ze specifikace: Pokud potřebuji detekci, musím detekovat každý vůz. Když mi vůz s odporem 10k v RC signálu neprovede žádnou viditelnou změnu, tak za mě říkám ne, z RC signálu obsazení nepoznám.
JirkaJ píše:Vlak bez podpory RailCom nebo pouze odpor.

první uvedený obrázek (soubor shunt1k.jpg) byl pouze odpor
druhý uvedený obrázek (lenz24.jpg) je mašinka s dekodérem (se zapnutým RC)
JirkaJ píše:Dva detektory za sebou fungovat nebudou pro detekci RailCom.

Ve specifikaci je použití dvou RC detektorů (včetně globálního) povoleno.
JirkaJ píše:Dekodér lokomotivy tolik napětí nedá. FULDA má pravdu.

Pokud se jedná o zapojení zavovi (jeden detektor RC a jeden detektor obsazení), o tom se nepřu. Fulda je akorát na ten výzkum zvědavý a já taky (ale ne tolik, abych to zkoušel sám).
JirkaJ píše:Přidat paralelně ke stávajícím komparátorům další dva komparátory s jinou referencí? Nebo jiné řešení?
Důležité je najít řešení.

Řešení s použitím indukčních proudových snímačů obsazení tu již prezentoval Zdeno.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RailCom

Příspěvekod zavovi » ned 23 říj, 2022 12:24 pm

Zdravím,
děkuji za velmi detailní vysvětlení. Už jsem se radoval z toho, že to teda bude mít nějaké řešení, ale zdá se, že ne. Tu moji verzi s tou detekcí pomocí diod mám vyrobenou, ale je pravda, že to moc nefunguje. Spíš vůbec. Ani po úpravě a vyzkratování + a - na můstku. Myslel jsem si, že musím mít ještě někde chybu. Ale asi bude pravda, že je tam moc velký úbytek. No je to dost problém, protože chci detekovat i vlaky, které nemají podporu RailCom nebo ho nemají jen zapnutý.
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: RailCom

Příspěvekod Pater » ned 23 říj, 2022 4:38 pm

zavovi píše:No je to dost problém, protože chci detekovat i vlaky, které nemají podporu RailCom nebo ho nemají jen zapnutý.

A proč pro tebe není použitelná indukční detekce obsazení?
fremo_detect.pdf
(201.64 KiB) 85 krát
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RailCom

Příspěvekod Pater » ned 23 říj, 2022 5:02 pm

Byl na mne dotaz, jak zapojit analyzátor pro detekuji DCC. Přidal jsem do zapojení pár součástek pro připojení k analyzátoru a optické oddělení.
Výsledné zapojení vypadá takto:
RC_detector_opto_DCC.jpg

Schéma ve formátu .pdf a soubory pro Eagle v příloze.
RailComDetector.zip
(100.45 KiB) 73 krát
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RailCom

Příspěvekod zavovi » ned 23 říj, 2022 5:13 pm

Děkuji, jestli to bude fungovat, tak u mě máte pivo :-). Ale nevím, jestli to ještě dneska stihnu vyzkoušet. Momentálně mi nefunguje ani to, co fungovalo. Asi špatný týden...
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: RailCom

Příspěvekod zdeno » pon 24 říj, 2022 5:44 am

po zkusenostech z provozu s indukcnimi cidly celkem doporucuji
dat toroidy stridave nastojato- nalezato, kvuli preslechum, pokud je jich vic na jedne desce.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: RailCom

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 24 říj, 2022 8:56 am

zdeno píše:po zkusenostech z provozu s indukcnimi cidly celkem doporucuji
dat toroidy stridave nastojato- nalezato, kvuli preslechum, pokud je jich vic na jedne desce.

Jal daleko od sebe je máš?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2686
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: RailCom

Příspěvekod zavovi » pon 24 říj, 2022 9:01 am

Ty indukční čidla sice vypadají dobře, ale já to chci mít na malé destičce uvnitř krabičky a nemám tam už moc volného místa. Navíc tím musí procházet ten vodič, ne?
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: RailCom

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 24 říj, 2022 9:13 am

zavovi píše:Ty indukční čidla sice vypadají dobře, ale já to chci mít na malé destičce uvnitř krabičky a nemám tam už moc volného místa. Navíc tím musí procházet ten vodič, ne?

Nerozumím - měříš-li proud tak přeci vždy musíš vložit do jeho cesty měřící prvek, takže to budeš muset vždy ať použiješ jakýkoliv princip.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2686
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: RailCom

Příspěvekod zavovi » pon 24 říj, 2022 10:17 am

Zdenek Valter píše:
zavovi píše:Ty indukční čidla sice vypadají dobře, ale já to chci mít na malé destičce uvnitř krabičky a nemám tam už moc volného místa. Navíc tím musí procházet ten vodič, ne?

Nerozumím - měříš-li proud tak přeci vždy musíš vložit do jeho cesty měřící prvek, takže to budeš muset vždy ať použiješ jakýkoliv princip.

Možná já jsem neporozuměl dobře. Ale myslel jsem, že podle toho dokumentu "fremo_detect.pdf" jsou to toroidní indukční čidla a těmi prochází vodič. Jinak samozřejmě chápu, že musí být v cestě měřicí odpor či dioda. S cívkami bohužel moc zkušenosti nemám, dokonce bych řekl, že této problematice vůbec nerozumím. Obecně vždy všechny jevy převádím na digitál, který umím spíš zpracovávat než analogové jevy... Bohužel mám mezery ve vzdělání...
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: RailCom

Příspěvekod Zlámalík » pon 24 říj, 2022 11:05 am

Vložím se do toho s dovolením - ano, toroidem se provleče vodič k danému úseku (a párkrát se omotá).
Procházející proud vodičem vyvolá změny v druhém vinutí, které na toroidu je (tzv. "z výroby" :-D) - vyrobíte tak vlastně transformátor - a to už si můžete zpracovávat.
Měřicím prvkem je tady jen ten drát - viz například klešťový ampérmetr, tam se do měřeného obvodu taky nic nevkládá a funguje to.

Jak to vypadá je vidět třeba tu: https://www.1ku160.cz/technika/digital/ ... -obsazeni/
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: RailCom

Příspěvekod zdeno » pon 24 říj, 2022 11:10 am

zavovi píše:Možná já jsem neporozuměl dobře. Ale myslel jsem, že podle toho dokumentu "fremo_detect.pdf" jsou to toroidní indukční čidla a těmi prochází vodič.

je to verze urcena pro modulovku, teda se detekuji cele moduly a je nutne nasledne ten modul premostit, jinak se detekuji aj vsechny pripojene moduly za tim.
Dalsi problem je, ze to detekuje pouze hnaci vozidlo, toto cidlo neni schopne detekovat proudy pod 20 mA.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: RailCom

Příspěvekod fulda » pon 24 říj, 2022 11:36 am

A vážně je takový problém si prohlédnout to zapojení a podívat se, co se kde vyskytuje v jaký čas? Ten detektor v tom railcom funguje celkem dobře. Detekuje protékající proud a je mu jedno, jestli je zdrojem proudu centrála, nebo dekodér.
Z nějakého technického důvodu má potřebu referovat k jedné svorce a detekovat právě v jedné "půlvlně" toho signálu. Takže stačí prostě detekci provádět právě v té správné půlvlně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků