RailCom

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

RailCom

Příspěvekod zdeno » ned 23 srp, 2020 9:30 am

takova blba otazka,
par lidi tu vzpomina RailCom, ale zatim jsem nevidel ani jeden popis realneho zapojeni a pouziti.
Je tu vubec nekdo, kdo to pouziva nebo aspon tusi, jak to funguje ??
On zrovna popis normy S-932 neni moc uzivatelsky pritulny.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: RailCom

Příspěvekod Trixt » ned 23 srp, 2020 10:54 am

Ahoj Zdeno, já a jen jako uživatel. Kombinace DR5088RC, DR5013 a DR5000 vs RocRail. Nějaký odborný popis ti asi nedám, max. jak to mám nakonfigurované, aby se v RocRail na dané pozici zobrazovalo, co je v daném bloku. Toť vše. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RailCom

Příspěvekod zdeno » ned 23 srp, 2020 12:31 pm

chtel jsem si s tim pohrat, ale bez praktickych zkusenosti na to kaslem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: RailCom

Příspěvekod jamik22 » ned 23 srp, 2020 1:20 pm

Nevím zda sem někdo dá praktické zkušenosti. Dle toho co je na Dcc Wiki mi to připadá málo muziky za hodně peněz. Co kde je mi zobrazí TC. Na ruku jezdím jen tam kde vidím a do skryťáku jen TC a Autotrain. Přidané funkce pro PoM mne nijak nelákají. A další ??
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: RailCom

Příspěvekod Pater » ned 23 srp, 2020 6:18 pm

Pokud chceš zkoušet, tak jednu amatérskou emulaci modulu DR5088RC na Arduinu najdeš zde:
https://www.stummiforum.de/t155901f7-Suche-Erfahrungsaustausch-zur-Z-nach-Philipp-Gahtow-44.html#msg2011320
Edit: Protože došlo ke změnám webu stamiforum.de, byl změněn i odkaz. Uvedený detektor byl zveřejněn i na stránkách Philippa Gahtow, ke stažení je na sourceforge.net
Naposledy upravil Pater dne pát 25 lis, 2022 5:05 pm, celkově upraveno 1
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RailCom

Příspěvekod zdeno » pon 24 srp, 2020 9:59 am

koukal jsem se na to a zatim nic extra.
Co mne tak nejak desi, je nutnost oddeleni useku, kde se bude snimat jen jedna loko a musi to snimat jen jeden vyhodnocovac RailCom.
Teda jak zabranit preslechum mezi useky ? Jinak napisane, na co mi je informace o stavu loko, kdyz nevim, kde je.
---
Teda asi nejvetsi problem je napajeni kazdeho snimaciho useku vlastnim boostrem, aby nedochazelo k prenosu nekam jinam.
Pokud uvazujem spatne, tak mne opravte, jak by to melo byt ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: RailCom

Příspěvekod HonzaM » pon 24 srp, 2020 10:15 am

Nedělám takové “maxiúseky” aby se do nich vešlo víc než jedna lokomotiva. A nevím proč by mělo docházet k přeslechům. K tomu se může vyjádřit trixt jako uživatel. Problém je cena.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RailCom

Příspěvekod jamik22 » pon 24 srp, 2020 10:23 am

Nedělám takové “maxiúseky” aby se do nich vešlo víc než jedna lokomotiva

No, někdy se to hodí. Zrovna ve skryťáku mohu napáskovat více motoráků za sebou na jednu kolej / délka úseku je na rychlík/ a postupně vyjíždějí a současně se ve skryťáku posouvají. TC 9 to má v nabídce a je to velmi efektní funkce. :)
Naposledy upravil jamik22 dne pon 24 srp, 2020 10:34 am, celkově upraveno 1
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: RailCom

Příspěvekod Trixt » pon 24 srp, 2020 10:27 am

zdeno píše:Teda asi nejvetsi problem je napajeni kazdeho snimaciho useku vlastnim boostrem, aby nedochazelo k prenosu nekam jinam.

Nevím jak je to u jiných dekodérů obsazení, ale DR5088 (17 vstupů) nepotřebuješ napájet samostatným zdrojem. Dovolil jsem si použít obrázek z manuálu tohoto výrobku, kde v každém detekovaném úseku z těch 17 vstupů, může být jiná lokomotiva:

dr5088.jpg

Je fakt, že jsem netestoval, co se stane, když do jednoho úseku z těch 17 vjedou dvě lokomotivy.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RailCom

Příspěvekod belgarat » pon 24 srp, 2020 10:28 am

Primo ve specifikaci Railcom je napsano, ze pokud se v detekovane oblasti vyskytuje > 1 dekoder, tak slot #1 nepouzitelny. Ale lokomotiva vysila ve slotu #2, ihned po prijeti prikazu pro svuj dekoder. Protoze centrala by MELA periodicky opakovat minimalne rychlost, tak k odeslani ID pres railcom docela rychle dojde, a to prave v tom slotu, kde se nemuzou lokomotivy "sejit" ani na stejnem useku. Pripadny preslech do dvou detekovanych useku, kdyz je loko na rozhrani ma pak IMHO stejny efekt jako proudova detekce pri prejizdeni rozhrani useku: lokomotiva je v obou. Je na ridicim SW jak si s tim poradi. Po plnem prejeti rozhrani do useku se to pri dalsim opakovani packetu pro lokodekoder "srovna".

Ted jedu na tyden dopryc -- ale ten Railcom detektor ze Stummingfora mne zaujal; krome 5k6 odporu mam snad vsechno, toz zkusim postavit, bylo by to dooost zajimave. Mozna budu mit na kolejisti LocoNet (byt teda jen pro tuhle fature) ...
Naposledy upravil belgarat dne pon 24 srp, 2020 3:05 pm, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RailCom

Příspěvekod HonzaM » pon 24 srp, 2020 3:01 pm

jamik22 píše:
Nedělám takové “maxiúseky” aby se do nich vešlo víc než jedna lokomotiva

No, někdy se to hodí. Zrovna ve skryťáku mohu napáskovat více motoráků za sebou na jednu kolej / délka úseku je na rychlík/ a postupně vyjíždějí a současně se ve skryťáku posouvají. TC 9 to má v nabídce a je to velmi efektní funkce. :)

Budu si muset tuhle funkci vyzkoušet, je to zajímavé. V poslední době jsem se věnoval jiným oblastem v oboru modelové železnice, konkrétně stavbě modulů a elektronickému programovatelnému řízení bez potřeby PC. Na TC mi nezbýval čas.
Základním rozdílem je, že v případě s RailCom je zjištěna identita lokomotivy, kterou dám na kolejiště, aniž bych cokoli do ovládacího sw musel zadávat. V případě sw TC, RocRail, iTrain, JMRI je nutné programu zadat o jaké vozidlo jde a kde se nachází. Nevýhodou v případě RailCom je, že systém předpokládá že se v detekovaném úseku nevyskytuje více hnacích vozidel.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 24 srp, 2020 9:14 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RailCom

Příspěvekod zdeno » pon 24 srp, 2020 6:27 pm

Pater píše:Pokud chceš zkoušet, tak jednu amatérskou emulaci modulu DR5088RC na Arduinu najdeš zde:
https://www.stummiforum.de/viewtopic.php?f=7&t=155901&start=1100#p2011320
Osobně jsem zatím nezkoušel.

nemam pristup na stahovani, kde se da najit INO program ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: RailCom

Příspěvekod jamik22 » pon 24 srp, 2020 10:06 pm

Pokud chceš experimentovat s TC9 tak popis více strojů v jednom bloku je na str 251-253 ENG manuálu. TC zobrazí více ikon loko v jednom bloku.
Ke shlédnutí zde
https://rudysmodelrailway.wordpress.com/2015/08/20/traincontroller-23-run-a-second-train-into-a-block/

TC umí přes Railcom převzít identifikaci neznámé loko, jakmile vjede do bloku s Railcom detekcí. Takže pro lenochy, co nechtějí párkrát kliknout myší při vložení nového stroje na kolejiště, je možná automatizace.
Nemám vyzkoušeno, jen načteno z manuálu :)
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: RailCom

Příspěvekod HonzaM » úte 25 srp, 2020 7:39 am

jamik22 píše:Pokud chceš experimentovat s TC9 tak popis více strojů v jednom bloku je na str 251-253 ENG manuálu. TC zobrazí více ikon loko v jednom bloku.
Ke shlédnutí zde
https://rudysmodelrailway.wordpress.com/2015/08/20/traincontroller-23-run-a-second-train-into-a-block/

TC umí přes Railcom převzít identifikaci neznámé loko, jakmile vjede do bloku s Railcom detekcí. Takže pro lenochy, co nechtějí párkrát kliknout myší při vložení nového stroje na kolejiště, je možná automatizace.
Nemám vyzkoušeno, jen načteno z manuálu :)

Ahoj, dík za informaci, stáhnu si aktuální manuál a vyzkouším to.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RailCom

Příspěvekod Pater » úte 25 srp, 2020 10:42 am

zdeno píše:nemam pristup na stahovani, kde se da najit INO program ?

Stačí se na Stummiforu zaregistrovat, přihlásit se a půjde i stahovat. Tady stažený zip (s .ino soubory a knihovnami) vložit nelze, má totiž více než 1MB.
Přikládám pouze .ino soubory. Potřebné knihovny si musíš stáhnout ze Stummifora.

Edit: všechny soubory je možno stáhnout na sourceforge.net
Naposledy upravil Pater dne pát 25 lis, 2022 5:09 pm, celkově upraveno 1
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků