DCC řízené počítačem

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC řízené počítačem

Příspěvekod Raww » pát 21 srp, 2020 9:47 pm

Ahoj kluci!
Začínám si plnit svůj klukovský sen o modelové železnici. :) Jsem ve fázi, že ji mám kde mít a mohu si pořídit, co budu chtít.
Mým cílem je realizace relativně malého kolejiště s jednou stanicí na hlavní dvojkolejné trati, skryté nádraží, lokálka se zastávkou a koncová stanice na lokálce. Hlavně kochačka, jak vlaky jezdí krajinou. Takovej relax pro mě a pokoukání pro děti. Rozhodně né striktní modelování reality, ale ani lunapark.
Aktuálně jezdím na několika stolech, kde leží koleje - prostě ovál a "stanice" s několika vyhýbkami. Všechny loko mám DCC. Začal jsem s červeným MM a černou krabičkou. Pak jsem pořídil start set od firmy Roco, ve kterém byla bílá z21 s routerem. Toto mi bezproblémově chodí. Loko jezdí řízené jak z MM, tak z tabletu. Na vyhybky mám přichystanou krabičku "kuehn-digital WD10", kterou se chystám aktuálně testnout, abych mohl přestavníky vyhybek taky digitálně ovládat. Ale toto není můj cíl.
Chtěl bych se dostat do stavu, že budu moci provoz plně zautomatizovat přes počítač a jen se v klídku kochat jízdou.
Takže když to shrnu tak mám: bílou z21 s wifi routerm, mám DCC loko a mám nachystáno digitálně ovládat přestavníky.

Můj dotaz zní - co musím pořídit, abych mohl provoz na kolejišti plně řídit přes počítač, případně přes počítač postavit cestu a ovladačem MM (tabletem) jezdit na ruku vybranou soupravou?

Z nekonečného sbírání informací tady na fóru mám celkem zahlceno :? takže bych potřeboval nějak rozumně usměrnit. Pochopil jsem (snad správně), že určitě ještě budu potřebovat zpětnou hlášku, kde je jaký vlak (zřejmě tedy tento modul: Rocco 10808) a nějaký ovládací software. Nejspíš bych už nemusel mít převodník do PC, protože z21 má LAN. Mimochodem dá to bílá z21?

Díky za pomoc. Radek
Raww
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 17 čer, 2015 7:29 am
Bydliště: Jihlava

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Trixt » pát 21 srp, 2020 11:16 pm

No, dle mě, kromě detekce obsazení již potřebuješ jen nějaký software, viz https://modelwiki.klfree.net/w/index.php/Kategorie:%C5%98%C3%ADd%C3%ADc%C3%AD_software.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod HonzaM » sob 22 srp, 2020 6:07 am

Ještě je dobré mít zpětné hlášení o poloze výhybek, případně detekci obsazení doplněnou přenosem adresy hnacího vozidla. Zkušenosti s touto funkcí má třeba trixt
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod BohousP » sob 22 srp, 2020 7:37 am

HonzaM píše:Ještě je dobré mít zpětné hlášení o poloze výhybek, případně detekci obsazení doplněnou přenosem adresy hnacího vozidla. Zkušenosti s touto funkcí má třeba trixt

Obě uvedené vlastnosti jsou užitečné, ale ne nutné. Myslím, že v ČR nenajdeš moc lidí, kteří je využívají.
Samotná detekce obsazení indikuje, že úsek je obsazen. Jakým vlakem, to nepozná. To se obvykle řeší softwarově (nebo nijak). Přenos adresy vozidla se doposud moc nerozšířil.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Trixt » sob 22 srp, 2020 9:33 am

BohousP píše:Samotná detekce obsazení indikuje, že úsek je obsazen. Jakým vlakem, to nepozná. To se obvykle řeší softwarově (nebo nijak). Přenos adresy vozidla se doposud moc nerozšířil.

Máš pravdu detekce lokomotivy pomocí RailCom není nezbytná, ale její výhodou je, že člověk může vytvářet programové události, či akce pro konkrétní lokomtivu v daném úseku i když je lokomotiva ovládaná ručně. Nevýhodou je naopak cena zařízení, která tuto možnost podporuje. Osobně ji nepoužívám na většině úseků, jen na vybraných místech. Dá se určitě žít i bez ní. ;)

HonzaM píše:Ještě je dobré mít zpětné hlášení o poloze výhybek

Ano, toto je pravda, ale je tu jedno ale a tím je cena, kterou uživatel za tuto informaci zaplatí. Na mém kolejišti mám asi 35 výhybek (přestavníků), což by znamenalo detekovat 35 poloh přestavníků. Osobně bych k tomuto účelu použil dekodéry DR4088LN-OPTO (60 €), což znamená, že bych potřeboval 3 kusy (každý detekuje 16 vstupů) což je dohromady 180 €. Není to závratná částka, ale když si vezmeš ceny všeho ostatního, tak člověk začne trochu šetřit a prostě se spolehne na to, že přestavování výhybek je spolehlivé. No a když dojde například k zaseknutí přestavníku, pak hold vznikne problém. ;) Dalším faktorem je, že na kolejišti přibude další spousta vodičů. ;) Je ale pravda, že i já časem plánuji detekci polohy výhybek doplnit, navíc již jednu DR4088LN-OPTO doma mám a používám ji pro detekci stisku tlačítek, které mám na panelu. Ale je to něco, co si člověk může dovolit (alespoň zpočátku) vynechat.

P.S: Třeba má někdo tip na levnější LocoNet zařízení detekujících polohu přepínače. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod belgarat » sob 22 srp, 2020 11:13 am

Trixt píše:
BohousP píše:Samotná detekce obsazení indikuje, že úsek je obsazen. Jakým vlakem, to nepozná. To se obvykle řeší softwarově (nebo nijak). Přenos adresy vozidla se doposud moc nerozšířil.

Máš pravdu detekce lokomotivy pomocí RailCom není nezbytná, ale její výhodou je, že člověk může vytvářet programové události, či akce pro konkrétní lokomtivu v daném úseku i když je lokomotiva ovládaná ručně. Nevýhodou je naopak cena zařízení, která tuto možnost podporuje. Osobně ji nepoužívám na většině úseků, jen na vybraných místech. Dá se určitě žít i bez ní. ;)

K tomuhle take smeruju. Planuju Railcom nasadit na useky pred zhlavi jednotlivych nadrazi (mozna i jinam) -- PC se dozvi co vjizdi, a muze 'to' pripadne i zarazit (protoze zna adresu) kdyz obsluha nezareaguje a nepostavi cestu. I to se da delat jinak - ABC, ale takhle muzu obsluze nabidnout automaticke zastaveni vjizdejici soupravy. Jooo - hudba budoucnosti. Ale ta cena .... :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod zdeno » sob 22 srp, 2020 11:21 am

Trixt píše:P.S: Třeba má někdo tip na levnější LocoNet zařízení detekujících polohu přepínače. ;)

to mi nejak nesedi, prepinac se kontroluje vetsinou vizualne.
---
Pokud myslis stav vyhybky, tak to je tema na dlouhe zimni vecery, co vlastne to ma delat a jak to zabezpecit.
Ono to ma opravdu hodne variant a moznosti podle zpusobu ovladani a snimani.
Ja pouzivam vyhradne vykuchane serva a tam je poloha dana velmi presne kombinaci motorku a potenciometru.
Specificky problem je bordel v kolejisti, ale to si netroufam resit, teda detekovat, ci skutecne dosel jazyk ku koleji.
---
Teda by bylo dobre, nebyt purista a zustat pri zemi. Chtit a mit je totiz obrovsky rozdil.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Raww » sob 22 srp, 2020 1:02 pm

Díky, za upřesnění kluci.
Když to tedy shrnu - chybí mi ovládací software, který umí z21 a musím pořídit detekci obsazenosti úseků. Pro mě asi ideálně s RailComem, aby systém věděl, kde je jaká loko. O zpětné vazbě z přestavníků neuvažuji, budu jim věřit. Používám kolejivo od Tilligu a přestavníky taky (83532).
Navíc vůči loko, které se můžou vyskytnout kdekoli, mají vyhybky jen dvě dané polohy.
Je rozumná volba pro zpětnou hlášku modul Roco 10808? Sice něco stojí, ale bezproblémově se asi připojí k z21 přes R-bus.
A dekodéry v loko umí vždy RailCom? Mám v loko osazeny dekodéry od Lenze Silver Mini+
Raww
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 17 čer, 2015 7:29 am
Bydliště: Jihlava

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Tomas Lebeda » sob 22 srp, 2020 3:10 pm

Modul zpětné vazby Roco 10808 je jistě jednou z možností.
Je, ale dobré si neprve promyslet kolik kusů bude na kolejišti potřeba.
Z důvodu ceny je oblíbené řešení detekce moduly zpětné vazby s pomocí protokolu S88.
Pro z21 a její R-Bus sběrnici je pak, ale potřeba použít převodník.
Lze použít převodní od Digi-cz, společně s moduly zpětné vazby S88
nebo modul DR4088RB od Digikejs.
Toto řešení ale pak nepodporuje Railcom
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Trixt » sob 22 srp, 2020 4:48 pm

Raww píše:A dekodéry v loko umí vždy RailCom? Mám v loko osazeny dekodéry od Lenze Silver Mini+

Já používám dekodéry Zimo a ty mají Railcom myslím podporovaný od roku 2003 a defaultně zapnutý od roku asi 2006. Podle prodejních informací, RailCom podporují i dekodéry Lenz, tedy i Silver Mini+ a je též defaultně zapnutý. A určitě to bude platit i pro další dekodéry.

Raww píše:Pro mě asi ideálně s RailComem, aby systém věděl, kde je jaká loko.

Pokud chceš řídit kolejiště pomocí nějakého software, tak RailCom není všude nutný. Vlaky se pohybují buď ručním přetažením z bloku do bloku nebo automaticky, například na základě například jízdních řádů. V těchto případech program neustále ví, kde je jaká lokomotiva. Samozřejmě jakmile začneš šibovat s lokomotivou ručně (např. pomocí Multimouse), pak program netuší, co mu do daného úseku vjíždí. Většinou to ale není pro provoz ostatních, počítačem řízených, vlaků důležité. Podstatné je jen to, že daný úsek je obsazen a tedy program tam nemůže poslat jiný vlak. Sám přijdeš na to, že cena za detekci bez RailCom a s RailCom se totiž dost zásadně liší.
Naposledy upravil Trixt dne sob 22 srp, 2020 5:10 pm, celkově upraveno 1
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod zdeno » sob 22 srp, 2020 4:57 pm

Trixt píše:
Raww píše:A dekodéry v loko umí vždy RailCom? Mám v loko osazeny dekodéry od Lenze Silver Mini+

Já používám dekodéry Zimo a ty mají Railcom myslím podporovaný od roku 2003 a defaultně zapnutý od roku asi 2006. Podle prodejních informací, RailCom podporují i dekodéry Lenz, tedy i Silver Mini+ a je též defaultně zapnutý. A určitě to bude platit i pro další dekodéry.


Samozrejme to musi podporovat i centraly, nejake jednoduche to asi neumi. Centrala totiz musi zabezpecit cas, kdy se RailCom vysila.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Pater » sob 22 srp, 2020 5:31 pm

Raww píše:Je rozumná volba pro zpětnou hlášku modul Roco 10808? Sice něco stojí, ale bezproblémově se asi připojí k z21 přes R-bus.
A dekodéry v loko umí vždy RailCom? Mám v loko osazeny dekodéry od Lenze Silver Mini+

Pokud nepotřebuješ specifické vlastnosti modulu Roco 10808, tak je zbytečně drahý.
Pokud však plánuješ využívat Rail-Com, měla by to podporovat i tvá centrála. Podle dokumentace je Rail-com modulu Roco podporován pouze přes CAN-bus a to centrálou Z21(černou).
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Raww » sob 22 srp, 2020 6:28 pm

Pater píše:Pokud však plánuješ využívat Rail-Com, měla by to podporovat i tvá centrála. Podle dokumentace je Rail-com modulu Roco podporován pouze přes CAN-bus a to centrálou Z21(černou).

:? hmm, pravdu máš. Jsem študoval jen propagační materiál a tam to asi nebylo.
Z tohoto plynou tři cesty:
a) Pořídím Z21 abych mohl využívat detekci včetně RailCom a pořídím 10808, což je jednorázově nejdražší varianta. Otázka je, k čemu dalšímu by pak bylo možné Z21 ještě využít.
b) Nechám to na z21, pořídím 10808 a využiji jenom detekci a RailCom bude nachystaný na příště. Detekovat se bude pouze softwarově, jak jste mi potvrdili dříve.
c) Nechám to na z21 a pořídím Roco 10819 a už RailCom nikdy nebude a detekovat se bude pouze softwarově.
:|
Raww
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 17 čer, 2015 7:29 am
Bydliště: Jihlava

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Ove » sob 22 srp, 2020 6:54 pm

Prostuduj si tyto stránky, najdeš tam spousty odpovědí na svoje otázky a podnětných informací....
http://lokopin.wz.cz/body.htm
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod mpinta » sob 22 srp, 2020 8:11 pm

Trixt píše:
Raww píše:Pro mě asi ideálně s RailComem, aby systém věděl, kde je jaká loko.
... Samozřejmě jakmile začneš šibovat s lokomotivou ručně (např. pomocí Multimouse), pak program netuší, co mu do daného úseku vjíždí. ...
To ovšem neplatí obecně. Pro TrainController je sledování vlaku, řízeného ovladačem (např. MM), zcela běžné. Při určitém ovládacím módu je to i včetně plného zabezpečení. Pokud ovšem "strojvůdce" respektuje signalizaci a neprojede signál Stůj, jako je teď až moc časté i v reálu, bohužel.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků