DCC řízené počítačem

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod HonzaM » sob 22 srp, 2020 8:45 pm

zdeno píše:
Trixt píše:P.S: Třeba má někdo tip na levnější LocoNet zařízení detekujících polohu přepínače. ;)

to mi nejak nesedi, prepinac se kontroluje vetsinou vizualne.
---
Pokud myslis stav vyhybky, tak to je tema na dlouhe zimni vecery, co vlastne to ma delat a jak to zabezpecit.
Ono to ma opravdu hodne variant a moznosti podle zpusobu ovladani a snimani.
Ja pouzivam vyhradne vykuchane serva a tam je poloha dana velmi presne kombinaci motorku a potenciometru.
Specificky problem je bordel v kolejisti, ale to si netroufam resit, teda detekovat, ci skutecne dosel jazyk ku koleji.
---
Teda by bylo dobre, nebyt purista a zustat pri zemi. Chtit a mit je totiz obrovsky rozdil.

Tohle je na diskuzi, ta ale nepatří do tohoto vlákna. Varianty;
Předpokládá se, že poloha výhybky odpovídá poloze přepínače. Pokud v tom případě nebude fungovat přestavník, skutečná poloha výhybky poloze přepínače odpovídat nebude.
Jako informace o poloze výhybky slouží kontakt na přestavníku. Může se stát, že se uvolní přestavovací struna a výhybka se nepřestaví.
Dojde-li k mechanické závadě, zaseknutí výhybky, vozidlo uvázlé na výhybce, bránící jazykům dosáhnout koncové polohy, informace na ovládacím panelu nebo v PC nebude odpovídat skutečnosti.
Variant i řešení je jistě víc.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod belgarat » sob 22 srp, 2020 9:05 pm

Panove ... uvedomte si, ze nestavite atomovou elektrarnu. A v danem pripade ani (domnivam se) nepujde o vystavni modul kde muze nezpozorovana chyb ohrozit vetsi celek. Neblbnete.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Trixt » sob 22 srp, 2020 9:10 pm

zdeno píše:
Trixt píše:P.S: Třeba má někdo tip na levnější LocoNet zařízení detekujících polohu přepínače. ;)

to mi nejak nesedi, prepinac se kontroluje vetsinou vizualne.

Zdeno, omlouvám se, myslel jsem stav mikrospínače, který je spínán pomocí MP-1.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Pater » ned 23 srp, 2020 5:24 am

Raww píše:Z tohoto plynou tři cesty: ...

A co další výrobci? Například Digikeijs vyrábí modul DR5088RC, který umí přenášet RC informace přes LocoNet. Navíc je levnější a má 2x více vstupů.
Zkus si pročíst návod : https://www.digikeijs.cz/podpora/navody-2/#
Netuším však, zda bude spolupracovat s centrálou Z21. Ale o tom by ti mohl něco říci HonzaM, já uvedený modul ani Z21 nevlastním.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Trixt » ned 23 srp, 2020 6:20 am

Pater píše:... Například Digikeijs vyrábí modul DR5088RC ....
... Netuším však, zda bude spolupracovat s centrálou Z21. ...

Nebude. DR5088RC využívá pro komunikaci Loconet, který, pokud vím, bílá Z21 nepodporuje. Pokud by Raww šel do těchto modulů, v tom případě bych mu doporučoval i centrálu DR5000. Je to finančně a funkčně dobrý výrobek, Ale jak jsem již psal, myslím si, že není nutné mít podporu RailCom všude. Záleží na tom, jak, a případně kterým programem, bude kolejiště ovládat.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Raww » ned 23 srp, 2020 6:49 am

Začnu hned tím, že jsem se rozhodl, že o RailCom nechci být ošizen. Když DCC, tak se vším všudy.
Takže svoji z21 můžu směle odložit, protože modul 10808 s ní nebude pracovat. Budu tedy muset centrálu vyměnit.
Otázka tedy stojí takto:
jakou centrálu pořídit, když chci aby celek měl tyto vlastnosti a zároveň to nebyl šílený kočkopes DCC systémů, kdy každá krabička bude od někoho jiného.
- plně DCC provoz včetně příslušenství
- plné využití detekce vozidel s RailCom
- vratné smyčky, nezkratové
- možnost zcela automatického provozu
- možnost přes PC stavět cesty a jezdit na ruku - ideálně s využitím červeného MM, který mám + možnost využití tabletu/mobilu (se sw Z21 - není nezbytně nutné) nebo kombinace něco jede automaticky a něco vozí děti
- připojení přes LAN do PC
- a což je také nezbytně nutné - uživatelská přívětivost ovládacího prostředí, protože si chci "hrát" a chci aby to nadchlo i děti. Chci aktivně zapojit děti do procesu.

Jednu cestu už znám: černá Z21, moduly 10808 a něco na ovládání příslušenství, červený MM, software do tabletu Z21, software do PC TrainController. Bohužel jsem pochopil, že tato cesta je ta nejdražší.

Díky za pomoc a váš čas. Radek
Naposledy upravil Raww dne ned 23 srp, 2020 6:50 am, celkově upraveno 1
Raww
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 17 čer, 2015 7:29 am
Bydliště: Jihlava

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod sidlo » ned 23 srp, 2020 6:49 am

belgarat píše:Panove ... uvedomte si, ze nestavite atomovou elektrarnu. A v danem pripade ani (domnivam se) nepujde o vystavni modul kde muze nezpozorovana chyb ohrozit vetsi celek. Neblbnete.


Vlákno se jmenuje řízení počítačem. A řízení se od ovládání liší reakcemi na zpětnou vazbu. Kdyby chtěl autor vlákna ovládání, tak mu stačí válec z flašinetu. Tedy čím více ohlasu skutečného stavu kolejiště do počítače, tím lépe.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod HonzaM » ned 23 srp, 2020 6:50 am

Trixt píše:
Pater píše:... Například Digikeijs vyrábí modul DR5088RC ....
... Netuším však, zda bude spolupracovat s centrálou Z21. ...

Nebude. DR5088RC využívá pro komunikaci Loconet, který, pokud vím, bílá Z21 nepodporuje. Pokud by Raww šel do těchto modulů, v tom případě bych mu doporučoval i centrálu DR5000. Je to finančně a funkčně dobrý výrobek, Ale jak jsem již psal, myslím si, že není nutné mít podporu RailCom všude. Záleží na tom, jak, a případně kterým programem, bude kolejiště ovládat.

DR5000 má i další přednosti, je universálnější, uživatel má k dispozici širší nabídku komponent. Lze k ni připojit Multimaus, sběrnice R-bus, S88 a LocoNet. Ovládací program umožňuje pohodlné a přehledné programování lokomotiv i komponent.
Proti černé Z21 je za polovic a je univerzálnější. Cenové ani fukční porovnání mezi Roco 10808 a DR5088RC neznám, Digikeijs nabízí dobrý modul vratné smyčky DR5013, pokud se nepletu, podporuje i RailCom.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod jamik22 » ned 23 srp, 2020 9:44 am

Bohužel jsem pochopil, že tato cesta je ta nejdražší

Jsou i dražší varianty, než zde jedním prodejcem stále propagovaná varianta :D
Když si koupíš Lenz je to dražši, ale léta to funguje bez problémů a nikdo si neztěžuje.
Stránky Martina Pinty jsi asi studoval
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Trixt » ned 23 srp, 2020 11:20 am

jamik22 píše:
Bohužel jsem pochopil, že tato cesta je ta nejdražší

Jsou i dražší varianty, než zde jedním prodejcem stále propagovaná varianta :D
Když si koupíš Lenz je to dražši, ale léta to funguje bez problémů a nikdo si neztěžuje.
Stránky Martina Pinty jsi asi studoval

Nevím , zda to byla narážka na DR5000, ale pokud ano, osobně si myslím, že nespravedlivá. Já DR5000 používám již 2 roky v kombinaci s dalšími komponentami řady DR, a jsem opravdu spokojen. Původně jsem ji kupoval proto, že to byla levná centrála a co se týká protokolů, tak opravdu univerzální centrála s tím, že ji díky tomu, že nestála tolik, mohu vyměnit za jinou variantu. Jak správně zmiňuješ, často výrazně dražší (Z21 černá, Lenz atd.). Po dvou letech zkušeností mohu říct, že nemám důvod nic měnit. Problém mnohých z nás je ale fakt, že známe jen nějaký výrobek a máme jen nějaké zkušenosti a těžko tedy můžeme seriózně srovnávat všechny výrobky. Je ale pravda, že pokud člověk využije kombinaci LENZ a TC, pak Martin Pinta je úžasná studnice zkušeností a to nejen co se týká DCC. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: DCC řízené počítačem

Příspěvekod Pater » ned 23 srp, 2020 5:21 pm

Trixt píše:
Pater píše:... Například Digikeijs vyrábí modul DR5088RC ....
... Netuším však, zda bude spolupracovat s centrálou Z21. ...

Nebude. DR5088RC využívá pro komunikaci Loconet, který, pokud vím, bílá Z21 nepodporuje..

Samozřejmě jsem se ptal na centrálu Z21, která Loconet má, a ne na bílou z21 (proto jsem psal velké Z). Chtěl jsem zjistit, zda tuto kombinaci už má někdo vyzkoušenou, aby to nebyl kočkopes plný problémů, jak píše Raww.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků