Ovladani osvetlenych vagonu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod belgarat » ned 02 srp, 2020 8:17 am

Panove, zacal jsem se realneji zamyslet nad tim, jak osvetlit vagonky a prisel jsem na to ze ... nevim jak se "spravne" takova vec ovlada. Kdybych chtel treba "najednou" zapnout osvetleni celeho rychlikoveho vlaku; nektere vagony budou (predpokladam) mit i koncova svetla a tak by bylo fajn kdyby reagovaly na smer jizdy a nesvitily cervene do dalsiho pripojeneho vagonu :)

Jak nastavujete (a jake pouzivate) dekodery do vagonu ? Stejna adresa jako loko v souprave ? Nebo pouzivate nejakou formu 'consisting' (pripreze) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod JiriKTT » ned 02 srp, 2020 8:31 am

Já mám 3 Bmto s osvětlovacími lištami Kuehn LT10. Všechny vozy jsou na 1 adrese ale spínání osovětlení je v jednotlivých vozech na jiných funkcích a pak ještě na jedné společné. Takže můžu rozsvítit buď vše najednou, pokud je to jeden vlak, nebo jednotlivě, pokud některý vůz je odstaven. Konce mám zatím jen v jednom, ale počítám, že až je dodělám i do ostatních, tak každý vůz bude mít konce na jiné funkci.
Jinak tady asi každá odpověď bude jiná a všechny správné. Záleží na tom, jestli někdo jezdí s ucelenými soupravami a vozy nemění, nebo zda chce sestavy vlaků měnit.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod belgarat » ned 02 srp, 2020 9:14 am

Rozumim ze "spravnych" odpovedi je vic ;) ale chci nabrat rozum a pak si (i podle pouziti) vybrat :) takze diky za odpoved
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod belgarat » ned 02 srp, 2020 1:43 pm

Byl jsem upozornen :) ze otazka je moc siroce polozena; diky :)

Provoz je cileny na deti, budou mit budto v ruce MultiMaus nebo nejaky jiny ovladac typu tablet s z21. Cilem je aby bylo mozne 'zapnout svetla ve vlaku' a mozna nejakou blbustku, jako treba rozsvitit na (nekterem) zachode, nebo cilene rozsvitit / zhasnout sem tam nektere kupe. Soupravu predpokladam neco jako 3-5x Ypsilon; rozprahovat uprostred se nebude.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod Jacek » ned 02 srp, 2020 1:58 pm

Ano, každý používá něco jiného, zde se nedá radit. Každý má jiné požadavky a taky všechno se nemusí líbit všem. U mě šlo o určitý vývoj. Je krásné mít soupravu vozů se samostatnými adresami, ale při více soupravách se člověk ukliká a nebo si ty adresy jednoduše přestane pamatovat. Při provozu přes PC je pak další omezení v tom, že počítač neumí ovládat jednu soupravu s několika adresami a nemá celý rozsah funkcí. K tomu pak lokomotiva, která sama o sobě má rozšířené možnosti osvětlení nebo zvuk
Dospěl jsem k tomuto zjednodušení:
- adresa všech vozů stejná jako pro lokomotivu
- F0, na mašině bílá světla, na posledním voze červená světla. Při objetí a změně směru svítí všechno správně
- F5, vnitřní osvětlení vozů, na mašině případně kabina svítící pouze při stání

Toť vše, ostatní funkce jsou vyhrazené pro lokomotivu a zvuk. Při výběru desky pak musím dát pozor jestli umí na F0 přepínat výstup podle směru a případně jestli se programuje přes CV a nebo magnetem. Magnet je jednoduchý, ale opět při vyšším počtu vozidel nepraktický při programování. Zcela pak zavrhuji desky s bezpočtem funkcí od vypínatelných částí interiéru až po vypínatelné WC, protože to je nesmysl
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod jamik22 » ned 02 srp, 2020 2:45 pm

Souhlas s předchozím přispěvkem. Pokud jde o TT a vozy Y, tak nejlepší desky jsou od PeLi, dle mého názoru :D
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm


Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod look23 » ned 02 srp, 2020 4:15 pm

belgarat píše:Byl jsem upozornen :) ze otazka je moc siroce polozena; diky :)


Kolik do toho chceš taky vrazít peněz. To si myslím ti dost napoví jaký dekodér si budeš moci dovolit.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod zdeno » ned 02 srp, 2020 4:25 pm

Jacek píše: a nebo magnetem. Magnet je jednoduchý, ale opět při vyšším počtu vozidel nepraktický při programování.

---
ja jsem kdesi videl magnety jen jako zapnuto / vypnuto. Napriklad se to rozsviti pri vjezdu do tunelu a pri vyjeti z tunelu to zhasne.
Teda je moznost ten magnet mit elektricky a soupravy ridit tim, ze elektro magnet bud zapnem nebo ne. Neco jako Kadee.
--
Ale kolik lidi, tolik chuti :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod JenikPluto » pon 03 srp, 2020 12:49 pm

Ahoj,

já používám dekodéry vlastní konstrukce se softwarem od Paca. Filozofii pro soupravy mám následující - loko včetně vozů je na jedné adrese, F1 rozsvítí světla v celé soupravě, F2 je směrově závisá a rozsvítí koncová světa na soupravě (a zároveň zhasne koncová na loko), F3-F8 pak někdy pro blbosti typu rozsvícená půlka vagónu nebo kupé náhodně atd. (stejně se to většinou nevyužije). Nemusí to být použitelné univerzálně, já soupravy mám jako celky s jednou loko, kterou nestřídám.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod belgarat » pon 03 srp, 2020 3:49 pm

Diky vsem co zatim popsali svou 'filosofii' ovladani ... to je asi to, v cem mam uplne nejmin jasno :) Ma / pouziva nekdo jeste nejaky dalsi "system" ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod Ronoath » stř 05 srp, 2020 3:16 pm

Mám na jedné adrese typy vozů (Btax #95, Bmto #99, Balm #98 atd.), kde se pod jedním tlačítkem spíná vnitřní osvětlení a u jednotlivých vozů na dalších F konce. Zrovna u Balmů mám F0 - osvětlení, F1, F2 - konce jednoho vozu, F3, F4 konce druhého vozu. Říkal jsem si totiž, že když svítí interiér v jedné soupravě, tak budou svítit jistě i další vozy. Osvětlení mám od různých výrobců.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 225
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Ovladani osvetlenych vagonu

Příspěvekod trainzjohny » ned 20 zář, 2020 11:19 am

Mám "ucelené" kusy vlaků na jedné adrese, kdy koncová světla má každý vůz na jiných funkcích, tedy rozsvítím celý vlak a koncová světla dle potřeby ty která jsou na konci. Když je ve vlaku více "ucelenek" je třeba je rozsvěcet postupně. Používám z21 s apkou a mám tak nakreslené jako obrázek které vozy to jsou a světla jsou pro přehlednost seřazena vůz za vozem a ve směru jízdy, takže v apce je co řádek to vůz a vlevo jsou světla co jsou na voze když stojí vepředu na kolejišti na levém čele.
Jsem začátečník,mám TT ovládané z21 a mobilem.Flotila čítá 6 lokomotiv-377.0,749,750,753,754 a BR18.
trainzjohny
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 17 dub, 2015 10:19 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: TomasM a 10 návštevníků