V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Dovi » stř 15 črc, 2020 11:47 am

 
Zdravím vás zkušenější,
něco jsem sice zatím stačil nastudovat, ale jsem v DCC dosud stále absolutní začátečník. Chtěl bych se proto poradit ohledně takové poněkud zvláštní situace, do které jsem se dostal a ze které mám hodně rozporuplné pocity.

Na úvod za mne pár kontrolních dotazů, jestli jsem pochopil správně rozdíly hlavně mezi dvěma základními (levnějšími) centrálami (mezi "bílou" z21start a "šedou" z21):

Prosím proto laskavé zkušenější čtenáře o kontrolu mých níže uvedených laických předpokladů:
(případně o jejich upřesnění a uvedení na správnou míru)

1)
Centrála z21start je (oproti centrále z21) uměle omezena - neumožňuje resp. z výroby je zablokováno (dočasně - do doby odklíčování uživatelem) její připojení k síti (k PC po Ethernetu a k bezdrátové WiFi).


2)
Zablokované funkce z21start lze za poplatek cca 800-900-1000 Kč softwareově odblokovat (a umožnit tak síťový provoz z21start). Případně si lze v jiném a o trochu dražším upgradovacím balíčku v ceně asi 1100-1200-1300 Kč zakoupit spolu se SW klíčem i WiFi modem (už zřejmě z výroby nakonfigurovaný ke komunikaci s odblokovanou centrálou z21start).


3)
Dle všeho existují tři různé centrály Roco-Fleischmann:

- nejlepší (technicky nejvybavenější) a nejdražší černá centrála Z21 (s velkým písmenem Z)

- šedá centrála z21 (s malým písmenem z)

- nejlevnější bílá z21start (nebo není její barva spíš taky šedá, stejně jako u z21 ? - naživo jsem ji ještě neviděl, vždycky jen na fotce)


4)
Dostupnost těchto tří centrál:

- Černá Z21 je na trhu běžně dostupná (za cenu cca 10 tisíc Kč)

- Šedá centrála z21 bývala v minulosti obsažena v některých digitálních startovacích setech a zřejmě ji bylo možno kdysi (ještě před pár lety?) koupit i samostatně(?)

- Tzv. bílá (nebo ve skutečnosti spíš šedá?) nejlevnější centrála z21start se neprodává samostatně, ale vždycky jen jako součást digitálního startovacího setu.


Toto bylo spíš obecně na úvod (jestli jsem aspoň trochu v obraze).

Moc vás proto prosím o vyjádření k předpokladům 1 až 4
(třeba i jen velmi stručné - ano-ne, platí-neplatí, platí s výhradami apod.)
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Dovi » stř 15 črc, 2020 11:54 am

 
A teď se dostávám k tomu, proč vás prosím o radu a názor na věc...

Jako začátečník, který tomu zatím rozumí spíš jen jako koza petrželi, jsem nechtěl riskovat nějakou vyloženě nevhodnou výbavu a zakoupil jsem proto startovací digitální set z produkce Roco-Fleischmann.

Koupil jsem ho tady v Česku - nový set (funglovku) od renomovaného a poměrně velkého a známého prodejce (eshop + kamenná prodejna).
(prodejce ani typ setu zatím z pochopitelných důvodů neuvádím - není k tomu v tuto chvíli myslím důvod a nechci nikoho případně poškodit)

Set je (byl) novinkou pro rok 2019, čili není to nějaký mnohaletý skladový ležák.
A podle mých informací přišel na trh zhruba na podzim 2019, čili asi ani ne před rokem.


Takže o co konkrétně jde?

Dle výrobce (i podle webu prodejce) má obsahem setu být (samozřejmě kromě vlakové soupravy a kolejiva) Multimouse a centrála z21start.
K mému velkému překvapení tam však byla šedá centrála z21.
(ta centrála není bílá, ale šedá, a na čele centrály není nápis z21start, ale "jen" z21)


Prosím, co si o tom myslíte?[/b]

- Mám do toho šťourat a požadovat "horší" centrálu, která správně v tom setu měla (má) být?

- V případě, že se s tím do dvou let (v záruce) něco stane, budou mi věřit (prodejce a nebo i výrobce), že tato centrála (z21) tam byla místo deklarované z21start?

- Jaký vůbec může být důvod, že v setu byla přiložena "lepší" (a zřejmě i dražší a starší - ale asi už nedodávaná?) z21, která by měla být schopna síťového provozu, namísto výrobcem i prodejce deklarované a síťově omezené centrály z21start?


Stalo se to (stává se to?):

- ve výrobě (u více kusů nějaké série těchto setů)?
   (třeba že se potřebovali zbavit skladovaných dříve vyrobených "lepších" centrál z21?)

- je to kusově ojedinělá (náhodná) záměna při expedici od výrobce?

- nebo k tomu mohlo dojít z nějakého důvodu (raději nedomýšlet) až "na krámě"?

__

P.S.

Pro jistotu ještě doplňuji, co jsem zatím omezen časem (a svými momentálními schopnostmi/vědomostmi) zjistil při průzkumu bojem:

- Set, Multimouse ani centrála z21 nejeví známky používání - vše se zdá nové, bez škrábanečku, a třeba i ty silikonové lehce nažloutlé (průsvitné) 4 nožičky vespodu na centrále jsou krásně půlkulaté (neošoupané).

- Po sestavení kolejiště z obsahu setu a po připojení centrály ke kolejím a Multimouse k centrále (přiloženým ethernetím kablíkem) se na MM rozsvítil její displej (defaultní adresa loko byla č. 3), nasadil jsem lokomotivu na koleje, otočil trochu kolečkem na MM a "mašinka" krásně poslouchala (jízda dopředu/dozadu, pomalu/rychle).

- Zatím ale při stání ani při jízdě nesvítila - předpokládám, že na rozdíl od analogových lokomotiv, kde mašinka "sama" svítí dle směru jízdy, se to u digi lokomotivy aktivuje nějakou funkcí (z ovladače, z MM, z mobilu, z PC apod.).
Rozsvítit světla lokomotivy jsem zatím nezkoušel (abych případně něco jiného v dekodéru nepřepsal a nebo dokonce nevratně nepřenastavil a neznefunkčnil tím dekodér v lokomotivě).

- V počítačových sítích jsem bohužel negramota, takže jsem ani nemohl (neuměl) ověřit, jestli je to skutečně odblokováno a schopno síťového provozu. Snad až se za čas uvidím se synem, který si s mobilama trochu rozumí, bych se to snad odvážil nějak ověřovat. Ale mezitím mi běží 14denní lhůta pro případné vrácení setu (kupováno dálkově přes eshop)...

- Z přiložených návodů jsem Mauglí - čekal bych, že když je to startovací set, bude tam polopatě a krok za krokem napsáno, co udělat (a co třeba naopak nedělat), ale nějak se v tom neorientuju. A o tom, že by u poměrně složitého technického výrobku mohl (měl?) být pro českého zákazníka taky nějaký český návod, si asi lze nechat jenom zdát.
 

EDIT: oprava překlepů
Naposledy upravil Dovi dne stř 15 črc, 2020 12:17 pm, celkově upraveno 2
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod JaroHo » stř 15 črc, 2020 11:58 am

Multimyši se nebojí ani můj tří letý hošík. Pokud mačkáte jen číselné klávesy a levou klávesu pod kolečkem OK sluníčko(to jsou světla), nic nepřepisujete.
A ta centrála je šbílá nebo černá jak bota?Nebo fakt šedá :shock: je to toto? https://www.itvlaky.cz/digitalni-centraly-a-ovladace/10810z/
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod sidlo » stř 15 črc, 2020 12:35 pm

MultiMaus není připojena Ethernet kabelem. Bude to asi 4-žilový plochý kabel.
Bez WiFi routeru nepůjde připojit telefon/tablet.
Je pravděpodobné, že je centrála zamčená ve stavu z21start. Po připojení WiFi routeru se telefon/tablet stejně nepřipojí.
Po odemčení a připojení WiFi se z toho stane z21. Začne fungovat připojení telefon/tablet.
Nevím zdali u zamčené z21start funguje Ethernet připojení kabelem k počítači. Centrálu nemám/neznám.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod A2C » stř 15 črc, 2020 4:17 pm

sidlo píše:MultiMaus není připojena Ethernet kabelem. Bude to asi 4-žilový plochý kabel...

Je pripojená 6 žilovým káblom RJ12
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod HonzaM » stř 15 črc, 2020 6:06 pm

Dodat český návod je povinností prodejce. Pokud vím, na pohled se z21 a z21 start na pohled neliší, rozdíl je pouze v tom, že ji nelze připojit k počítači ani k wifi routeru, pro získání těchto možností je nutné dokoupit odblokování.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Dovi » čtv 16 črc, 2020 5:53 am

 
Předně děkuji vám všem (zatím čtyřem ochotným) za reakci a za alespoň částečné odpovědi.

 
elvis.jarous píše:Pokud mačkáte (na Multimyši) jen číselné klávesy a levou klávesu pod kolečkem OK sluníčko (to jsou světla), nic nepřepisujete.

Díky, vyzkouším.

 
elvis.jarous píše:A ta centrála je bílá nebo černá jak bota? Nebo fakt šedá :shock:
Je to toto? https://www.itvlaky.cz/digitalni-centraly-a-ovladace/10810z/

Jak jsem psal, není bílá, je šedá.
Rozhodně není černá, a nápis z21 na jejím čele je s malým písmenem z).

 

V tomto Tvém odkazu na (jen momentálně?) nedostupnou sestavu multimyši, centrály z21start a jejího síťového napaječe mají ale, nevím proč, vyfocenu centrálu z21.
Takže ano, takto (jako na tomto obrázku ve Tvém odkazu) vypadá i ta "moje" z21, kterou jsem našel v setu namísto výrobce i prodejcem deklarované centrály z21start.
 
EDIT: oprava překlepu
Naposledy upravil Dovi dne čtv 16 črc, 2020 6:19 am, celkově upraveno 1
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Dovi » čtv 16 črc, 2020 6:00 am

 
sidlo píše:MultiMaus není připojena Ethernet kabelem. Bude to asi 4-žilový plochý kabel.
Bez WiFi routeru nepůjde připojit telefon/tablet.
Je pravděpodobné, že je centrála zamčená ve stavu z21start. Po připojení WiFi routeru se telefon/tablet stejně nepřipojí.
Po odemčení a připojení WiFi se z toho stane z21. Začne fungovat připojení telefon/tablet.
Nevím zdali u zamčené z21start funguje Ethernet připojení kabelem k počítači. Centrálu nemám/neznám.


A2C píše:
sidlo píše:MultiMaus není připojena Ethernet kabelem. Bude to asi 4-žilový plochý kabel...

Je pripojená 6 žilovým káblom RJ12


Ano, je to skutečně plochý kablík v černé (ploché) bužírce.
Konektory na obou jeho koncích mi na první můj laický pohled připomínaly telefonní konektory nebo případně i ethernetí (jak říkám - na první pohled a bez brýlí).

Sidlovi navíc díky i za názor, jak je asi ta "moje" z21 momentálně nakonfigurována (zřejmě záměrně "zkriplována" do podoby z21start).
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Dovi » čtv 16 črc, 2020 6:08 am

 
HonzaM píše:Dodat český návod je povinností prodejce

Taky jsem si to myslel.

 
HonzaM píše:Pokud vím, na pohled se z21 a z21 start neliší


Jenže fotografie a videa ukazují, že centrály z21start a z21 se liší i vizuálně - rozdílnými nápisy na čele centrály.

 
Fotky (reklamní obrázky na obalech apod.) se samozřejmě dají případně i upravit, takže jsem raději hledal jen videa běžných uživatelů, která zachycují skutečný vzhled centrál z21start a z21...

 
Například už v prvním videu, na které jsem pomocí Google narazil, ukazují Martha a Tena :-) rozbalení digitálního start setu od Roco s centrálou z21start (video Railstart Unboxing Roco z21start Digitalset door Railhobby):

https://www.youtube.com/watch?v=1dnPVQzrd6o

Přikládám výřez ze záběru hned ze 4. sekundy videa s centrálou z21start:
(a je to vidět i na dalších záběrech)
z21start.jpg
z21start.jpg (4 KiB) Zobrazeno 5602 krát

__
 
A tady je pro srovnání vzhled centrály z21 (video Roco z21 DCC model train controller review):

https://www.youtube.com/watch?v=eOSfbwdzwy0

...a výřez z videozáběru na centrálu z21:
z21.jpg
z21.jpg (2.98 KiB) Zobrazeno 5602 krát
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Pavel 152 » čtv 16 črc, 2020 6:53 am

Je to taková rada, zkuste zde oslovit někoho z okolí, zda by neporadil osobně nebo u někoho doma s tou Vaší Z21. Možná se to jeví otravné, ale najdou se určitě ochotní modeláři. Navíc když jste úplný začátečník.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Miloš_P » čtv 16 črc, 2020 7:30 am

Mám centrálu z21start a od centrály z21 se liší jen tím nápisem start na přední straně.
Z popisu centrály z21 (start) na webu je to zřejmé. Popis vlastností a tech. parametrů je pro obě centrály shodný.
https://www.z21.eu/en/products/z21start
Z obrázků je to taky zřejmé. Viz. foto z webu.
Přílohy
z21.JPG
z21start.JPG
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Miloš_P » čtv 16 črc, 2020 7:35 am

Pak se vyrábí Z21 a ta je samozřejmě jiná a taky za jiné peníze.
https://www.z21.eu/en/products/z21/conn ... 21#52-1197
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod Rocktime » čtv 16 črc, 2020 10:02 am

Já si myslím, že "z21start" vůbec nemusí být bílá a mít nápis Start. Naopak v řadě startsetů je běžně šedá a bez nápisu Start, já také dostal šedou bez nápisu Start. Je to myslím pořád jedna centrála, ať je šedá nebo bílá a má nebo nemá nápis Start. I všechny ty šedé dnes mají myslím zablokovaný přístup k síti a jsou tedy v provedení Start a oblokování sítě se musí přikoupit.
Třetí vlna železničního modelaření během 50 roků - H0/DCC/lokálky ČSD/IV. epocha+H0e/ČSD/III. epocha
Uživatelský avatar
Rocktime
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 26 říj, 2016 2:14 pm
Bydliště: Chrudim

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod jipol57 » čtv 16 črc, 2020 10:21 am

Rocktime píše:Já si myslím, že "z21start" vůbec nemusí být bílá a mít nápis Start. Naopak v řadě startsetů je běžně šedá a bez nápisu Start, já také dostal šedou bez nápisu Start. Je to myslím pořád jedna centrála, ať je šedá nebo bílá a má nebo nemá nápis Start. I všechny ty šedé dnes mají myslím zablokovaný přístup k síti a jsou tedy v provedení Start a oblokování sítě se musí přikoupit.

Doposud jsem si myslel, že z21 (bez start), se prodává už odblokovaná. A že přikoupením odblokování se ze z21 start stane čistá z21.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: V setu je centrála Roco z21 namísto z21start

Příspěvekod BohousP » čtv 16 črc, 2020 11:21 am

Roco marketing je jako ženská. Nikdo neví, co dokáže vymyslet.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků