houkání na trati

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

houkání na trati

Příspěvekod skalamep » stř 17 čer, 2020 10:08 am

Asi začátečnický dotaz :-) Existuje vůbec nějaký způsob, jak lze u DCC zařídit, aby vlak v daném místě (směru) automaticky houkal, např. před přejezdem, v místě červenobílé návěsti? Asi by se to neobešlo bez identifikace (polohy) konkrétního vozidla v kolejišti? Nebo existuje nějaký modul (např. s magnetickým senzorem), který by se zapojil v lokomotivě, napadá mě mezi přívody od sběračů a přívod k dekodéru?
skalamep
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 20 bře, 2015 11:48 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod BohousP » stř 17 čer, 2020 11:35 am

Řešení s modulem je nezávislé na DCC. Stačí si z Číny koupit zvukový modul, nahrát do něj z usb zvuky a spouštět třeba optozávorou. Nebylo by to v mašině, ale v kolejišti. U DCC by byl potřeba např. TrainController a detekce polohy v úseku. A naprogramovat. Viz např. Lokopin.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: houkání na trati

Příspěvekod Trixt » čtv 18 čer, 2020 12:19 pm

BohousP: Takto ale člověk dosáhne toho, že všechny lokomotivy budou houkat stejně.

skalamep: Jakou používáš zpětnou detekci? A jakým programem kolejiště řídíš?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod BohousP » čtv 18 čer, 2020 12:57 pm

Trixt píše:BohousP: Takto ale člověk dosáhne toho, že všechny lokomotivy budou houkat stejně.

Obecně ano, ale některé ty moduly mají víc zvukových stop a lze je přehrávat postupně. Samozřejmě, nepřiřadíš tím jednu houkačku konkrétní lokomotivě.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: houkání na trati

Příspěvekod ohruska » čtv 18 čer, 2020 1:14 pm

Pokud bys používal řízení pomocí PC. Já mám malou zkušenost s ROCRAIL. Tak tam si můžeš nastavit houkání pro každou lokomotivu a každou akci jednotlivě.
Já zatím používám jen houkání při odjezdu z nádraží. Lokomotiva přitom nemusí mít zvukový modul.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod skalamep » čtv 18 čer, 2020 1:28 pm

Zatím právě žádnou detekci ani program nemám, teprv plánuju a zkoumám možnosti :-) Škoda, že vývoj nešel trošku jiným směrem, víc by se mi líbilo, kdyby dcc umožňovalo také snímání lokálních značek na trati, víc by to myslím odpovídalo realitě. V reálném provozu III. a IV. epochy nejsou vlaky řízeny centrálně. Použití digitálních komponent ("černých krabiček") v kolejišti bych rád omezil na minumum (centrálu a ruční ovladače), jelikož toto vybavení velmi rychle zastarává resp. může náhle vzniknout potřeba náhrady, která může být za pá let problém. Chtěl bych se asi v maximální míře vydat cestou řízení jízdy lokomotiv v kolejišti pomocí funkce abc, jestli jsem to pochopil správně, tak některé dekodéry umí vyhodnotit i míru nesymetrie napětí podle počtu zařazených diod a lze tak pomocí abc lokomotivu v úseku trati pouze zpomalit, mělo by tedy být možné pomocí abc modelovat i rychlostní soustavu. Pokud se mi to podaří důkladně otestovat, tak je to pro mne jasná volba. Základní logika pak může být postavená na podobných principech, jako se to dělalo v analogu, relátka můžou připojovat/odpojovat jednotlivé diody resp. celé abc bloky. Výhodu spatřuji v tom, že si naprostou většinu zapojení zhotovím sám ze základních prvků, do celé konstrukce 100% vidím a nebude problém s opravami v budoucnu, což mi stojí za mnohem vyšší pracnost :-) Ručním ovladačem je potom možné posunovat, přistavit vlak na odjezdovou kolej, sklopením návěstidla povolujícího posun se aktivuje abc na odjezdové koleji a zbývá jenom dát lokomotivě ovladačem povel k jízdě - tím manuální obsluha lokomotivy končí. Lokomotiva se však nerozjede, pokud není odjezdové návěstidlo na volno a tím zároveň vyřazen abc modul (resp. může být snížena rychlost při odjezdu odbočkou). Vlak pak projede klasicky postavenou vlakovou cestu řízen abc moduly, které na své cestě potká. Pro jednodušší kolejiště, např. s námětem velkého depa, kde je dominantní posun a provoz na trati pouze doplněk, je takové řešení myslím i podstatně jednodušší. To už je ale jiné téma :-) Jen to zahoukání na trati je pak problém.

Asi by bylo možné lokomotivy zespodu vybavit nějakým "čárovým" nebo Grayovým kódem a jeho přečtením za jízdy navolit přehrávání správného zvuku houkačky z reproduktoru v kolejišti :-)
skalamep
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 20 bře, 2015 11:48 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod Trixt » čtv 18 čer, 2020 3:06 pm

skalamep: Tak to se omlouvám, to ti neporadím. Já používám řízení pomocí Rocrail a k DCC přistupuji jinak, než plánuješ ty. Využívám zpětnou detekci a na některých místech i zpětnou komunikaci RailCom, tedy jinými slovy, těch černých krabiček mám na kolejišti dost. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod look23 » čtv 18 čer, 2020 6:45 pm

skalamep: Tyhle ideály jsem měl taky, ale pak jsem zjistil, že při použití diod na ADC je problém v úbytku napětí na diodách při různém zatížení. Konkrétní případ byl u verzí Lenz dekodéru Silver a jeho nástupci STANDARD+ V2. Každý dekodér vyhodnotil na mašině úbytek napětí jinak. Jedna mašina chtěla zastavovat a druhá jen zpomalila. Nemusím už líčit výsledek. Tak z vlastní zkušenosti ti doporučím dostatečně testovat a zase testovat.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod JiriKTT » čtv 18 čer, 2020 8:33 pm

Na to ABC pozor. Jestli se nepletu, tak zpomalit umí jen dekodéry LENZ. Já mám ZIMO a ty dokážou na ABC jen zastavit. A nevím jak Lenz, ale ten postup: dojet s posunem na kolej, aktivovat ABC, zadat rychlost a doufat, že vlak počká až se ABC deaktivuje bohužel asi taky nepůjde. Co jsem experimentoval a četl, tak brzdění začne po vjetí do úseku a trvá jen do chvíle, než se z ovladače pošle nové zadání rychlosti. Pak se funkce ABC v dekodéru deaktivuje do doby, než nesymetrie zmizí a znovu se objeví.
V digitálu se považuji za začátečníka, tak se omlouvám pokud jsem to nanapsal přesně a rád se poučím.
Souhlasím s názorem, že DCC řízení lokomotiv není moc připraveno na automatizaci. Buď mám kolejiště připojené k PC a vše řídím patřičným SW, nebo mám smůlu. Jednoduché povely zpomal, zastav, změň směr, rozjeď se zautomatizovat pouze na úrovni kontaktů stavědla nejde.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod skalamep » čtv 18 čer, 2020 9:11 pm

On hlavní "problém" je asi ten pocit, že aby okolo kolejiště projížděl jeden nebo dva vlaky, tak běží vedle počítač :-)
Díval jsem se do Zimo manuálu, u novějšího firmware by asi mělo být možné i brždění. S reálými možnostmi ABC si plánuju v blízké budoucnosti důkladně pohrát popř. vymyslet i jiné zapojení, jak tu nesymetrii správně vyvolat.

Pro domácí kolejiště by asi bylo nejelegantnější řešení modelovat jenom to depo, na které tím pádem zbude víc prostoru a pouze posunovat ;-)
skalamep
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 20 bře, 2015 11:48 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod HonzaM » čtv 18 čer, 2020 10:00 pm

Je dobré si ujasnit co modelujeme. Myslím že nikdo z nás nechce modelovat železnici, která se v reálu teprve rodí, tedy železnici, která bude provozována bez strojvůdců a provoz bude řízen elektronikou. Pokud modelujeme železnici současnosti nebo nedávné i dávnější minulosti, vlaky nejsou a nebyly řízeny zvenčí zásahy stavědel, automatizace spočívá pouze ve stavění cest, návěštění a zabezpečení. Vlaky jsou řízeny lidskou osádkou. Myslím že se až na výjimky nepoužívá systém, který by z vnějšku bez zásahu strojvedoucího například zahoukal. Proč by něco takového mělo být realizováno v modelu?
Buď chci kolejiště na které se mohu dívat a sledovat automatizovaný provoz řízený počítačem, nebo budu mít kolejiště ovládané modelovým ztvárněním ovládání a zabezpečení a vlaky jsou ovládány strojvedoucími. V tom případě doporučuji vstoupit do klubu provozujícího modulovku, nebo si doma hrát na vlečkovém areálu a v depu.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 19 čer, 2020 6:49 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: houkání na trati

Příspěvekod sidlo » pát 19 čer, 2020 4:49 am

Nechci být neslušný, budu jenom parafrázovat.
JiriKTT píše:Souhlasím s názorem, že DCC řízení lokomotiv není moc připraveno na automatizaci. Buď mám kolejiště připojené k PC a vše řídím patřičným SW, nebo mám smůlu. Jednoduché povely zpomal, zastav, změň směr, rozjeď se zautomatizovat pouze na úrovni kontaktů stavědla nejde.

Souhlasím s názorem, že dnešní automobily nejsou připraveny na automatizaci. Jednoduchým povelům čehý, hot, prr nebo hyjé zautomatizovat pouze na úrovni vedle jdoucího vozky nejde.

HonzaM píše:V tom případě doporučuji vstoupit do klubu provozujícího modulovku, nebo si doma hrát na vlečkovém areálu a v depu.

Souhlasím s HonzaM. Buď chci ovládání jako analog a potom budu dělat analog, nebo chci digitál a budu to řídit jako digitál.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: houkání na trati

Příspěvekod belgarat » pát 19 čer, 2020 8:29 am

Ad zakladatel: Podle meho vytvoris 83. novy, naprosto jedinecny system rizeni, a budes navzdy odsouzen k opravam jeho chyb.

Ad bezici pocitac vedle: https://www.aliexpress.com/item/32448079125.html muzes v krabce namontovat i pod kolejiste a ma PLNO primych I/O kdybys chtel napojovat nejake senzory / snimace primo ... s tim "pocitacem" bude vyrazne mene prace nez ladit relatka, obvody, predelavat hardware, at uz si do nej software zvolis (nebo napises) jakykoliv.

Ad "analog ovladani na analogu": nesouhlasim s fanatickymi nazory, hybridy mozne jsou. S 'digitalni' infrastrukturou jde udelat 'analogovy' ovladac (rucni, ktery je vsak ve skutecnosti pripojeny na digitalni sbernici, nebo s nim "nejak" komunikuje PC): tlacitka, tahove potenciometry, LEDky, podsvicene segmenty trate, displaye ... vsechno jde. Ale s analogovou infrastrukturou si s automatizaci zustanes jen u zakladnich 'podminenych reflexu', nebo si budes casem rvat vlasy jak moc slozite to oproti "digitalu s PC" je...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: houkání na trati

Příspěvekod look23 » pát 19 čer, 2020 9:51 am

HonzaM píše:Je dobré si ujasnit co modelujeme. Myslím že nikdo z nás nechce modelovat železnici, která se v reálu teprve rodí, tedy železnici, která bude provozována bez strojvůdců a provoz bude řízen elektronikou. Pokud modelujeme železnici současnosti nebo nedávné i dávnější minulosti, vlaky nejsou a nebyly řízeny zvenčí zásahy stavědel, automatizace spočívá pouze ve stavění cest, návěštění a zabezpečení. Vlaky jsou řízeny lidskou osádkou. Myslím že se až na výjimky nepoužívá systém, který by z vnějšku bez zásahu strojvedoucího například zahoukal. Proč by něco takového mělo být realizováno v modelu?
Buď chci kolejiště na které se mohu dívat a sledovat automatizovaný provoz řízený počítačem, nebo budu mít kolejiště ovládané modelovým ztvárněním ovládání a zabezpečení a vlaky jsou ovládány strojvedoucími. V tom případě doporučuji vstoupit do klubu provozujícího modulovku, nebo si doma hrát na vlečkovém areálu a v depu.


Třeba se jen uživatel chce kochat jízdou vlaku aniž by na ně musel sahat.
Viz třeba téma dvojkolejné trati Koridor v pokoji - úvaha.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: houkání na trati

Příspěvekod Trixt » pát 19 čer, 2020 10:40 am

look23 píše:Třeba se jen uživatel chce kochat jízdou vlaku aniž by na ně musel sahat.

Myslím si, že to tak nechtěl, soudě podle toho, co napsal. Připadalo mi, že šlo o kombinaci ručního provozu a automatiky. Já bych to osobně řešil řízením kolejiště pomocí PC s některým z programů. Člověk pak nemusí vytvářet ovládací panel a jakákoliv změna režimu provozu kolejiště je jen otázka konfigurace. Pak se dá samozřejmě automaticky houkat, zpomalovat nebo zastavovat na určitý čas bez zásahu obsluhy i s více vlaky najednou a člověk se přitom může věnovat třeba ručnímu posunu ve stanici. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků