H-centrála

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

H-centrála

Příspěvekod Mára TT » pát 15 kvě, 2020 11:45 am

Dobrý den,
poraďte, nevíte co znamená, když H-centrála bliká? S ní bliká i STOP na MM, ale vše funguje jak má, ovládání i loko jezdí bez problémů. Když zruším STOP, tak pak třeba hodinu, dvě, i celý den nic a z toho to zase přijde. Loko, která by to dělala nebo třeba nějaká vyhybka, která by to dělala, nic jsem nenašel. Je pravdou, že mám pocit, že když je H-centrála "v klidu", tak to nedělá. Díky za jakoukoliv odpoveď.
Mára TT
Mára TT
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 23 lis, 2009 3:59 pm
Bydliště: Jihlava

Re: H-centrála

Příspěvekod michal.kubista » pát 15 kvě, 2020 11:52 am

Ahoj. Já H-centrálu používám s různýma pulzníma zdrojema, a s jedním jsem stejnou závadu zaregistroval. U mě pomohla výměna zdroje. Asi přes napájecí část prošly nějaké rušivé impulzy.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: H-centrála

Příspěvekod BohousP » pát 15 kvě, 2020 1:30 pm

Pokud LED bliká rychle, jedná se o zkrat (příp. přetížení výstupu), nebo aktivaci tlačítka Stop. Pomalé blikání znamená programování. I ta indikace na MM svědčí o tom prvním. Zajímavé je, že centrála není vypnutá.
Co se stane, když v normálním režimu zmačkneš na MM Stop? Vypne?
To, co píše Michal možné je, H centrála ani starší verze NanoX nemají žádné ochrany proti rušení :( .
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: H-centrála

Příspěvekod Mára TT » pát 15 kvě, 2020 8:27 pm

Díky za info.
k problému bych ještě tedy dodal, že napájení je řešeno klasicky toroidem s gretzem. Navíc další gretz je na centrále. No a na centrálu mám navěšeny boostery, takže přetížení vylučuji. několik let z5, vše v pohodě. Objevilo se to až teď, poslední měsíc.
Pokud zmáčknu STOP na MM, pak regulerně dojde k odpojení kolejiště. Jo a jinak jsem ještě zjistil, že kolejiště je dokonalá rušička na frekvenci 94,3 MHz. Jestli byla i dříve, nevím. Každopádně letos jsem začal v místnosti poslouchat rádio a zjistil jsem, že nejsem schopen poslouchat rádio na této frekvenci.
Mára TT
Mára TT
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 23 lis, 2009 3:59 pm
Bydliště: Jihlava

Re: H-centrála

Příspěvekod BohousP » sob 16 kvě, 2020 7:57 am

Kdy se to rušení vyskytuje? Zapnutá centrála? Jezdí lokomotivy ( nebo jen některá)? Nebo nějaký zvukový modul?
Že to je FM pásmo, asi víš. Někdy v něm pracují různé levné bezdrátové mikrofony, sluchátka nebo mp3 přehrávače k autorádiím. DCC kolejiště je celkem mohutný zdroj rušení, ale že by to bylo zrovna na jedné pevné frekvenci, je divné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: H-centrála

Příspěvekod BohousP » sob 16 kvě, 2020 8:02 am

Mára TT píše:... No a na centrálu mám navěšeny boostery...

Negeneruje to "přetížení" některý z boosterů?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: H-centrála

Příspěvekod Mára TT » sob 16 kvě, 2020 7:57 pm

Objevuje se to náhle. Dnes to třeba vůbec nepřišlo, a to bylo zapnuté 15 hod. Jinak, tak jak to přijde, tak to odezní. Někdy 1x za den, někdy vůbec, z toho to třeba zlobí hodinu. Jestli něco jezdí, či nikoliv na to nemá vliv. Umí to přijít s jedoucími loko i se stojícími loko. Boostery chybu nehlásí, nehlásí ani ztrátu DCC signálu. šlapou si na výkon cca 20-30%. Zkoušel jsem třeba nechat zapnuté kolejiště i více jak 24 hod, a nic. Tak jako jsem nechal celou noc zapnutou centrálu s odpojenými boostery, také nic. Nezbude mi asi nic jiného, než testovat kolejiště třeba s loko ve dvojicích, či trojicích, abych vyloučil některý lokodekoder. Všechny lokodekodery mám Zimo a nikdy s nimi nebyl problém. Je ale fakt, že u dvou mi loko stále bzučí, ikdyž stojí (nejsou zvukové). Taky mě ještě napadlo, jestli třeba to rušení nedělá třeba nějaký soused v okolí "něčím".
Mára TT
Mára TT
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 23 lis, 2009 3:59 pm
Bydliště: Jihlava


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků