Railjet Roco s osvětlením (74143)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Stanin » stř 14 dub, 2021 6:48 pm

Ahoj, tak jsem pořídil komplet DCC verzi Railjetu i lokomotivou s vodivým spřáhlem z výroby (zvuková verze). Trochu mi uniká smysl vodivého spřáhla na lokomotivě. Že to mají všechny vozy v soupravě chápu - díky napojení na řídící vůz v nich lze ovládat osvětlení. Ale proč to má i lokomotiva? Zkoušel jsem k ní zapojit jeden vložený vůz a osvětlení nefungovalo. Víte někdo, proč tam to vodivé spřáhlo je?
Jinak ještě jedna perla. Řídící vůz má na F5 dálková světla, ale lokomotiva má na F5 zvuk svěšení spřáhla. Nechápu, proč to výrobce nesladil, když souprava a lokomotiva patří k sobě.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » čtv 15 dub, 2021 10:06 am

Stanin píše:Ahoj, tak jsem pořídil komplet DCC verzi Railjetu i lokomotivou s vodivým spřáhlem z výroby (zvuková verze). Trochu mi uniká smysl vodivého spřáhla na lokomotivě. Že to mají všechny vozy v soupravě chápu - díky napojení na řídící vůz v nich lze ovládat osvětlení. Ale proč to má i lokomotiva? Zkoušel jsem k ní zapojit jeden vložený vůz a osvětlení nefungovalo. Víte někdo, proč tam to vodivé spřáhlo je?
Jinak ještě jedna perla. Řídící vůz má na F5 dálková světla, ale lokomotiva má na F5 zvuk svěšení spřáhla. Nechápu, proč to výrobce nesladil, když souprava a lokomotiva patří k sobě.

Ahoj, tak to s tou F5 je to fakt zvláštní. To se jim teda moc nepovedlo. Smysl vodivého spojení lokomotivy s vozy mi taky uniká, ale myslím, že mi z Roco na to odpověděli. Zkusím později ten jejich mail najít a přidat sem. Ale logicky bych bral, že lokomotiva je další sběrač proudu, aby nedocházelo k výpadkům proudu při odběru pouze z řídicího vozu. Ale asi to tak není ...
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Stanin » čtv 15 dub, 2021 11:01 am

Deathlosopher: On je na DPS lokomotivy switch, ktery je v poloze ON. Podle navodu by mel resit zpusob napajeni soupravy, ale kdyz jsem ho dal po polohy OFF, tak masina vubec nic nedelala. Mozna to byl ten moment, kdy jsem mel pripojit soupravu a treba by to jelo. Mozna to jeste zkusim tak. Kazdopadne by me zajimalo, co ti z Roco odepsali.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » čtv 15 dub, 2021 9:12 pm

Stanin píše:Deathlosopher: On je na DPS lokomotivy switch, ktery je v poloze ON. Podle navodu by mel resit zpusob napajeni soupravy, ale kdyz jsem ho dal po polohy OFF, tak masina vubec nic nedelala. Mozna to byl ten moment, kdy jsem mel pripojit soupravu a treba by to jelo. Mozna to jeste zkusim tak. Kazdopadne by me zajimalo, co ti z Roco odepsali.

Já se teda přiznám, že se v těch jejich popisech nevyznám. Skoro to vypadá, že ten druhý přepínač přepíná odběr z lokomotvy nebo řídicího vozu. Ale asi jsi na to sám přišel, co to přesně dělá.
Ncméně zde pod čarou je má otázka do Roco a podtím jejich odpověď. Je to podobné, úplně přesně nechápu, co se mi snažili sdělit a jestli odpověděli na mou otázku. :-) Už jsem to dál neřešil. Možná více hlav zde dokáže přeložit jejich sdělení přesněji. Tak jako tak by ta mašina měla být dalším zdrojem do soupravy. Už to tu někdo řešil.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
JÁ:
Dear Madam/Sir, in the manual for railjet set you are writing that power supply of the carriages is only from the control (driving) carriage. So why is the locomotive with the first carriage connected also with power-supply coupling? I mean what is the reason of the conductive connection between the locomotive and the first carriage? Thank you for your reply!

ROCO:
The current-carrying coupling to the "train locomotive" is actually only a "two-wire connection" that is required for push-pull operation.
Since this application is often not required (the interior lighting is controlled via the decoder in the control car), any "Taurus" from our company can be used here using the coupling adapter (140451) from our spare parts store. When using another "tractor", the height of the NEM shaft is decisive for the functionality and was not verified in particular with all items that could be used (e.g. Vectron).

140451 - https://www.roco.cc/de/service/sparepar ... ssp=140451

The "electrical couplings" of our Railjet sets were provided with additional "guides" in the course of further development. These side "connectors" support the stability of very large or long combinations of the railjet. The reason for this is that the first generation of the couplings could lose the connection when the tensile load was very high, or they could come loose during operation.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Janky » pát 16 dub, 2021 7:57 am

S dovolením se vložím do debaty.
Jak ti píšou z ROCO, propojka by měla sloužit pouze v režimu push-pull, tj samo by to mělo přepínat světla dle směru jízdy. Jinou funkci tam ta propojka nemá. Mam taky RailJet, na Taurus 1216 jsem si vodivou propojku dodělával, nicméně mi to nešlape a světla si musím přepínat na soupravě ručně (Taurus si je přepíná sám).
Uživatelský avatar
Janky
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19 úno, 2020 1:16 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Eury » pát 16 dub, 2021 11:03 pm

Celkom ma zaujima tato debata, pretoze tiez mam Railjet supravu.
Vie niekto vysvetlit, ake je to vyuzitie pre push-pull? Lebo riadiaci vozen ma tiez dekoder, ktory ked je nastaveny na rovnaku adresu ako loco, tak svetla prepina rovnako ako loco....
Ked pisu ze su tam zapojene len dva kable, tak mi to pride ako keby bol tym prepojeny zber prudu z kolaje cez celu supravu aj loco a ze vlastne vysledok je ze by to mohlo byt stabilnejsie pri nejakych necistotach na kolaji, srdcovkach a podobne...
Ale musim to niekedy vyskusat, ci to tak skutocne funguje.
Eury
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 17 led, 2013 9:22 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Stanin » ned 18 dub, 2021 8:41 am

Tak už jsem na to přišel. Testovací souprava loko + řídící vůz.

Switch ON:
- lokomotiva je napájena ze soupravy a má i vlastní sběr proudu

OFF:
- lokomotiva je napájena pouze ze soupravy

Testoval jsem to tak, že jsem s lokomotivou se zapnutými světly a zvukem najel na nevodivý úsek a pak jsem zvedl řídící vůz z kolejí. V oubou případech (nastaveních switche) lokomotiva po chvilce "chcípla", ale když byl řídící vůz na kolejích, tak vesele jela dál. Další zkouška byla sólo lokomotiva. Když byl přepínač v poloze OFF, tak se ani nehla. Po připojení řídícího vozu začala fungovat. Se switchem v poloze ON jezdila i sólo. No nakonec test, kdy jsem na nevodivý úsek najel s řídícím vozem. V poloze ON svítil dál, v poloze OFF zhasl a s ním i loko.

Jaký má smysl mít switch v poloze OFF, to nevím. Přeci je lepší, když je v poloze ON a sbírá celá souprava včetně loko.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » ned 18 dub, 2021 9:33 am

Eury píše:Celkom ma zaujima tato debata, pretoze tiez mam Railjet supravu.
Vie niekto vysvetlit, ake je to vyuzitie pre push-pull? Lebo riadiaci vozen ma tiez dekoder, ktory ked je nastaveny na rovnaku adresu ako loco, tak svetla prepina rovnako ako loco....
Ked pisu ze su tam zapojene len dva kable, tak mi to pride ako keby bol tym prepojeny zber prudu z kolaje cez celu supravu aj loco a ze vlastne vysledok je ze by to mohlo byt stabilnejsie pri nejakych necistotach na kolaji, srdcovkach a podobne...
Ale musim to niekedy vyskusat, ci to tak skutocne funguje.

Já jsem chtěl právě reagovat, co psal Jenky, že když dám řídicímu vozu a lokomotivě stejnou adresu, musí to tak přepínat spolu. Teda aspoň by mělo. Co jsem při rozdělání zjistil je, že dva kabely jsou sběr proudu z každé kolejnice (černý a hnědý drát) a ten červený a modrý (co jsou pak ve spřáhlech mezi vozy) jsou k vntřnímu osvětlení vozů.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » ned 18 dub, 2021 9:40 am

Stanin píše:Tak už jsem na to přišel. Testovací souprava loko + řídící vůz.

Switch ON:
- lokomotiva je napájena ze soupravy a má i vlastní sběr proudu

OFF:
- lokomotiva je napájena pouze ze soupravy

Testoval jsem to tak, že jsem s lokomotivou se zapnutými světly a zvukem najel na nevodivý úsek a pak jsem zvedl řídící vůz z kolejí. V oubou případech (nastaveních switche) lokomotiva po chvilce "chcípla", ale když byl řídící vůz na kolejích, tak vesele jela dál. Další zkouška byla sólo lokomotiva. Když byl přepínač v poloze OFF, tak se ani nehla. Po připojení řídícího vozu začala fungovat. Se switchem v poloze ON jezdila i sólo. No nakonec test, kdy jsem na nevodivý úsek najel s řídícím vozem. V poloze ON svítil dál, v poloze OFF zhasl a s ním i loko.

Jaký má smysl mít switch v poloze OFF, to nevím. Přeci je lepší, když je v poloze ON a sbírá celá souprava včetně loko.

Fajn, zajímavý test. :-) Ale jinak k té poslední větě se taky připojuju. Nechápu význam. Zřejmě se to ale může hodit při určitém řešení elektriky na kolejišti.
Já mám Tauruse Piko a chci mu dát to vodivé spřáhlo, ale jen proto, aby bylo více sběru proudu pro soupravu včetně lokomotivy.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Myšpulín » ned 18 dub, 2021 3:32 pm

Tento model absolutně neznám, ale co třeba analogový provoz (pokud jde vyndat dekodér a dát tam jen propojku) s řidičákem vpředu?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod JaroHo » pát 23 dub, 2021 9:40 am

Zdravíčko,
mám sadu s dodělávaným osvětlením Peli a když připojuji nakonec mašinu a je ve vzduchu a nacvaknu na konektor, tak dostává šťávu z propojky, čili je to posila. Nic víc.Mašinu jsem samotnou přepsal na jinou adresu a solo vlak taky takže mašina jede se nebo bez soupravy. V analogu to bude to samý. Na internetu(youtube) jsem ale viděl zajímavější verzi od PeterS. Má klasický spřáhla a skrz vozy natažený konektůrky, takže vagonek položí na koleje, spojí konce a nasouká to do sebe.Sice otvory v měchách bych viděl čistěji vyřezané ale prakticky se mi to líbí. Není s tím taková pakárna jako s vodivým spřáhlem.To trozpojuji tak že tahám vozy od seve a snažim se tam vpáčit do mezery mini plochý šroubováček a pootočením to vyskočí. Nic moc
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » pát 23 dub, 2021 10:19 am

elvis.jarous píše:Zdravíčko,
mám sadu s dodělávaným osvětlením Peli a když připojuji nakonec mašinu a je ve vzduchu a nacvaknu na konektor, tak dostává šťávu z propojky, čili je to posila. Nic víc.Mašinu jsem samotnou přepsal na jinou adresu a solo vlak taky takže mašina jede se nebo bez soupravy. V analogu to bude to samý. Na internetu(youtube) jsem ale viděl zajímavější verzi od PeterS. Má klasický spřáhla a skrz vozy natažený konektůrky, takže vagonek položí na koleje, spojí konce a nasouká to do sebe.Sice otvory v měchách bych viděl čistěji vyřezané ale prakticky se mi to líbí. Není s tím taková pakárna jako s vodivým spřáhlem.To trozpojuji tak že tahám vozy od seve a snažim se tam vpáčit do mezery mini plochý šroubováček a pootočením to vyskočí. Nic moc

Zdravím!
Začnu-li odzadu, o těch vodivých spřáhlech mi povídejte. Spojení a rozpojení vozů je teda dost pakárna, hlavně to rozpojení. Nemluvě o tom, že jsem všechna spřáhla nejprve musel obrousit, protože to prostě nešlo spojit, ať jsem se snažil sebevíc. Moc se jim to nepovedlo.
To video s těmi propojkami skrze měchy jsem taky viděl, ale zasahovat takto do modelu, a svým způsobem jej ničit, se mi nechtělo.
To elektrické propojení s lokomotivou asi není špatné, když si s řídicím vozem vypomáhají se sběrem proudu. Proto mám v plánu, že si upravím Piko Tauruse na vodivé spřáhlo.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků