Railjet Roco s osvětlením (74143)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » ned 10 kvě, 2020 9:49 am

Dobrý den,
chci se zeptat, zdali nemáte někdo zkušenost s Roco railjetem (co byl vyroben loni) a jeho digitální verzí obsahující funkční dekodér v řídicím voze. Zkoušel jsem provoz na analogu se sedmi různými lokomotivami, přičemž některé mají dekodér a některé analogovou propojku. No a zjistil jsem, že mimo Tauruse Piko při provozu na analog řídicí vůz svítí opačným směrem, než jede a svítí lokomotiva. To mi přijde zvláštní a moc tomu nerozumím. A při digitálním provozu a lokomotivě (Taurus Piko i Roco) otočené k soupravě vzhledově správně mi to jako na potvoru svítí taky naopak. Ale vím, že na digitálu stačí otočit lokomotivu, čímž mi to ale nebude sedět vzhledově. :) V digitálním ovládání bych se řadil spíše do kategorie začátečník. Ovladač mám Roco Multimaus, takže stačí-li něco přenastavit, tímto ovladačem asi těžko. :) Omlouvám se, přijde-li někomu má otázka hloupá, ale kde jinde se zeptat. :)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Ruda72 » ned 10 kvě, 2020 10:18 am

Při řízení Roco centrály pomocí tabletu, lze v nastavení lokomotivy přehodit "polaritu" směru jízdy. Předpokládám, že by to tedy mělo jít i s MM. jen je asi potřeba prostudovat návod.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod jirkan » ned 10 kvě, 2020 7:13 pm

cv29 zvýšit o 1. Ale obávám se, že to změní i smysl osvětlení. Spíš bych to řešil změnou cv29 na řídicím voze.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod MiG » pon 11 kvě, 2020 8:14 am

Já bych napsal:
pokud je CV29 sudé - zvýšit o jednu
pokud je CV29 liché - snížit o jednu

To, že je směrový bit jedna (lichá) sice není moc časté, ale co kdyby.
A pokud změníte lichou na sudou přičtením jedničky, změníte ještě něco jiné. Třeba počet kroků rychlosti.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Pater » pon 11 kvě, 2020 8:34 am

Deathlosopher píše:No a zjistil jsem, že mimo Tauruse Piko při provozu na analog řídicí vůz svítí opačným směrem, než jede a svítí lokomotiva.
A při digitálním provozu a lokomotivě (Taurus Piko i Roco) otočené k soupravě vzhledově správně mi to jako na potvoru svítí taky naopak.

Každopádně by měla souprava v analogu svítit správně. Pokud byla souprava vyrobená loni, měla by být ještě v záruce. Takže reklamace.
Pokud se nechce reklamovat, budeš muset přemapovat funkční výstupy (CV33,34,...) https://www.roco.cc/doc/cv/1/de/8074143940.pdf.
Ovladač mám Roco Multimaus, takže stačí-li něco přenastavit, tímto ovladačem asi těžko.

Multimaus programovat umí. Jak již bylo napsáno, budeš muset prostudovat manuál.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod jirkan » pon 11 kvě, 2020 7:18 pm

To nemusí být pravda, pokud si někdo hrál s tím CV29. Ono se to pak může chovat divně v analogu. Já bych to nejdřív vyzkoušel dát na hodnoty podle manuálu k lokomotivě resp. řidícímu vozu.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » pon 11 kvě, 2020 8:10 pm

jirkan píše:To nemusí být pravda, pokud si někdo hrál s tím CV29. Ono se to pak může chovat divně v analogu. Já bych to nejdřív vyzkoušel dát na hodnoty podle manuálu k lokomotivě resp. řidícímu vozu.

Ano, změnil jsem CV29 toho Tauruse na hodnotu 7 a už jede stejným směrem jako svítí řídicí vůz railjet jednotky. Ovšem na analogu je stále oboje v protisměru oproti všem dalším zkoušeným lokomotivám. Z mého pohledu zvláštní.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » pon 11 kvě, 2020 8:18 pm

Pater píše:
Deathlosopher píše:No a zjistil jsem, že mimo Tauruse Piko při provozu na analog řídicí vůz svítí opačným směrem, než jede a svítí lokomotiva.
A při digitálním provozu a lokomotivě (Taurus Piko i Roco) otočené k soupravě vzhledově správně mi to jako na potvoru svítí taky naopak.

Každopádně by měla souprava v analogu svítit správně. Pokud byla souprava vyrobená loni, měla by být ještě v záruce. Takže reklamace.
Pokud se nechce reklamovat, budeš muset přemapovat funkční výstupy (CV33,34,...) https://www.roco.cc/doc/cv/1/de/8074143940.pdf.
Ovladač mám Roco Multimaus, takže stačí-li něco přenastavit, tímto ovladačem asi těžko.

Multimaus programovat umí. Jak již bylo napsáno, budeš muset prostudovat manuál.

Přiznám se, že tomu mapování zatím nerozumím, které všechny CV bych musel změnit a na jaké hodnoty (nebo tedy reklamovat). Otázkou je, jestli by to nevyřešila změna CV29 na řidičáku. Ale u lokomotivy to na prooz na analogu vliv nemělo.
Ano, Multimaus programovat umí, už jsem to tedy taky zjstil. :-) Akorát dekodér řídicího vozu nelze programovat v něm. Házelo mi to chybu. Ale v manuálu k railejtu jsem si pak všimnul, že se má dekodér programovat v lokomotivě.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » pon 11 kvě, 2020 8:20 pm

jirkan píše:cv29 zvýšit o 1. Ale obávám se, že to změní i smysl osvětlení. Spíš bych to řešil změnou cv29 na řídicím voze.

Po změně CV29 se změnil směr jak jízdy, tak i osvětlení, takže správně. :-)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Pater » úte 12 kvě, 2020 5:16 am

jirkan píše:To nemusí být pravda, pokud si někdo hrál s tím CV29. Ono se to pak může chovat divně v analogu.

Přiznávám se, že tu Roco soupravu jsem neviděl a proto nevím, zda lze v analogu provozovat bez dekodéru (pouze s propojkou). Pokud tuto možnost má a světla svítí opačně ke směru jízdy, je to na reklamaci.
A CV29 má vliv pouze na digitální provoz (alespoň co jsem zkoušel u několika dekodérů, např.Kuehn). Neznám ale všechny dekodéry a můžu se mýlit. Pokud chce Deathlosopher provozovat i analog, tak to nepomůže.
Deathlosopher píše:Ano, změnil jsem CV29 toho Tauruse na hodnotu 7 a už jede stejným směrem jako svítí řídicí vůz railjet jednotky. Ovšem na analogu je stále oboje v protisměru oproti všem dalším zkoušeným lokomotivám. Z mého pohledu zvláštní.

Pokud provedeš změnu v CV29, tak změníš směr provozu lokomotivy jen v digitálu . Zároveň s tím měníš i směrová světla. Pokud chceš měnit pouze světla, je nutno přemapovat výstupy.
Deathlosopher píše:Přiznám se, že tomu mapování zatím nerozumím, které všechny CV bych musel změnit a na jaké hodnoty ...

Změnit by jsi musel jen ty směrově závislé, takže F0f a F0r. Podle výše zmíněného manuálu je pro F0 vpřed CV33 hodnota 1 a pro F0 vzad CV34 hodnota 2. Stačí je přehodit: CV33=2 a CV34=1.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » úte 12 kvě, 2020 8:40 pm

jirkan píše:To nemusí být pravda, pokud si někdo hrál s tím CV29. Ono se to pak může chovat divně v analogu.

Pater píše:Přiznávám se, že tu Roco soupravu jsem neviděl a proto nevím, zda lze v analogu provozovat bez dekodéru (pouze s propojkou). Pokud tuto možnost má a světla svítí opačně ke směru jízdy, je to na reklamaci.
A CV29 má vliv pouze na digitální provoz (alespoň co jsem zkoušel u několika dekodérů, např.Kuehn). Neznám ale všechny dekodéry a můžu se mýlit. Pokud chce Deathlosopher provozovat i analog, tak to nepomůže.

S propojkou to dle manuálu rozhodně jde, ale přibalena nebyla. Takže je otázkou, jak by se to chovalo (svítilo) na analogu s propojkou namísto dekodéru. Tím pádem ani nevím, zdali by případná reklamace byla oprávněná.
Deathlosopher píše:Ano, změnil jsem CV29 toho Tauruse na hodnotu 7 a už jede stejným směrem jako svítí řídicí vůz railjet jednotky. Ovšem na analogu je stále oboje v protisměru oproti všem dalším zkoušeným lokomotivám. Z mého pohledu zvláštní.

Pokud provedeš změnu v CV29, tak změníš směr provozu lokomotivy jen v digitálu . Zároveň s tím měníš i směrová světla. Pokud chceš měnit pouze světla, je nutno přemapovat výstupy.

Ano, zjistil jsem to po změně CV29 taky. :) Nejsem si teď jistý, jestli ten Taurus jezdil opačně i s analogovou propojkou, nebo jen s dekodérem. Až se k tomu dostanu, vyzkouším.
Deathlosopher píše:Přiznám se, že tomu mapování zatím nerozumím, které všechny CV bych musel změnit a na jaké hodnoty ...

Změnit by jsi musel jen ty směrově závislé, takže F0f a F0r. Podle výše zmíněného manuálu je pro F0 vpřed CV33 hodnota 1 a pro F0 vzad CV34 hodnota 2. Stačí je přehodit: CV33=2 a CV34=1.

Aha, asi už chápu. Takže pokud bych změnil jen jedno CV z těch dvou, co píšeš, vůz by svítil v obou směrech jen bíle nebo jen červeně, je to tak? A toto myslíš, že by mělo vliv i na analogový provoz na rozdíl od změny CV29?

Mimochodem, díky všem za praktické rady a pomoc! :)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Pater » úte 12 kvě, 2020 10:08 pm

Deathlosopher píše: Takže pokud bych změnil jen jedno CV z těch dvou, co píšeš, vůz by svítil v obou směrech jen bíle nebo jen červeně, je to tak? A toto myslíš, že by mělo vliv i na analogový provoz na rozdíl od změny CV29?

Číslo CV určuje funkční klávesu (funkci) a hodnota určuje, které výstupy budou touto funkcí sepnuty.
Pro CV33-F0f, CV34-F0r, CV35-F1, CV36-F2, atd. a pro výstupy hodnoty jednotlivých bitů výstup1-1, výstup2-2, výstup3-4, výstup4-8, výstup5-16, atd.
Příklad: když zadám do CV33 pro funkci F0 vpřed hodnotu 9,
tak mi při aktivní funkci F0 a zároveň při jízdě vpřed budou svítit LEDky (žárovky), které jsou připojeny na výstupy 1 a 4.
Takže na první otázku jsi si odpověděl sám (je to tak).
A teď k té druhé. Ano, myslím. U většiny dekodérů je funkce F0 v analogu aktivní. A to, které výstupy jsou přiřazeny funkci F0 určuješ právě těmi CV33 a 34.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » čtv 14 kvě, 2020 9:32 am

Pater píše:
Deathlosopher píše: Takže pokud bych změnil jen jedno CV z těch dvou, co píšeš, vůz by svítil v obou směrech jen bíle nebo jen červeně, je to tak? A toto myslíš, že by mělo vliv i na analogový provoz na rozdíl od změny CV29?

Číslo CV určuje funkční klávesu (funkci) a hodnota určuje, které výstupy budou touto funkcí sepnuty.
Pro CV33-F0f, CV34-F0r, CV35-F1, CV36-F2, atd. a pro výstupy hodnoty jednotlivých bitů výstup1-1, výstup2-2, výstup3-4, výstup4-8, výstup5-16, atd.
Příklad: když zadám do CV33 pro funkci F0 vpřed hodnotu 9,
tak mi při aktivní funkci F0 a zároveň při jízdě vpřed budou svítit LEDky (žárovky), které jsou připojeny na výstupy 1 a 4.
Takže na první otázku jsi si odpověděl sám (je to tak).
A teď k té druhé. Ano, myslím. U většiny dekodérů je funkce F0 v analogu aktivní. A to, které výstupy jsou přiřazeny funkci F0 určuješ právě těmi CV33 a 34.

Aha, už chápu, díky moc! Takže pokud chci např. spínat funkční výstupy dekodéru FA1 a FA5 při jízdě vzad, tak CV34 dám hodnotu 17, ano?
K lokomotivě a railjet řidičáku se teď nějakou dobu nedostanu, ale pak to hned zkusím. A kdyžtak se ozvu, jak to dopadlo. :)
Ještě mě napadlo: co když budu chtít nějakým funkčním tlačítkem nějaký výstup odpojit a ne připojit? Např. koncová světla, která většinou svítí s čelními při sepnutém F0. Anebo to udělat tak, že je budu spínat zvlášť, když budu chtít? Ale to by nebyly směrově závislé, nebo ano? Směrově závislé jsou jen CV33 a CV34 (mluvíme-li o tomto dekodéru)? I když diody samotné jsou směrově závislé, což je zřejmě postačující.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Pater » čtv 14 kvě, 2020 12:08 pm

Deathlosopher píše:Takže pokud chci např. spínat funkční výstupy dekodéru FA1 a FA5 při jízdě vzad, tak CV34 dám hodnotu 17, ano?

Tak nějak, pokud si ty funkční výstupy označíš FA1 a FA5. Jinak se značí FA, FB, FC, FD,... Takže ti budou spínat funkční výstupy FA a FE.
Ještě mě napadlo: co když budu chtít nějakým funkčním tlačítkem nějaký výstup odpojit a ne připojit? Např. koncová světla, která většinou svítí s čelními při sepnutém F0. Anebo to udělat tak, že je budu spínat zvlášť, když budu chtít? Ale to by nebyly směrově závislé, nebo ano? Směrově závislé jsou jen CV33 a CV34 (mluvíme-li o tomto dekodéru)?

Mluvíme-li o tomto dekodéru (Roco), tak opravdu netuším jaké používá (mohou být Zimo). Vše naznačuje tomu, že v případě tvé soupravy jsou spojeny přední bílá světla se zadními červenými na jeden výstup. Takže zvlášť červená světla ovládat nepůjdou, pokud nezasáhneš do zapojení. Taky by jsi musel zjistit, kolik funkčních výstupů dekodér má a je možné použít. Jednoduché dekodéry mají jen 4 funkční výstupy a v tvém případě jsou tak všechny 4 využity. Počet výstupů dekodéru také záleží na konektoru (patici), který je použit.
Některé dekodéry umí každému výstupu přiřadit podmínku nejen pro směr, ale třeba i pro stání (jízdu), nebo i polaritu DCC signálu.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » čtv 14 kvě, 2020 12:23 pm

Pater píše:
Deathlosopher píše:Takže pokud chci např. spínat funkční výstupy dekodéru FA1 a FA5 při jízdě vzad, tak CV34 dám hodnotu 17, ano?

Tak nějak, pokud si ty funkční výstupy označíš FA1 a FA5. Jinak se značí FA, FB, FC, FD,... Takže ti budou spínat funkční výstupy FA a FE.

Aha. Já jsem našel manuál k dekodérům Zimo a tam to značí FA+číslo, proto jsem to tako napsal.
Pater píše:
Deathlosopher píše:Ještě mě napadlo: co když budu chtít nějakým funkčním tlačítkem nějaký výstup odpojit a ne připojit? Např. koncová světla, která většinou svítí s čelními při sepnutém F0. Anebo to udělat tak, že je budu spínat zvlášť, když budu chtít? Ale to by nebyly směrově závislé, nebo ano? Směrově závislé jsou jen CV33 a CV34 (mluvíme-li o tomto dekodéru)?

Mluvíme-li o tomto dekodéru (Roco), tak opravdu netuším jaké používá (mohou být Zimo). Vše naznačuje tomu, že v případě tvé soupravy jsou spojeny přední bílá světla se zadními červenými na jeden výstup. Takže zvlášť červená světla ovládat nepůjdou, pokud nezasáhneš do zapojení. Taky by jsi musel zjistit, kolik funkčních výstupů dekodér má a je možné použít. Jednoduché dekodéry mají jen 4 funkční výstupy a v tvém případě jsou tak všechny 4 využity. Počet výstupů dekodéru také záleží na konektoru (patici), který je použit.
Některé dekodéry umí každému výstupu přiřadit podmínku nejen pro směr, ale třeba i pro stání (jízdu), nebo i polaritu DCC signálu.

Trochu jsem asi splantal dvě věci dohromady. To vypínání např. červených světel jsem myslel obecně, ne k tomu railjetu.
Pokud je na railjetu červená a bílá na jeden výstup, tak pak bude stačit přemapovat jen jedno CV, ne? A dle toho manuálu to opravdu vypadá, že tam jsou jen 4 funkční výstupy. Ani neměli důvod tam dávat dekodér s více. Jsou využity všechny, i když u F6 ,,shunting mode" jsem si nevšiml, že by to něco dělalo a ani nevím, co by to mělo u řídicího vozu dělat.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků