z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod JendaTT » stř 01 dub, 2020 4:07 pm

Jestli si to pamatuji správně, tak na z21 je nastavená STATICKÁ IP adresa, tedy z21 nedostává IP z DHCP serveru routeru a tedy nemůže ani být vidět v DHCP listu serveru...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod JendaTT » stř 01 dub, 2020 4:30 pm

Zkusím naťuknout možný problém.

Pokud má dva wifi routery - jeden na domácí Wifi a druhý pro z21 - tak předpokládám, že mobilem se připojuje k tomu s domácí Wifi. Jenže, v té stávající konfiguraci, kdy má na routeru k z21 zapnuté DHCP (a na domácí Wifi také), je to DHCP na routeru u z21 dobré jen pro případ, kdy se k tomu routeru připojí pomocí LAN (klasicky PC) nebo mobilem (k síti z21_xxxx). Navíc je možné, že má na obou routerech nastavenou stejnou síť - 192.168.0.x - která bývá defaultem, což je zase špatně.

Pokud má PC/NTB připojené na domácí síť/wifi a na routeru u z21 stejný rozsah sítě, nikdy se na tu z21 nedostane, i když bude mít z21 správnou IP adresu.

Odpojil bych tedy pokusně router z21 od domácí sítě/internetu a mobilem nebo PC se připojil přímo k routeru z21 (PC nebo NTB kabelem, mobil k wifi z21_xxxx). Když bude mít z21 nastavenou správně defaultní adresu 192.168.0.111, ze SW Maintenance Tool nebo z mobilu se k z21 připojí.

Pokud by to chtěl mít připojené do internetu, musí na routeru u z21 změnit IP rozsah sítě tak, aby nekolidoval s domácí sítí. A dle změněného rozsahu si pak přenastavit IP adresu z21. Pak mu bude fungovat ovládání rovnou i z domácí sítě.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod JendaTT » stř 01 dub, 2020 4:37 pm

A ještě mě napadlo - pokud se zakoupením kódu k aktivaci wifi na z21 ve skutečnosti POUZE odblokuje, resp. povolí jen LAN port na z21, pak po aktivaci by možná ani ten router k z21 nebyl potřeba a mohlo by jít připojit z21 rovnou k domácí síti. Pokud mám tedy na z21 nastavenou správnou statickou IP adresu z domácí sítě, která nekoliduje s jiným zařízením. Ale to je jen domněnka...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod Miloš_P » stř 01 dub, 2020 5:26 pm

Jak píše Jenda TT, zkusil bych následující:

1. Všechno vypnout
2. Propojit přes LAN z21 s routerem a k němu přes LAN připojit PC (ne přes wifi)
3. zapnout a přes soft Maintenance se připojit k z21.

Pokud tohle funguje a nejde se připojit pouze přes wifi, tak se podívat, jestli resetem centrály nedošlo k deaktivaci wifi.
Pokud je wifi aktivovaná, tak v záložce Status bude tlačítko Unlock nefunkční (šedé).

edit: Pokud nefunguje připojení k centrále viz. výše, tak připojit centrálu a PC přímo viz. manuál kapitola 2.1.3 (str.12)
https://www.z21.eu/media/Kwc_Basic_Down ... nglish.pdf
Naposledy upravil Miloš_P dne stř 01 dub, 2020 5:39 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod belgarat » stř 01 dub, 2020 5:39 pm

MilosP je to tak, mas tam statickou (pevnou) adresu takze nema proc zadat pomoci DHCP o adresu (a tim padem byt videt nekde ve vypise). Omlouvam se - neznam Z21, takze to byla strelba naslepo (kvuli snadnosti konfigurace byva typicky DHCP vychozi volba).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod Miloš_P » stř 01 dub, 2020 5:44 pm

belgarat píše:MilosP je to tak, mas tam statickou (pevnou) adresu takze nema proc zadat pomoci DHCP o adresu (a tim padem byt videt nekde ve vypise). Omlouvam se - neznam Z21, takze to byla strelba naslepo (kvuli snadnosti konfigurace byva typicky DHCP vychozi volba).


Díky. Je mi to jasný. Adresa centrály je 192.168.0.111, takže pokud DHCP něčemu tuhle adresu přidělí, tak je problém.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod belgarat » stř 01 dub, 2020 5:51 pm

Miloš_P píše:Díky. Je mi to jasný. Adresa centrály je 192.168.0.111, takže pokud DHCP něčemu tuhle adresu přidělí, tak je problém.


Je to tak. Proto by melo byt na routeru DHCP povoleno pro rozsah mimo tu adresu centraly. Sitova maska stale (typicky) 255.255.255.0, takze je-li obsazeno 111, muze se pro DHCP (jina zarizeni) povolit 0-100, nebo treba 120-200. Noa pak je tu otazka, jak je u Barty adresovana domaci sit - mezi routery 1-2. Jestli je to taky 192.168.0.x (a to je dalsi z typickych nastaveni, napr. u TPLinku), tak vime kde je problem :-D protoze Router 1 (na stole) ma pak tutez podsit na WAN i LAN a to opravdu moc fungovat nebude :)) Na Batovych screenshotech je pouze LAN rozhrani routeru1, neni tam nastaveni WAN.

Jinak - nepochopil jsem presne KAM se spojoval pres Wifi, muzete mi to osvetlit ? Na (domaci) router 2, na kolejistni router 1 (ten na stole) nebo kam ? Ptam se proto, ze ty domaci krabicky v rezimu router TYPICKY vytvareji NAT - a tudiz LAN sit neni na WAN vubec videt. Tzn. propojeni NTB/telefon -> (pres wifi) domaci router 2 -> (dratem) router na stole 1 -> (dratem0 Z21 nemuze fungovat VUBEC z principu: dovnitr do site za routerem 1 (tedy na Z21) zvenku proste neuvidi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod Miloš_P » stř 01 dub, 2020 6:14 pm

Pořád mně uniká, jak se vlastně router a centrála spojují.
Tady např. autor píše, že v DHCP routeru musí být nastaven rozsah adres 192.168.0.100 - 192.168.0.199, aby mohl přidělit centrále adresu 192.168.0.111 :(
http://www.modulybrno.cz/aktivace-z21 (odstavec Záludnosti)

Pokud nastavím rozsah adres např. 192.168.0.100 - 192.168.0.110, tak se centrála nepřipojí. Tohle je už mimo mé znalosti :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod Barta » stř 01 dub, 2020 6:33 pm

Takže Hoši vidím ,ze se to tu řeší.....což je super ale jak nekdo psal zakladnu mam upgrejdlou a tudiš druhy router vlastne nepotrebuju zkusim to samozdřejmě bez nej jen s mým starym routrem a z 21 a podle toho co pisete by to melo fungovat...............takže panové hned jak dojdu du na to.........Myslel jsem si ze ten druhy router je potreba ale kdyz prodavaji sadu bez routru tak to prece musi valit,,,,,,,jo proc mam dva routry,,,protoze stavajici me nedosahuje do vsech mistností proto jsem to chtel jakoby prodlouzit ,ale jeste ktohu kdyz jsem presel do jine mistnosti tak se me automaticky prepli routry a zakladna z 21 nefungovala a proto jsem musel prepnout na druhy router a uz to valilo ,,,takze mel jsem zapojeny dva routry a vse jelo jak ma ,ale po resetu uz to nejede ,,proto zkusim variantu B s jednim stavajicim routrem.........
Barta
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 30 bře, 2020 1:28 pm

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod belgarat » stř 01 dub, 2020 6:51 pm

Miloš_P píše:Pokud nastavím rozsah adres např. 192.168.0.100 - 192.168.0.110, tak se centrála nepřipojí. Tohle je už mimo mé znalosti :D .


Off topic, ITacky koutek. Navod ma blbe formulace (pri vsi ucte k autorovi) Pokud ma centrala statickou adresu, bude ji pouzivat i kdyby trakare padaly. Je NUTNE, aby router mel podsit na LAN v rozsahu, kam pada IPcko centraly. To se ale nenarizuje pomoci DHCP, ale pomoci kombinace LAN IP a maska site (typicky 192.168.0.1 / 255.255.255.0 - ta maska pak znaci ze adresy lokalni site sahaji od 192.168.0.0 do 192.168.0.255 vcetne, pricemz 192.168.0.255 ma specialni vyznam, takze se nedoporucuje pouzivat). Naopak: rozsah povoleny pro DHCP musi byt podmnozinou adres definovanem pomoci IP/maska site - jinak by router vesele prideloval adresy, ktere nebudou fungovat (pokud by to konfiguracni web vubec umoznil zapsat).

A opacnym smerem: router prideluje DHCP z povoleneho rozsahu taky i kdyby trakare padaly bez ohledu na okoli. Takze kdyz NAHODOU prideli jiz pouzitou (pevne nastavenou na nejakem pripojenem zarizen "A"i) adresu, klidne ji prideli, zarizeni "B", co zada o adresu ji prijme ... a pak blbe funguji obe, co tu kolizni adresu pouzivaji. Chytrejsi zarizeni (treba PC s Windows) umi kolizi adres detekovat a ohlasit uzivateli.

Proto HODNE doporucuji budto
- pridelovat pevne adresy MIMO rozsah DHCP (ale samozrejme stale v ramci podsite), nebo
- sparovat na routeru (je na to nastaveni ve webu) MAC adresu zarizeni s onou IP adresou. Pak bude router vedet ze je "pouzita" a uz ji nikomu jinemu neprideli (a pevne zarizeni samo zadat o nic nebude) - a kdybys nahodou pevne zarizeni prepnul na DHCP, tak bude stale na stejne adrese

P.S.: omlouvam se za ukecanost. Zbyle IT/sitove dotazy prosim do jineho vlakna :) at tu nedelame vetsi bordel.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod D » čtv 02 dub, 2020 7:30 am

belgarat:
Autor děkuje za projevenou úctu. Učí se za pochodu a nepřesné formulace opravuje.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod Barta » čtv 02 dub, 2020 10:43 am

Takze panove a damy nebo spíš jen panove takze jsem odpojil router c 1 a pripojil 2 ku a samozdrejme to jelo myslim kontakt s pc ,ale zase sem byl bez netu.....ale samozdrejme me nesel prripojit mobil ,ale to uz by se doladilo aspon sem si hodil cestinu do multimasu..... myslim ze se me mlati ty dva routry......Takze nekdo nejaky napad jak to mam udelat aby me sel net na 1 a 2 jen vlacky...........................................................................................................a zjistil jsem ze cerveny kabl byl spatny takze jsem ho musel vymenit za modry a vali to ale stale se nemuzu spojit s telefone myslim ovladani
....
Barta
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 30 bře, 2020 1:28 pm

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod Miloš_P » čtv 02 dub, 2020 11:40 am

Nastavil jsi správně wifi na routeru s z21?

WAN MAC Address: viz. štítek na routeru
Wireless Network Name (SSID): Z21_XXXX viz. štítek na routeru, poslední čtyři čísla ze S/N
LAN IP Address: 192.168.0.1
LAN Subnet Mask: 255.255.255.0
DHCP Start IP Address: 192.168.0.100
DHCP End IP Address: 192.168.0.199
DHCP Default Gateway: 192.168.0.1

Já používám dvě wifi sítě. Jednu pro kolejiště a druhou pro domácí NET s internetem. Počítačem se k nim přihlašuju podle potřeby.
Není důvod mít v síti pro kolejiště trvale připojený internet. Ten je potřeba jednou za čas tak pro nějaký update, ale Roco to s nima zrovna moc nepřehání :lol: .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: z21 stejny problem IP ale jiné odpovedi

Příspěvekod Barta » čtv 02 dub, 2020 11:45 am

Takže všechno jede je to super ,,diky Vám vsem jeste jednou dik nakonec to byl asi ten červený kabl a nebo to ze jsem to mel spojeny tim dat kabelem ....ale to už je jedno ............
Barta
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 30 bře, 2020 1:28 pm

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 návštevníků