Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 28 bře, 2020 9:11 pm

MiG píše:
Gene_Simmons píše:To máš pravdu, vůz uprostřed nesmí svítit s koncovkami, proto tam je ten přepínač koncovky trvale vypnout, dokonce se dá přepínat dírou v podlaze, takže nemusíš ani sundavat karosérii. Takže nechápu, proč mi koncová světla nesvítí, když je dám na on i bez dekodéru.

Protože jsou ovládány přes F0vpřed a F0vzad na 6 pinovém rozhraní. A musí tam být dekodér nebo DC spojka.
Gene_Simmons píše:Přesně tak, oba přepínače mám na ON.

Možná musí být jeden spínač na "OFF". Podle toho, co píše Radula.
Bez schematu nebo pořádnýho popisu je ten jejich návod na h... však víš.

Aha, možná jde jen bez konců interiér a když konce, tak interiér musí být OFF, protože jede z konců a je to nějak velmi specificky zapojeno.
To musel někdo fakt usilovně přemýšlet...


Jo, to se někdo s tím tišťákem v MTB předvedl, možná byl z Marsu (mimozemšťan).
Podle návodu v analogovém režimu (stejnosměrný proud) musí být oba spínače na ON, v DCC bez dekodéru to ovšem nefunguje.
Pokud bys chtěl provozovat DCC s dekodérem, musí být interier na OF, ovšem to mě s lokomotivním dekodérem Lenz nefunguje.

Nicméně jsem to už vyřešil, teď to funguje k mé spokojenosti, sice bez dekodéru, ale koncová světla svítí a můžu je kdykoliv vypnout přepínačem na plošném spoji dírou v podlaze. Stačilo obejít tranzistor a dát klemu na žílu k přepínači, druhý pól má v originálu odpor, takže je to v poho. :wink:
Jinak všem děkuji za zájem a snahu mi pomoct.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod radula63 » sob 28 bře, 2020 9:28 pm

Programoval jsem Multimauskou v CV režimu.
Přepínač 1 - v DC ON zapnuté interiérové osvětlení , OFF vypnuto. V DCC ON trvale zapnuto, OFF ovládáno z dekodéru
Přepínač 2 - v DC ON konce zapnuty dle směru, OFF konce vypnuty. V DCC ON spínáno z dekodéru, OFF konce vypnuty.

Konce jsou v DC DPS spínány tranzistorem, který má bázi napájenou přes odpor (tuším 10 nebo 27 kiloohmů) na jednu z kolejí a báze s emitorem je překlenuta kondenzátorem 100nF. Tento kondenzátor v DCC způsobí, že je signál z báze převeden ihned k emitoru a tím pádem se tranzistor neotevře (kondenzátor střídavý proud propouští). Proto bez dekodéru se konce v DCC nerozsvítí.

Pin 5 a 6 má diody spojeny ANODOU k sobě a napájí interiér. Pin 6 má ještě jednu diodu (Katodou ke konektoru, anodou na kolektor tranzistoru) a přes vypínač 2 ke koncovkám. Tak mne napadá, že by měla schottkyho dioda na pinu 6 studený spoj. To by pak mohlo mít důvod, proč ti konce v DDC svítí a v DCC s dekodérem ne.

EDIT: Koukám, že jsi to už vyřešil.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 29 bře, 2020 6:18 am

radula63 píše:Programoval jsem Multimauskou v CV režimu.
Přepínač 1 - v DC ON zapnuté interiérové osvětlení , OFF vypnuto. V DCC ON trvale zapnuto, OFF ovládáno z dekodéru
Přepínač 2 - v DC ON konce zapnuty dle směru, OFF konce vypnuty. V DCC ON spínáno z dekodéru, OFF konce vypnuty.

Konce jsou v DC DPS spínány tranzistorem, který má bázi napájenou přes odpor (tuším 10 nebo 27 kiloohmů) na jednu z kolejí a báze s emitorem je překlenuta kondenzátorem 100nF. Tento kondenzátor v DCC způsobí, že je signál z báze převeden ihned k emitoru a tím pádem se tranzistor neotevře (kondenzátor střídavý proud propouští). Proto bez dekodéru se konce v DCC nerozsvítí.

Pin 5 a 6 má diody spojeny ANODOU k sobě a napájí interiér. Pin 6 má ještě jednu diodu (Katodou ke konektoru, anodou na kolektor tranzistoru) a přes vypínač 2 ke koncovkám. Tak mne napadá, že by měla schottkyho dioda na pinu 6 studený spoj. To by pak mohlo mít důvod, proč ti konce v DDC svítí a v DCC s dekodérem ne.

EDIT: Koukám, že jsi to už vyřešil.


Jasan už to mám vyřešené, žádný studený spoj na tišťáku není. Bohužel jsem si koupil hned dva tyto vozy :evil: a ten druhý se choval stejně, zřejmě soudruzi z MTB udělali někde chybu.:mrgreen:
Díky za snahu mi pomoct.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod j-novis » ned 29 bře, 2020 5:42 pm

MiG píše:
Brejla píše:Námět k diskuzi: Skutečně stálo za to výrobci v případě těchto neskutečně předražených vozů tak příšerně šetřit a použít už dávno překonané šestipiny a nepoužít v současné době používaná vícepinová rozhraní, které těch funkcí umožňují podstatně více :?:

A nebo si nechat vyrobit osvětlovací plošňák už i se "zašitým" dekodérem.


To je již vyřešeno v TT viz: viewtopic.php?f=16&t=10961&p=271176#p271176

Pokud by byl zájem tak o cca 50 kusů, dalo by se uvažovat i o výrobě pro H0.
Digitál , 1:120
Uživatelský avatar
j-novis
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 22 led, 2010 10:56 am
Bydliště: Praha, Štíhlice

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků