Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Gene_Simmons » pát 27 bře, 2020 6:56 pm

Zdravím všechny. Koupil jsem si osobní vůz Bn 751 ČD (H0) od firmy MTB a chtěl jsem zprovoznit osvětlení interiéru a koncová světla. Vše jsem zapojil podle návodu a když dám vůz na koleje bez dekodéru, svítí mi pouze interiér a koncová světla ne. Mikropřepínač na plošném spoji jsem zkoušel v obou polohách a ani v jedné koncová světla nesvítí. Kolejiště provozuji v digitálu. Poté jsem vyzkoušel dát do plošného spoje lokomotivní dekodér Lenz a světla jsem mikropřepínačem přepnul na DCC a zkusil jsem načíst adresu dekodéru. Centrála Lenz mi hlásí čtení dekodéru, přičemž se rozsvítí všechna světla včetně koncových, a pak zahlásí error 02 a všechna světla zhasnou. Takže dekodér nejde načíst. Poté jsem zkusil dát vůz na kolej, která není programovací (v běžném provozu), vůz svítí celý, interiérová světla i koncová, ale nejdou vypnout. Takže se vůz chová jako v analogovém nastavení. Nevím, jestli je mezi lokomotivním dekodérem a funkčním dekodérem nějaký rozdíl v zapojení funkčních výstupů, podle mě by neměl být, protože oba dekodéry jsou NEM651, a měl by být dodržen tento standard. Chtěl bych se vás zeptat, jestli už někdo zkoušel zprovoznit interiérová a koncová světla u tohoto vozu, případně jestli je nějaké řešení, případně finta fň na zprovoznění těchto světel. Předem děkuji za každou radu.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod MiG » pát 27 bře, 2020 7:36 pm

Funkční dekodér má další funkční výstupy na vývodech, na kterých má lokomotivní dekodér motor.

Dekodér nešel načíst, protože nebyl schopen spínáním motorových výstupů vyrobit správně velký proudový puls, který vyhodnocuje centrála.

Dále však poradit nedokážu.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod radula63 » pát 27 bře, 2020 8:49 pm

V DCC na světla koncová zapni 2 na on, 1 na off .
POZOR, interriér ti bude svítit na pokyn F0 a to v obou směrech, KONCOVÁ světla na F0 směrově závisle. NELZE ovládat interiér a koncová světla samostatně!!!
Šestipinový loko dekodér jiné výstupy, než F0 vpřed a F0 vzad, na konektoru nemá. Instaloval jsem několik dekodérů (lokomotivních) do vozu 050 v TT (elektro je tam zapojeno naprosto stejně) a nikdy jsem neměl problém, že by mi to multimauska s kostkou nechtěla programovat i když výstupy na motor jsou nezapojené (bez odběru). Vyzkoušeny dekodéry Lais, ZIMO, Kuehn.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 28 bře, 2020 7:52 am

MiG píše:Funkční dekodér má další funkční výstupy na vývodech, na kterých má lokomotivní dekodér motor.

Dekodér nešel načíst, protože nebyl schopen spínáním motorových výstupů vyrobit správně velký proudový puls, který vyhodnocuje centrála.

Dále však poradit nedokážu.


To zní logicky, programoval jsem v programovacím režimu, zkusím POM režim.


radula63 píše:V DCC na světla koncová zapni 2 na on, 1 na off .
POZOR, interriér ti bude svítit na pokyn F0 a to v obou směrech, KONCOVÁ světla na F0 směrově závisle. NELZE ovládat interiér a koncová světla samostatně!!!
Šestipinový loko dekodér jiné výstupy, než F0 vpřed a F0 vzad, na konektoru nemá. Instaloval jsem několik dekodérů (lokomotivních) do vozu 050 v TT (elektro je tam zapojeno naprosto stejně) a nikdy jsem neměl problém, že by mi to multimauska s kostkou nechtěla programovat i když výstupy na motor jsou nezapojené (bez odběru). Vyzkoušeny dekodéry Lais, ZIMO, Kuehn.


Díky za radu, zkusím lokodekodér Lenz naprogramovat Multimausem. Abych se přiznal, Multimaus na programování nepoužívám, protože neumí číst dekodér. Používal jsi POM režim a nebo programovaci režim? Co je mi ale divné, je to, že mi vůz nefunguje ani v analogu bez dekodéru. INTERIÉR SVÍTÍ JAK MÁ, ALE KONCOVÁ SVĚTLA NESVÍTÍ VŮBEC, ale zapojené to mám správně, protože s dekodérem mi svítí vše, ALE ZASE SVĚTLA NEMŮŽU OVLÁDAT. :evil:
Naposledy upravil Gene_Simmons dne sob 28 bře, 2020 4:06 pm, celkově upraveno 1
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Pater » sob 28 bře, 2020 10:58 am

Gene_Simmons píše: ... Takže dekodér nejde načíst.

Gene_Simmons píše:zkusím lokodekorér Lenz naprogramovat Multimusem.

Čtení v POM režimu není běžně možné. XpressNet 3.6 ho nepodporuje.
Pro čtení dekodéru v režimu POM je zapotřebí, aby centrála i dekodér podporovaly RailCom. RailCom musí být zapnutý jak v centrále, tak i v dekodéru.
Gene_Simmons píše:... případně jestli je nějaké řešení, případně finta fň na zprovoznění těchto světel.

Ten vůz neznám, ale finta bude v použití správného dekodéru (funkcí).
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod MiG » sob 28 bře, 2020 3:20 pm

Gene_Simmons píše:Díky za radu, zkusím lokodekorér Lenz naprogramovat Multimusem. Abych se přiznal Multimaus na programování nepoužívám, protože neumí číst dekodér. Používal jsi POM režim a nebo progremovaci režim? Co je mi, ale divné je to, že mi vůz nefunguje ani v analogu bez dekodéru. INTERIÉR SVÍTÍ JAK MÁ, ALE KONCOVÁ SVĚTLA NESVÍTÍ VŮBEC, ale zapojené to mám správně, protože s dekodérem mi svítí vše, ALE ZASE SVĚTLA NEMŮŽU OVLÁDAT. :evil:

Ještě mě napadlo... Není ten dekodér strčen do konektoru "vzhůru nohama"? To je pin 1 na pinu 6?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Brejla » sob 28 bře, 2020 3:49 pm

radula63 píše:V DCC na světla koncová zapni 2 na on, 1 na off .
POZOR, interriér ti bude svítit na pokyn F0 a to v obou směrech, KONCOVÁ světla na F0 směrově závisle. NELZE ovládat interiér a koncová světla samostatně!!!
Šestipinový loko dekodér jiné výstupy, než F0 vpřed a F0 vzad, na konektoru nemá. Instaloval jsem několik dekodérů (lokomotivních) do vozu 050 v TT (elektro je tam zapojeno naprosto stejně) a nikdy jsem neměl problém, že by mi to multimauska s kostkou nechtěla programovat i když výstupy na motor jsou nezapojené (bez odběru). Vyzkoušeny dekodéry Lais, ZIMO, Kuehn.


Námět k diskuzi: Skutečně stálo za to výrobci v případě těchto neskutečně předražených vozů tak příšerně šetřit a použít už dávno překonané šestipiny a nepoužít v současné době používaná vícepinová rozhraní, které těch funkcí umožňují podstatně více :?:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 28 bře, 2020 4:04 pm

MiG píše:
Gene_Simmons píše:Díky za radu, zkusím lokodekorér Lenz naprogramovat Multimusem. Abych se přiznal Multimaus na programování nepoužívám, protože neumí číst dekodér. Používal jsi POM režim a nebo progremovaci režim? Co je mi, ale divné je to, že mi vůz nefunguje ani v analogu bez dekodéru. INTERIÉR SVÍTÍ JAK MÁ, ALE KONCOVÁ SVĚTLA NESVÍTÍ VŮBEC, ale zapojené to mám správně, protože s dekodérem mi svítí vše, ALE ZASE SVĚTLA NEMŮŽU OVLÁDAT. :evil:

Ještě mě napadlo... Není ten dekodér strčen do konektoru "vzhůru nohama"? To je pin 1 na pinu 6?


Bohužel neni, zkoušel jsem ho dát i obráceně, ale to nesvítí nic.
Nelenil jsem a vytáhl trafo FZ1 od Pika a vyzkoušel jsem vůz v analogu, to funguje vše, jedním směrem koncová světla svítí a druhým ne.
Na DCC bez dekoréru svítí pouze interiér a koncová světla ne, zřejmě MTB dalo někam do desky usměrňovací diodu :?: Podle mě by světla měla svítit, v DCC je neusměrněný proud, takže dioda svítí oběma směry.
S lokomotivním dekodérem mi svítí vše, ale nemohu to ovládat, zkoušel jsem ho přeprogramovat v POM módu centrálou Lenz a nic, přeprogramování Multimausem taky nic, Error 1.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod MiG » sob 28 bře, 2020 4:10 pm

A zkontrolovat adresu toho dekodéru v nějaké lokomotivě nejde?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod MiG » sob 28 bře, 2020 4:14 pm

Brejla píše:Námět k diskuzi: Skutečně stálo za to výrobci v případě těchto neskutečně předražených vozů tak příšerně šetřit a použít už dávno překonané šestipiny a nepoužít v současné době používaná vícepinová rozhraní, které těch funkcí umožňují podstatně více :?:

A nebo si nechat vyrobit osvětlovací plošňák už i se "zašitým" dekodérem.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 28 bře, 2020 4:45 pm

MiG píše:A zkontrolovat adresu toho dekodéru v nějaké lokomotivě nejde?


Teď jsem právě vyzkoušel dekodér, protože jsem si nebyl jistý, jestli je OK. Kdysi jsem ho vyndal z mašiny, když jsem ji ozvučoval. Dekodér je v pořádku, adresa CV1=37, přeprogramoval jsem ji na CV1=1 přes Lenz centrálu, mašina jede a svítí vpřed i vzad. Takže soudruzi v MTB udělali asi někde chybu, když to radulovi63 funguje.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 28 bře, 2020 4:55 pm

MiG píše:
Brejla píše:Námět k diskuzi: Skutečně stálo za to výrobci v případě těchto neskutečně předražených vozů tak příšerně šetřit a použít už dávno překonané šestipiny a nepoužít v současné době používaná vícepinová rozhraní, které těch funkcí umožňují podstatně více :?:

A nebo si nechat vyrobit osvětlovací plošňák už i se "zašitým" dekodérem.


To by taky šlo, ale nechápu pány v MTB, proč neudělali koncová světla taky zapnutá, když interiér svíti. To bych viděl jako logické řešení, obzvlášť když je na desce mikrospínač, na kterém jdou světla vypnout, ŠLENDRIÁN a to se nebudu ani zmiňovat o kvalitě modelu, DĚS A HRŮZA. Musím říct, že jsem nikdy MTB nekritizoval, ale tohle je moc už i na mě a já blbec jsem si koupil hned dva tyto vozy. :evil: :twisted: :mrgreen:
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod MiG » sob 28 bře, 2020 5:09 pm

Gene_Simmons píše:To by taky šlo, ale nechápu pány v MTB, proč neudělali koncová světla taky zapnutá, když interiér svíti. To bych viděl jako logické řešení, obzvlášť když je na desce mikrospínač, na kterém jdou světla vypnout

Já bych chápal. Vůz uprostřed vlaku by koncovkami neměl svítit vůbec.
Spíš nevím, proč to nemají připraveno alespoň na funkční dekodér a nemůžou vypínat interiér (třeba na půlky).

A v tuto chvíli jsou všechny spínače na "ON"?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 28 bře, 2020 5:53 pm

MiG píše:
Gene_Simmons píše:To by taky šlo, ale nechápu pány v MTB, proč neudělali koncová světla taky zapnutá, když interiér svíti. To bych viděl jako logické řešení, obzvlášť když je na desce mikrospínač, na kterém jdou světla vypnout

Já bych chápal. Vůz uprostřed vlaku by koncovkami neměl svítit vůbec.
Spíš nevím, proč to nemají připraveno alespoň na funkční dekodér a nemůžou vypínat interiér (třeba na půlky).

A v tuto chvíli jsou všechny spínače na "ON"?


To máš pravdu, vůz uprostřed nesmí svítit s koncovkami, proto tam je ten přepínač koncovky trvale vypnout, dokonce se dá přepínat dírou v podlaze, takže nemusíš ani sundavat karosérii. Takže nechápu, proč mi koncová světla nesvítí, když je dám na on i bez dekodéru.
Přesně tak, oba přepínače mám na ON.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Osobní vůz Bn 751 ČD (H0) - osvětlení interiéru

Příspěvekod MiG » sob 28 bře, 2020 6:36 pm

Gene_Simmons píše:To máš pravdu, vůz uprostřed nesmí svítit s koncovkami, proto tam je ten přepínač koncovky trvale vypnout, dokonce se dá přepínat dírou v podlaze, takže nemusíš ani sundavat karosérii. Takže nechápu, proč mi koncová světla nesvítí, když je dám na on i bez dekodéru.

Protože jsou ovládány přes F0vpřed a F0vzad na 6 pinovém rozhraní. A musí tam být dekodér nebo DC spojka.
Gene_Simmons píše:Přesně tak, oba přepínače mám na ON.

Možná musí být jeden spínač na "OFF". Podle toho, co píše Radula.
Bez schematu nebo pořádnýho popisu je ten jejich návod na h... však víš.

Aha, možná jde jen bez konců interiér a když konce, tak interiér musí být OFF, protože jede z konců a je to nějak velmi specificky zapojeno.
To musel někdo fakt usilovně přemýšlet...
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků