ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod hank61 » pon 30 bře, 2020 8:13 am

Tak jsem vyzkoušel ještě jiný modul vratné smyčky- na stejném principu, ale od jiného výrobce a výsledek je naprosto stejný. Jakákoliv lokomotiva s uvedeným dekodérem smyčkou neprojede a v oddělitelném úseku se zastaví. Ostatní lokomotivy projíždějí smyčku naprosto bez problémů :? Kdyby to nebyl zrovna zvukový dekodér, tak bych to pustil z hlavy, ale vzhledem k tomu, že stál docela dost peněz, rád bych jej nějak zprovoznil. :evil:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod zdeno » pon 30 bře, 2020 9:01 am

hank61 píše:rád bych jej nějak zprovoznil. :evil:

ten modul vratne smycky ma nejakou indikaci ?
tim myslim, ci se da rozlisit, ci se odstavil dekoder nebo modul ??
---
Da se predpokladat, ze ten dekoder ma vyssi odber a pokud dojde ke zvyseni napeti, tak zacne blbnout.
Ma ten dekoder power-pack ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod hopeter » pon 30 bře, 2020 9:02 am

Tak hold asi jiné ovládání smyčky... Fulda měl pěkné ovládání přes detekci obsazení včetně ovládání výhybky nebo nedávno se tady řešilo ovládání s optozávorama.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod MiG » pon 30 bře, 2020 9:29 am

hank61 píše:Kluci. Prosím o radu. Mám nový lokodekodér ESU Loksound 5 a loko mi neprojíždí vratnou smyčkou (modul STE na bázi zkratu). Údajně bych potřeboval vypnout na lokodekodéru funkci SuSi. Ani v manuálu jsem bohužel nenašel jak toto vyřešit. Předem děkuji za radu. :wink:

Já čtu v manuálu stejně jako mpinta toto:
Turn on SUSI by setting bit 3 in CV 124. Based on the default value for CV 124 (20) you should now write 28 into CV 124.

A kdy se znovu rozjede?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod hank61 » stř 01 dub, 2020 4:19 am

MiG píše:
hank61 píše:Kluci. Prosím o radu. Mám nový lokodekodér ESU Loksound 5 a loko mi neprojíždí vratnou smyčkou (modul STE na bázi zkratu). Údajně bych potřeboval vypnout na lokodekodéru funkci SuSi. Ani v manuálu jsem bohužel nenašel jak toto vyřešit. Předem děkuji za radu. :wink:

Já čtu v manuálu stejně jako mpinta toto:
Turn on SUSI by setting bit 3 in CV 124. Based on the default value for CV 124 (20) you should now write 28 into CV 124.

A kdy se znovu rozjede?


I tohle vyzkoušeno a stále nejede. Rozjede se až když ji ručně přesunu mimo oddělitelný úsek smyčky :evil:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod MiG » stř 01 dub, 2020 9:07 am

Když jsem četl předchozí, tak STE modul hlásí, že je v tom úseku zkrat a vypne "koleje".
Pokud se dá loko přímo do tohoto úseku, tak taky začne svítit "červená" a není reakce na ovládání loko?
Asi bude nutné laborovat opatrně s citlivostí modulu.
Jaký odpor mají v modulu odpory určující nadproud? 0.22, 0.33, 0.47 Ohm nebo jiný?

Je u dekodéru doplňovaný kondenzátor proti výpadku?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod hank61 » stř 01 dub, 2020 1:26 pm

MiG píše:Když jsem četl předchozí, tak STE modul hlásí, že je v tom úseku zkrat a vypne "koleje".
Pokud se dá loko přímo do tohoto úseku, tak taky začne svítit "červená" a není reakce na ovládání loko?
Asi bude nutné laborovat opatrně s citlivostí modulu.
Jaký odpor mají v modulu odpory určující nadproud? 0.22, 0.33, 0.47 Ohm nebo jiný?

Je u dekodéru doplňovaný kondenzátor proti výpadku?


Nejede, ani když ji dám pouze na oddělitelný úsek smyčky. U dekodéru doplňující kondenzátor není. Co se týká laborování s citlivostí modulu, tak na to se jednak necítím a také vzhledem k tomu, že všechny ostatní lokomotivy projíždějí bez problémů - a to i dvě s přídavným kondenzátorem, tak se raději toho ESU zbavím a koupím ZIMO. :(
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod MiG » stř 01 dub, 2020 6:16 pm

A ta smyčka je tak složitá, že se nedá pomocí jednoho relé s přepínacím párem kontaktů (nebo dvěma jednoduchými) a zpětným ohlasem výhybky (s případně několika pomocnými relé) vytvořit spolehlivý smyčkový modul?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod D » stř 01 dub, 2020 7:21 pm

hank61:
Pokud na své smyčce nemáš už zabudovanou nějakou automatizaci (zpětnou vazbu), tak proč nevyměníš modul vratné smyčky za jiný v ceně od 34 Kč v podobě relé, kondenzátoru a dvou rychlých diod, který nebude reagovat na zkrat, ale na polohu výhybky?

Obrázek

Nebo to samé za použití přestavníku se dvěma kontakty?

Obrázek
Naposledy upravil D dne čtv 02 dub, 2020 6:21 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod hank61 » čtv 02 dub, 2020 3:29 am

Kluci. Děkuji. Zkusím s tím zapojením smyčky ještě něco udělat a dám vědět :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod D » čtv 02 dub, 2020 6:20 am

Při praktickém vyzkoušení relé v sepnutém stavu stíhalo odpadat (vrčelo), dvoucestné usměrnění nepomohlo, ale nakonec stačilo přidat kondenzátor. Schéma a popisek jsem doplnil.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod HonzaM » čtv 02 dub, 2020 7:01 am

Smyčka s MP1 nebo MP5, kterou popsal "D", předpokládá, že uživatel po najetí do smyčky sám přestaví výhybku. Princip je na obrázku:

smyčka.jpg
smyčka.jpg (21.89 KiB) Zobrazeno 4371 krát
[attachment=0]smyčka.jpg

Polarita smyčky je současně s polaritou úseků Sensor 1 a Sensor 2 nastavena v závislosti na poloze výhybky. Po projetí smyčky dekodér na základě detekce Sensoru 1 nebo 2 na konci smyčky přestaví polaritu smyčky a přestaví výhybku do polohy pro výjezd (smyčku je samozřejmě možné projet i opačným směrem). Detektory obsazení jsou připojeny na vstupy servodekodéru, není tedy třeba používat zpětné hlášení přes centrálu.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 09 dub, 2020 6:29 am, celkově upraveno 4
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod belgarat » čtv 02 dub, 2020 5:47 pm

OT: vsechny vase problemy vyresi nas jedinecny servodekoder. Lihuprosty ! Alkoholicky ! M-G-P !
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod MiG » čtv 02 dub, 2020 7:16 pm

belgarat píše:OT: vsechny vase problemy vyresi nas jedinecny servodekoder. Lihuprosty ! Alkoholicky ! M-G-P !

Proč ta jízlivost.
Je to jedno z možných skutečných řešení daného problému. Sice dražší a složitější než jedno relé a diody s kondíkem, ale s možnou automatizací v ceně.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod belgarat » čtv 02 dub, 2020 8:14 pm

Mas pravdu - prehnana reakce.
Vypada to na 'lokalni reseni' bez nejake hyper vymyslene logiky pres centralu a bez prislisneho bastleni
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků