Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » úte 07 črc, 2020 7:08 am

BohousP píše:Každá LED má na procesoru svůj výstup se spínacím tranzistorem, který je napájen 5V. Navzájem se neovlivňují. Změnu úbytku napětí na odporu před zenerkou při kolísání proudu o 2-3 mA představuje max. 0.6V, což zenerka srovná.


Mozna chybna uvaha, jak rikam - elektrojouda ! Predstavil jsem si obvod zjednodusene jako paralelne zapojene LED k proudovemu zdroji (max 16mA). Minimalne by teda mel proud vetvemi kolisat podle toho zda sviti jedna, dve nebo 3 LED (?)

Edit: nema teda nekdo nahodou zapojeni SCOM desticky co funguje s uverejnenym HEXem :) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod sidlo » úte 07 črc, 2020 7:44 am

Nepoužil bych výraz proudový zdroj.
Napětí na zenerce kolísá v závislosti na zátěži https://www.mylms.cz/14-navrh-parametrickeho-stabilizatoru-se-zenerovou-diodou/.
Někteří modeláři si všimnou, že při svitu dvou LED je jejich svítivost jiná. Je to pozorovatelné např u návěsti Rychlost 40 km/h a očekávej 40 km/h, kdy jedna LED bliká a druhá má svítit klidným světlem. S ohledem na jiné nedostatečnosti S-COM dekodéru to považuji za nepodstatnou vadu.
Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » úte 07 črc, 2020 7:58 am

tak svitivost neresit, OK ;) jeste zbyva dekodovat co jsou ty 4 odpory :)

10k je jasny: pull-up ridiciho vstupu. Jeden z tech 1k (asi nejvetsi) tipuju ze je omezeni proudu do Zenerky (a zbytku obvodu). Druha zenerka chybi(?), mel by zmizet i ten druhy odpor k ni ? Ledaze to co jsem povazoval za kondenzator (2. zleva na horni strane obvodu) je ta druha zenerka...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod BohousP » úte 07 črc, 2020 10:00 am

https://www.mtb-model.com/elektro/popis_NV7D.pdf
fotka moc jasná není, hodnoty nepřečtu. Na originální desku se nepodívám, jsem teď "mimo dům". Zenerka bude ten "váleček" nad procesorem.
Hex soubor je tam také, ale ke starší verzi NV7B (viz diskuse dále).
Naposledy upravil BohousP dne úte 07 črc, 2020 5:46 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » úte 07 črc, 2020 12:49 pm

TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod radula63 » úte 07 črc, 2020 2:27 pm

O dekodéru S-com je psáno už i zde: viewtopic.php?f=7&t=11510
Volně přístupné schéma i program HEX je na NV7B z roku 2008. Poslední verze NV7D je z roku 2009 a k ní pochopitelně výrobce schéma a HEX soubor NEPOSKYTUJE! Proto ten soubor neseženeš. Liší se jen zapojením. NV7D má méně součástek na plošném spoji a tím i jiný HEX soubor. Chceš-li bastlit, postav si NV7B. Chceš-li dekodéry NV7D tak si napiš panu Němečkovi - kontakt najdeš na jeho stránkách - http://www.navestidla.cz Nemyslím, že by byl problém s prodejem samotných s-com dekodérů.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » úte 07 črc, 2020 3:28 pm

radula63 píše:... pochopitelně výrobce schéma a HEX soubor NEPOSKYTUJE![/color] Proto ten soubor neseženeš. Liší se jen zapojením. NV7D má méně součástek na plošném spoji a tím i jiný HEX soubor. Chceš-li bastlit, postav si NV7B. Chceš-li dekodéry NV7D tak si napiš panu Němečkovi


Vyborne ;) tohle dava konecne dava smysl. Ze stranek jsem blbe pochopil ....
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod radula63 » úte 07 črc, 2020 4:08 pm

belgarat píše:
radula63 píše:... pochopitelně výrobce schéma a HEX soubor NEPOSKYTUJE![/color] Proto ten soubor neseženeš. Liší se jen zapojením. NV7D má méně součástek na plošném spoji a tím i jiný HEX soubor. Chceš-li bastlit, postav si NV7B. Chceš-li dekodéry NV7D tak si napiš panu Němečkovi


Vyborne ;) tohle dava konecne dava smysl. Ze stranek jsem blbe pochopil ....

K čemu je ten volně stažitelný HEX se dá vysledovat i v závorce. Cituji: "HEX soubor pro procesor PIC12F508 (update 29.8.2008)". No a z roku 2008 je NV7B. Déčko je z roku 2009. V kolejišti jsou oba funkčně totožné, tj. čtou kódy návěstí stejně a stejně je i zobrazují. Rozdíl ve verzích je jen v zapojení a v HEX souboru. NV7 "B" má pro každou LED zvlášť odpor, "D" má jeden odpor pro všechny LED v návěstidle (aby LED svítily cca stejně, ovládá je PWM).
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod jamik22 » úte 07 črc, 2020 4:18 pm

Zajimavé info. Když jsem letos na začátku roku kupoval náhradní návěstí za zlomené, tak se p. Němeček neptal jak to mám staré, jen jsme bavili jak je jednoduché to přeletovat. A odpor v návěstí určitě není .....
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod radula63 » úte 07 črc, 2020 4:27 pm

jamik22 píše:Zajimavé info. Když jsem letos na začátku roku kupoval náhradní návěstí za zlomené, tak se p. Němeček neptal jak to mám staré, jen jsme bavili jak je jednoduché to přeletovat. A odpor v návěstí určitě není .....

To je v pořádku. Nezáleží jak je návěstidlo staré a kterou verzi dekodéru na kódy S-COM má ve své patici (šachtě). Vždy se na dekodér s-com napojuje návěstidlo bez odporů. Odpory jsou v dekodéru. Dekodér NV7B má odpory pro LED mezi procesorem a výstupy pro jednotlivé LED. NV7D má jeden odpor mezi vnitřím +5V napájením dekodéru a společným vývodem od LED.
Viz. můj příspěvek výše. Rozdíly mezi verzí B a D jsou ve vnitřním zapojení daného dekodéru a souborem v procesoru. Ne v připojení vodičů k dekodéru.
Naposledy upravil radula63 dne úte 07 črc, 2020 4:38 pm, celkově upraveno 1
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod BohousP » úte 07 črc, 2020 4:34 pm

radula63 píše:...Dekodér NV7B má odpory pro LED mezi procesorem a výstupy pro LED. NV7D má jeden odpor mezi vnitřím +5V napájením dekodéru a společným vývodem od LED.

To může být u NV7D příčina různého jasu LED v závislosti na počtu svítících LED.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod radula63 » úte 07 črc, 2020 4:42 pm

BohousP píše:
radula63 píše:...Dekodér NV7B má odpory pro LED mezi procesorem a výstupy pro LED. NV7D má jeden odpor mezi vnitřím +5V napájením dekodéru a společným vývodem od LED.

To může být u NV7D příčina různého jasu LED v závislosti na počtu svítících LED.

Ano, může. V praxi jsem to však nějak nepostřehnul. Tedy u návěstidel od pana Němečka. Při připojení SSSR návěstidel z Peček jsem musel odpory před LED snížit jas bílé a možná i žluté (tuším, že jen bílé). To jsem však dělal před několika lety na cizím kolejišti, tak si už přesně nepamatuju.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » úte 07 črc, 2020 5:23 pm

Nj ... udelam si zda se sadu NV7B. Panove vy, co SCOM pouzivate: je desticka "natesno" (sirkove) ve standardni patici ? Je nutne presne dodrzet i delkovy rozmer (zejmena mezi vyrezem a koncem s kontakty), nebo je v patici misto ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod radula63 » úte 07 črc, 2020 6:45 pm

NV7 B i D je v šachtě natěsno. Musíš dodržet rozměry destičky.
NV7B v trpaslíku, NV7D v hlavním - velikost TT, ale šachty a patice jsou stejné i pro H0.
IMG_20200707_205107.jpg
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod Bedlisch » stř 08 črc, 2020 6:05 pm

Já jsem použil HEX, co je na webu, DPS upravil tak, že každá LED na svůj odpor pro lepší nastavení jasu, místo zenerky a odporu je tam 78L05 (stejně stojí 3-4Kč, tak co to řešit). DPS je oboustranná a vejde se do šachty. Na obrázku je poněkud výše, neb tam jsou ještě dlouhé vodiče pro testování a případnou výměnu odporů pro LED. Ty pak přijdou zkrátit.

Obrázek
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků