Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » úte 11 úno, 2020 1:02 pm

Potreboval bych postreh ci nazor "z praxe". Chci vybavit minikolejiste navestidly, a nasledne i pokojove kolejiste - a nedokazu se rozhodnout pro jeden z pristupu:
a) pouzit navestidla typu S-COM
b) pouzit klasicke 'analogove'
Obe kolejiste jsou 'detske', maximum svetylek - odhlednu od toho, ze stanice jsou male; takze navestidel bude relativne dost.

Minikolejiste:
- 2 zhlavi = 2 vjezdova (5 svetel)
- 2x sdruzene odjezdova (4 svetla)
- 3x posunove trpaslik (2 svetla)

Vzhledem k uvazovanemu dekoderu (sidlo, UNIARD*), ktery ma 16 vystupu to znamena 2ks dekoderu. SCOM navestidla dokaze jiny sw ovladat celkem 16ks z jednoho dekoderu (ale zas je tam procesor u kazdeho navestidla).

... ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod BohousP » úte 11 úno, 2020 1:42 pm

Osobně jsem se před lety rozhodl pro S-com. A ani dnes bych asi neměnil. Částečně mám dekodéry ND4 a do nových částí počítám s dekodérem od P. Šídla.
Samozřejmě, můžeš vymyslet vlastní dekodér, nebo přímo použít nějaký jiný (např. non-S-com od P. Šídla). Ale S-com má jednu velkou výhodu - jednoduchost zapojování (pouze jeden datový vodič). To za těch 80 Kč za destičku dekodéru stojí. Pochybuji, že budeš chtít plnou návěstní soustavu. A zjednodušenou to zvládá bez problémů.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » úte 11 úno, 2020 3:06 pm

@BohousP: nejde mi o 80kc za desticku dekoderu UNIARD; ale o PIC na kazdem SCOM navestidle -- prece jenom pokud se dobre divam, nedostanu se na mene nez 35Kc za PIC12C508 v kazdem navestidle ... ciste nakladove vychazi levneji nekolik non-SCOM dekoderu. Navestidla nebudu kupovat lec vyrabet (deti budou vyrabet ;))

Ale prave nevim jak je to s tou praktickou casti, ta obcas finance prevazi.

Ad plna navestni soustava - ano, rychlostni soustavu bych rad. Na tom minikolejisti ... no :) bez komentare. A na vetsim klubovem kolejisti ma byt dost volne viditelne trati i na nejake predvesti nebo oddilove navestidlo.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod HonzaM » úte 11 úno, 2020 3:23 pm

souhlasím s Bohoušem. Moje první připomínka když mi Petr Šídlo ukázal svůj dekodér je, aby udělal varíantu pro S-com, na což jsem byl zvyklý z používání ND4, protože představa že pro čtyři pětisvětelná návěstidla už nebude stačit jeden návěstní dekodér je dost nešťastná, nemluvě o tom, že z pětisvětelného návěstidla vede šest vlasových vodičů, které bude zapotřebí někde ukončit před dalším vedením k dekodéru, S-com dekodér se umístí do soklu návěstidla.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » úte 11 úno, 2020 3:30 pm

@HonzaM: na rozdil od Tebe zacinam "on nuly" - zadna navestidla, zadne zvyky. Ad vlasove vodice: stejne jako desticka SCOM muze byt v patici propojovaci desticka vlasove vodice <-> klasicky konektor, to neni nic proti nicemu. Rozdil je v mnozstvi vodicu vedenych navestidlo <-> dekoder (1+2 vs. 5 + 1).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod HonzaM » úte 11 úno, 2020 4:26 pm

belgarat píše:@HonzaM: na rozdil od Tebe zacinam "on nuly" - zadna navestidla, zadne zvyky. Ad vlasove vodice: stejne jako desticka SCOM muze byt v patici propojovaci desticka vlasove vodice <-> klasicky konektor, to neni nic proti nicemu. Rozdil je v mnozstvi vodicu vedenych navestidlo <-> dekoder (1+2 vs. 5 + 1).

To samozřejmě ano, ale tu propojovací destičku musíš vyrobit, rozumné to bude s nějakým vhodným šestipólovým konektorem. Já teď s návěstmi začínám de fakto také od nuly, přešel jsem na návěstní dekodér který má výstup na třídrátovou sběrnici na níž lze připojit deset návěstidel majících až po sedmi světlech, výhodou je že je sběrnice vedena od dekodéru k prvnímu návěstidlu, od něj k druhému, atd., takže není potřeba ke každému návěstidlu od dekodéru tahat samostatné vedení. LED driver u návěstidla přijde na 68 korun pro šest světel a 49 korun pro tři světla.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod daba12 » úte 11 úno, 2020 5:23 pm

Teď začínám dělat nové kolejiště a do něj už počítám s SCOMem. Minule jsem měl klasiku a spotřeba UNIARD byla vysoká, stejně jako drátů :) A taky byla větší poruchovost a špatně se hledala chyba.
Protože se chystám využít stará stavědla, tak jsem z Číny objednal PIC a dostal jsem se na cenu 10,50 za kus. Pokud bych to udělal rovnou v 5V, můžu vynechat vstupní část a nic víc mě to nestojí. A i kdyby ne, tak se cena zvedne o 5,- korun
Dan
Z21, epocha VI, TT
daba12
 
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 04 říj, 2018 1:52 pm
Bydliště: Kutná Hora

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod Ruda72 » úte 11 úno, 2020 5:31 pm

Prosím co je UNIARD a PIC? Díky
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod daba12 » úte 11 úno, 2020 5:35 pm

Dan
Z21, epocha VI, TT
daba12
 
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 04 říj, 2018 1:52 pm
Bydliště: Kutná Hora

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod look23 » úte 11 úno, 2020 5:55 pm

Začal bych plánkem minikolejiště a počtem návěstidel. Pak až řešil další krok.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod JenikPluto » stř 12 úno, 2020 7:17 am

Vespolek všem.

Ovládání plánuješ ruční nebo JMRI?

Já jsem si pro svoje potřeby navrhnul alternativní ovládání návěstidel postavené na ARD a WS2811 v MSOP8 pouzdře (něco málo tady). Plná rychlostní návěstní soustava není problém, do 6mm pouzdra pod návěstidlem se vejdou až 2 dps se čtyřmi čipy, jeden čip stojí kolem 3 Kč. Tvých sedm návěstidel zvládne jedno ARD mini, ovšem práce se součástkami v pouzdře 0402 je nutnost...

Mám pocit, že by nemusel být velký oříšek upravit soft v UNIARD pro použití s WS2811 namísto S-COM.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » stř 12 úno, 2020 7:57 am

@JenikPluto:

Nemuzu se vazat ciste na JMRI, viz ostatne vlakno "plky o JMRI" (ten software je vnitrne principialne nestabilni, a nesmirne hloupe udelany, ac je rozsahly). Vykazuje chyby i pri 'sporadickem' provozu na domacim kolejisti, ocekavam podobna nedeterministicka chovani "pod zatezi".

At uz bude ovladani PC, nebo "rucni" (= fyzicky pult), muzu predpokladat, ze dekoder bude dostavat povely s ceskou navestni soustavou:
- JMRI to nejak da,
- pripadny pult muze pocitat s nastavenim vyhybek
- da se "vradit" prvek (arduino poslouchajici DCC, ktere jest zaroven ovladacem centraly), ktery muze dopocitavat zbytek - a la ND4 (ze si rypnu: a to se pry prostym odposlouchavanim sbernice neda nic ridit....)

Ted resim jen ten koncovy clen, resp. zda mam pridat "do systemu komponentu" (SCOM protokol), nebo se drbat s mnoha draty. Konstrukcne jsou 'draty' jednodussi, aspon teoreticky. Prakticky nemam zadne zkusenosti ani s provozem (rusenim od DCC, udrzbou) desitek dratku, ani SCOMy.

Ad WS2811; spis nez WS2811 jsem uvazoval ze v pripade "klasiky" PWM zatez z Arduina prenesu na cinsky klon TLC5928, tim bych"spotreboval" daleko mene arduin / dekoderu, ovsem za cenu dratu k navestidlu.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod JenikPluto » stř 12 úno, 2020 8:25 am

Ad WS2811: Já volil tuhle variantu právě z důvodu zjednodušení vedení - výsledek je z pohledu rozvodu analogický k S-COM, tzn. tři dráty (+- a řídící) a taky kvůli menšímu počtu potřebných ARD. Maximum mám zatím 16 návěstidel od 2 do 7 světel na jedno ARD Mini.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod Bedlisch » stř 12 úno, 2020 8:33 am

Já jsem použil S-COM jenom na vjezd (připojené přes ND4), na ostatní návěstidla jsem použil dekodery typu digi-cz.cz nebo dccmm.cz s tím, že logika je nastavena stejně jako u S-COM. Kolejiště je bez počítače a díky S-COM na vjezdu je i s provázaností na odjezdové návěstidla, tj funguje správně na vjezdu předvěstění odjezdových návěstidel. Tyto odjezdová návěstidla jsou napájeny ze základové stanice podobné třeba této 3A verzi, s tím, že měnič je z LM2596 apod. http://www.fucik.name/masinky/zakladny/
Dnes bych klidně použil na odjezdu řešení kolegy Šídla pro S-COM, ovšem s tím, že bych rovnou udělal 5V napájení a na S-COM dekoderu bych vyhodil 5V stabilizaci. Prostě stále jen 3 dráty k návěstidlu.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Navestidla: SCOM nebo klasika ?

Příspěvekod belgarat » stř 12 úno, 2020 8:35 am

JenikPluto píše:Ad WS2811: Já volil tuhle variantu právě z důvodu zjednodušení vedení - výsledek je z pohledu rozvodu analogický k S-COM, tzn. tři dráty (+- a řídící) a taky kvůli menšímu počtu potřebných ARD. Maximum mám zatím 16 návěstidel od 2 do 7 světel na jedno ARD Mini.

JP


OK - takze primarni snaha je usetrit draty dekoder <-> navestidlo ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků