Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod zubozrout » pon 27 led, 2020 7:46 pm

Ahoj,
snažím se zprovoznit modul osvětlení (PeLi UL16-A02) za použití JMRI a centrály https://atanisoft.github.io/ESP32CommandStation, ale nejsem si jistý, jak příslušenství ovládat.

Což o to, po připojení na "programovací kolej" mohu nastavit modulu adresu zápisem příslušné hodnoty do CV513 (tak, jak udává návod https://www.itvlaky.cz/user/related_fil ... tlenie.pdf) - na což se projeví i očekávaná reakce zablikáním výstupů, případně mohu jistě zapisovat také další hodnoty (jež například přiřazují jednotlivým výstupům nejrůznější efekty), ale nevím, jak (a vlastně ani zda) mohu následně ovládat jednotlivé výstupy při běžném provozu zapojením na "hlavní kolej".

Tedy, ptám se, máte-li někdo s tímto či podobným příslušenstvím zkušenosti, zda umožňuje i něco víc, než jen fixní naprogramování výstupů, jež pak svítí/blikají po celou dobu provozu na hlavní koleji.
Nicméně, vzhledem k tomu, že se modulu nastavuje adresa, mi přijde, že provozní ovládání musí být možné. Ostatně, i manuál to celkem výrazně naznačuje:
"Modul osvetlenia je možné ovládať cez DCC ako príslušenstvo, alebo zapojením jednosmerného alebo striedavého napájania po predchádzajúcom nastavení modulu cez DCC programátor. Pri používaní modulu cez DCC je možné ovládať 1 až 4 funkcie (FA-FD), ktoré sú priradené 4rom za sebou idúcim adresám"

Ovšem co znamená možnost ovládat 1 až 4 funkce? Jak je definuji, nebo jaké to jsou? Max 4 funkce = maximálně 4 různé možnosti osvětlení, nebo mohu vypínat jednotlivé výstupy nezávisle na FA až FD.

Procházel jsem různé manuály, ať již k DCC, různým příslušenstvím či JMRI a zjevně jsem to nedokázal pobrat.
Narazil jsem i na tohle: https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... 16ard-8vyh, kde je popsán postup ke zprovoznění dekodéru příslušenství. Předpokládám, že to bude asi i postup, jež bych měl následovat. Ale nechápu, proč se k tomu používá okno k nastavení nové lokomotivy a musím konstatovat, že naneštěstí ani tento návod mě nepřiblížil k cíli - tedy ovládání dekodérů za provozu "zasíláním příkazů na jeho adresu".

Rovněž musím konstatovat, že JMRI neumí z centrály DCCppESP32 číst uložené hodnoty CV jednotlivých dekodérů. Takže jsem skončil u toho, že jsem do 513 zapsal hodnotu 60, dekodér zablikal výstupy a já doufám, že jsem tím nastavil dekodéru adresu 60. A netuším, jak postupovat dále.

Za jakékoliv postřehy a rady budu moc vděčný, děkuji.
zubozrout
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 27 led, 2020 11:54 am

Re: Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod sidlo » úte 28 led, 2020 6:44 am

Uvedenou centrálu ani dekodér neznám, takže jenom pár teoretických poznámek.

Pokud neumí centrála vyčítat CV tak je to problém. Dá se s tím žít, ale je to značně nepraktické.

Existují dva druhy dekodérů. Dekodéry lokomotivní, nebo též dekodéry funkcí. Jejich vlastnosti popisuje standard https://nmra.org/sites/default/files/s-9.2.1_2012_07.pdf v kapitole C, řádek 59. Pak jsou dekodéry příslušenství, nebo též stacionární. Jejich vlastnosti popisuje stejný standard v kapitole D, řádek 416.

Obecně dekodér má nějaká CV, pomocí kterých se nastavují jeho vlastnosti. Například jaké zrychlení/zpomalení má mít lokomotiva. Nebo u zmíněného dekodéru UNI16ARD-8VYH se nastavuje zdali mají být výstupy v párech pro ovládání výhybek, nebo každý výstup samostatně pro ovládání např. osvětlení nebo rozpojovače.

Proto aby člověk nastavil správně vlastnosti dekodéru musí mít od něj manuál. Potom zápisem správných čísel do správného CV nastaví požadované vlastnosti. Dekodéry podle množství funkcí mohou mít těch CV několik set. Např. zmíněný dekodér UNI16ARD-8VYH má seznam CV tady https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard-8vyh/23-uni16ard-8vyh-v4.

Když je těch CV hodně, tak je dobré mít nějaký nástroj na vyplňování CV. Potom si nemusíme čísla CV pamatovat a stačí vyplnit připravený formulář. JMRI DecoderPro k tomu využívá definice dekodérů. Potom nastavení dekodéru UNI16ARD-8VYH vypadá takto https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard-8vyh. Výhodou je, že uživatel nemusí znát čísla CV. Další výhodou je, že si uživatel nemusí pamatovat co kam zapsal. Nastavené hodnoty program uloží do databáze, což je velmi praktické. Kdo ten program nemá, tak se nic strašného neděje. Je to jenom velmi praktická pomůcka. Takový uživatel použije klasickou cestu přes CV.

Lokomotivy se v běžném provozu ovládají buď ručním ovladačem, telefonem nebo z programu JMRI DecoderPro přes tlačítko Ovladač.

Výhybky, nebo obecně příslušenství, se v běžném provozu ovládají stejně z ovladače, telefonem nebo z programu JMRI DecoderPro z menu Akce – Ovládání výhybek.

ovladani_vyhybek.png
ovladani_vyhybek.png (119.64 KiB) Zobrazeno 4793 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod belgarat » úte 28 led, 2020 7:47 am

Dalsi teoreticke pripominky:

zubozrout píše:Ale nechápu, proč se k tomu používá okno k nastavení nové lokomotivy

Podle presneho typu dekoderu DecoderPro zobrazi specificka nastaveni pro nej - ovsem POKUD typ dekoderu zna; u PeLI si dovolim pochybovat. Ale i tak, JMRI DecoderPro vzdy zobrazuje, i pro vyhybkovy dekoder, kolonky pro zeleznicni spravu atd, jako by to bylo vozidlo. Nenech se tim zmast, autori uvazuji JMRI jinak nez je obvykle.

Dokud nemas definici dekoderu pro JMRI, muzes nanejvys vyuzit "rucni" zapis do tabulky CV. I tak _doporucuji_ pouzit DecoderPro jako uloziste konfiguraci, resp. "hlavni zdroj" dat pro programovani, zvlast kdyz (jinak) nemuzes cist CV. Jinak bys budto vsechno opisoval na papir (do excelu), nebo byl casem hoodne smutny.

Definici bych Ti mohl napsat, ale nemam dekoder po ruce, takze by to bylo "naslepo" a bez zkouseni: neni to dobry napad.

zubozrout píše:Rovněž musím konstatovat, že JMRI neumí z centrály DCCppESP32 číst uložené hodnoty CV jednotlivých dekodérů. Takže jsem skončil u toho, že jsem do 513 zapsal hodnotu 60, dekodér zablikal výstupy a já doufám, že jsem tím nastavil dekodéru adresu 60. A netuším, jak postupovat dále.

Nezbyva nez se zeptat na konferenci. Aspon podle dokumentace JMRI z DCC++ klonu cist CV umi a ESP32 "tak nejak" zna, takze chyba nastaveni, chyba JMRI nebo chyba v ESP32 ;)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod PeLi » ned 02 úno, 2020 3:42 pm

zubozrout píše: Takže jsem skončil u toho, že jsem do 513 zapsal hodnotu 60, dekodér zablikal výstupy a já doufám, že jsem tím nastavil dekodéru adresu 60. A netuším, jak postupovat dále.

Ak je v CV513 hodota 60 a v CV521 hodnota 0, tak je rozsah adries 241 až 244. Adresa pre príslušenstvo sa vždy skladá z týchto dvoch CV.
FA = adresa 241
FB = adresa 242
FC = adresa 243
FD = adresa 244


Na tejto stránke http://videopeli.digitrains.eu/subory/zeleznica/digizeleznica002.htm je jednoduchá kalkukačka na výpočet adresy z CV513 a CV521 alebo opačne. Poprípade sa dá adresa na UL16-A02 nakonfigurovať postupom, ktorý je popísaný v návode.
Uživatelský avatar
PeLi
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte 04 úno, 2014 6:46 pm

Ovládání PeLi UL16-A03 s digikeijsDR5000

Příspěvekod HO Dušan » ned 22 bře, 2020 10:59 am

EDIT:Z důvodu upozornění jednoho člena na tzv. "DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ" jsem byl donucen mé některé příspěvky, aby jsem neměl další problémy, smazat. Postupně je ale budu editovat.

Pozn: Mé příspěvky a jejich obsah jsou volně šiřitelné a myslím si, že když zde někdo něco zveřejní, tak ať je to dále volně šiřitelné a nám všem modelářům to pomáhá.
Naposledy upravil HO Dušan dne sob 17 dub, 2021 12:08 pm, celkově upraveno 2
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

PeLi UL16-A03+digikeijsDR5000+MM+JMRI

Příspěvekod HO Dušan » ned 29 bře, 2020 11:07 am

.
Naposledy upravil HO Dušan dne ned 21 úno, 2021 1:43 pm, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod HO Dušan » sob 04 dub, 2020 10:58 am

.
Naposledy upravil HO Dušan dne ned 21 úno, 2021 1:43 pm, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod zubozrout » ned 20 pro, 2020 10:53 pm

Mockrát děkuji za užitečné rady. Po dlouhém trápení a nulovém posunu jsem dospěl do bodu, kdy jsem vyměnil centrálu za Digikeijs DR5000. A osvětlení včetně všeho co mi nefungovalo dříve najednou funguje (a postačil i manuál přímo do výrobce). Můj předchozí neúspěch tedy přikládám centrále, která ačkoliv se jedná o velice zajímavý projekt s velkým potenciálem více nefungovala než fungovala.

Mám jediný problém a to, že mi osvětlení svítí tehdy, když je dle systému vypnuté a naopak nesvítí, když ho chci zapnout. Zapínání/vypínání má přesně opačný efekt.
Nemáte někdo prosím tušení čím by to mohlo být? V návodu o možnosti otočení zapínáni nevidím ani slovo - ani by ta funkce nedávala příliš smysl. Ale je možné, že jsem ještě se starou centrálou zapsal někam něco co jsem neměl. A nebo jen dělám něco špatně. Používám stále JMRI a např. abych zprovoznil zapínání na základě modelového času tak musím osvětlení na noc vypínat, aby svítilo, a přes den zapínat, aby zhaslo. Ve výsledku je to asi jedno, ale není to moc hezké řešení.
zubozrout
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 27 led, 2020 11:54 am

Re: Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod sidlo » pon 21 pro, 2020 8:19 am

Arduino dekodér UNI16ARD-8VYH na to má zaškrtávátko Reverz https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard-8vyh, což tedy není rada, ale sdělení, že je to tak běžná funkce že to bude mít i PeLi.

1. řešení - smířit se s tím, že je to opačně. Je to jednoduché, ale nepraktické.
2. řešení - softwarově, je to takové drbání se pravou rukou za levým uchem. Udělat si vždy dvojice světel např. O1 na rozhraní Internal a druhé světlo LO1 na rozhraní LocoNet s hw adresou světla. Napsat si velmi krátký Logix, který při změně stavu internal světla O1 otočí stav fyzického výstupu LO1. V časování světel potom používat pouze internal světlo O1.
LogixSvetla.png

3. řešení - zavolat autorovi. Minulý týde tu někdo řešil problémy s jiným výrobkem PeLi. Přes SZ se mu podařilo získat telefon na autora a po telefonu problém vyřešili.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod HO Dušan » stř 23 pro, 2020 12:40 am

.
Naposledy upravil HO Dušan dne ned 21 úno, 2021 1:43 pm, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Ovládání PeLi UL16-A02 s DCCppESP32 a JMRI

Příspěvekod HO Dušan » stř 23 pro, 2020 12:45 am

.
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků