Funkce F1-28

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod Kajinek11 » ned 05 dub, 2020 6:50 pm

Prosím vás klucí znalí! Já jsem už úplně nešťastnej :cry: Koupil jsem si centrálu Dr5000 a nainstaloval JMRI Decoder Pro, abych mohl něco dělat s decoderama. Ale buď jsem úplně blbej a nebo já nevím, ale prostě mě to neposlouchá..

Zkusím to shrnout a zkuste mi prosím pomoci..
Nyní popisuji jak chápu vůbec funkční výstupy na dekodéru, pokud jsem vedle, tak mě prosím opravte:

"Z decodéru vedou FO0 - FOx funkčních výstupů. To jsou přímo fyzické kabílky schopné přivádět napětí na spotřebiče.
Některé z nich mohou nést ještě digitální SUSI komunikaci"

Mám úplně novou Bardotku od MTB se ZIMO Mx645 a zvukem Jacek. MTB v návodu napsali - cituji:
"Zapojení konektoru umožňuje ovládání osvětlení kabiny, pomocí výstupu FO6/GP-A. Rovněž je možné nezávisle ovládat čelní reflektory funkcí FO6/GP-B. Nejprve je nutno přerušit propojku na plošném spoji. Po přerušení lze funkcí FO6 ovládat nezávisle čelní reflektory . Pro aktivaci obou funkcí FO5, FO6 je nutné nejdříve vypnout na DCC dekodéru komunikaci SUSI, která používá tyto dva výstupy."

No, provedl jsem to jak napsali, ale ať nastavuju v Decoderu Pro co chci, tak to dělá všechno možné i nemožné ale ve výsledku to svítí všechno, nebo jen pozičky.
pokud jste to dočetli až sem, tak díky moc a zkusím nyní ke konkrétním dotazům:

1. V Decoder Pro jsou pro funkční výstupy 2 záložky, které se jakoby duplikují (což už je divné samo o sobě). Nevíte kterou mám použít?

2 . Chápu dobře, že jednotlivým FO - funkčním výstupům přiřazuji "klávesy" na ovladači 0-12?

Pokud ano, pak nechápu proč mě ta blbá mašina neposlouchá. Navíc mi přijde, že změním hodnutu - dojde k nějaké změně na mašině a když pak vrátím hodnoty zpět na ty původní - stejně je to jiné než předtím. Jako kdyby to nereagovalo na to co zaškrtávám v Decoder Proa, ale na něco úplně jiného.
Na snímcích jsou vidět ty tmavě žlutá pole, která jsem měnil, jak mi to přišlo logické...Proboha, kde dělám chybu?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod PeTTr123 » ned 05 dub, 2020 7:18 pm

Kajinek11 píše:.....
Mám úplně novou Bardotku od MTB se ZIMO Mx645 a zvukem Jacek.....


Aby v tomto konkrétním případě fungovalo samostatné ovládání reflektorů a osvětlení stanovišť, je třeba dekodér MX 648P16. Na vysvětlení, proč tomu tak je, jsou tady jiné kapacity. Od Jacka mám mnoho různých zvuk. projektů pro modely MTB a všechny fungují bezchybně a bez nutnosti cokoli měnit. A pokud mi přece nějaký zvuk rve uši, tak se dá hlasitost upravit pomocí pětistovkových CV (popsáno v ZIMO manuálu). Se softwarem neporadím, vše nastavuji přes multimaus.
PeTTr123
 
Příspěvky: 27
Registrován: sob 11 kvě, 2019 7:52 pm

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod radula63 » ned 05 dub, 2020 8:53 pm

KAJINEK
Dekodér nahraný od pana Smutka (JACEK) už není třeba dále programovat. Už je nastaven na dané funkce. Spíše máš problém v tom, že DPS v MTB bardotce ve verzi A7 -(verze A7 má osvětlení kabin a samostatné spínání dálkových reflektorů)VYŽADUJE DEKODÉR MX648!!!. MX645 SPÍNÁ F05 A F06 Z ZEMI (MINUS POTENCIÁL) A MX648 JE SPÍNÁ K +5V. Daná verze DPS vyžaduje spínání těchto výstupů k + pólu.
Tedy zakoupil jsi si jiný dekodér, který tyto funkce neopodporuje. Kup si dekodér MX648 a budeš mít všechny funkce dané loko dostupné.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod Kajinek11 » pon 06 dub, 2020 5:59 am

radula63 píše:KAJINEK
Dekodér nahraný od pana Smutka (JACEK) už není třeba dále programovat. Už je nastaven na dané funkce. Spíše máš problém v tom, že DPS v MTB bardotce ve verzi A7 -(verze A7 má osvětlení kabin a samostatné spínání dálkových reflektorů)VYŽADUJE DEKODÉR MX648!!!. MX645 SPÍNÁ F05 A F06 Z ZEMI (MINUS POTENCIÁL) A MX648 JE SPÍNÁ K +5V. Daná verze DPS vyžaduje spínání těchto výstupů k + pólu.
Tedy zakoupil jsi si jiný dekodér, který tyto funkce neopodporuje. Kup si dekodér MX648 a budeš mít všechny funkce dané loko dostupné.



Aha děkuju, tím decoderem se to vysvětlilo, myslel jsem, že když je nějaká patice, tak standardy zabezpečí, že k něčemu takovému nemůže dojít. No ale budiž.

Ale i tak záhada pokračuje:

1. Je divné, že v jednu chvíli se mi opravdu podařilo spínat nezávisle reflektor, ale pouze klávesou 9, na které byly namapována houkačka a ještě pouze v jednom směru
2. V Decoder Pro, když si otevřu jakýkoli MX648 tak se tváří že nemá výstup FO6. Tak to už mi hlava nějak nebere...
3. A do třetice všeho zlého, pokud se reflektor spína FO6, jak zapnu druhý refelektor, nebo i FO6 umí být směrový?
Naposledy upravil Kajinek11 dne pon 06 dub, 2020 11:43 am, celkově upraveno 4
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod sidlo » pon 06 dub, 2020 6:24 am

V programátoru JMRI DecoderPro jsou pole podbarvena podle stavu CV https://www.jmri.org/help/en/manual/DecoderPro/Basic_BasicPane.shtml

Žlutá -- hodnota CV načtena ze souboru, pokud dekodér nebyl programován jinde tak je v něm stejná hodnota
Bílá -- úspěšný zápis do dekodéru, to co je na obrazovce je i v dekodéru
Oranžová -- změněná hodnota na obrazovce ale nezapsáno do dekodéru, musí se zapsat do dekodéru a uložit do souboru
Červená -- nekonzistentní stav, buď se nepodařilo zapsat nebo přečíst, nevíme co je v dekodéru

Záložky Přiřazení funkcí a Alternativní přiřazení funkcí odkazují na ty stejné CV. Pokud provedu změnu na jedné záložce tak se ihned přepíše na druhé záložce. Je jedno kterou záložku použiju, protože měním pořád jedno stejné CV.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod PeTTr123 » pon 06 dub, 2020 7:16 am

Směrová závislost je daná vazbou na poziční světla. Tam, kde svítí pozičky, tam jde ovládat reflektor. Proto stačí pro reflektor jeden funkční výstup.
PeTTr123
 
Příspěvky: 27
Registrován: sob 11 kvě, 2019 7:52 pm

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod Jacek » pon 06 dub, 2020 7:32 am

Kajinek11 píše:
radula63 píše:Tedy zakoupil jsi si jiný dekodér, který tyto funkce neopodporuje. Kup si dekodér MX648 a budeš mít všechny funkce dané loko dostupné.



Aha děkuju, tím decoderem se to vysvětlilo, myslel jsem, že když je nějaká patice, tak standardy zabezpečí, že k něčemu takovému nemůže dojít. No ale budiž.


Není třeba kvůli tomu kupovat nový dekodér, před časem se nám to podařilo rozchodit a dnes už jsou projekty dvojí, protože s těmi deskami je zmatek a zvuky přes prodejce, není tak možné se dotazovat kdo má jakou desku.
Je třeba naprogramovat jiná CV, viz popis jiného projektu se stejným nastavením
http://www.jacek-modely.cz/soubory/mode ... TT_MTB.pdf
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod Kajinek11 » pon 06 dub, 2020 11:45 am

Díky za snahu, ale pro projekt :

MTB T478.1004 projekt 749.172

mi ta Cv nepomohla. Kromě světel na posun, tam není žádný jiný progres.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod Jacek » pon 06 dub, 2020 12:03 pm

Pro desku A7 s dekodérem MX645 je ta druhá tabulka s vysokými CV, dokážete je programovat? Zvuk s tím nesouvisí, jde o světla.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod Kajinek11 » pon 06 dub, 2020 1:21 pm

Ano dokážú to programovat a udělal jsem to tak. Zpočátku se zdálo, že to nefunguje. Ale teď už jsem na to přišel, je tam někde u jednoho světla v kabině studený spoj a někdy svítí a někdy ne. To mě mátlo... TAKŽE DÍKY ZA POMOC!!!

Vašim CV z toho návodu naprosto neodpovídá co zobrazuje Decoder Pro. To je binec..Na pozici 3 jsou v mašině namapovaná světla pro posun,ale obě strany svítí jen jedním směrem. Ve druhém směru svítí jen dopředu a aby toho nebylo málo, tak na pozici 3 mi Decoder Pro ukazuje že nemám nic... Takže se Decoderu Pro asi nedá moc věřit. A pak má člověk něco nastavit. Asi je fakt lepší naučit se programovat rovnou CV a ne přes JMRI nadstavbu :(

Každopádně dobrý. K nějakému výsledku jsme se dobrali a já zkusím laborovat dál, protože je mi záhada, že jsem v jednu chvíli spínal klávesou 9 reflektor, sice se s tím spustila i houkačka, ale nějak to šlo... :lol:
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod sidlo » pon 06 dub, 2020 1:35 pm

V pro každý soubor s definicí dekodéru v DecoderPro je záložka Tabulka CV. Tam je seznam použitých CV a jejich hodnot. Pokud nechceš používat předdefinované záložky, tak Tabulka CV může být cesta pro tebe. Má to tu výhodu, že zapsané hodnoty máš uložené v databázi. Zároveň, když nějaký řádek v tabulce přepíšeš a nezapíšeš do dekodéru, tak se ti Oranžovou vybarví příslušné pole v příslušné záložce. Takže vidíš které CV s kterým polem souvisí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod Kajinek11 » pon 06 dub, 2020 1:50 pm

to Sidlo:

to já vím, že je tam ta záložka CV ale jen mě mrzí, že se nedá spolehnout na to co je v těch nadstavbách..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod sidlo » pon 06 dub, 2020 1:54 pm

Používá to hodně lidí a prošlo to řadou revizí https://www.jmri.org/xml/decoders/Zimo_Unified_software_v37_MX645.xml
Nepředpokládám v tom chybu. Spíš bych hádal jinou interpretaci.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod belgarat » úte 07 dub, 2020 12:00 pm

sidlo píše:Používá to hodně lidí a prošlo to řadou revizí https://www.jmri.org/xml/decoders/Zimo_Unified_software_v37_MX645.xml
Nepředpokládám v tom chybu. Spíš bych hádal jinou interpretaci.


Mozna to proslo radou revizi ;) ale to vubec nic neznamena. V JMRI mohou byt 15 let skolacke chyby (jako treba duplicitne zasilane zpravy) a presto se s Tebou bude maintainer dohadovat a z logu "dokazovat" ze to tak je spravne :) Kdyby si jedinkrat pustil debugger (nebo vedel co to je), usetril by si blamaz.

Kajinek11: zkus se mi ozvat privatne - na rozdil od jinych u DecoderPro vidim celkem pod poklicku (a co vidim pisu v jinych vlaknech). Edit: resume (vysvetleni, oprava, ...) pak placnu sem, at neodbihame od 'uzivatelskeho' problemu.
Naposledy upravil belgarat dne úte 07 dub, 2020 12:05 pm, celkově upraveno 2
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Funkce F1-28

Příspěvekod belgarat » ned 19 dub, 2020 7:19 pm

Resume s Kajinkem11: problem si vyresil nakonec vlastne sam ;) vyplynulo, ze cast zmateni pusobila chyba, kdy "Alternative function Mapping" bylo videt ackoliv CV#61 bylo jine nez 97 (tzn. alternativni mapovani nebylo povolene). Patch do DecoderPro uz je zadany. Edit: opacnym zpusobem, ze by pri CV#61=97 nebylo videt standardni mapovani to jeste nemam ...

Dale se ovlivnuje (logicky) "Swiss Mapping" se zakladnim mapovanim funkci. Podle Kajinka11 jej zmatlo predevsim toto. Nemaje v loko spravny ZIMO dekoder - z pouheho cteni nedokazu zjistit (a overit) co presne ma prednost, pripadne jak se nastaveni kombinuji, a tudiz ani "vymyslet" jak poupravit (pokud to jde) panely v DecoderPro; tady zatim smula. Pokud by mel nekdo zajem travit dalsi cas experimenty a vysvetlovanim joudovi - ozvete se SZ.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků