Dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dekodér

Příspěvekod novymodelar » pon 11 lis, 2019 3:31 pm

Dobrý deň,
som tu nový a s modelárstvom začínam. Zaobstaral som si Roco 62924. Chcel by som si zaobstarať z21 start a k tomu zdigitalizovať spomínanú lokomotívu.
Viem, že dekodéry sa tu preberali viac krát a hlavne v starších vláknach. Za tú dobu sa čo to zmenilo a aj dekodéry sa zmenili.
Ozvučiť brejlovca nechcem, úspechom bude ho zdigitalizovať :)
Čo sa týka dekodérov, pevne verím, že ste vyskúšali mnoho značiek a mnoho typov. (Múdry človek sa učí na chybách iných)
A mojich 5 favoritov je :
ZIMO MX600R
LENZ LE10433-01 (gold+ )
Lenz silver direct + LE10330-01
ESU lokpilot V4 ESU54611
ESU lokpilot standard ESU53611
Čo sa týka cien za dekodéry, tie idú od 20 do cca 30€.
ktorý by bol Váš spomínaný favorit?
Požadujem jednoduchú inštaláciu, jednoduché naprogramovanie, nech je spoľahlivý a režimy ako ABC, posunovací režim atď. budú bonusom, aj keď do budúcna aby som dekodér nemusel meniť... :))
novymodelar
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 09 lis, 2019 3:09 pm

Re: Dekodér

Příspěvekod look23 » pon 11 lis, 2019 5:59 pm

Používám Lenz STANDARD+ V2 odkaz a spokojenost.
Pokud by jsi chtěl mít ovládaná světla každé zvlášť, tak je potřeba změnit dekodér na Plux22 odkaz a koupit jinou desku do mašiny.

Jinak je to podle každého vkusu. Sto lidí, sto názorů.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Dekodér

Příspěvekod JaroHo » pon 11 lis, 2019 6:12 pm

brejlovec Roco jezdí i dobře na čínské LaisDcc. :mrgreen: a že jich mám v roco strojích docela dost.
Digitalizace brejlovce je snadná.Kastle se odchlípne nehty do boků a spodek by měl vypadnout.v patici pro dekodér je propojka, ta se vytáhne a místo ní se dá dekodér. Když se nasadí obráceně tak se nic nestane, jen to nebude fungovat správně.
na desce u patice je hvězdička....a teď nevim kterej drát od jakýho drátu patří k té hvězdičce 8)
Jestli si chceš dcc užít a programovat snadno z mobilu, doporučuji něco jinýho než Z21 / z21.
Já mám centrálku Digikeijs DR5000 a jedu s ní přes mobil. nepotřebuji k tomu wifi router jako bejvá u Z21 / z21.
Samozřejmě já začal start setem roco brejlovec, dva vozy čd, kolejový ovál, roco kostka jako centrála s multimousem.
A po koupi Digikeijs DR5000 kostka leží v krabici nevyužitá.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Dekodér

Příspěvekod Sandy » úte 12 lis, 2019 8:15 am

Z praktických důvodů (alespoň podle mé zkušenosti) je dobré používat dekodery od jednoho výrobce.
Já začal s LENZ (Silver+, ale ten se již nevyrábí), teď používám ZIMO (řadu MX63x, má větší rozsah nastavení - "mapování") a začínám v tom mít chaos. A to mám možnost číst CV a navíc si nastavení jednotlivých dekoderů pečlivě zaznamenávám (díky Houmrovi).
Oba výrobci podporují ABC, režim posunu apod.). ZIMO je o něco dražší.
Nejlevnější na trhu jsou dekodery LaisDcc, ale myslím, že nemají ABC. A jejich vlastnosti (nastavení - mapování) nejsou tak úplně probádané. Soudím tak podle útržkovitých informací tady na foru.

EDIT:
z21 start (i s případným dokoupením "ostaršující" sady) bych tak úplně nezatracoval. Za zhruba 2/3 ceny proti variantě s Digikejs získáš i ovladač (MM).
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Dekodér

Příspěvekod sidlo » úte 12 lis, 2019 8:33 am

Do lokomotiv dávám dekodéry které se k nim nejvíce hodí. Mám je od různých výrobců.
Nepřipojit centrálu k počítači mi v dnešní době přijde poněkud modelářsky masochistické.
Když mám centrálu připojenou k počítači, tak na nastavování a evidenci dekodérů použiju DecoderPro https://www.jmri.org/.
Databáze dokodérů obsahuje i LaisDCC https://www.jmri.org/xml/decoders/LaisDcc.xml. Jednotlivá nastavení mají popisky v Čestině. Není třeba znát význam jednotlivých CV. Nastavení se uloží do databáze JMRI.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dekodér

Příspěvekod Sandy » úte 12 lis, 2019 8:51 am

Jednou jsem tu napsal, že "vybíjeným modelářským sekáčům" by měla být vyhrazena zvláštní část fora. A vstup do částí pro začátečníky by měl být jen na zvláštní povolení! :P
Poradit úplnému začátečníkovi, který má zatím jen "holé ruce", že nejlepší pro nastavování dekodérů je DecoderPro, je, přinejlepším, úsměvné.... :roll:
Připomíná mi to křesťanské: " Na začátku nebylo nic, jen Duch svatý se vznášel nad vodami". A pak najednou blik, mám kolejiště se spoustou sofistikovaných vychytávek a jmu se programovat přes další sofistikovaný SW.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Dekodér

Příspěvekod sidlo » úte 12 lis, 2019 9:01 am

Omlouvám se za OT.

1. Jeden způsob nastavování dekodérů je např. Na myši si zvol čtení CV, vyber CV 29, přečti hodnotu, když v bitu 5 najdeš hodnotu 0 tak ji změň na 1, změna bitu 5 se provádí tak, že k přečtené hodnotě z CV přičteš 32, výsledek pomocí myši zapiš do CV 29. Viz příklady zde na fóru.

2. Jiný způsob je např. Naklikej si to (na obrázku dekodér LaisDCC)

LaisDCC.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dekodér

Příspěvekod mpinta » úte 12 lis, 2019 9:19 am

Po začátku s Lenz (celkem v pohodě) používám výhradně už jen ZIMO. Všechny ostatní časem skončily v koši (Kuehn, Uhlenbrock, ESU ...).
Další info v Lokodekodéry 2.
Detaily rád poskytnu přes mail nebo raději Skype. Všechny kontakty na stránkách Lokopin.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Dekodér

Příspěvekod novymodelar » úte 12 lis, 2019 5:44 pm

Ďakujem všetkým za odpovede,
v prvom rade budem musieť poriešiť nejaký dekodér a následne centrálu.
Takže rozhodol som sa pre dekodér ZIMO MX630R 8-pin NEM652, ktorý vyzerá byť slušná voľba, síce o niečo drahší ale určite neoľutujem... (čítal som na zimo stránke, že dekodér je schopný aj analógovej jazdy, čo zatiaľ vyzerá byť super)
Ono, teraz rozoberať programovanie dekodéru, keď dekodér nevlastním a ani centrálu asi moc nemá zmysel. Človek si to najskôr musí ošahať a až potom sa pýtať.
Mne ide hlavne o to, že keď som neskúsený nech iba dekodér vložím do lokomotívy, bez ďalších úprav dekodéru a môžem jazdiť aj na základnom nastavení od výroby. (aspoň na začiatok, ako sa vraví, začiatky sú vždy ťažke :D :D )
Samozrejme otázky budú, možno aj hlúpe :) Ale tak, každý nejako začínal...
novymodelar
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 09 lis, 2019 3:09 pm

Re: Dekodér

Příspěvekod sidlo » úte 12 lis, 2019 6:38 pm

Z výroby má každý dekodér nastavenou adresu 3. Je málo důvodů měnit výchozí nastavení dekodéru, kromě adresy.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dekodér

Příspěvekod novymodelar » ned 17 lis, 2019 2:29 pm

Ospravedlnujem sa, že som toto vlákno nepresunul do sekcie začiatočník... :)
Takže po kúpe dekodéra len umiestním dekodér do lokomotívy a pôjde však? nech v tom mám jasno a nech nič zlé sa nestane....
novymodelar
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 09 lis, 2019 3:09 pm

Re: Dekodér

Příspěvekod sidlo » ned 17 lis, 2019 3:44 pm

Ano, vložit do lokomotivy a s adresou 3 začít jezdit.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků

cron