Digitáne ovládanie točny

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod HonzaM » stř 23 říj, 2019 7:56 am

Podle odpovědi kterou jsem dostal dnes je to takto:

DR5052 přijímá povely jak po LocoNetu, tak po DCC. Je-li přítomen LocoNet, mají povely po LocoNetu přednost.

Z21 (černá) není na principu společné země a byla úspěšně testována s DR5052. To že je u ní uvedeno "onlyDCC" je chyba v manuálu, platí to je napsáno v sousedním sloupci, že je s DR5052 plně kompatibilní stejně jako DR5000.

Poznámka: "plně kompatibilní" se týká jen kompatibility s DR5052, u Z21 nejsou na konektoru LocoNetu zapojeny piny 1 a 6 (RailSync), což pro synchronizaci potřebuje booster. Pro připojení boosteru k Z21 je třeba RailSync doplnit. K tomu lze použít například stavebnici http://www.mollehem.se/index.php/en/con ... cld-detail (cena 160 Skr). Komponety MGP nejsou v prodejním sortimentu firmy adigital s.r.o., na požádání je ale možné zajistit individuální dovoz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitálne ovládanie točny

Příspěvekod HonzaM » čtv 24 říj, 2019 1:22 pm

HonzaM píše:Prosím odborníky o informaci jaké termíny se používají u točny. Konkrétně kolejové výjezdy (?). V originále je použit termín "sidings". Pro "Turntable platform" se pravděpodobně používá "most". Ale v jednom návodu používají "stage". Budu rád když uvedete všechny termíny které se mohou točen týkat.


To se tady nenajde ani jeden znalec českých termínů, ochotný je sdělit? Nebo alespoň poradit kde je hledat?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod MiG » čtv 24 říj, 2019 2:21 pm

Honzo, a co tak se podívat k prodejcům modelových točen? Nebo máš nutkavou potřebu vymyslet nějaký jiný název?

Třeba tady.
https://www.itvlaky.cz/kategorie/tocny-h0-tt-n/
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod HonzaM » čtv 24 říj, 2019 4:29 pm

MiG píše:Honzo, a co tak se podívat k prodejcům modelových točen? Nebo máš nutkavou potřebu vymyslet nějaký jiný název?

Třeba tady.
https://www.itvlaky.cz/kategorie/tocny-h0-tt-n/

Nechci nic vymýšlet, ale rád bych používal termíny, které se používají v reálu. U točny kterou jsem na Tvé doporučení u it vlaky vybral namátkou se například jednou používá "výjezdové koleje" a jinde "příjezdové koleje". Také už jsem slyšel používat "paprsky". Kromě toho mám špatnou zkušenost s tím jakou terminologii někteří prodejci používají a nemám zájem kopírovat něco jen proto že to používá nějaký prodejce. Prodejce pro mne není zárukou že jde o správné termíny.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod milan ferdián » pát 25 říj, 2019 6:04 am

Na prodejce příliš nespoléhej, že by měli dostatečné odborné znalosti. Museli by se zbláznit, kdy znali všechny odborné výrazy. Existují výjimky, kdy skutečně někteří ví o čem mluví, ale těch jak šafránu.
"...Točny se skládají z mostu, jenž je obvykle ocelové konstrukce ze dvou podélných nosníků, nesoucích kolejnice, spojených příčníky. Tento most je tažen po kruhové kolejnici podél obvodové stěny jámy točny tzv.vlečníkem. Vlečník pohání elektromotor, ovládaný z budky obsluhy.//Rotundy tvaru kruhové výseče s vjezdem přes točnu se stavěly se stáními upravenými paprskovitě (u nás nejčastější systém.//Stání na jednom paprsku půlkruhové remízy bylo určeno zpravidla pro jednu lokomotivu...."
zdroj:ŽM/Stavba depa/2004/

Pro tebe jsou důležité informace jako, točna mostovky, budka obsluhy, paprsky. Nedej se zmást tím, když někdo na tebe vybafne s pojmem vahadlová a kloubová točna nebo vjezdová/výjezdová, protože přes točnu se dějí tyto úkony:
- vjezd do rotundy nebo remízy -
- výjezd z rotundy nebo z remízy -
- otočení lokomotivy (parní :!: ) -
- průjezd (zde záleží jak je točna napojena na další koleje v lokomotivním depu) -

Určitě mě doplní radeksindy, hank, MiŠ protože to jsou nejlepší znalci v oblasti železnice, které znám.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod vemori » čtv 07 led, 2021 5:34 pm

Mám takovej skromnej dotaz pánové odborníci na ovládání točny od FLEISCHMANN 6152 C.
Chtěl bych ovládat tuto točnu pomocí centrály Z 21 přes tablet, ne přes Multimaus, protože to se mně jeví jako startovat moderní auto klikou.Vůbec když sleduji toto diskuzní forum tak všichni ovládají lokomotivy a další periférie pomoci toho multimause místo, využití možností dotykové obrazovky tabletu. Ale to je věc jiná.
Lze tedy točnu ovládat pomocí Z21? Mnělo byto být přeci kompatibilní. ROCO i FLEISCHMANN - jedna firma.
Existuje tedy nějaký dekodér pro točnu a nějaké srozumitelné schéma zapojení?
Ovládat tabletem by to přeci byla paráda.
Děkuji za všechny reakce a doporučení.
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod dmerhaut » čtv 07 led, 2021 6:03 pm

Zdravím,
ano lze to. V minulosti jsem točnu Fleischmann ovládal ze Z21.
Je to popsáno na http://m.1ku160.cz/technika/tocny/fleischmann-tocna/

Už je to delší dobu, co jsem to psal. Od té doby jsem Z21 prodal, protože mi Digikejs DR5000 vyhovuje více. Z21 je vhodná pro menší kolejiště. Větší nádraží se z ní ovládá špatně.

DR5000 s aplikací Z21 funguje také a je levnější.
Použil jsem dekoder Littfinski TT-DEC. Dnes bych použil dekoder od Digikeijs DR5052.

https://www.digikeijs.com/en/dr5052-tur ... oller.html

Dan
Dan
http://www.1ku160.cz
N, FREMO, MGP, Digikeijs, Digitrax, TrainController 8 Gold, Tanvald-Kořenov
Uživatelský avatar
dmerhaut
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 06 lis, 2013 10:39 pm

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod vemori » čtv 07 led, 2021 6:57 pm

Ten Digikejs DR5000 umí taky ovládat kolejiště třeba pěti tablety naráz? To jest mít aktuálně deset lokomotiv online bez žádného "přecvakávání"? Mám sice Z21 ale protože si kolejiště teprve stavím hledám vhodnou centrálu. V čem je ten Digikejs DR5000 lepší?
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod HonzaM » čtv 07 led, 2021 8:56 pm

vemori píše:Ten Digikejs DR5000 umí taky ovládat kolejiště třeba pěti tablety naráz? To jest mít aktuálně deset lokomotiv online bez žádného "přecvakávání"? Mám sice Z21 ale protože si kolejiště teprve stavím hledám vhodnou centrálu. V čem je ten Digikejs DR5000 lepší?

DR5000 je mnohem všestrannější než z21 (pravděpodobně nemáte na mysli centrálu Z21). Je možné ji zároveň ovládat třeba Multimausem, přes wifi z mobilu nebo tabletu, nebo třeba WLANmausem. příslušenství můžete ovládat prostřednictvím XpressNetu, zpětné hlášení po sběrnicích S99, R-bus, R-S a LocoNet (ten navíc může sloužit i k ovládání lokomotiv a příslušenství). A má výstup na programovací kolej pro programování lokomotiv. Samozřejmě můžete z pěti tabletů nezávisle ovládat pět lokomotiv, některé aplikace (například WIThrottle) umožňují z jednoho tabletu nezávisle ovládat dvě lokomotivy.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod Sandy » pát 08 led, 2021 8:08 am

vemori píše:...
Chtěl bych ovládat tuto točnu pomocí centrály Z 21 přes tablet, ne přes Multimaus, protože to se mně jeví jako startovat moderní auto klikou.Vůbec když sleduji toto diskuzní forum tak všichni ovládají lokomotivy a další periférie pomoci toho multimause místo, využití možností dotykové obrazovky tabletu. Ale to je věc jiná.
....
Ovládat tabletem by to přeci byla paráda.
Děkuji za všechny reakce a doporučení.

Jo,jo. Takhle uvažují všichni konstruktéři nových aut.
Moje první klimatizace v autě: jeden přepínač teplota, druhý přepínač rychlost ventilátoru, třetí přepínač směr proudění vzduchu, vypínač klima/topení. Ovládání popaměti.
Čas oponou trhnul a vstoupili jsme do doby dotykové. Spojité nastavení teploty, vzduch je možno směrovat na různá místa, "krůčkové" přepínání rychlosti ventilátoru a jiné vychytávky. Bez spolujezdce možnost nastavení jen před jízdou. Jinak člověk "šátrá" po obrazovce a doufá, že trefí správnou kombinaci nebo kouká na displej a modlí se, aby do něčeho nenarazil. Zvlášť, když ten displej konstruktér umístil na nejnižší místo palubní desky...
Až budeš někdy ovládat třeba dvě loko a místo točení kolečka na MM a sledování provozu budeš "čumět" na displej, tak pochopíš, proč je ta klika někdy výhodnější...
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod zdeno » pát 08 led, 2021 8:47 am

Sandy píše:
vemori píše:Ovládat tabletem by to přeci byla paráda. Děkuji za všechny reakce a doporučení.

Jo,jo. Takhle uvažují všichni konstruktéři nových aut.

presne vystihnute !!
podle mne je ovladani pres Oto ovladac lepsi, protoze se na ovladac vubec nemusim divat a ovladani je bez vizualni kontroly.
Teda ovladac muzem mit za zady a presto mam loko plne pod kontrolou.
---
Pokud by nekdo odchytil pakety DCC na tocnu, tak neni problem cokoliv vymyslet.
Myslim si, ze tam jsou pakety prislusenstvi a teda se to bude dat ovladat jako vyhybky.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod vemori » pát 08 led, 2021 4:09 pm

Vidím, že každé řešení má své příznivce i odpůrce. Jak ale na tom super multimausu uvidím ty super funkce na digitální zvukové lokomotivě. Houkání, želva, světla,plynulé rozjezdy, hlášení atd. a už vůbec nemluvím o kameře ve kterté jedu na tabletu jako vlastní strojvůdce. Tak že promiňte pánové co máte multimausy jak si to všechno pamatujete co máte zmáčknout a kolik času vám zabere zastavit třeba šest vlaků z deseti než se překlikáte. No tak nevím - nevím. Každopádně děkuji za názory a neberte to ve zlém. Jsem začátečník a zkouším obé možnosti, kde se mně jeví tablet jako efektivnější.
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod jipol57 » pát 08 led, 2021 5:45 pm

Sandy:
Stopro s tebou souhlasím, včetně toho ovládání v autě. Nejvíc mě naštve, když automatika mi dělá "komfort", který zrovna nevyžaduju a já musím odvádět pozornost od řízení a něco šmrdlat s ovládáním klimošky. Zlatá stará Felda, kde jsem ovládal po paměti.
Je to mimo téma, ale hodně s tímto souvisí, že se na mobil musíš taky čumět a ne na lokošku s kterou jedeš.
vemori píše:Tak že promiňte pánové co máte multimausy jak si to všechno pamatujete co máte zmáčknout a kolik času vám zabere zastavit třeba šest vlaků z deseti než se překlikáte.

Tak za prve, si nastavím u všech loko ovládání na stejných tlačítkách, abych si nemusel pamatovat, že sergej houká na F2 a čmelák na F4, a pod.
A abych nemusel na MM překlikávat různé mašiny, tak se chystám vyrobit několik ovladačů Simplemaus. https://usuaris.tinet.cat/fmco/lokmaus_ ... simplemaus
Zatím mám vyrobené na zkoušku 2, tak, aby se daly řadit vedle sebe. Chci mít aspoň 10 nebo víc. A nejběžnější mašiny budou mít vlastní jednoduché ovladače pro jízdu a tlačítka jen F0 - F3. Celé by to mělo být v jednom panelu s několika tahovými poťáky a tlačítky vedle sebe.
viewtopic.php?f=6&t=11401&hilit=simplemaus&start=30#p236268
A ovládání stavění cest mám taky raději tlačítky na panýlku schematicky znázorňující kolejiště (odkud kam). Včetně té točny, kdy každá kolej má svoje tlačítko, a které zmáčknu, tam se točna natočí. Na obrázku tady: viewtopic.php?f=19&t=13160&p=287136#p286990

Edit: Ještě k tomu MM. Když si budu chtít vyhrát s jednou mašinkou, houkat, svítit atd atd, tak si ji nastavím na MM. Když budu chtít jezdit s více mašinkami, budu je ovládat se základními funkcemi a jízdou, ze SimpeMausů.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod vemori » pát 08 led, 2021 6:45 pm

Toto řešení je velice zajímavé, tím by se hodně věcí vyřešilo. Škoda že není nic takto hotového a je to na domácí tvořivosti. V tom vydím zádrhel v kompatibilitě s tím co výrobci vymyslí nového, aby to člověk nemusel pořád obměňovat. Říkaž že lokomotivám přiřadíš funkce na stejných funkcích. Jak ale řešíš to že každá lokomotiva má různé jiné funkce. Některá má sedm druhů světel, některá jen dvě a spoustu dalších jiných odlišností. Je tam jiný počet houkaček, jízdních vlastností, jiný počet hlášení apod.
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: Digitáne ovládanie točny

Příspěvekod jipol57 » pát 08 led, 2021 7:27 pm

Většinou sjednocuji podobně jako od Jacka. F0 přední pozičky, F1 konce, F2 reflektor, F3 posun, F8 start. A zvuky už podle toho jaké má k dispozici. F4 píšťala, F7 houkačka a když jsou různé délky, tak F14 dlouhá píšťala, F17 dlouhá houkačka, Nějaké hlášení, když je tak je mám na F15. Osvětlení stanoviště F9, Interier ve vozech F10. A dál třeba různě podle typu. Číslo na Čmelákovi taky F10, když nemá interier. To už si libovolně navolíš sám, jak to bude vyhovovat.
O přesouvání tlačítek se zvuky jsem začal tady viewtopic.php?f=15&t=12260&start=420#p285659 , ale napsal jsem tam nějaké bludy, tak jsem byl dál opraven, většími odborníky.
A přesměrování tlačítek je od CV400.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: TomasM a 21 návštevníků