S88 nebo LocoNet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod MiG » stř 18 zář, 2019 8:53 am

HonzaM píše:Rozdělení má smysl u modulového setkání, důvodem rozdělení (ne doporučeného, ale povinného) je aby nemohlo dojít k ovlivnění ostatních stanic.

Spíše aby nedošlo ke zhroucení ovládání moduliště.
Zatímco koordinace adres hnacích vozidel a případná změna přímo na setkání je vcelku triviální záležitost a vyřazení jednoho vozidla, pokud si majitel do něho ubastlil dekodér dle vlastního uvážení nijak neohrozí setkání. Tak koordinace adres ve všech stanicích může být už velmi zdlouhavá a změna na místě setkání nemusí být jednoduše proveditelná (když třeba majitel zapomene konfigurátor doma a zapomene, že má ještě něco ovládáno, co nenapsal v přihlášce). Vyhledání nestandartně se chovajícího zařízení, protože výrobce "bazmeku" si vysvětlil normu nějakým způsobem taky není legrace. A setkání zatím stojí.
Vyřazení na sběrnici chybně se chovající stanice - tím pádem neovladatelné - zruší "hru" všem.

V podstatě by pořadatelé museli kromě koordinace adres dělat i certifikaci stanic pro provoz na LocoNetu.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod MiG » stř 18 zář, 2019 9:01 am

zdeno píše:
MiG píše: změny stavů připojených signálů nezatěžují kolizně řízený přístup na LocoNet, pokud je LocoNet používán i k dalším úkolům.

Loconet je navrhnuty tak, ze se vysilaji jen zmeny stavu. Teda, pokud zarizeni nema co vysilat, tak proste na sbernici nepristupuje.
Vždyť to píšu, že změny stavů.
zdeno píše:Teda jinak napisane, clovek je extremne pomala periferie a Loconet s tim nema problemy.
Ještě jsem neviděl člověka, který by vysílal něco přímo na LocoNet, ale já toho ještě neviděl...
zdeno píše:Jeste podotknu, ze se doporucuje oddelit prislusenstvi od rizeni loko, sbernice X2 a X3 !!
No, a S88 může být tou X2, pokud je to potřeba.
zdeno píše:Proste se neda porovnavat domaci kolejiste s max 5 loko a par vyhybkama,
s modulovym setkanim, kde jezdi desitky loko a kde kazda stanice ma uplne rozlicne ovladani podle majitele.

Já nic neporovnával. Jen jsem napsal jednu (drobnou) výhodu použití S88 vedle LocoNetu.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » stř 18 zář, 2019 9:09 am

Zpatky k tematu. Kdyz se oprostime od fanatismu S88 (meho) a LocoNet (HonzaM) -- jakou VYHODU ma LocoNet ?
Prozatim tu zaznelo:

1/ data mohou cestovat po stejne sbernici jako prikazy
U domaciho kolejiste mam tedy DCC (trakce) a LocoNet (vse ostatni), tedy 2 prubezne sbernice. Coz je zajiste rozdil oproti 2 sbernicim DCC (trakce, prislusenstvi), S88. 2 sbernice, proti 2 sbernicim.

2/ da se konfigurovat adresa/cislo senzoru; to u s88 nejde
Bez komentaru

3/ mohu odpojit trakci a ovladat prislusenstvi
Konecne neco. U "neloconet" bych pro dosazeni efektu musel tahat 2x DCC (trakce, prislusenstvi) a 1x S88 (zpetne hlasenI).

4/ lze prenaset data do centraly a PC - napr. RailCom
Jednoznacna vyhoda, u DCC si neskrtnu a pres S88 to jaksi nejde; leda reprezentovat napr. jako 8 senzoru a cislo loko rozlozit po bitech. Tezko rict, zda je to v takovem formatu jeste uzitecne.

---
Osobne povazuji (2) za "blbustku". Kdyby mi o to slo velmi velmi hodne, tak do 1. modulu S88 hodim Arduino, a naucim ho "preuspoadavat" data, ktera dostane; holt dostane centrala data vzdy az o jeden cyklus pozdeji. A musim ho napojit na DCC (fuj).
(3) je uspora 2 dratu. V podstate filosoficky problem - esteticky minimalni, financne zadny.

Takze zbyva: (4) -- to je bez LocoNet fakt problem.

Nejake dalsi _skutecne_ vyhody LocoNetu ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod sidlo » stř 18 zář, 2019 9:30 am

belgarat píše:3/ mohu odpojit trakci a ovladat prislusenstvi
Konecne neco. U "neloconet" bych pro dosazeni efektu musel tahat 2x DCC (trakce, prislusenstvi) a 1x S88 (zpetne hlasenI).

To není pravda. Ve specifikaci s88-N je nezesílené DCC na pinu 8, viz http://www.s88-n.eu/index-en.html. Otázka je, kolik centál tam to RAILDATA skutečně posílá.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod BohousP » stř 18 zář, 2019 10:05 am

sidlo píše:Ve specifikaci s88-N je nezesílené DCC na pinu 8, viz http://www.s88-n.eu/index-en.html. Otázka je, kolik centál tam to RAILDATA skutečně posílá.

Ano, je to tak. Např. NanoX ano. Dnešní dekodéry příslušenství však mají vstup DCC většinou přizpůsobený napětí v kolejích, nikoliv 5V. Ale úprava je primitivní. A sběrnice S88N se do dekodérů příslušenství obvykle nepřivádí.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod MiG » stř 18 zář, 2019 2:53 pm

belgarat píše:3/ mohu odpojit trakci a ovladat prislusenstvi
Konecne neco. U "neloconet" bych pro dosazeni efektu musel tahat 2x DCC (trakce, prislusenstvi) a 1x S88 (zpetne hlasenI).

Pokud jsem "roztahal" silové napájení pro pohony (serva, přestavníky a pod.).
A nebo se pohony jsou schopny spokojit s proudem (a napětím), co jim po loconet síti přiteče.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod Trixt » stř 18 zář, 2019 4:25 pm

MiG píše:okud jsem "roztahal" silové napájení pro pohony (serva, přestavníky a pod.). A nebo se pohony jsou schopny spokojit s proudem (a napětím), co jim po loconet síti přiteče.

Trošku nechápu na co reaguješ.

Belgarat píše, že pro to, abys odpojil napájení kolejnic, ale přitom nadále mohl ovládat příslušenství, musel by u S88 tahat dvojí rozvod DCC. U Loconetu se k řízení dá použít tato sběrnice, takže odpojení DCC na funkci příslušenství nemá vliv. O tom, že se serva či přestavníky napájí samostatně tu přeci nikdo nepolemizoval.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod MiG » stř 18 zář, 2019 4:45 pm

Takže místo druhého rozvodu DCC táhnu (druhý) rozvod siloviny. A co jsem tedy ušetřil?
Vycházím z předpokladu, že pro DCC ovládané pohony nemusím tahat zvlášť silovinu, protože ji beru z DCC.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod Trixt » stř 18 zář, 2019 6:35 pm

MiG píše:Takže místo druhého rozvodu DCC táhnu (druhý) rozvod siloviny. A co jsem tedy ušetřil?

Nešlo o napájení, ale o tu 3 výhodu Loconetu.

MiG píše:Vycházím z předpokladu, že pro DCC ovládané pohony nemusím tahat zvlášť silovinu, protože ji beru z DCC.

To ano, ale má to své hranice. Dá se to využít jen pro menší kolejiště a i u nich nakonec druhý rozvod stejně nataháš kvůli osvětlení a dalšímu příslušenství. To jsme ale již utekli od tématu.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod HonzaM » stř 18 zář, 2019 9:47 pm

MiG píše:Takže místo druhého rozvodu DCC táhnu (druhý) rozvod siloviny. A co jsem tedy ušetřil?
Vycházím z předpokladu, že pro DCC ovládané pohony nemusím tahat zvlášť silovinu, protože ji beru z DCC.

Ano, ale kolik centrál má dva samostatné výstupy DCC? Používám DR5000 která má jen jeden (kolejový) výstup DCC a když dojde ke zkratu, nemám možnost přestavovat výhybky. Pokud vím, není to jiné ani u dalších centrál, třeba z21. Takže výhybky budu mít při zkratu na kolejích možnost ovládat jen XpressNetem nebo LocoNetem a silovém napájení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod BohousP » čtv 19 zář, 2019 5:27 am

HonzaM píše: Takže výhybky budu mít při zkratu na kolejích možnost ovládat jen XpressNetem nebo LocoNetem a silovém napájení.

XpressNetem NE. NENÍ veden do dekodérů příslušenství (výhybky, návěstidla), pouze do ovládacích a indikačních modulů a centrály.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » čtv 19 zář, 2019 6:14 am

HonzaM píše:Takže výhybky budu mít při zkratu na kolejích možnost ovládat jen XpressNetem nebo LocoNetem a silovém napájení.

... a nebo jako obycejne DCC, i kdyz je na kolejich zkrat - kdyz investujes asi 20 korun do spinace :)

Proste se smir s tim, ze zrovna tohle "killer" vyhoda LocoNetu opravdu neni. Zkus misto opakovani najit neco, co killer vyhoda je.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod MiG » čtv 19 zář, 2019 7:17 am

belgarat píše:4/ lze prenaset data do centraly a PC - napr. RailCom
Jednoznacna vyhoda, u DCC si neskrtnu a pres S88 to jaksi nejde; leda reprezentovat napr. jako 8 senzoru a cislo loko rozlozit po bitech. Tezko rict, zda je to v takovem formatu jeste uzitecne.

Od "přítele na telefonu" jsem dostal informaci, že se mám podívat u ldt (Littfinski) na modul TD88. :-)
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod HonzaM » čtv 19 zář, 2019 7:20 am

belgarat píše:
HonzaM píše:Takže výhybky budu mít při zkratu na kolejích možnost ovládat jen XpressNetem nebo LocoNetem a silovém napájení.

... a nebo jako obycejne DCC, i kdyz je na kolejich zkrat - kdyz investujes asi 20 korun do spinace :)

Proste se smir s tim, ze zrovna tohle "killer" vyhoda LocoNetu opravdu neni. Zkus misto opakovani najit neco, co killer vyhoda je.

Sice do tohoto vlákna nepatří, ale můžeš trochu objasnit jak to s tím spínačem myslíš? Pokud vím, v případě zkratu, třeba říznuté výhybky, centrála vypne DCC - kolejový výstup. V tom případě například spínací dekodéry jako DR4018 využívající k napájení DCC (nebo i samostané napájení) bez DCC přehazovat nebudou. Pak tím spínačem odpojíš kolejový výstup aby byl odstraněn zkrat a centrála mohla poskytnout DCC pro ovládání příslušenství a po odstranění zkratu musíš tím spínačem kolejové napájení zapnout? To mi připadá jako drbáni pravou rukou za levým uchem.
Pokud jde o XpressNet, neznám ho, domníval jsem se že ho lze použít i k ovládání příslušenství (napájeného že samostatného zdroje).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod HonzaM » čtv 19 zář, 2019 7:22 am

MiG píše:
belgarat píše:4/ lze prenaset data do centraly a PC - napr. RailCom
Jednoznacna vyhoda, u DCC si neskrtnu a pres S88 to jaksi nejde; leda reprezentovat napr. jako 8 senzoru a cislo loko rozlozit po bitech. Tezko rict, zda je to v takovem formatu jeste uzitecne.

Od "přítele na telefonu" jsem dostal informaci, že se mám podívat u ldt (Littfinski) na modul TD88. :-)

Podíval ses na něj a mohl o něm něco napsat, zda opravdu přenáší adresu lokomotivy?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: TomasM a 9 návštevníků