S88 nebo LocoNet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod adix » stř 11 zář, 2019 8:05 am

JenikPluto píše:
adix píše:Je to přesně naopak, přednosti zpětného hlášení LocoNetu považuji za důvod hledání dodavatele příslušenství ovládaného LocoNetem. V současné době jsem odkázán na DR4018, ale jak píše zdeno, je nelogické a nepraktické používat LocoNet pro zpětné hlášení a další příslušentsví ovládat z DCC. Bohužel Digikeijs který vyrábí centrálu DR5000 která LocoNet má a vyrábí dva moduly zpětného hlášení s LocoNetem, DR4088LN a DR5088RC, (ten navíc umožňuje detekci adresy lokomotivy, což využijí uživatelé TrainConrolleru a RocRailu, asi i i Train). Dekodér pro ovládání výhybek ale v nabídce nemá.


Co tohle?

JP

Díky, velmi zajímavé. Je možné objednávat pouze přímo u výrobce?
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod radeksindy » stř 11 zář, 2019 12:58 pm

adix: Musí být od Digikejs? Kromě samotného Digitraxu a různých amaterských a poloprofesionálních projektů, které nemusí být věem po chuti, vyrábí LocoNet moduly pro ovládání výhybek Uhlenbrock (63410 - Schaltmodul).
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » stř 11 zář, 2019 1:07 pm

Kdyz se vam tady tak pekne schazi linky, pripadne vyrobky nechce nekdo udelat dobrovolnika :) a zalozit v 'modelarske wiki' sekci LocoNet a sesbirat jednotliva vyrabena zarizeni pripadne DIY projekty at jsou nekde prehledne pohromade ? Nevadi ze to nebude uplne, ve Wiki muzete stranku udrzovat - doplnovat :-D

Priste by slo na takovy dotaz odpovedet kratce odkazem - a jako ze zrovinka takovy dotaz jako "kde sezenu komponenty pro LocoNet" prijde skoro jiste.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod JenikPluto » stř 11 zář, 2019 3:55 pm

adix píše:Díky, velmi zajímavé. Je možné objednávat pouze přímo u výrobce?


Ano, vic informaci muze poskytnout Honza M., viz zde.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod jirkah » stř 11 zář, 2019 7:59 pm

adix píše:
JenikPluto píše:
adix píše:Je to přesně naopak, přednosti zpětného hlášení LocoNetu považuji za důvod hledání dodavatele příslušenství ovládaného LocoNetem. V současné době jsem odkázán na DR4018, ale jak píše zdeno, je nelogické a nepraktické používat LocoNet pro zpětné hlášení a další příslušentsví ovládat z DCC. Bohužel Digikeijs který vyrábí centrálu DR5000 která LocoNet má a vyrábí dva moduly zpětného hlášení s LocoNetem, DR4088LN a DR5088RC, (ten navíc umožňuje detekci adresy lokomotivy, což využijí uživatelé TrainConrolleru a RocRailu, asi i i Train). Dekodér pro ovládání výhybek ale v nabídce nemá.


Co tohle?

JP

Díky, velmi zajímavé. Je možné objednávat pouze přímo u výrobce?


Nakupuji běžně komponenty MGP přes Adigital (http://www.digikeijs.cz) na stránkách komponenty nejsou , ale na dotaz není problém a zatím jsem velmi spokojen. Dodání je velmi rychlé a spolehlivé.Původně jsem měl pouze S88 protože jsem nic jiného neznal , dnes už bych šel jen cestou locoNetu. Postupně budu měnit za locoNet. Nicméně co člověk to názor a každému bude vyhovovat něco. Jak se říká nezkusíš nevíš :-) .
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » stř 11 zář, 2019 8:04 pm

jirkah: take znam jenom S88 -- muzes prosim na zaklade zkusenosti udelat trochu "makreting" LocoNetu - ve smyslu zpetneho ohlasu :) lepsi funkce dosutpnych komponent (srovnani s S88) ? To ze LocoNet je obousmerny, tudiz nepotrebuju tahat 2 sbernice (command, ohlas) je jasne; ale tema bylo puvodne cilene na prenos dat kolejiste > centrala, tak se toho pridrzme.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod jirkah » sob 14 zář, 2019 1:56 pm

Makreting ode mě nečekej , nejsem ani výrobce ani prodejce. Reagoval jsem na výrobky MGP , že není problém nakoupit i tady v čechách.Jejich výrobky jsou velmi zajímavé.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod HonzaM » sob 14 zář, 2019 4:07 pm

belgarat píše: To ze LocoNet je obousmerny, tudiz nepotrebuju tahat 2 sbernice (command, ohlas) je jasne; ale tema bylo puvodne cilene na prenos dat kolejiste > centrala, tak se toho pridrzme.
Vezměme tedy DR4088LN: Jednotlivé moduly lze volně programovat, nemusí být v řadě za sebou. Loconet se dá větvit. A u DR5088RC k tomu máš ještě navíc RailCom s přenosem adresy lokomotivy. Není nic co by uměla S88 a co by LocoNet neuměl, nesetkal jsem se s nikým kdo by od LocoNetu odešel k S88. Slyšel jsem také tvrzení že komponenty LocoNetu od různých výrobců nespolupracují a je nutné zkoušet co s čím může spolupracovat, moje zkušenost je ale jiná, mám centrálu Digitrax DCS200, dekodér obsazení Digikeijs DR4088, centrálu DR5000, dekodéry obsazení Digitrax BDL168 a BD4 a bez problému to vše spolupracuje. A teď k tomu mám ještě detektor obsazení MGP a ten také bez problému funguje s oběma centrálami. Ovladač Tillig Daisy bez problému funguje s DR5000 i DCS200. Není tedy nutné se vázat na jediného výrobce.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod adix » sob 14 zář, 2019 9:37 pm

Podle toho co jsem zde četl je LocoNet po technické stránce jasně lepší, jedinou výhodou S88N je asi nanejvýš nižší cena. Zatím nikdo tady jakoukoli výhodu S88 proti LocoNetu nezmínil.
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » sob 14 zář, 2019 10:11 pm

Muze nekdo, kdo zna loconet dat odkaz na pokud mozno nejucelenejsi specifikaci LocoNetu - nejen fyzicke vrstvy ale take komunikacniho protokolu (packety); napr. te casti, ktera se tyka zpetneho ohlasu ?
Pro HonzuM: ne, nechci vyrabet komponenty pro LocoNet. Ale existenci solidni specifikace povazuji za zaklad technologie, ktera ma pretrvat desetileti.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod HonzaM » ned 15 zář, 2019 6:46 am

belgarat píše:Muze nekdo, kdo zna loconet dat odkaz na pokud mozno nejucelenejsi specifikaci LocoNetu - nejen fyzicke vrstvy ale take komunikacniho protokolu (packety); napr. te casti, ktera se tyka zpetneho ohlasu ?
Pro HonzuM: ne, nechci vyrabet komponenty pro LocoNet. Ale existenci solidni specifikace povazuji za zaklad technologie, ktera ma pretrvat desetileti.

Toto mi odpověděl jeden z výrobců LocoNetového zařízeni na mé otázky:
otázka: Existuje detailnější specifikace než ta volně dostupná na internetu?
odpověď: Ano, pro výrobu komerčního zboží založeného na LocoNetu musí výrobce uzavřít smlovu s Digitraxe, Na základě toho dostane přistup k úplné specifikaci LocoNetu a smovu o nešíření této specifikace.
Existuje také výtah nazvaný "Loconet Personal Edition", obsahující nejdůležitější informace. Ty je možné použít pro nekomerční aplikace.
otázka: Existuje standard, který musí licencovaný výrobce dodržet:
odpověď: Ano výrobky a aplikace musí splňovat výše uvedenou specifikaci.

Nenutí to tedy zákazníky aby používali jen výrobky Digitraxu, ale nelíbí se to malovýrobcům a amatérům, kteří by rádi ušetřili a stavěli si komponenty sami.
Podrobnější informace přeložím a dám je na web www.1ku160.cz
Naposledy upravil HonzaM dne ned 15 zář, 2019 7:35 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod zdeno » ned 15 zář, 2019 7:03 am

HonzaM píše:Existuje velmi podrobná specifikace, dostane ji ale jen ten, kdo koupí licenci od Digitraxu. To odrazuje malovýrobce a domácí kutily.

Existuje norma pro kutily, ktera je pouzitelna a pro normalni bastleni dostacujici. Problem je v tom, ze nikde neni vysvetlena navaznost a co k cemu patri.
Taky je docela problem casovani, kdy jsou stanoveny tri priority a jeste ty jsou prizpusobene na nerizenou sbernici, plus obsluha pripadnych kolizi na sbernici.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » ned 15 zář, 2019 7:07 am

HonzaM píše:Existuje velmi podrobná specifikace, dostane ji ale jen ten, kdo koupí licenci od Digitraxu. To odrazuje malovýrobce a domácí kutily.


Probiha certifikace vyrobku podle takove specifikace ? Je mozne "uzivatelsky poznat" certifikovane vyrobky ? Pri neverejne specifikaci sice mohu psat na vytvor "je to LocoNet", ale nemam-li detailni popis, je to jen loterie. Nejake logo s trademarkem, znacka kterou "smi pouzit" jen vyrobci vybaveni patricnou dokumentaci ?

U vyrobku "mimo specifikaci", nastavaji problemy o kterych pise Zdeno.
---

Osobne to ze neni _verejny popis_ protokolu povazuji za fatalni nevyhodu; ne nezkousnutelnou, ale asi stejneho radu jako nutnost tahani vice sbernic v jinych systemech. Pridrzim-li se tohoto modelu - kdybych stavel kolejiste ciste s pouzitim komponent (napr.) Lenz (vlastni XPressNet, predpokladejme pro tuto diskusi ze by "vlastnil" i DCC pro ucely prislusenstvi) sve kolejiste bych nejspis z financnich duvodu nepostavil vubec, nebo v zasadne jinem rozsahu. Ale neni to neprekonatelne.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod Trixt » ned 15 zář, 2019 8:17 am

Když tak čtu tuto diskuzi, tak mám následující pocit. Pokud jsem člověk co produkty nakupuje a používá je na svém kolejišti, pak je výhodnější díky svým možnostem LococNet. Pokud jsem člověk, co si produkty vyrábí sám (bylo tu použito slovo bastlí ;)), pak je asi vhodnější S88. Chápu to správně?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod sidlo » ned 15 zář, 2019 8:35 am

To cenové hledisko není zanedbatelné. Třeba kroužek pro děti. Někdy se vám povede sehnat odpovídající místnost. Ale na provoz už od nikoho nedostanete ani korunu. Všeobecně platí, že to dotujete z vlastní kapsy. Potom je velký rozdíl, zdali koupíte DR5088RC s cenou 103 Kč za jeden detekovaný úsek, nebo stavebnici S88 s cenou 36 Kč za detekovaný úsek. A když máte na kolejišti těch detekovaných úseků např 30, tak rozdíl v dotaci z vaší vlastní kapsy jde už do tisíců korun.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků