nastaveni CV

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: nastaveni CV

Příspěvekod komarko27 » ned 16 úno, 2020 2:19 pm

Chcel by som v dekodéroch upraviť napr. uhol natočenia a rýchlosť otočenia ramena pre ovládanie iných doplnkov ale vôbec nie som si istý, či to dokážem zmeniť týmto ovládačom. V popise je spomenuté nastavenie lokodekodéra na progr. koľaji - to by som možno zvládol. Ak pripojím iný dekodér (priamo - bez programovacej koľaje) bude to zvolené CV jasne platiť pre napr. CV 5 pre polohu pootočenia ramena serva? Na ovládači mi na displ. cez funkciu POM svieti "LOKO" - a to bude platné aj pre dekod. servo?
Naposledy upravil komarko27 dne pon 17 úno, 2020 7:51 am, celkově upraveno 1
komarko27
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 08 úno, 2020 3:05 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod sidlo » ned 16 úno, 2020 2:32 pm

Pokud čtu dobře tento manuál https://modelwiki.klfree.net/dcckoleje/servo.html, tak pro programování na programovací koleji platí:
úhel natočení serva CV3 - CV6
rychlost otáčení serva CV35 - CV38
Režim POM nelze použít.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: nastaveni CV

Příspěvekod jipol57 » stř 19 úno, 2020 4:21 pm

Mám jen 2 parní loko. Obě ROCO a se zvukem, dekodéry ZIMO. 365 a 555. Na 555 je funkce, že po zmáčknutí tlačítka můžu vyvolat jízdu výběhem. Jízda s utlumením zvuků parních válců. Moc se mi to líbí při pomalém popojíždění, nebo při jízdě z kopce. 365 tuto funkci nemá. Dalo by se to na ní nastavit CVčkama, nebo je to záležitost zvuková?
Možná je to otázka pro Jacka.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Pater » stř 19 úno, 2020 5:39 pm

jipol57 píše: 365 tuto funkci nemá. Dalo by se to na ní nastavit CVčkama, nebo je to záležitost zvuková?

Sám jsi si odpověděl. Je to zvuková záležitost. Pokud tyto zvuky nejsou součástí zvukového projektu, který je nahraný v dekodéru, tak je nelze nastavit.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » sob 07 bře, 2020 11:16 pm

Zdravím, rád bych se zeptal na nějaké nastavení CVček ale teď spíše hledám tlačítko vložit dotaz..:-D

Ale k věci, mám z21start plus Roco mm s aktuálním software, čtení a progr.vysokych čísel funguje, dekodér je zimo mx695ks, velký zahradní se zvukem 751.039 od pana Smutka.. Digitalizují první model který zároveň stavím..ale..
Spousta funkčních tlačítek na mm je přiřazena zvukům které nepotřebují, naopak je chci uvolnit pro spínání dalších světel, motorů atd.. ale i když mám např. CV 41=4, 407=0 a na FO7 mi visí led dioda, stiskem F7 se stále houká a přiřazený výstup je mrtvý..:-/ kde je chyba? Děkuji za dovzdělání
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Pater » ned 08 bře, 2020 8:10 am

VHJ Praha píše: dekodér je zimo mx695ks...
např. CV 41=4, 407=0 a na FO7 mi visí led dioda, stiskem F7 se stále houká a přiřazený výstup je mrtvý

Tento dekodér neznám, dělám v měřítku N, ale pokusím se odpovědět.
Po prohlédnutí manuálu http://www.zimo.at/web2010/documents/MX-GrosseDecoder_E.pdf mi to nesedí: Podle manuálu (strana 2) má dekodér MX695KS pouze 8 funkčních výstupů tzn. Flf, Flr, FO1 až FO6. Nemá FO7. A neměl bys na něm mít ani svorky pro FO7 až FO12. Můžeš upřesnit typ dekodéru?
Pokud máš CV#41=4 a CV#61=0, pak klávesou F7 budeš ovládat FO7 (strana 29 kapitola 5.14). Co máš nastaveno v CV#61?
Pokud chceš přesunout zvuky na jiné funkce, tak se to dělá pseudo-programováním CV#300 (strana43 kapitola 7.1)
S "input mapping" CV#400 až CV#428 nemám zkušenosti. V těchto CV by mělo být možné vnitřně přemapovat funkční výstupy a to jak funkce, tak i zvuky (bez změn CV#33 až CV#46, CV#61 a bez pseudo-programování CV#300). Pokud máš CV#407=0 výstup není přemapován a F7 ovládá FO7.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » ned 08 bře, 2020 12:18 pm

Screenshot_20200308-131140.png
No já mám typ se svorkami viz foto jestli ho sem protlačím, ty dle schématu do F7, dále už je to připájejte si sami.. sám jsem z toho trochu vedle, zvukový projekt jsem si již přes CV upravil (hlasitosti atd) ale s těmi výstupy jsem na štíru..

Cv61 mám nula, z hlavy ani nevím co to ovládá..jinak pseudoprogramování není nutné ne, když můžu psát vysoká CV?
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » ned 08 bře, 2020 12:20 pm

Screenshot_20200308-131926.png
Ještě fyzicky..

Máte pravdu, osm výstupů..Proměřil jsem ty poslední dva kontakty na horní straně, jsou opravdu mrtvé, tam mělo být právě 5v a FO7..nevím proč to tam zimo dává když to nic nedělá..našel jsem obrázek tohoto dekodéru pouze s prvními čtyřmi sdířkami, jestli to tam dali jen z nedostatku čtyřsdířkových bloků, tak to smekám..:-D

Nevadí, spínání ventilátoru se bude dít přes FO6 -F6, jen je třeba přesunout zvuk vytáčení motoru třeba na F7 které tedy nic neovládá, ale je tam zase nějaké troubení.. navíc pro ventilátor chybí oněch 5v, první sdířka nahoře z leva je sice pro 5v ventilátor kouřového generátoru, ale na ní není trvalé napětí a v kombinaci s FO6 nechodí..
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Pater » ned 08 bře, 2020 5:20 pm

VHJ Praha píše:..jinak pseudoprogramování není nutné ne, když můžu psát vysoká CV?

Na toto pseudoprogramování potřebuješ umět psát vysoká CV#(provádí se s CV#300). Pokud chceš přesouvat zvuky na jiné funkce doporučuji prostudovat kapitolu 7.1
VHJ Praha píše:. navíc pro ventilátor chybí oněch 5v, první sdířka nahoře z leva je sice pro 5v ventilátor kouřového generátoru, ale na ní není trvalé napětí a v kombinaci s FO6 nechodí..

Jestli dobře vidím, tak výstup pro ventilátor je 5V a ten je zapojen proti zemi (ground). Nelze použít jako běžný výstup (nelze spínat funkcí). Napětí na něm bude, až bude potřeba odfouknout kouř nebo páru, podle nastavení v kapitole 5.24
Třeba číst manuál. Něco o výstupu ventilátoru:
Tento výstup se používá k napájení motoru ventilátoru pro synchronizované aplikace (odfuky páry, kouře). Na tomto výstupu (na rozdíl od „běžných“ funkčních výstupů) je možno brzdit motor ventilátoru. Tím se motor zastaví okamžitě po zastavení impulzu motoru, a tím se zlepší kouřový efekt.
Výstup je určen pro 5 V motor a do 100 mA konstantního proudu (spouštěcí proud může být mnohem vyšší).
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » ned 08 bře, 2020 5:48 pm

Ano , jak jsem psal, vysoká CV chodí, včera jsem například v CV600 ladil hlasitost turba..

V návodu ležím už týden.. ale když to nelze konfrontovat s praktickým zkušenostmi..to že proti neokleštenému dekodéru chybí normální výstup 5V je problém ale zadal jsem známému výrobu švába co z 18V výstupu udělá 1,2 pro motor, ten bere 75mA... když už vím že 5v od kouřostroje nepoužiji..

To samé je se servem ovládání chladících žaluzií.. Dle manuálu nastavováno CV161 postupně na všechny možnosti 0-3, dále nastavený koncové polohy,středová,rychlost chodu, v CV181 je mu přiřazeno chování závislé na pohybu lokomotivy.. Ani se nehne.. Jasný, člověk sbírá zkušenosti, ale za ten týden co člověk počítá bity a nic se neděje mám obvykle vysoustruženy a slisovány dvojkolí na celou mašinu..:-D
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Pater » ned 08 bře, 2020 6:15 pm

VHJ Praha píše:..to že proti neokleštenému dekodéru chybí normální výstup 5V je problém ...
To samé je se servem ovládání chladících žaluzií.. .. Ani se nehne..

Teď jsi si to sám napsal. To je opět ve tom, že máš "okleštěný dekodér". Toto je uvedeno v manuálu s vykřičníkem:
Napájení 5 V pro serva je k dispozici pouze v MX695KV, MX695LV a dalších V - typových modelech! Ovládací vodiče jsou použitelné pro všechny verze MX695, takže musíte dodávat +5 V do dekodéru externě.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » ned 08 bře, 2020 6:33 pm

Odkud máte prosím manuál od mx695 v češtině, já to našel v PDF jen v angličtině a tohle info jsem i přes nekolikeré přičítání minul..

Nic, dekodér za pět tisíc poletí do koše.. kupoval mi ho známý v době kdy byla zamráča jen na papíře ale počty a vlastnosti požadovaných výstupů se znaly..
Díky za info :-)

Nechápu k čemu tam jsou tedy čtyři výstupy na serva, který se krásně připojí na ten třipinovej konektor, když v tom prostředním chybí těch 5V.. odkud jinud se v modelu má vzít takové napětí než z dekodéru?
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Pater » ned 08 bře, 2020 6:45 pm

VHJ Praha píše:Odkud máte prosím manuál od mx695 v češtině

Nemám manuál v češtině, házím to do překladače a koriguji chyby.
VHJ Praha píše: Nic, dekodér za pět tisíc poletí do koše..

Nemusí. Když už máš z dekodéru výstup V+ a GND, tak stačí pár součástek a 5V si s toho vyrobíš. Vzhledem k tvému měřítku věřím, že se ti tam ty součástky vejdou.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » ned 08 bře, 2020 7:06 pm

Jo tak.. :-)

Jo tak, no tak to schytá zase kolega, tohle už je za hranicí mého chápání elektroniky.. Já bych nechal tenhle dekodér do BN100 která se bude stavět po zamráče, ale jestli je to tak jak říkáte.. no v 1:24 je to sice velké, ale ve strojovně je vše co tam je ve skutečnosti takže zbývá jen nádrž nebo dutiny v rámu, i v rozvaděči se staví model rozvaděče..

Nic, díky, nějak se s tím musím poprat..
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » ned 08 bře, 2020 7:41 pm

Ještě takhle, nevyrábí se taková součástka průmyslově? Přece nejsem jediný blbec co k dekodéru s výstupy na serva bez napájení pro serva ty serva chce připojit? :D
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron