nastaveni CV

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Pater » ned 08 bře, 2020 10:50 pm

VHJ Praha píše:Ještě takhle, nevyrábí se taková součástka průmyslově?

To víš že průmyslově, doma by je nikdo nevyráběl. :lol:
Nevím jaké napětí u tvého měřítka používáš, takže budu počítat s tím, že DCC nepřekročí 22V jak říká norma.
Jestli je tohle, jak píšeš, za hranicí chápání elektroniky, nech to na kolegovi. Popíšu zjednodušeně.
1) spočítej si, jakou proudovou zátěž budeš do zdroje připojovat (kolik serv, jak velkých)
2) spočítej jestli tato zátěž spolu s ostatní zátěží nepřekročí celkovou spotřebu dekodéru,
pokud ne můžeš použít výstupy dekodéru V+ a GND,
pokud ano budeš muset pomocí 4 rychlých diod usměrnit napětí z kolejí
3) pro snížení napětí použiješ měnič napětí (step down dc-dc converter) např. do 40V vstupního napětí tento https://arduino-shop.cz/arduino/1303-stepdown-nastavitelny-menic-s-lm2596-dc-dc.html nebo integrovaný stabilizátor na 5V (do 1A a do 25V by mohl stačit např. LM7805), který zapojíš podle jeho katalogového listu
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: nastaveni CV

Příspěvekod prcek » ned 08 bře, 2020 11:35 pm

Pater píše:
VHJ Praha píše:Ještě takhle, nevyrábí se taková součástka průmyslově?

3) pro snížení napětí použiješ měnič napětí (step down dc-dc converter) např. do 40V vstupního napětí tento https://arduino-shop.cz/arduino/1303-stepdown-nastavitelny-menic-s-lm2596-dc-dc.html nebo integrovaný stabilizátor na 5V (do 1A a do 25V by mohl stačit např. LM7805), který zapojíš podle jeho katalogového listu


Pokud vím (a můžu vědět špatně), tak 7805 jsou lineární stabilizátory a tedy vstupní i výstupní proud je téměř stejný. Rozdíl mezi příkonem a výkonem přemění na teplo, takže pro 1 A, 20 V na vstupu a 1 A , 5 V na výstupu bude třeba na stabilizátoru uchladit 15 W ztrátového výkonu. To není úplně málo. Použil bych raději ten s lm2596.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Pater » pon 09 bře, 2020 6:06 am

prcek píše: 7805 jsou lineární stabilizátory a tedy vstupní i výstupní proud je téměř stejný. Rozdíl mezi příkonem a výkonem přemění na teplo, takže pro 1 A, 20 V na vstupu a 1 A , 5 V na výstupu bude třeba na stabilizátoru uchladit 15 W ztrátového výkonu.

V tom máš samozřejmě pravdu. Protože nemám dostatek informací, dával jsem tento stabilizátor jen jako příklad. Proto jsem také psal, že by mohl stačit, a že se to musí spočítat.

1) Neznám vstupní napětí
2) Neznám proudový odběr - použitá serva, soudobost.
Následující text berte jen jako úvahu, nechci blbě radit: Pokud bych uvažoval o použití malých 9g serv, o kterých vím, že nepojedou všechny současně, nepojedou dlouho (v řádu sekund) a zároveň nebudou moc zatíženy, tak bych se lineární stabilizátor (samozřejmě s chladičem) nebál použít.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » úte 10 bře, 2020 2:46 am

Mezitím jsme trochu hledali a našli..

http://www.hezkyden.cz/shop/dc-dc-menic ... ka-cn4015/

Z toho co je po proměření plné trakční napětí (18v) by se dalo udělat jedním zařízením 5v (odběr nevím ale vzhledem k velikosti a funkci nikterak dramatický) pro serva a druhým 1.2v (75mA)pro ventilátory.. avšak vzhledem k zástavbovým rozměrům je to průser.. Takže jsem objednal jak ty regulátory, tak i nový mx699kv.. KVčko se nastěhuje do zamráči a KSko s tím čurbesem bude čekat na další stroj, u kterého se musí s tím místem počítat..

Každopádně díky za rady, když to bude chodit, už budu jen stěhovat zvuky a mapovat funkce, musím ochočit defacto jednu funkční platformu a tu vyfasuje každý nový stroj.. Ale takhle ze začátku se holt ptám jako mamlas.. dík :D
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Pater » úte 10 bře, 2020 10:20 am

VHJ Praha píše:Mezitím jsme trochu hledali a našli... avšak vzhledem k zástavbovým rozměrům je to průser..

Do 24V na vstupu by mohl stačit i menší. Já nejčastěji používám tyto https://arduino-shop.cz/arduino/1738-step-down-modul-napajeni-mini-buck-nastavitelny-dc-dc-12-24v-na-5v-3a.html . Rozměr pouze 20x11x6mm
VHJ Praha píše: KVčko se nastěhuje do zamráči a KSko s tím čurbesem bude čekat na další stroj, u kterého se musí s tím místem počítat..

Není tak trochu škoda přehazovat dekodéry, když už tam máš nahrané ty zvuky od pana Smutka. To jsou další peníze za nahrávání zvuků.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » úte 10 bře, 2020 12:21 pm

Aha no to je podstatně menší, to jo.. ale poblíž dekodéru již na to místo není, stejně by se kvůli tomu připojování 5v na jeho svorky musel vyndat.. a nový už je na čestě..

Takže tak trochu zbytečné to být může, ale 300 plus poštovné za zvuky se v ceně dekodéru 5115,- už tak nějak ztratí..ne že bych měl na vyhazování ale v té byť rozestavěné lokomotivě prostě příliš prostoru na nějaké dodatečné množení rozvodů není.. dekodèr zabírá pravou část chl.bloku místo maket článků chlazení, servo je nad ním a ventilátor taky, všechno je na jednom místě a tahat od toho svazek přes další svorkovnici třeba do nádrže je zbytečná komplikace.. KSko se holt využije jinde..
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » stř 01 dub, 2020 7:37 pm

Zdravím, nový dekodér je v loko a starý čeká na další stroj. Vše co bylo doteď hotové tak úspěšně chodí, světla svítí, serva mají naprogramované krajní pozice a rychlost chodu, motory příslušenství si vrčí na 1.5v výstupu a ve zvukové sadě byly zataženy zvuky trakčních motorů a naopak přiostřena intenzita turba,vše dle návodu k dekodéru.. Jen poslední vada na kráse jsou obsazené tlačítka na MM, jak jednotlivé přiřazené zvuky vypnout jsem nenašel ani v návodu (byť to tam být může) ani zde v diskuzích (byť to tu být může).. myslel jsem že např. CV 406=7 přesouvá zvuk (diesel do otáček)z tlačítka 6 (kde bych rád nechal FO6 na kterém visí příslušenství) na 7 ale to se posouvá celá funkce.. Poprosím tedy o případné vysvětlení, jak zvuk přiřazený ke konkrétnímu tlačítku vypnout..?
Díky
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Jacek » stř 01 dub, 2020 9:05 pm

To bude tím, že se nejedná o zvuk, ale o funkci dekodéru, která je definovaná nastavením CV, popis na začátku tohoto článku
http://www.jacek-modely.cz/zvukove-projekty-berty-751/ , čili asi 374=7 nebo 0 pro zrušení.
Jak ale odstranit jednotlivé zvuky neporadím, to už vyžaduje upravit konkrétní projekt a pak zjistit hodnoty pětistovkových CV. A nebo rovnou úpravu na přání a přehrání.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » stř 01 dub, 2020 9:33 pm

A dobrý večer, sám autor, dnes mi od Vás přišly dva velké dekodéry tudíž mohu rovnou poděkovat..
No odstranit je nemusím, jen "odpárat" od tlačítek multimousu... Právě o tom seznamu těch CV jsem mluvil s kolegou který s Vámi nahrání domlouval ale nevím jestli se Vám o tom zmínil, někde jsem tu četl že už ho nedistribuuje tě, protože se v tom pak lidé rýpou což je pochopitelné ale já se tomu asi nevyhnu... když bych znal CV konkrétních funkcí tak už si je sám přesunu či vypnu, (viz CV 374 )pokud tomu dobře rozumím.. například tři že čtyř houkaček je třeba vypnout a uvolněná tlačítka použít pouze pro funkční výstupy které jsou již připojené..
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Re: nastaveni CV

Příspěvekod Jacek » čtv 02 dub, 2020 8:28 am

No budete mi muset napsat soukromě a popsat podrobně co chcete změnit u konkrétního projektu. Nejde o nějakou distribuci CV, každý projekt má stovky CV a ta jsou běžnému uživateli k ničemu a jak píšete, mnoho lidí by v tom pak vrtalo. Navíc tato CV se liší i u každé verze projektu. V návodech na stránkách mám základní CV, která je možno změnit resetem, zvuková CV se nezruší.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: nastaveni CV

Příspěvekod VHJ Praha » čtv 02 dub, 2020 11:43 am

Ok posílám mail s konkrétními informacemi.. Díky
"jaktože vezu jen dvě, měly jet čtyři ne?" "Měly, zamrzly v montáži.."
VHJ Praha
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 29 úno, 2020 12:38 pm

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků