Brejlovec od Trixe v N

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Brejlovec od Trixe v N

Příspěvekod brejsak » pon 15 dub, 2019 8:05 pm

Sleduji od doby prodeje Brejlovce ve velikosti N od Trixe, který je zřejmě nedokonalý díky tomu, že je od výrobce osazen tišťákem, který je jak pro Selektrix, tak DCC a i analog a tady je zřejmě zakopaný pes.
Pokud na kolejišti jezdíme s lokomotivami různých výrobců, nic se neděje, pokud přidám onoho zmíněného Brejlovce, nastávají problémy. V různém čase dojde ke zkratu na motorcích ostatních lokomotiv, hlavně od J.Heráčka a i MTB. Na začátek musím podotknout, že to není centrálou, na školním kolejišti jsem vyzkoušel jak SN 88 od Štefana (STE), tak od J.Fučíka, tak i DR 5000.
Takže v centrále to není. při měření osciloskopem se výrazně mění křivka při rozjezdu lokomotivy a jízdě a pokud se zapne ještě zvuk, je to zase úplně jiné, takže tam asi bude nejspíš problém.
Dostala se mi na servis M 240.0 od J.Heráčka a Brejlovec od MTB. V obou je na motorku jedno vinutí pryč, u MTB je i dekoder Zimo MX 628 s paticí N18 zničený, u J.H. je dekoder Lenz silver mini a ten to přežil.
Pokud na kolejišti jezdí zvuková lokomotiva od Fleischmanna s dekoderem ESU V4.0, a další lokomotiva se zvukovám dekoderem od Zimo, tak při míjení na dvoukolejce a zapnutém zvuku se mi posunou nějaké nastavení CV, na Fleischmannovi nejde třeba vypnout zvuk, a když ji sundám z kolejí a na programovací koleji ji znovu přeadresuji, funguje potom dál spolehlivě, jen pokud je na Trixové lokomitě vypnutý zvuk.
Nejhorší na celé věci je to, že to neudělá při každém míjení, závada není tedy přesně definovatelná a zopakovala se až druhý den po 3 hod ježdění a třeba 50 míjení, ale potom je závada stejná.
Někdy se stane, že s trixovým Brejlovcem dojedu do koncové stanice a před zastavením pokud posunuji s jinou lokomotivou, najednou nejde ovládat a pokračuje v jízdě, mě třeba spadla do točny.
A to jsem zkoušel ovládání kolejiště jak Fredy, tak Multimausy a i bezdrátem, a toto se občas děje.
Pokud Trixového Brejlovce nenasadím do provozu, celé kolejiště funguje na různé centrály bez problémů už 2 roky. Toto pozoruji od samého nákupu zmíněné lokomotivy a její nasazení do provozu
Nechci to zkoumat a řešit, myslím že ani pokud upozorníme výrobce, dopadne to stejně jako v jiných případech, že ani neodpoví.
Jen Vás proto chci upozornit na to, co se mi děje na kolejišti při nasazení této pro mě problematické lokomotivy a na našich setkáních je to stejné.
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Brejlovec od Trixe v N

Příspěvekod fulda » úte 16 dub, 2019 7:11 am

Ahoj,

tady bych jen malinko upřesnil - problém bude s velkou pravděpodobností v nevhodné kombinaci motoru a dekodéru.
Sám motor bych označil za velmi málo kvalitní a dekodér se s jeho nízkou kvalitou nedokáže vyrovnat (je otázka, jestli má šanci).

Pokud by jsi chtěl laborovat, tak se situace určitě změní, když si budeš hrát "s uhlíkama". Předpokládám, že v motoru nenajdeš opravdické uhlíky, ani stříbřené, nebo snad zlacené kontakty, ale jen měděné kartáčky.

Další, co by mohlo zcela jistě pomoci je přidání kondenzátor(ů) do filtru na dekodéru. Mělo by se jednat o keramické kondenzátory s relativně malou kapacitou (1, 10, 100nF), které by se měli dostat co nejblíže mezi usměrňovač a budící můstek.

Chápu, že to jsou rady nad zlato, protože na komerčním dekodéru a s komerčním motorem se to bude jen velmi těžko realizovat. Pokud je na mašině konektor/dekodér s vyvedeným V+ (modrý) a zároveň GND (0V) (například na Next18 je V+ na pinech 6+15 a GND na pinech 5+14ů na Plux jsou to piny 5 GND, 6 V+cap), tak můžeš experimentovat s tím, že budeš přidávat kondenzátory právě sem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Brejlovec od Trixe v N

Příspěvekod Bann » úte 16 dub, 2019 4:42 pm

Ahoj,

a zkoušel jsi jiný kus?

Mám dva TRIXÍ Brejlovce a bez problémů jak na kolejišti, tak modulovce, kde je těch mašin spousta a to včetně zvuků. A ani u cizích Brejovců od TRIXE jsem nepozoroval žádné problémy při jízdě po modulišti - ani jiných mašich při jejich souběžném provozu.

Michal
Uživatelský avatar
Bann
 
Příspěvky: 32
Registrován: sob 13 úno, 2010 2:24 pm
Bydliště: Praha


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků