Ovládání příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Vysočina » čtv 12 led, 2023 7:09 pm

zdeno píše:
Pater píše:Tvé požadavky na dekodér jsou tak specifické, že si jej asi budeš muset naprogramovat sám.
Jinak můžeš zkusit třeba tento, kolega si jej nemůže vynachválit.

To je nejaka nova firma, slysim o ni poprve.
Asi bych rok pockal, nez se vychytaji vsechny bug's, tim myslim neco podobne ako Digikeijs,
ktere bylo ze zacatku hodne zmetkovite. Treba DR5000 ma na tomto foru vic nez 100 stranek
pripominek a chyb a stale to neni dokonale.

Ahoj Všem,
pokud se dobře pamatuji, Tak firma již je tu mezi náma cca PĚT ( ČÍSLICÍ 5 ) LET !
:roll: :roll: To je nějaka novÁ firma, slyším o ni poprvé. :roll: :roll:

a mam i Já několik dekodérů .... :mrgreen: :mrgreen:
Modelařině ZDAR :D
(.) P R U D Í Č
Vysočina
 
Příspěvky: 138
Registrován: ned 29 lis, 2009 1:09 pm
Bydliště: 758029 HCV

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod zdeno » čtv 12 led, 2023 7:17 pm

Vysočina píše:Tak firma již je tu mezi náma cca PĚT ( ČÍSLICÍ 5 ) LET !

stranky ma ve vystavbe, teda informaci je malo. To ze ji par lidi pozna, jeste neznamena, ze je dobra.
Teda aspon zde na foru jsem zatim o ni nic necetl. Asi ji chybi nekdo jako je HonzaM.
Kdo ji pise programy ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod fulda » čtv 12 led, 2023 7:29 pm

zdeno píše:To je nejaka nova firma, slysim o ni poprve.
Asi bych rok pockal, nez se vychytaji vsechny bug's, tim myslim neco podobne ako Digikeijs,
ktere bylo ze zacatku hodne zmetkovite. Treba DR5000 ma na tomto foru vic nez 100 stranek
pripominek a chyb a stale to neni dokonale.
Výhoda krátké paměti je, že každý den slyšíš spoustu novinek.
Někdo si to pokazí tím, že použije vyhledávání na fóru a pak se dozví třeba TOHLE

zdeno píše:da se to, ale to by si musel zmenit Xpressnet na Loconet.
Tam se stava dobrym zvykem programovat pres LNSV2 a to je opravdu hodne variabilni.
Ale nedoporucuji ti to, v Cechach je Loconet popoluska a je hodne podcenovany a krome modulovky ho nikdo nepouziva.
Ale jen do té doby, než místo LNSV2 začne bejt v módě něco dalšího, jako se to stalo s LNCV a nebo třeba LNSV1.
Nehledě na to, že takový dekodér neexistuje, jen si někdo myslí, že by bylo dobré aby existoval a že by bylo dobré, aby to bylo právě s LNSV2.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod zdeno » čtv 12 led, 2023 7:39 pm

ty jim Fuldo pises nebo davas programy, to by hodne vysvetlovalo.
---
Jinak LNSV2 je parketa Loconetu a JMRI, teda nepredpokladam, ze te to zajima a dokazes to relevantne zhodnotit.
To je taky stare asi 5 roku. Nakydal jsi toho na Loconet za ty roky spoustu, proto ti nejak neverim.
Jsi dobry na Xpresssnet, tak by si u toho mel zustat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Ivan » čtv 12 led, 2023 7:55 pm

zdeno píše:ty jim Fuldo pises nebo davas programy, to by hodne vysvetlovalo.
---


Kde fulda píše, že to pro ně píše? Kde je zmínka u výrobku o loconetu? Proč hned útočíš? Fulda jen upozornil, že to není tak neznámé, jak se tu snažíš prezentovat.

Zdeno prober se, neviděl jsi to, neměl v ruce a hned píšeš, že to nebude dobré. Vskutku, zhodnocení zkušeného "odborníka".

Já to v ruce měl, nepřesvědčila mne cena a provedení konektorů pro kabely, nešly ani pořádně zmáčknout pro zasunutí kabelu. Ovšem na burze předváděli na mini okruhu vlastnosti a vypadalo to zajímavě.

Nejsem si však jistý, jak teď fungují. Prodával je i dhloko a teď tam má jen nějaké zbytky.

edit: stránky fungují, jen s občasnými chybkami
https://eshop.iqtrains.cz/
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod zdeno » čtv 12 led, 2023 8:09 pm

Ivan píše:
zdeno píše:ty jim Fuldo pises nebo davas programy, to by hodne vysvetlovalo.

Kde fulda píše, že to pro ně píše? Kde je zmínka u výrobku o loconetu? Proč hned útočíš? Fulda jen upozornil, že to není tak neznámé, jak se tu snažíš prezentovat.
Zdeno prober se, neviděl jsi to, neměl v ruce a hned píšeš, že to nebude dobré. Vskutku, zhodnocení zkušeného "odborníka".
Já to v ruce měl, nepřesvědčila mne cena a provedení konektorů pro kabely, nešly ani pořádně zmáčknout pro zasunutí kabelu. Ovšem na burze předváděli na mini okruhu vlastnosti a vypadalo to zajímavě.
Nejsem si však jistý, jak teď fungují. Prodával je i dhloko a teď tam má jen nějaké zbytky.
edit: stránky fungují, jen s občasnými chybkami
https://eshop.iqtrains.cz/

Zase si vymyslas, na nikoho neutocim, jen jsem se zeptal. Fulda byl mnohem agresivnejsi.
Delam modelarinu od roku 1991, teda vyse 30 roku a ty si mne troufas oznacit za neodbornika.
Hlavne, ze si si neni isty jak to funguje !
---
Jinak byl dotaz, jak nastavovat ruzme adresy, tak jsem mu odpovedel,
ze to skoro žadne DCC zarizeni neumi a umi to jen prislusenstvi s LNSV2 na Loconetu a taky jsem mu doporucil Loconet nepouzivat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Trocha osvěty

Příspěvekod sidlo » pát 13 led, 2023 6:51 am

fulda píše:Ale jen do té doby, než místo LNSV2 začne bejt v módě něco dalšího, jako se to stalo s LNCV a nebo třeba LNSV1.

LNCV je rozšíření Loconet od firmy Uhlenbrock. Umí to pouze ty centrály Loconet, které se dohodly s Uhlenbrock na implementaci.
Digitrax Ops, LNSV, LNSV2 jsou rozšíření Loconet, které fungují na všech centrálách Loconet, a to i na těch, které byly vyrobeny před zavedením tohoto rozšíření.
Všechny výše uvedená rozšíření patří do skupiny Programování v provozním režimu. Zařízení se tehdy mohou programovat i když jsou už zadrátovaný v kolejišti. Nemusí se dávat na programovací kolej.
Ti co používají JMRI DecoderPro – ten umí se všemi těmito rozšířeními pracovat a podporuje programování těchto dekodérů.

Co se týká XpressNet a u nás nejrozšířenějšího ovladače ROCO multiMaus. Ten má několik verzí firmware. Firmware se vydává podle toho, jak se zrovna marketingové oddělení ROCO vyspí. Bohužel ne každá verze firmware multiMaus funguje správně s každou centrálou XpressNet (někdy mám pocit, že právě toto je hlavní motivací vydávání nových verzí firmware).

Pro začínající modeláře – diskuse na téma nejlepší protokol (XpressNet/Loconet), nejlepší dekodér, nejlepší cosi… je zcela zavádějící. Doporučuji tuto část diskuse ignorovat. Není jedno nejlepší řešení. Každé řešení je trochu jiné a každému vyhovuje něco jiného. Takže sbírat informace a hodně je filtrovat. Já vím, je to těžké.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod zdeno » pát 13 led, 2023 7:51 am

uplne mimo tema, jen napravim nektere Sidlove tvrzeni:
Protokol LNSV2 je urcen na provoz bez centraly DCC, teda pokud nenastavujeme prave ji.
Nikdo nikomu nic nevnucuje a ani nikdo netvrdi, ze je neco lepsi. Kazde ma svoje vyhody a zaludnosti. Teda nevylamuj otvorene dvere.
---
Jinak pokud by Fulda delal pro vzpomenutou firmu, tak by to nejspise zdvihlo reputaci jejich vyrobku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod fulda » pát 13 led, 2023 10:21 am

sidlo píše:
fulda píše:Ale jen do té doby, než místo LNSV2 začne bejt v módě něco dalšího, jako se to stalo s LNCV a nebo třeba LNSV1.

LNCV je rozšíření Loconet od firmy Uhlenbrock. Umí to pouze ty centrály Loconet, které se dohodly s Uhlenbrock na implementaci.
Digitrax Ops, LNSV, LNSV2 jsou rozšíření Loconet, které fungují na všech centrálách Loconet, a to i na těch, které byly vyrobeny před zavedením tohoto rozšíření.
Všechny výše uvedená rozšíření patří do skupiny Programování v provozním režimu. Zařízení se tehdy mohou programovat i když jsou už zadrátovaný v kolejišti. Nemusí se dávat na programovací kolej.
Ti co používají JMRI DecoderPro – ten umí se všemi těmito rozšířeními pracovat a podporuje programování těchto dekodérů.

Tohle je poměrně poučný text. Celkem hezky vystihuje, jak si někteří propagátoři "těch svých" pravd upravují realitu.
Takže na začátku máme univerzální a vše pojímající loconet, ALE pak se dozvídáme, že loconet od uhlenbrocku není ten správný, to je vlastně nepřátelský a ten nemůžete.
Pak tu máme lokonet, který funguje nezávisle na centrále, ALE njednou jsou tu LNSV2, které fungují na jakékoli centrále, ale ty tfuj tfuj LNCV, ty ne, těm to zakážeme.

Tak jak to tedy je? Když mám loconet s centrálou digitrax, tak tam nemohu použít zařízení uhlenbrock? Natož abych se pokusil na něm změnit LNCV? Co se stane? všechno shoří modrým plamenem? A co když k tomu připojím ještě nějaké mgp? Ty jsou také tfuj tfuj, nebo jsou mňam mňam?

Pak je tu hezká poznámka o tom, že při změně LNSV2 registru nemusím dávat zařízení na programovací kolej. To je opravdu užitečné. Mnohem zábavnější je představa, že bych u nějakého ovladače musel ten ovladač dát na programovací kolej, když budu chtít změnit jeho nastavení (třeba podsvícení displeje). Nebo naopak, představa, že někdo udělá do vagónu pro osvětlení dekodér, který bude používat LNSV2 konfiguraci a pak pro změnu nastavení bude muset připojit drát loconet-in a loconet-out a postavit ho na koleje pro napájení, jinak by musel připojit ještě třetí drátek s napájením. Mno, ale dost představivosti.

Jen je mi líto uživatelů, kteří nedokáží včas odhalit toto tendenční "zaokrouhlení" a pak se dostávají do spirály typu: "když máš tohle, MUSÍŠ si k tomu dokoupit ještě tohle a NESMÍŠ s tím používat nic od tamhletoho výrobce.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod zdeno » pát 13 led, 2023 10:43 am

fulda píše: Tohle je poměrně poučný text. Celkem hezky vystihuje, jak si někteří propagátoři "těch svých" pravd upravují realitu.

Myslim si, ze by si se mel vratit ku Xpressnetu a nepisat klamstva o necem, cemu nerozumis.
Vsak aj Xpressnet ma ruzne svoje klony. Kolik variant ma protokol Xpressnetu ?
A toto je to same, kazdy vyrobce se chce odlisit a aby se prodavaly jen jeho veci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod belgarat » pát 13 led, 2023 11:09 am

zdeno píše:
fulda píše: Tohle je poměrně poučný text. Celkem hezky vystihuje, jak si někteří propagátoři "těch svých" pravd upravují realitu.

Myslim si, ze by si se mel vratit ku Xpressnetu a nepisat klamstva o necem, cemu nerozumis.
Vsak aj Xpressnet ma ruzne svoje klony. Kolik variant ma protokol Xpressnetu ?
A toto je to same, kazdy vyrobce se chce odlisit a aby se prodavaly jen jeho veci.


Tak cim je v tomhle smeru vlastne "LocoNet" lepsi nez XpressNet (ano, ma zpetnou sbernici, a na rozdil od DCC je oddeleny od trakce) ? Jestli musim vzajemne zkouset software(ovladac) + pripadnou centralu (Uhlen, Digitrax) + konkretni komponenty, ktere si zvolim ... neni to tak trochu stejny bordel jako RocoMys (ruzne firmware) + centrala + DCC dekodery (kazdy si interpretuje po svem) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod zdeno » pát 13 led, 2023 11:45 am

belgarat píše:Tak cim je v tomhle smeru vlastne "LocoNet" lepsi nez XpressNet (ano, ma zpetnou sbernici, a na rozdil od DCC je oddeleny od trakce) ? Jestli musim vzajemne zkouset software(ovladac) + pripadnou centralu (Uhlen, Digitrax) + konkretni komponenty, ktere si zvolim ... neni to tak trochu stejny bordel jako RocoMys (ruzne firmware) + centrala + DCC dekodery (kazdy si interpretuje po svem) ?

Neni lepsi, to predsa nikdo netvrdi !! Jen kazdy ma svoje specifika a kazdy je vhodny na neco jine.
Uhlenbrock a Digikeijs si delaji co chteji a neohlizeji se na nic a nikoho.
Viz adresa DCC 9999 ! Ted nevim, patri to pod Loconet nebo Lenz ??
Proste si vyberte to, co vam lepe vyhovuje. Aj cena a dostupnost je pro nekoho dulezite.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod belgarat » pát 13 led, 2023 12:32 pm

zdeno píše:Neni lepsi, to predsa nikdo netvrdi !! Jen kazdy ma svoje specifika a kazdy je vhodny na neco jine.
Proste si vyberte to, co vam lepe vyhovuje. Aj cena a dostupnost je pro nekoho dulezite.


Vsak v poradku, ujistuji se ze jsem pochopil spravne.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 13 led, 2023 5:15 pm

belgarat píše:
zdeno píše:
fulda píše: Tohle je poměrně poučný text. Celkem hezky vystihuje, jak si někteří propagátoři "těch svých" pravd upravují realitu.

Myslim si, ze by si se mel vratit ku Xpressnetu a nepisat klamstva o necem, cemu nerozumis.
Vsak aj Xpressnet ma ruzne svoje klony. Kolik variant ma protokol Xpressnetu ?
A toto je to same, kazdy vyrobce se chce odlisit a aby se prodavaly jen jeho veci.


Tak cim je v tomhle smeru vlastne "LocoNet" lepsi nez XpressNet (ano, ma zpetnou sbernici, a na rozdil od DCC je oddeleny od trakce) ?

Tomuhle nerozumím, můžeš to nějak rozvést?
Zejména tu závorku prosím.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2686
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod belgarat » pát 13 led, 2023 6:22 pm

Zdenek Valter píše:Tomuhle nerozumím, můžeš to nějak rozvést?
Zejména tu závorku prosím.


Zkratkovite napsano, Zdeno to myslim pochopil dobre. Jako dulezita vyhoda LocoNet se uvadi, ze prenasi data obema smery tzn. jak ovladac (centrala) > dekodery, tak dekodery (resp. senzory) > centrala (ovladac, PC); neni treba tahat dvojitou kabelaz, jako v pripade XpressNet + DCC (+ RS-BUS / S88 / ...). To vidim jako podstatnou vyhodu i ja.

To druhe ("oddelene od trakce") jsem myslel tak, ze sbernice LocoNet (Zdeno / Sidlo mne opravi) funguje i v pripade, ze dojde napr. ke zkratu na DCC napajeni koleji a booster vypne. Coz je opet rozdil od provedeni Lenz (XPressNet + DCC), kdy typicky, na malych kolejistich zejmena, krmi silovy DCC rozvod jak vozidla, tak prikazy dekodery. Pri zkratu jsou tak offline i dekodery prislusenstvi. Napr. pri vjezdu na blbe prehozenou vyhybku a vyzkratovani na nepristupnem miste bych osobne docela ocenil moznost vzdalene vyhybku prehodit do spravneho smeru (u mne vetsinou dojde ke zkratu jeste pred vjezdem na jazyk). Ano, jde to resit oddelenymi boostry (?) pro trakci a prislusenstvi, napriklad. Nebo i jinak.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků