Ovládání příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod HonzaM » pát 13 led, 2023 6:56 pm

belgarat píše:To druhe ("oddelene od trakce") jsem myslel tak, ze sbernice LocoNet (Zdeno / Sidlo mne opravi) funguje i v pripade, ze dojde napr. ke zkratu na DCC napajeni koleji a booster vypne. Coz je opet rozdil od provedeni Lenz (XPressNet + DCC), kdy typicky, na malych kolejistich zejmena, krmi silovy DCC rozvod jak vozidla, tak prikazy dekodery. Pri zkratu jsou tak offline i dekodery prislusenstvi. Napr. pri vjezdu na blbe prehozenou vyhybku a vyzkratovani na nepristupnem miste bych osobne docela ocenil moznost vzdalene vyhybku prehodit do spravneho smeru (u mne vetsinou dojde ke zkratu jeste pred vjezdem na jazyk). Ano, jde to resit oddelenymi boostry (?) pro trakci a prislusenstvi, napriklad. Nebo i jinak.

Jednoznačnou výhodou LocoNetu je nezávislost této sběrnice na trakčním DCC výstupu z důvodu který uvádíš, což například umožňuje upravit nastavení výhybky jestliže došlo ke zkratu říznutím výhybky. Máš DR5000, můžeš se snadno přesvědčit, že funkčnost sběrnice LocoNet na trakčním výstupu nezávisí. Osobně považuji za nešťastné používat k ovládání příslušenství trakční DCC výstup centrály. Bylo by užitečné, aby centrály nedisponující LocoNetem měly alespoň samostatný výstup DCC pro ovládání příslušenství, který by nebyl závislý na trakčním výstupu. Setkal jsem se ale dosud s jedinou centrálou, která toto nabízí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod zdeno » pát 13 led, 2023 7:04 pm

belgarat píše:Zkratkovite napsano, Zdeno to myslim pochopil dobre. Jako dulezita vyhoda LocoNet se uvadi, ze prenasi data obema smery tzn. jak ovladac (centrala) > dekodery, tak dekodery (resp. senzory) > centrala (ovladac, PC); neni treba tahat dvojitou kabelaz, jako v pripade XpressNet + DCC (+ RS-BUS / S88 / ...). To vidim jako podstatnou vyhodu i ja.

Jak jsem psal drive, je nutne rozlisit, kam se daji oba systemy pouzit.
Domaci kolejiste je uplne neco jine nez modulovka.
Nechcem dalsi flame war, proto nic vic psat nebudem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod jnh » pát 13 led, 2023 7:17 pm

Jen tak mimochodem, netušíte někdo, zda existuje dostupný LocoNet dekodér pro osvětlení? Pro serva je, pro návěstidla taky.
Dík
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod belgarat » pát 13 led, 2023 7:22 pm

HonzaM píše:LocoNetem měly alespoň samostatný výstup DCC pro ovládání příslušenství, který by nebyl závislý na trakčním výstupu. Setkal jsem se ale dosud s jedinou centrálou, která toto nabízí.


Tak ono to ma jednoduche reseni, ktere je SKORO ucinne: ja mam DCC rozvedene 2x, z jednoho rozvodu je trakce - a ten jde vypnout packovym prepinacem - a z druheho rozvodu prislusenstvi. Pri zkratu ale musim zvednout zadek (resp. natahnout se z kresla) a packu prepnout ... pak muzu na DR5000 zrusit STOP (vyzkratovana trakce je odstavena) a vyhybku muzu prehodit ovladacem nebo software i bez LocoNetu. Ten fakt nechci, a mam pro to padne duvody, ktere podobne jako Zdeno kvuli moznemu flamewar nebudu rozvadet.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 13 led, 2023 7:25 pm

belgarat píše:
Zdenek Valter píše:Tomuhle nerozumím, můžeš to nějak rozvést?
Zejména tu závorku prosím.


Zkratkovite napsano, Zdeno to myslim pochopil dobre. Jako dulezita vyhoda LocoNet se uvadi, ze prenasi data obema smery tzn. jak ovladac (centrala) > dekodery, tak dekodery (resp. senzory) > centrala (ovladac, PC); neni treba tahat dvojitou kabelaz, jako v pripade XpressNet + DCC (+ RS-BUS / S88 / ...). To vidim jako podstatnou vyhodu i ja.


Já si myslím, že XpressNet a Loconet jsou sběrnice ovladačů. DCC je výkonová sběrnice pro napájení trakce a ta MUSÍ být oddělená vždy.

belgarat píše:To druhe ("oddelene od trakce") jsem myslel tak, ze sbernice LocoNet (Zdeno / Sidlo mne opravi) funguje i v pripade, ze dojde napr. ke zkratu na DCC napajeni koleji a booster vypne. Coz je opet rozdil od provedeni Lenz (XPressNet + DCC), kdy typicky, na malych kolejistich zejmena, krmi silovy DCC rozvod jak vozidla, tak prikazy dekodery. Pri zkratu jsou tak offline i dekodery prislusenstvi. Napr. pri vjezdu na blbe prehozenou vyhybku a vyzkratovani na nepristupnem miste bych osobne docela ocenil moznost vzdalene vyhybku prehodit do spravneho smeru (u mne vetsinou dojde ke zkratu jeste pred vjezdem na jazyk).

No ale to Ti nastane když používáš centrálu s Loconet stejně - tedy napájíš vše z jednoho výstupu DCC.
Zdenek Valter píše: Ano, jde to resit oddelenymi boostry (?) pro trakci a prislusenstvi, napriklad. Nebo i jinak.

Zpravidla vstupy dekodérů příslušenství nepotřebují připojovat přímo na DCC ale stačí jim budící signál CD, tedy pokud mají samostané napájení.
Samozřejmě i booster pro příslušenství je taky vhodná cesta.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 13 led, 2023 7:36 pm

belgarat píše:
HonzaM píše:LocoNetem měly alespoň samostatný výstup DCC pro ovládání příslušenství, který by nebyl závislý na trakčním výstupu. Setkal jsem se ale dosud s jedinou centrálou, která toto nabízí.


Tak ono to ma jednoduche reseni, ktere je SKORO ucinne: ja mam DCC rozvedene 2x, z jednoho rozvodu je trakce - a ten jde vypnout packovym prepinacem - a z druheho rozvodu prislusenstvi. Pri zkratu ale musim zvednout zadek (resp. natahnout se z kresla) a packu prepnout ... pak muzu na DR5000 zrusit STOP (vyzkratovana trakce je odstavena) a vyhybku muzu prehodit ovladacem nebo software i bez LocoNetu. Ten fakt nechci, a mam pro to padne duvody, ktere podobne jako Zdeno kvuli moznemu flamewar nebudu rozvadet.

No ale tohle je právě o tom, že stejně máš všechno na jednom boosteru.
Po zkušenostech z Modulovky i našeho kolejiště je určitě lepší používat boosterů více a to jen na trakci.
Napájení dekodérů příslušenství lze často řešit jedním rozvodem.
Jejich řízení je pak na DCC nezávislé a při zkratu na něm lzejej i nadále ovládat.
To ale nemá ani s Loconetem ani s XpressNet nic společného ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod zdeno » pát 13 led, 2023 7:41 pm

jnh píše:Jen tak mimochodem, netušíte někdo, zda existuje dostupný LocoNet dekodér pro osvětlení? Pro serva je, pro návěstidla taky.

Tak to nevim, dekoderu funkci je hafo.
Problem je v tom, ze potrebujes nahodne spinani, kolisani nebo reagovani na "neco".
---
Ja jsem s vyvojem skoncil, klepu se mi ruky a tak nic nemuzu delat.
Ale mozna na Arduino foru neco najdes. Hotove veci asi nejsou.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod belgarat » pát 13 led, 2023 7:42 pm

Zdenek Valter píše:Napájení dekodérů příslušenství lze často řešit jedním rozvodem.

Tady bylo mysleno asi ne "napajeni" ale "prikazova sbernice" (v tomhle pripade DCC), ze ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod jnh » pát 13 led, 2023 8:03 pm

Pánové,
díky za diskuzi. Právě tvořím dráty na svém prvním kolejišti (k PC si vždy odskočím na cigárko) a kromě rozvodu DCC a rozvodu programovací koleje (pro přepnutí při programování příslušenství) natáhnu ještě jednu DCC a oddělím koleje od příslušenství. Ještě jednou dík!!
Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 14 led, 2023 11:01 am

belgarat píše:
Zdenek Valter píše:Napájení dekodérů příslušenství lze často řešit jedním rozvodem.

Tady bylo mysleno asi ne "napajeni" ale "prikazova sbernice" (v tomhle pripade DCC), ze ?

Ne!
Napájením jsem myslel nezávislé napájení stejnosměrným napětím nebo střídavým napětím.
Protože pokud přivedeš na dekodér CD (XpressNet) nebo RailSync (Loconet) tak k němu dostaneš informaci kterou vlastní DCC posílá i do trakce.
Pravda musí to být dekodér který má možnost jej přivézt nezávisle
Přiznám se, že nevím který dekodér používá řízení přes Loconet ale na DCC je jich spousta a u těch to oddlěleno zpravidla bývá.
Jako příklad třeba LS100 do lenze má sice vstupy JK ale i vstupy napájení.
Přílohy
LS100.png
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Kulsud » úte 14 úno, 2023 3:58 pm

Zdravím, potřebuji nutně vyzkoušet analogovou lokomotivu, jestli funguje, nemám dekodér a mám digitální kolejiště. Mohu to nějak obejít, nebo ne?
Kulsud
 
Příspěvky: 422
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Zlámalík » úte 14 úno, 2023 4:08 pm

A čím napájíš příslušenství? Ha?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod fulda » úte 14 úno, 2023 6:19 pm

Kulsud píše:Zdravím, potřebuji nutně vyzkoušet analogovou lokomotivu, jestli funguje, nemám dekodér a mám digitální kolejiště. Mohu to nějak obejít, nebo ne?

Nastav na ovladači adresu 0 a je to.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Pater » úte 14 úno, 2023 6:35 pm

Kulsud píše:Zdravím, potřebuji nutně vyzkoušet analogovou lokomotivu, jestli funguje, nemám dekodér a mám digitální kolejiště. Mohu to nějak obejít, nebo ne?

Doporučuji si přečíst článek od Lokopina. Některé centrály umožňují jízdu analogové lokomotivy na adrese 0. Podle uvedeného článku můžou u některých loko shořet diody v analogové propojce.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Trocha osvěty

Příspěvekod HonzaM » úte 14 úno, 2023 6:39 pm

Zdenek Valter píše:
belgarat píše:
Zdenek Valter píše:Napájení dekodérů příslušenství lze často řešit jedním rozvodem.

Tady bylo mysleno asi ne "napajeni" ale "prikazova sbernice" (v tomhle pripade DCC), ze ?

Ne!
Napájením jsem myslel nezávislé napájení stejnosměrným napětím nebo střídavým napětím.
Protože pokud přivedeš na dekodér CD (XpressNet) nebo RailSync (Loconet) tak k němu dostaneš informaci kterou vlastní DCC posílá i do trakce.
Pravda musí to být dekodér který má možnost jej přivézt nezávisle
Přiznám se, že nevím který dekodér používá řízení přes Loconet ale na DCC je jich spousta a u těch to oddlěleno zpravidla bývá.
Jako příklad třeba LS100 do lenze má sice vstupy JK ale i vstupy napájení.

Ty LocoNetové které znám mají oddělené napájení, není potřeba do nich přivádět kolejový DCC signál. U těch dekodérů které tady uvádíš (a také to je možné třeba u DR4018 Digikeijs) ovšem nevyřeší ztrátu možnosti ovládání při zkratu na kolejích, protože dojde ke ztrátě ovládajícího DCC signálu. Zajímavým způsobem to má řeseno centrála TCS-2. Volbou na ovladači lze zvolit, zda se svorky pro programovací kolej mají místo toho využít pro DCC signál k ovládání příslušenství.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 15 úno, 2023 7:51 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků