Ovládání příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Ovládání příslušenství

Příspěvekod Mára TT » ned 07 dub, 2019 11:39 am

Ahoj fšem,
mám dotaz, problém, potřebuji radu, třeba jste se tu někdo s tím už setkal.
Jedná se o ovládání příslušenství na kolejišti (výhybky, semafory).
Mám NTB s TC7, H-centrálu a MM. Pokud chci ovládat třeba příslušenství pouze pomocí MM, = v pohodě. Pokud chci ovládat příslušenství pouze pomocí TC7,= také v pohodě.
Problém nastává v okamžiku, kdy mám k H-centrále připojen jak TC7, tak i MM. Pokud ovládám příslušenství pomocí MM, vše funguje, jak má, dokonce i v TC se všechny změny zobrazují korektně. Ovšem pokud chci ovládat něco z TC, tak ani náhodou. Resp. pokud budu například 10x dávat povel konkrétní výhybce na přestavění, tak se třeba nááááhodou uráčí přestavit, ovšem v koncové poloze servo nevypne a stále dotláčí a bzučí. Jsem tlustoproudař, v DCC naprostý laik, ale připadá mi, jakoby se MM chovala jako master a nenechtěla si nechat do ovládání kecat něčím jiným.
Už jsem zkoušel nejrůznější kombinace, výměny H-centrály i MM, ale bez kladného výsledku. Věřím, že to bude třeba nějaká blbost, někde třeba něco SW zablokované, vypnuté, ale... prostě nevím si rady.

Díky všem za jakoukoliv radu, nápovědu.
Mára
Mára TT
Mára TT
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 23 lis, 2009 3:59 pm
Bydliště: Jihlava

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Myšpulín » ned 07 dub, 2019 3:29 pm

Toto by mělo pracovat naprosto spolehlivě. Nevím, jestli by to mělo nějaký vliv, ale jak máš propojenu MM a centrálu? Čtyř nebo šesti žilovým kabelem?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Mára TT » ned 07 dub, 2019 3:36 pm

MM je připojená 4žilou. Jiná možnost k H-centrále není
Mára TT
Mára TT
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 23 lis, 2009 3:59 pm
Bydliště: Jihlava

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod michal.kubista » pon 08 dub, 2019 11:33 am

H-Centrálu máš podle dcckoleje? Kluci tam měli drobnou, ale podstatnou chybu. Chyběly tam vyvažovací odpory na RS485 sběrnici. Najdi si moje starší příspěvky, ty odpory jsem doplnil zespoda na desku v SMD. Pak už to bude komunikovat korektně.

viewtopic.php?f=6&t=5275&start=45
příspěvek z 5.12.
Doplnit odpory 4k7 k max485, případně vyměnit max485 za originál (je dražší, než kopie)
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod jnh » čtv 12 led, 2023 9:25 am

Dobrý den pánové,

pokračuji jako začátečník ve výběru příslušenství. S ovládáním zpětného hlášení mám jasno (DR5088RC), s ovládáním serv a návěstidel také (MGP) a nyní řeším dekodéry pro osvětlení.

Zatím jsem nenašel pro nádražní a pouliční lampy nic lepšího, než dekodér Pe-Li UL16-A03. Líbí se mi na něm množství efektů, které lze aplikovat na každý výstup samostatně. Líbí se mi i možnost sdružovat jednotlivé výstupy do skupin a ty pak ovládat na jedné adrese. Bohužel se adresy nedají nastavit jednotlivě, ale vždy jen jako 8 po sobě jdoucích adres. Také je skupin jen 8, uvítal bych větší počet. Možná existuje jiný dekodér, na který jsem zatím nenarazil. Moje, pravděpodobně neskromné požadavky na dekodér:

Kolejiště jsem po elektrické stránce rozdělil na 4 díly, v každém díle bude dekoder osvětlení. Pod jednou adresou (ideálně libovolně nastavitelnou) chci ovládat několik výstupů, které ale nebudou na jednom dekodéru. Kdybych dekodér zadával do výroby, měl bych tyto požadavky:

1. Dekodér bude umět číst i zapisovat CV.
2. Samostatná adresa pro programování dekodéru nastavitelná tlačítkem a následným vysláním povelu na požadované adrese. Dle mého názoru je to příšerný postup, ale ve světě DCC příslušenství zdá se standard.
3. Adresa se zapíše dle standardu NMRA do příslušných CV.
4. Adresu bude možné nastavit i zápisem příslušných CV na programovací koleji, pokud bude v danou chvíli na programovací koleji přítomen pouze nastavovaný dekodér.
5. Dekodér bude umět číst i zapisovat CV.
6. Dekodér bude mít cca 16 výstupů.
7. Dekodér bude připojen k DCC pouze pro komunikaci, výstupy budou odděleně napájeny ze vstupu, který bude připojen libovolně na AC 14-18V nebo DC12V.
8. Každému výstupu bude možno přidělit stejné nebo podobné efekty, jako u dekodéru Pe-Li UL16-A03 (https://digitrains.eu/sk/dekodery-prisl ... nstvo.html)
9. V dekodéru bude možno vytvořit cca 32 skupin. Každé skupině bude možné přidělit libovolnou DCC adresu a do skupiny zařadit libovolné výstupy. Skupin navrhuji více, než je výstupů proto, aby bylo možné tentýž výstup ovládat buď samostatně a nebo společně s jinými.

Předpokládám umístění několika takových dekodérů do kolejiště, zapojení každého světla, každé lampy samostatně na kterýkoliv výstup některého z dekodérů a následným programováním mít možnost nastavit, aby se příkazem např. na adrese 714 rozvítilo x-světel připojených na dekodéru A, y-světel na dekodéru B atd. s tím, že na každém světle, takto skupinově rozsvíceném se aplikuje jemu přiřazený efekt. Tedy jedna lampa svítí jako nová, druhá na opačném konci kolejiště poblikává a třetí bude mít slabý tlak plynu....

Pánové, samozřejmě uvítám jakékoliv připomínky ke smysluplnosti mého zadání a případně doporučení na dekodér, který by se alespoň částečně blížil k mým požadavkům.

Dík, Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Pater » čtv 12 led, 2023 12:48 pm

Tvé požadavky na dekodér jsou tak specifické, že si jej asi budeš muset naprogramovat sám.
Jinak můžeš zkusit třeba tento, kolega si jej nemůže vynachválit.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Zlámalík » čtv 12 led, 2023 1:09 pm

jnh píše:...případně doporučení na dekodér, který by se alespoň částečně blížil k mým požadavkům.

A nešlo by holt koupit dva PeLi dokodéry? Já jej mám a když člověk pochopí jak na to, funguje slušně.
Jo, omezení na 8 funkcí (povelů) je v popisu poněkud skryté, ale zas můžeš jednou funkcí spínat několik výstupů, blikat nebo já nevímcovšechno.
S ohledem na cenu vývoje případného dekodéru jiného je cena za 2x PeLi asi dobrá, ne?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod jnh » čtv 12 led, 2023 2:13 pm

Určitě je to jedna z možností. V tuto chvíli mě asi víc vadí, že nelze nastavit skupinám libovolné adresy. Podle mých zkušeností je obecně dobře, pokud jde jakoukoliv instalaci (třeba zabezpečovačka, přístupový systém, měření a regulace) nejprve vydrátovat k nejbližšímu přípojnému bodu a teprve potom adresovat a nastavovat. Takže se snažím vymyslet způsob, jak jednotlivé lampy připojit k nejbližšímu dekodéru a pak si teprve hrát s logikou svícení a s efekty.
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod belgarat » čtv 12 led, 2023 2:45 pm

jnh píše:Určitě je to jedna z možností. V tuto chvíli mě asi víc vadí, že nelze nastavit skupinám libovolné adresy. Podle mých zkušeností je obecně dobře, pokud jde jakoukoliv instalaci (třeba zabezpečovačka, přístupový systém, měření a regulace) nejprve vydrátovat k nejbližšímu přípojnému bodu a teprve potom adresovat a nastavovat. Takže se snažím vymyslet způsob, jak jednotlivé lampy připojit k nejbližšímu dekodéru a pak si teprve hrát s logikou svícení a s efekty.


Mozna budes muset slevit z pozadavku. Dost vyrobcu dekoderu si mysli ze obsadit "N po sobe jdoucich adres" je uzasny napad, ktery je dobry pro vsechny a pro vsechno (a krome toho to setri pamet / CV a zjednodusi kod) ... ale v dusledky toho ze kolejiste je 3D, cast skryta a cast odkryta (treba) a prvky tvori ruzne funckni a vizualni celky je 'nejblizsi dekoder' obcas od toho akcniho prvku dost "logicky" vzdaleny.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod zdeno » čtv 12 led, 2023 3:52 pm

jnh píše:že nelze nastavit skupinám libovolné adresy.

da se to, ale to by si musel zmenit Xpressnet na Loconet.
Tam se stava dobrym zvykem programovat pres LNSV2 a to je opravdu hodne variabilni.
Ale nedoporucuji ti to, v Cechach je Loconet popoluska a je hodne podcenovany a krome modulovky ho nikdo nepouziva.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod jnh » čtv 12 led, 2023 4:09 pm

da se to, ale to by si musel zmenit Xpressnet na Loconet.

Zdeno, opravdu jde připojit Pe-Li UL16-A03 na LocoNet?
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod Ivan » čtv 12 led, 2023 4:17 pm

Zdeno , zde na fóru je dost lidí co používají loconet. Jsou asi v menšině, ale málo jich není. Nevím sice v jakém jazyce je slovo popoluska, ale zkrátka bych to tolik negeneralizoval.

jnh
Požadavků máš skutečně hodně. Já šel u osvětlení taky cestou peli WLU-A1 a chvíli mi trvalo, jak píše Zlámalík, než jsem pochopil, že adres je méně než výstupů. Ono to v zásadě ale nevadí. Mít kolejiště jako vánoční stromek, kde neustále něco extra rozsvicuji nepotřebuji.
Peli se připojuje přímo na DCC, ne loconet.

Pro ovládání výhybek mám kuehn WD10, také umožňuje nastavovat některé efekty, ale má jen 8 výstupu, ačkoli každý na jiné adrese. Podrobnosti viz návod

https://www.google.com/url?q=https://ku ... L-Nzpd_cze
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod zdeno » čtv 12 led, 2023 4:30 pm

jnh píše:Zdeno, opravdu jde připojit Pe-Li UL16-A03 na LocoNet?

vsak pisem, ze ti to nedoporucuji, je to uplne neco jine.
Sice sme aj my na Slovensku presli z Xpressnetu na Loconet a bylo do toho opravdu hodne investovano.
Vyhoda je, ze pro jednotlivce jsou veci pro Xpressnet lepe sehnatelne a mozna i lacinejsi, tak nebyl problem to prodat.
Ale lacine veci se umeji vymstit. Na to sme prisli aj my.
To se ale domaciho kolejiste netyka, tam Xpressnet bohate vystaci.
Ale budes muset trosku ubrat ze svych pozadavku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod jnh » čtv 12 led, 2023 4:39 pm

Pater píše:Jinak můžeš zkusit třeba tento, kolega si jej nemůže vynachválit.


Tenhle vypadá dobře, zkusím jej naštudovat. Díky, Patere
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Ovládání příslušenství

Příspěvekod zdeno » čtv 12 led, 2023 5:49 pm

Pater píše:Tvé požadavky na dekodér jsou tak specifické, že si jej asi budeš muset naprogramovat sám.
Jinak můžeš zkusit třeba tento, kolega si jej nemůže vynachválit.

To je nejaka nova firma, slysim o ni poprve.
Asi bych rok pockal, nez se vychytaji vsechny bug's, tim myslim neco podobne ako Digikeijs,
ktere bylo ze zacatku hodne zmetkovite. Treba DR5000 ma na tomto foru vic nez 100 stranek
pripominek a chyb a stale to neni dokonale.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků