Arduino ovladač

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » ned 10 bře, 2019 4:26 pm

Ahoj vespolek,

zabývám se myšlenkou si udělat univerzální ovladač založený na Arduinu.
Přestava je asi taková - udělat si vlastní desku, která bude kompatibilní s Arduino Uno (Nano) R3. Deska by rovnou obsahovala všechen potřebný hardware a bylo by možné jí dát do nějaké přiměřené krabičky.
Hardware si představuji jako Nokia 5110 LCD display, řekněme matice 20 tlačítek a buď tahový potenciometr, nebo kolečko od myší pro ovládání rychlosti.

Připojení XpressNet, přepínaný s USB, takže pokud se připojí USB, tak půjde normálně nahrávat soft, jinak bude komunikovat na XpressNet.

A to je vlastně všechno. Zajímá to někoho? Nějaké připomínky?
Přílohy
photo_.jpg
photo_.jpg (33.1 KiB) Zobrazeno 5968 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod zdeno » ned 10 bře, 2019 5:39 pm

Arduino ma jeden velky problem a to vlastni odber. Hodnoty nad 30mA jsou uplne bezne a tak se ptam, ci to nevadi ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » ned 10 bře, 2019 7:48 pm

  1. Mně ne
  2. Arduino má takový odběr, jak má napsaný soft.
  3. XpressNet má 500mA na všechny ovladače v síti, tak6e ani XpressNetu to neva.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod Bedlisch » pon 11 bře, 2019 1:02 pm

Mě to například zajímá. Ale moje schopnosti něco smyslupně naprogramovat se limitně blíží k nule, takže mohu být napomocen jen co konstruktér a betatester.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » pon 11 bře, 2019 2:24 pm

Což je v pořádku, zatím mám jen ideu, takže konstrukce taky bude potřeba.
Pokusím se si udělat alespoň obrázek tužkou a nějak ho sem pohodit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod zdeno » pon 11 bře, 2019 3:10 pm

Uz jsem nad necim podobnym uvazoval a hodil jsem to kose, protoze chytry telefon mi pripada lepsi.
Chtelo by to pouvazovat, proc neco podobne delat, teda pokud neni samotne vytvoreni ovladace tim ucelem ;-)
Jinak jsou tam tri extremne pomale veci : DOT display, klavesnice a FLASH pamet na obrazky pro display.
Obavam se, ze na tohle Arduino Nano / 16MHz, stacit nebude. Vykreslovani bude neskutecne pomale.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod belgarat » pon 11 bře, 2019 5:11 pm

zdeno píše:Obavam se, ze na tohle Arduino Nano / 16MHz, stacit nebude. Vykreslovani bude neskutecne pomale.


Boze muj, jednak myslim pise Arduino UNO. Jednak - pamatujes si stareho Gumaka ZX Spectrum ? Takt 3,5 MHz, 48kByte pameti ? Tohle Arduino ma 16MHz/32kByte (flash). Takze od hrani Manic Minera nas deli jen to hospodareni s RAMkou. Ale v BASICu to asi nenapises.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » úte 12 bře, 2019 8:59 am

Tak pro začátek něco lehčího. Zhruba takto si představuji "venkovní formát".
Tedy zhruba 20 tlačítek, jeden tahový potenciometr a jeden display.
Potenciometr mám na jedné straně, to je pohodlné pro nás praváky. Dávat ho doprostřed není pohodlné pro nikoho.
Alternativně místo potenciometru lze použít něco jako kolečko z myši. Dejme tomu jako používá nce procab. Zase je otázka, jestli ho dát na stranu, nebo doprostřed. A také je otázka, jestli má ukazovat nahoru, jako u toho nce, nebo třeba do boku, jako to bylo na některých telefonech.
Přílohy
form.png
form.png (13.13 KiB) Zobrazeno 5659 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » úte 12 bře, 2019 9:16 am

A teď něco elektronického. Oblasti, které bude nutné vyřešit:
  • Napájení - myš může být připojená na XpressNet (12V) a nebo na USB (5V). Procesor má při 16MHz napájení 4,5 - 5,5V, LCD má 2,7 - 3,3V. Otázka je, jestli používat lineární regulátory, nebo nějaké step down? a nebo jestli pro LCD nepoužít třeba nějaké LDO. Chtěl bych, aby bylo možné nechat připojené zároveň XpressNet a USB. Malá podotázka, jak napájet převodník USB-serial, jestli pořád, nebo jen z USB.
  • Sériový port. - procesor má jen jeden port a není schopen ho přiřazovat na jiné piny. Takže bude nutné vyřešit přehazování linky mezi XpressNet a USB. Dobedu si představit, že Tx z procesoru půjde zároveň do MAX485 pro XpressNet a do CH340 pro USB. Pin Rx do procesoru se bude muset přepínat. Dovedu si představit logiku postavenou z jedné 74..00, nebo nějaký sofistikovanější multiplexer?
  • SPI - Procesor má jen jednu SPI, kterou sdílí pro "napálení hexu" a pro LCD. Vzhledem k tomu, že se hex nehrává jen jednou, tak si dovedu představit propojku na plošňáku, která se po nahrání propájí a bude to (vlastně dvě propojky - MOSI + CLK, ale to je jedno)

Ostatní mi přijde celkem jednoduché. Ještě jsem si neověřoval, jestli mi budou stačit nožičky.

Přehlédl jsem něco? Má někdo v kapse nějaká dobrá schémata?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod zdeno » úte 12 bře, 2019 10:19 am

fulda píše:A teď něco elektronického. Oblasti, které bude nutné vyřešit:
  • Napájení - myš může být připojená na XpressNet (12V) a nebo na USB (5V). Procesor má při 16MHz napájení 4,5 - 5,5V, LCD má 2,7 - 3,3V. Otázka je, jestli používat lineární regulátory, nebo nějaké step down? a nebo jestli pro LCD nepoužít třeba nějaké LDO. Chtěl bych, aby bylo možné nechat připojené zároveň XpressNet a USB. Malá podotázka, jak napájet převodník USB-serial, jestli pořád, nebo jen z USB.
  • Sériový port. - procesor má jen jeden port a není schopen ho přiřazovat na jiné piny. Takže bude nutné vyřešit přehazování linky mezi XpressNet a USB. Dobedu si představit, že Tx z procesoru půjde zároveň do MAX485 pro XpressNet a do CH340 pro USB. Pin Rx do procesoru se bude muset přepínat. Dovedu si představit logiku postavenou z jedné 74..00, nebo nějaký sofistikovanější multiplexer?
  • SPI - Procesor má jen jednu SPI, kterou sdílí pro "napálení hexu" a pro LCD. Vzhledem k tomu, že se hex nehrává jen jednou, tak si dovedu představit propojku na plošňáku, která se po nahrání propájí a bude to (vlastně dvě propojky - MOSI + CLK, ale to je jedno)

Cele spatne :
Arduino ma zabudovane 3,3V natvrdo, pouzil bych ho na LCD. Problem je ovladani LCD, kde se musi dat Zenerky 3,3V s odporem, CLK a MOSI.
Arduino ma bootloader, teda neni nutne pouzivat SPI na napaleni hexu.
Prepinani USB -Xpresnet neresit, USB pouzivat jen na programovani.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod vvitty » úte 12 bře, 2019 10:31 am

Jindro, vykašli se na step down a dej tam LDO. Při té spotřebě a napájení po drátu to nemá cenu řešit.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » úte 12 bře, 2019 11:17 am

vvitty píše:Jindro, vykašli se na step down a dej tam LDO. Při té spotřebě a napájení po drátu to nemá cenu řešit.

OK, také se mi to zdá jako lepší nápad.
Já bych tedy pro 5V použil klasický lineár (dejme tomu 78L05) a z něj si 3V3 derivoval pomocí LDO (například 1711). Vzhledem k tomu nešťastnému dvojitému napájení, tak budu muset přidat diody pto volbu napájení. Ta, která je z USB, ta bude muset být schotky, druhé dvě budou muset být stejné, jinak je to jedno.

Ještě je tu ta otázka, jak napájet USB-serial. Pokud bych ho napájel stále z té 5V větve, tak mohu použít LDO které je uvnitř pro napájení LCD. LCD má spotřebu 6-7mA max, tak to je v pohodě, například CH340 umožňuje zatížení toho LDO asi až 100mA
Přílohy
power.png
power.png (10.19 KiB) Zobrazeno 5613 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod Miloš Pavlát » úte 12 bře, 2019 11:25 am

fulda píše:Tak pro začátek něco lehčího. Zhruba takto si představuji "venkovní formát".
Tedy zhruba 20 tlačítek, jeden tahový potenciometr a jeden display.
Potenciometr mám na jedné straně, to je pohodlné pro nás praváky. Dávat ho doprostřed není pohodlné pro nikoho.
Alternativně místo potenciometru lze použít něco jako kolečko z myši. Dejme tomu jako používá nce procab. Zase je otázka, jestli ho dát na stranu, nebo doprostřed. A také je otázka, jestli má ukazovat nahoru, jako u toho nce, nebo třeba do boku, jako to bylo na některých telefonech.

Určitě ergonomicky přizpůsobit ovládání jednou rukou. Koukat musím na mašinu a né abych musel hledat ovladač rychlosti. V podstatě bych měl mít jeden prst na ovládacím prvku ať jsem pravák nebo levák nebo mám RJL (ruce jako lopaty) nebo dětskou dlaň.
Například si myslím že TOTO je špatně. Abych dosáhl na ovládací prvek musím ovladač držet na dolním okraji.
Naopak TOTO, TOTO a TOTO umístění se mi velmi líbí.
To, že má být ovladač rychlosti dominantní je ovšem můj soukromý názor.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » úte 12 bře, 2019 1:06 pm

Miloš: Máš pravdu, sleduji ten rozdíl v poloze kolečka. Trochu problém je, pokud se pokusíš přiblížit skutečnosti, tak reálnější je tahový potenciometr a ne točící, to samé změna směru jízdy - sjedu dolů na nulovou rychlost, přehodím směr (tlačítko/přepínač?) a zase přidávám.
V lokomotivách bývá ovladač vpravo.
Dovedu si představit separátní ovladač pro leváky, který bude zrcadlově.

Také bych chtěl, aby se jedním prstem na ovladači dala obsáhnout rychlost od minima do maxima. To se velkým kolečkem moc nedá.

Extrémisti používají TAKOVÉTO ovladače.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod Bedlisch » úte 12 bře, 2019 1:26 pm

Já bych byl asi osobně taky pro nějaký nějaký točič, ale pokud tam bude tahový (proč ne), tak bude záležet na jeho délce. Tj ovladatelnost vs citlivost. Pro přepínání směru je jednoduší přepínač, neb rukou šáhnu a vím a nemusím koukat na displej, ale nemám problém i tlačítkem. Ke všemu to tlačítko by mohlo sloužit i jako rychlý stop.
Co se týká počtu nožiček arduina, tak případě potřeby by šlo použít mega 2560 v provedení mini https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... i&_sacat=0
Je o něco dražší, ale velikost vyhovující a nožiček habaděj.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků