vratná smyčka a moduly k ní

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod karhu » pát 20 bře, 2020 6:57 pm

Fox píše:když tohle téma tak žije, tak já jsem veškerá zkratová řešení zavrhl a použil logiku dvou optosenzorů na vstupu i výstupu. Funguje nezávisle, DCC, i analog.A protože jsem neměl v šuplíku bistabilní relé, zato kdysi cool obvod NE555, použil jsem ho.
Reverse_2.pdf

Asi je to velmi dobré řešení,bohužel takové vědomosti abych toto sestavil nemám. Dokážu to zapojit když to bude jako modul. Rád bych našel něco jiného než ty STE,musel jsem kvůli tomu přestat používat centrálu TCS která mi ted leží v šuplíku.Učinil jsme i dotaz na výrobce modulu STE ale nikdo neodpověděl.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod jipol57 » pát 20 bře, 2020 7:37 pm

karhu:
Zkus si přečíst co jsem navrhoval tady: viewtopic.php?f=7&t=260&start=60#p243178 a diskuze kolem toho.
Je to založené na detekci optickými snímači za pár Kč, a elektronika k tomu není nijak složitá. Myslím že Trix si to udělal a fungovalo mu to, ale asi to už teď vyřešil jinak.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod karhu » sob 21 bře, 2020 8:04 am

jipol57 píše:karhu:
Zkus si přečíst co jsem navrhoval tady: viewtopic.php?f=7&t=260&start=60#p243178 a diskuze kolem toho.
Je to založené na detekci optickými snímači za pár Kč, a elektronika k tomu není nijak složitá. Myslím že Trix si to udělal a fungovalo mu to, ale asi to už teď vyřešil jinak.

Děkuji za pomoc jdu to prostudovat.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Trixt » sob 21 bře, 2020 11:43 am

To řešení bylo bezproblémové, jednoduché a levné. Fungovalo skvěle, ale mělo jen jednu drobnou vadu. Ty optické senzory, co jsem pořídil já, jsem musel poměrně často seřizovat. Ale po občasném seřízení nebyl problém. Možná bylo tenkrát lepší, než detekovat zespodu, tak detekovat vlak zboku. Stejně to bylo ve skryťáku, tak to bylo jedno. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod jipol57 » sob 21 bře, 2020 5:11 pm

Já těch optosnímačů provozuji zatím 12 a spolehlivě fungují bez dodatečného nastavování. (krom toho, že jsem jeden musel vyměnit, že přestal fungovat úplně). Používám je teda na detekci polohy začátku vlaku, pro zastavování ABC. Jedinou nevýhodu bych řekl, vyšší odběr. Ty infraledky svítí naplno. A i když jsou to mA, tak při větším množství se to nastřádá. Já jsem to vyřešil, že se zapnou, až když se očekává že se bude zastavovat. To u té smyčky by měly být funkční pořád, ale jsou jen 4.
Šlo by to taky řešit postaru, kolejovými kontakty. Kdy okolek najede na plíšek, co je těsně u kolejnice.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Pater » sob 21 bře, 2020 7:13 pm

Fox píše: ...zato kdysi cool obvod NE555, použil jsem ho.
Reverse_2.pdf

Je to sice Cool, ale když se tak dívám na zapojení, tak je časovač zapojen jako R-S klopný obvod. To znamená, že po přivedení napájení je na výstupu (pin 3) logická 0 a zapojení si tak nepamatuje stav při vypnutí. To by ani nevadilo pokud je obsazen jakýkoli snímač. To dojde k přepnutí (nepřepnutí). Pokud ale bude náhodou (a ty se stávají) lokomotiva na dělení smyčky mezi snímači S3 a S4, dojde ke zkratu. Musí se tak zajistit, aby se mezi snímače S3 a S4 nevešla i ta nejkratší lokomotiva.
Fox píše: Funguje nezávisle, DCC, i analog

Analog nemám, ale mohl by jste mi vysvětlit, jak takové zapojení funguje v analogu?
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod HonzaM » ned 22 bře, 2020 6:18 am

Trixt píše:To řešení bylo bezproblémové, jednoduché a levné. Fungovalo skvěle, ale mělo jen jednu drobnou vadu. Ty optické senzory, co jsem pořídil já, jsem musel poměrně často seřizovat. Ale po občasném seřízení nebyl problém. Možná bylo tenkrát lepší, než detekovat zespodu, tak detekovat vlak zboku. Stejně to bylo ve skryťáku, tak to bylo jedno. ;)

Myslím že jsi přešel na DR5013. Jak to funguje?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Trixt » ned 22 bře, 2020 8:58 am

HonzaM píše:Myslím že jsi přešel na DR5013. Jak to funguje?

DR5013 funguje skvěle. Pokud by to někoho zajímalo, funguje na principu detekce obsazení kolejí a bonusem je RailCom, takže vím, co mi ve smyčce stojí za lokomotivu, i když na ní nevidím. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod karhu » stř 25 bře, 2020 4:32 pm

Ahoj chtěl bych poděkovat kolegům Trixt a jipol 57 za poskytnutí schematu a radu na vyřešení vratné smyčky,. Udělal jsem modul kde jsou optosnímače a pracuje to k naprosté spokojenosti. Levné a jednoduché řešení. Moc děkuji za pomoc a radu všem.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Vojtěch Vorel » stř 21 říj, 2020 8:23 am

Zdravím, chtěl bych se zeptat... Co se týče vratných smyček, čučím na to jako péro z gauče. I když jsem se snažil něco o tom načíst, jediný, co je mi jasným, že je potřeba nějak otočit polaritu ve smyčce, protože zkrat. Nikdy jsem to nechtěl, ale prostor si to žádá.
Chtěl bych se tedy zeptat - řešil se tu modul vratné smyčky Lenz LK200 (byly názory pro i proti) - chápu jeho použití, resp. zapojení správně tak, že "základní" napájení přivedu na vstup a z výstupu napájím úsek smyčky a to je ze zapojení vše?
A bude to fungovat i s centrálou Roco?
Díky za odpověď.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod A2C » stř 21 říj, 2020 10:31 am

Môžem odporučiť https://www.digitrax.com/products/autoreversing/ar1/
Mal som doma rôzne zaručené produkty home made atď.... ale toto bolo jediné riešenie ktoré fungovalo ihneď po vybalení z krabičky, spoľahlivo a vždy.
Naviac cena proti Lenz, Roco, a iným značkovým riešeniam, je zanedbateľná.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod jamik22 » stř 21 říj, 2020 11:12 am

Také doporučuji modul smyčky LDT ve variantě pro LENZ. Spolehlivé a bez zkratu. Zapojení lze najít na stránce výrobce. ke stažení je i kompletní dokumentace
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Vojtěch Vorel » pát 23 říj, 2020 2:40 pm

Ahoj, díky za tipy.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod irasen » pon 03 led, 2022 10:22 am

SN 3.jpg
SN alternativa.jpg
Ahoj, pustili jsme se do stavby nového kolejiště, kde máme už i SN. Zde řeším jak ideálně vyřešit vratné smyčky. Přikládám dva plánky a prosím o konzultaci jaký ideálně vložit reverzní modul a zda místa, která jsem určil jsou v pořádku.(červeně), případně do kterého typu SN jít, které bude jednodušší na realizaci a převedení do provozu řízeného přes PC. Ne vždy, takže jen SW řešení přepínání polarity není možné.Přestavníky máme od MTB MP1. Systém z21 bílá s MM. Chci detekci obsazení úseků a pokud možno do SN moc často nelézt, vyjma údržby od případného prachu:) Bláhově jsem koupil STE 023, ale to asi nebude ta správná cesta. Provoz samozřejmě oboustraný a co vím tak určitě nezvládnu žádné samodomo výrobky. Díky moc.
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod sidlo » pon 03 led, 2022 11:28 am

A tato varianta je přípustná?

SN_4.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků