vratná smyčka a moduly k ní

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Miloš_P » úte 04 led, 2022 3:44 pm

Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Pater » čtv 06 led, 2022 12:25 am

irasen píše: Chci detekci obsazení úseků a pokud možno do SN moc často nelézt, vyjma údržby od případného prachu:) Bláhově jsem koupil STE 023, ale to asi nebude ta správná cesta. Provoz samozřejmě oboustraný a co vím tak určitě nezvládnu žádné samodomo výrobky. Díky moc.

Otázkou je, zda je detekce požadovaná i v úseku (úsecích) smyčky. Zapojení je pak komplikovanější.
Další otázkou je požadavek na použité detektory obsazení.
STE023 je klon "Auto reverse and cutout module (ARC)" skupiny MERG. Taky jsem ji chvíli používal, ale detekce zkratu u některých lokomotiv nebyla dobrá, tak jsem od takového řešení upustil.
irasen píše:Ještě mě napadá. Nebude problém s realizací detekce obsazených úseků? Pokud je to vůbec reálné, tak pro každou smyčku jedna sada. Druhá smyčka je vlastně brána jako samotné kolejiště.

Zapojení detekce obsazených úseků ve smyčce je reálné, zapojení se liší podle typu detektorů diodové/indukční.
irasen píše:Další problém je ten, že mohu mít jen jedno napájecí místo na kolejišti. Také nevím, zda nebude problém. Pochopil jsem, že např. nedetekované úseky je vhodné napájet přes diody.

Jediné napájecí místo není pro smyčku problém. Problém s nedetekovanými úseky (s diodovými detektory) vysvětluje LokoPin.
irasen píše:Z těchto důvodů bych se přeci jen raději přiklonil k použití modulu vratné smyčky, která mě reverzuje jen ten červený úsek. Snad se nepletu. Akorát netuším, který modul ideálně zvolit. Spíš by mě zajímaly vaše zkušenosti s něčím konkrétním. Např. kombinace DIGI-CZ 011 s Digi-cz 210. Chápu, že výrobků je spousta, ale jsou určitě oblíbenější z nich.

Také se přikláním k názoru reverzovat pouze ty červené úseky. Modul vratné smyčky Digi-cz 011 je také klonem zapojení skupiny MERG, tím nechci tvrdit, že je stejný jako STE023, který již máš.
Pokud uvažuješ o smyčkovém modulu, pracujícím na principu detekce zkratu, dalo by se v tvém případě uvažovat o výrobcích KSM-SG, Lenz LK200, Datakeijs DR5013. KSM-SG a DR5013 lze také zapojit jako bezzkratové. Vlastní zkušenosti s uvedenými moduly nemám, používám upravené zapojení Petera Gillinga GCA102.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod belgarat » čtv 06 led, 2022 6:25 am

Zkratove rizeni jsem pouzival take - spatne mi fungoval napr. dekoder PeLi pro Rosnici ....

Po mnoha hloupych pokusech jsem skoncil u smycky rizene optickym detektorem -- https://modelwiki.klfree.net/w/index.ph ... _rel%C3%A9 - da se kombinovat s libovolnou detekci obsazeni, nevyzaduje zadne extra deleni koleji (krome izolovaneho prechodoveho useky), pouze jeden az dva snimace pobliz jednoho konce smycky. Autonomni. Jedna deska = 3 smycky.

Zatim funguje ve 2 exemplarich v klubu a v jednom u mne doma.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod irasen » čtv 06 led, 2022 8:30 am

Pater píše:
irasen píše: Chci detekci obsazení úseků a pokud možno do SN moc často nelézt, vyjma údržby od případného prachu:) Bláhově jsem koupil STE 023, ale to asi nebude ta správná cesta. Provoz samozřejmě oboustraný a co vím tak určitě nezvládnu žádné samodomo výrobky. Díky moc.

Otázkou je, zda je detekce požadovaná i v úseku (úsecích) smyčky. Zapojení je pak komplikovanější.
Další otázkou je požadavek na použité detektory obsazení.
STE023 je klon "Auto reverse and cutout module (ARC)" skupiny MERG. Taky jsem ji chvíli používal, ale detekce zkratu u některých lokomotiv nebyla dobrá, tak jsem od takového řešení upustil.
irasen píše:Ještě mě napadá. Nebude problém s realizací detekce obsazených úseků? Pokud je to vůbec reálné, tak pro každou smyčku jedna sada. Druhá smyčka je vlastně brána jako samotné kolejiště.

Zapojení detekce obsazených úseků ve smyčce je reálné, zapojení se liší podle typu detektorů diodové/indukční.
irasen píše:Další problém je ten, že mohu mít jen jedno napájecí místo na kolejišti. Také nevím, zda nebude problém. Pochopil jsem, že např. nedetekované úseky je vhodné napájet přes diody.

Jediné napájecí místo není pro smyčku problém. Problém s nedetekovanými úseky (s diodovými detektory) vysvětluje LokoPin.
irasen píše:Z těchto důvodů bych se přeci jen raději přiklonil k použití modulu vratné smyčky, která mě reverzuje jen ten červený úsek. Snad se nepletu. Akorát netuším, který modul ideálně zvolit. Spíš by mě zajímaly vaše zkušenosti s něčím konkrétním. Např. kombinace DIGI-CZ 011 s Digi-cz 210. Chápu, že výrobků je spousta, ale jsou určitě oblíbenější z nich.

Také se přikláním k názoru reverzovat pouze ty červené úseky. Modul vratné smyčky Digi-cz 011 je také klonem zapojení skupiny MERG, tím nechci tvrdit, že je stejný jako STE023, který již máš.
Pokud uvažuješ o smyčkovém modulu, pracujícím na principu detekce zkratu, dalo by se v tvém případě uvažovat o výrobcích KSM-SG, Lenz LK200, Datakeijs DR5013. KSM-SG a DR5013 lze také zapojit jako bezzkratové. Vlastní zkušenosti s uvedenými moduly nemám, používám upravené zapojení Petera Gillinga GCA102.


V SN detekovat všechny úseky, vyjma zhlaví, alespon prozatím. detekce osazení S88 třeba dccdoma.
Ano napájení nedetekovaných úseků mám nastudováno z Lokopinu
Nejvíc se prozatím kloním k použití DR5013. To mě přijde nejméně problematické na zapojení té naší složitosti. Ještě bych měl říct, že mě za zády sedí 11kluk a ptá se "Tati kdy už to bude" :). Takže jak jsem psal úplně v úvodu nejsem schopen řešit žádné samodomo výrobky. Ne že bych to nezvládl, ale ten čas na studium, nákupy, realizaci, testování moc nemám:( Do teď jsme jezdili na jednoduchém kolejišti, které jsme se rozhodli vylepšit o SN. No netušil jsem, že to bude tak složité:) Díky všem za příspěvky, zkusím se soustředit v jiném vlákně na DR5013 ať to zde neplevelím.

EDIT:
Tak nakonec mě v SN běhá 2x modul KSM-SG. A za mě naprostá spokojenost. Rychlé nasazení, doslova do pár minut jsme jezdili. Detekce funguje skvěle, prozatím bez jediného zaváhání. Ano sice to něco stojí, ale když nechce někdo improvizovat a bádat, vřele doporučuji a ušetřený čas může strávit jinak.
Naposledy upravil irasen dne čtv 20 led, 2022 12:10 pm, celkově upraveno 1
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Pater » čtv 20 led, 2022 11:18 am

Na své stránky jsem přidal další návrhy modulů pro řízení vratné smyčky. Jedná se o verze s možností ovládání výhybky pomocí cívkového přestavníku, nebo přestavníku se servomotorem. Pokud máte návrhy na zlepšení zapojení, nebo úpravu programů, klidně napište. Snesu i kritiku.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod zdeno » čtv 20 led, 2022 11:40 am

Pater píše:Na své stránky jsem přidal další návrhy modulů pro řízení vratné smyčky. Jedná se o verze s možností ovládání výhybky pomocí cívkového přestavníku, nebo přestavníku se servomotorem. Pokud máte návrhy na zlepšení zapojení, nebo úpravu programů, klidně napište. Snesu i kritiku.


muj Vedzes je pouzivan uz mnoho roku a zatim nebyla ani jedna reklamace na nej nebo na prepinani faze.
Ono hodne zalezi na tom, ako je ta detekce udelana, teda hlavne na rychlosti.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Pater » čtv 20 led, 2022 12:27 pm

zdeno píše:Ono hodne zalezi na tom, ako je ta detekce udelana, teda hlavne na rychlosti.

Všechny verze, které jsem zveřejnil pracují na principu detekce obsazení, tj. bezzkratové řízení přepínání polarity. Úsek ve smyčce je přepnut (polarizován) při detekci obsazení předchozího úseku. Vedzes podle mne používá odlišný způsob, a tím je přepínání při detekci zkratu.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod zdeno » čtv 20 led, 2022 3:30 pm

Pater píše:používá odlišný způsob, a tím je přepínání při detekci zkratu.

presne tak, je to precizni a bezproblemovy zpusob, pokud je udelany dobre.
Ja pouzivam oba zpusoby a nemuzu napisat, ze je nektery lepsi.
Ozval jsem se jen proto, ze to svoje povazujes za lepsi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 21 led, 2022 4:18 pm

zdeno píše:nejak nedoporucuji silove prepinani polarity na principu zkratu.
Hlavne zvukove loko s velkym odberem muzou delat problemy.
Existuje spousta napadu a zarizeni, ktere to umi i bez detekce zkratu, teda na principu detekce jizdy loko.


Tos mne tedy překvapil, vždyť způsob přepínání pomocí detekce zkratu zde nedoporučuješ !!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod zdeno » pát 21 led, 2022 6:13 pm

Zdenek Valter píše: Tos mne tedy překvapil, vždyť způsob přepínání pomocí detekce zkratu zde nedoporučuješ !!!

spousta veci se vylepsuje a inovuje. U zkratoveho prepinani je nejdulezitejsi rychlost.
Treba u tocny jsem nikdy nevidel prepinani na principu detekce obsazeni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod jipol57 » pát 21 led, 2022 6:33 pm

Pater píše:Na své stránky jsem přidal další návrhy modulů pro řízení vratné smyčky. Jedná se o verze s možností ovládání výhybky pomocí cívkového přestavníku, nebo přestavníku se servomotorem. Pokud máte návrhy na zlepšení zapojení, nebo úpravu programů, klidně napište. Snesu i kritiku.

Kritizovat nebudu, ale když jsem měl kdysi potíže s diodovou detekcí obsazení, ve spojitosti s ABC, tak jsem taky zkoušel indukční (podle Zdenových návrhů). Velmi podobnou, co uvádíš. Ale úseky se navzájem rušily a ovlivňovaly. Brzo jsem s tímto výzkumem přestal. Dokonce jsem zkoušel stínění, mezi cívkami.
Potom jsi mě nanavedl na jiné zapojení diod, a teď už mně na detekovaných úsecích, pracuje ABC správně. Moc děkuju.

Tobě se úseky neovlivňují? Nebo to máš nějak ošetřené softwarově v PICu?
A co máš konkrétně, proti diodové detekci. Kromě úbytku napětí, ale nezdá se, že by to něčemu vadilo. Nebo něčemu jo?
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod jipol57 » pát 21 led, 2022 6:43 pm

zdeno píše:Treba u tocny jsem nikdy nevidel prepinani na principu detekce obsazeni.

Mám točnu, a vůbec nepotřebuju ani detekovat, ani zkratovat. Vytýčil jsem si její pomyslnou polovinu, mezi nájezdovými kolejemi a podle úhlu natočení se přepíná bistabilní relé. Program se nikdy nesplete.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Pater » pát 21 led, 2022 7:35 pm

jipol57 píše:Tobě se úseky neovlivňují? Nebo to máš nějak ošetřené softwarově v PICu?

Úseky se mi neovlivňují. Softwarově neošetřeno, pouze hardwarově (kondenzátory). Na primární straně toroidů mám pouze dva závity, původně jsem měl 4.
jipol57 píše:A co máš konkrétně, proti diodové detekci. Kromě úbytku napětí, ale nezdá se, že by to něčemu vadilo. Nebo něčemu jo?

Vadil mi právě ten úbytek napětí, kdy mi lokomotivy znatelně zpomalovaly. Když jsem to řešil v rámci celého kolejiště, kdy jsem kombinoval úseky detekované (pomocí diod) a nedetekované připojené přes diody, nedalo se to kombinovat s úseky ve vratných smyčkách. Pokud jsem to chtěl zapojit podle Lokopina, nebylo možné ve smyčce zrealizovat detekci vždy ze stejné koleje, jako v úsecích mimo smyčku.
jipol57 píše:Mám točnu, a vůbec nepotřebuju ani detekovat, ani zkratovat. Vytýčil jsem si její pomyslnou polovinu, mezi nájezdovými kolejemi a podle úhlu natočení se přepíná bistabilní relé. Program se nikdy nesplete.

Tak to máme stejně.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod zdeno » sob 22 led, 2022 10:11 am

Pater píše:Mám točnu, a vůbec nepotřebuju ani detekovat, ani zkratovat. Vytýčil jsem si její pomyslnou polovinu, mezi nájezdovými kolejemi a podle úhlu natočení se přepíná bistabilní relé. Program se nikdy nesplete.

Ja jsem pisal : Treba u tocny jsem nikdy nevidel prepinani na principu detekce obsazeni.
Moznych reseeni je spousta, videl jsem aj tocnu, kde byly dve rele s koleckem a na tocne byly odskoky.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků