vratná smyčka a moduly k ní

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod irasen » pon 03 led, 2022 12:11 pm

ano, ta je mozna.
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod sidlo » pon 03 led, 2022 12:23 pm

Dlouhodobě opakuji, že moduly vratné smyčky jsou zbytečnou komplikací.
Jednoduché řešení založené na obyčejném levném dvoupolovém relé https://www.gme.cz/releftr-f1ca012v. Úsek v pravém oblouku připojen k centrále. U každé výhybky na konci oblouku je na pomocné kontakty MP1 připojeno jedno relé, které přepíná polaritu v přilehlé smyčce. Jednoduché, bez elektroniky, na počítači nezávislé, bez modulu smyčky, zcela spolehlivé.

rele.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod irasen » pon 03 led, 2022 12:29 pm

Díky. Tak tohle za zkoušku určitě stojí. Na ta jednoduchá řešení jsem narazil, ale většinou byly přestavníky serva.
Je pro zajímavost u toho druhého řešení by bylo použití s tímto jak?
Díky
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod sidlo » pon 03 led, 2022 12:44 pm

Jednoduchost tohoto řešení je založena na tom, že na vjezdu do smyčky je pouze jedna výhybka. Proto jsem navrhl schema 3., kde jsou dvě jednoduché smyčky.
U schematu kolejiště č. 2 jsem napočítal asi 7 různých smyček. To je na mou hlavu už tak komplikované zadání, že bych to řešil přes počítač.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod irasen » pon 03 led, 2022 7:39 pm

Ještě mě napadá. Nebude problém s realizací detekce obsazených úseků? Pokud je to vůbec reálné, tak pro každou smyčku jedna sada. Druhá smyčka je vlastně brána jako samotné kolejiště.
Další problém je ten, že mohu mít jen jedno napájecí místo na kolejišti. Také nevím, zda nebude problém. Pochopil jsem, že např. nedetekované úseky je vhodné napájet přes diody.
Z těchto důvodů bych se přeci jen raději přiklonil k použití modulu vratné smyčky, která mě reverzuje jen ten červený úsek. Snad se nepletu. Akorát netuším, který modul ideálně zvolit. Spíš by mě zajímaly vaše zkušenosti s něčím konkrétním. Např. kombinace DIGI-CZ 011 s Digi-cz 210. Chápu, že výrobků je spousta, ale jsou určitě oblíbenější z nich.
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod HonzaM » úte 04 led, 2022 8:21 am

sidlo píše:Dlouhodobě opakuji, že moduly vratné smyčky jsou zbytečnou komplikací.
Jednoduché řešení založené na obyčejném levném dvoupolovém relé https://www.gme.cz/releftr-f1ca012v. Úsek v pravém oblouku připojen k centrále. U každé výhybky na konci oblouku je na pomocné kontakty MP1 připojeno jedno relé, které přepíná polaritu v přilehlé smyčce. Jednoduché, bez elektroniky, na počítači nezávislé, bez modulu smyčky, zcela spolehlivé.

rele.jpg

Je třeba, aby uživatel počítal s tím, že je jednoduchost a nízká cena zaplacena nutností určitého zásahu uživatele. Musí totiž před vyjetím ze smyčky (tlačítky nebo zadáním adresy) přestavit výhybku, po níž bude vlak opouštět smyčku. Pro jednoduchou obsluhu je proto vhodnější použití dekodéru, který zajistí automatické přestavení této výhybky. Ideálně je pak vhodné automatické zjištění polohy detekcí obsazení nebo optosnímači. Levnější smyčkové dekodéry fungují na principu zjištění zkratu, to ale není ideální. Funkci pro obsluhu vratné smyčky může mít i příslušně vybavený a naprogramovaný výhybkový dekodér nebo servodekodér. Vlak potom smyčku projede zcela bez zásahu obsluhy.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod HonzaM » úte 04 led, 2022 8:29 am

irasen píše:Ještě mě napadá. Nebude problém s realizací detekce obsazených úseků? Pokud je to vůbec reálné, tak pro každou smyčku jedna sada. Druhá smyčka je vlastně brána jako samotné kolejiště.
Další problém je ten, že mohu mít jen jedno napájecí místo na kolejišti. Také nevím, zda nebude problém. Pochopil jsem, že např. nedetekované úseky je vhodné napájet přes diody.
Z těchto důvodů bych se přeci jen raději přiklonil k použití modulu vratné smyčky, která mě reverzuje jen ten červený úsek. Snad se nepletu. Akorát netuším, který modul ideálně zvolit. Spíš by mě zajímaly vaše zkušenosti s něčím konkrétním. Např. kombinace DIGI-CZ 011 s Digi-cz 210. Chápu, že výrobků je spousta, ale jsou určitě oblíbenější z nich.

Proč by měly být nedetekované úseky napájeny přes diody? Pokud jde o oblíbenost nebo neoblíbenost závisí i na ceně, někdo dá přednost nízké ceně, jiný lepšímu technickému řešení. Někomu stačil Trabant, jiný chtěl třeba Octavii, a další si raději připlatil na Mercedes. Konkrétní výrobky nemohu uvést, nestojím o obvinění z marketingu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod sidlo » úte 04 led, 2022 8:39 am

HonzaM píše:Je třeba, aby uživatel počítal s tím, že je jednoduchost a nízká cena zaplacena nutností určitého zásahu uživatele. Musí totiž před vyjetím ze smyčky (tlačítky nebo zadáním adresy) přestavit výhybku, po níž bude vlak opouštět smyčku. Pro jednoduchou obsluhu je proto vhodnější použití dekodéru, který zajistí automatické přestavení této výhybky. Ideálně je pak vhodné automatické zjištění polohy detekcí obsazení nebo optosnímači. Levnější smyčkové dekodéry fungují na principu zjištění zkratu, to ale není ideální. Funkci pro obsluhu vratné smyčky může mít i příslušně vybavený a naprogramovaný výhybkový dekodér nebo servodekodér. Vlak potom smyčku projede zcela bez zásahu obsluhy.

Otázka je zdali se jedná o jednoduchou průjezdnou smyčku nebo skryťák se třemi kolejemi. Pokud se jedná o skryťák tak vždy při vjezdu musím rozhodnout na kterou kolej pojedu a při odjezdu vždy rozhodnout ze které koleje pojedu.
Pokud si to majitel kolejiště chce vylepšit (zkomplikovat) smyčkovým modulem (který vůbec nepotřebuje) je to jeho svobodné rozhodnutí a nic proti tomu nemám. Plno lidí má před domem Mercedes a jezdí s ním pouze do nejbližšího hypermarketu pro chleba a mlíko.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod HonzaM » úte 04 led, 2022 9:04 am

Záleží na způsobu využití skryťáku. Pokud je využíván výhradně k odkládání vlaků a vlak ve skryťáku zastaví, platí to, co píše Petr. Múže být ale zájem o možnost čistého průjezdu po některé koleji bez zastavení a potom je pro obsluhu jednodušší když si může nastavit příjezdovou i odjezdovou výhybku předem a nemuset se starat o přehození odjezdové výhybky až poté co je vlak ve smyčce.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod irasen » úte 04 led, 2022 9:13 am

HonzaM píše:
irasen píše:Ještě mě napadá. Nebude problém s realizací detekce obsazených úseků? Pokud je to vůbec reálné, tak pro každou smyčku jedna sada. Druhá smyčka je vlastně brána jako samotné kolejiště.
Další problém je ten, že mohu mít jen jedno napájecí místo na kolejišti. Také nevím, zda nebude problém. Pochopil jsem, že např. nedetekované úseky je vhodné napájet přes diody.
Z těchto důvodů bych se přeci jen raději přiklonil k použití modulu vratné smyčky, která mě reverzuje jen ten červený úsek. Snad se nepletu. Akorát netuším, který modul ideálně zvolit. Spíš by mě zajímaly vaše zkušenosti s něčím konkrétním. Např. kombinace DIGI-CZ 011 s Digi-cz 210. Chápu, že výrobků je spousta, ale jsou určitě oblíbenější z nich.

Proč by měly být nedetekované úseky napájeny přes diody? Pokud jde o oblíbenost nebo neoblíbenost závisí i na ceně, někdo dá přednost nízké ceně, jiný lepšímu technickému řešení. Někomu stačil Trabant, jiný chtěl třeba Octavii, a další si raději připlatil na Mercedes. Konkrétní výrobky nemohu uvést, nestojím o obvinění z marketingu.


Napájení nedetekovaných úseků přes třeba diodový můstek je uvedeno na více odborných webech, myslím že jsem to objevil také na stránce jednoho výrobce dcc. Ale je možné, že doba pokročila a dekodery mašin zvládají v pohodě i bez tohoto. Nevím, jsem začátečník.

Raději Octavii. Mercedesem pro rohlíky je fakt blbost:)
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod irasen » úte 04 led, 2022 9:18 am

HonzaM píše:Záleží na způsobu využití skryťáku. Pokud je využíván výhradně k odkládání vlaků a vlak ve skryťáku zastaví, platí to, co píše Petr. Múže být ale zájem o možnost čistého průjezdu po některé koleji bez zastavení a potom je pro obsluhu jednodušší když si může nastavit příjezdovou i odjezdovou výhybku předem a nemuset se starat o přehození odjezdové výhybky až poté co je vlak ve smyčce.


Ano je skryťák bude zároveň i průjezdný a to obousměrně. Proto jsem i dal dvě varianty SN, který by byl vhodnější. Jen jsem to neuvedl, protože jsem to považoval za jasné. Ještě bych měl tedy uvést že se jedná o malé kolejiště, vlakodrom, kam chci přidat SN aby byl provoz zajímavější a bylo kam uklidit vlak,který nejede. Máme 3 soupravy asi budou ve finále 4.
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod hank61 » úte 04 led, 2022 10:49 am

sidlo píše:Dlouhodobě opakuji, že moduly vratné smyčky jsou zbytečnou komplikací.
Jednoduché řešení založené na obyčejném levném dvoupolovém relé https://www.gme.cz/releftr-f1ca012v. Úsek v pravém oblouku připojen k centrále. U každé výhybky na konci oblouku je na pomocné kontakty MP1 připojeno jedno relé, které přepíná polaritu v přilehlé smyčce. Jednoduché, bez elektroniky, na počítači nezávislé, bez modulu smyčky, zcela spolehlivé.

rele.jpg


Mohl bych někde stáhnout schéma zapojení pro vratnou smyčku pomocí tohoto relé. Díky :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod zdeno » úte 04 led, 2022 11:09 am

ja osobne na prepinani faze pouzivam Vedzes, ktery je extremne rychly a nehrozi poskozeni.
To usuzujem z toho, ze je prodano vyse 200 kusu a zatim bez reklamace cehokoliv.
---
Ten napad Sidla je dobry, ale asi bych rele zabudoval do ovladace vyhybky a nabizel samostatne, ako "prepinaci modul s ovladanim vyhybky".
Tim myslim, ze prepinace na MPx jsou dlouhodobe dost nespolehlive.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod sidlo » úte 04 led, 2022 12:08 pm

hank61 píše:Mohl bych někde stáhnout schéma zapojení pro vratnou smyčku pomocí tohoto relé. Díky :wink:


Takto vypadá zapojení pro variantu 3 http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=11679&start=30#p303426

smycka_rele.png
smycka_rele.png (13.19 KiB) Zobrazeno 2614 krát

Na svorky CD se připojí DCC od centrály a z pravého oblouku. Svorky EF se připojí ke kolejím za dolní obloukovou výhybku. Svorky AB se připojí ke kolejím za horní obloukovou výhybku. Relé R1 je napájeno přes pomocné svorky MP1 horní výhybky. Relé R2 je napájeno přes pomocné svorky MP1 dolní výhybky. Je jedno z které strany se DCC k relé připojí. Relé pouze otáčí polaritu.

Příklad zapojení s jedním relé z obrázku http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=11679&start=45#p303428 S - strany smyčky (AB), T - strana tratě (CD), D - napájení z dekodéru nebo pomocných kontaktů MP1 (A1A2)

smycka_trebova.jpg

Na první výhybku dole na obrázku je připojeno právě jedno relé. Není tedy připojeno přímo na pomocné kontakty. Ty jsou využity pro ohlas o stavu výhybky. A přes počítač se spíná jeden výstup dekodéru a ten ovládá to relé. Má to za sebou už několik desítek hodin provozu a nezaznamenal jsem žádné selhání. Přepnutí relé je tak rychlé, že mašinky to ani nezaznamenají. Žádné cuknutí ani přerušení zvuku.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod hank61 » úte 04 led, 2022 1:07 pm

Děkuji :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jipol57, michal_n_cz a 21 návštevníků