vratná smyčka a moduly k ní

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Trixt » pon 29 říj, 2018 9:42 am

JOHNZ: Co se týká např. zmíněného KSM-SG-G můžeš se podívat sem https://www.ldt-infocenter.com/dokuwiki/doku.php?id=en:ksm-sg, ale pokud na to nespěcháš a používáš LocoNet, případně RailCom, raději bych počkal na DR5013.

Tomas Lebeda: Likvidační to není, ale rozhodně to není ideální stav.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod zdeno » pon 29 říj, 2018 11:06 am

JOHNZ píše: Naozaj neviem a pýtam sa.

Nejvetsi problem asi je, kdyz jsou ochrany v boostri rychlejsi nez to prepinani faze.
Proto je nekdy problem nastavit to prepinani faze tak, aby nereagovaly ochrany v boostrech.
Pokud se da ten prepinac faze nastavovat, tak by to nemel byt problem,
ale stejne je tam dost osemetna hranice mezi odberem loko a prepnutim faze a vypnutim boostru.
Teda cim vetsi je odber samotne loko, tim se musi nastavit uroven zkratu vyssi a je riziko, ze se to necemu nebude libit.
Teda u obycejne loko nastavim detekci prepnuti faze na 1A a je vymalovane. Pri zvukove loko musim nastavit aspon 1.5 A a to uz je pomerne dost.
Proto se tomuto reseni radsi vyhybam, teda pokud je to mozne a realne.
---
Tocna,
zatim vsechny tocny, ktere jsem vyrobil, mely prepinani faze analogem, teda na spodku tocny byl sber proudu a ten se pri urcite poloze sam prefazoval.
Jsou to dva pulmesice a dva sberace posunute o 180st.
To se da pouzit aj na digital, protoze to je celkem blbuvzdorne a jednoduche. Jen je to mechanicky trosku slozitejsi.
---
Smycky a triagle,
vyrabim boostre, kde je funkce prepnuti faze zabudovana a zatim mi nikdo nenadaval.
Ale jsou tam dva trimry, kterymi se da regulovat uroven sepnuti zkratu a prepnuti faze.
Pri vyrobe je nastavujem na hodnoty 1A pro prepnuti faze a 3A pro zkrat.
Asi 10 kupujicich mne pozadalo o prenastaveni na zvukove loko, kde jsem nastavoval na 1.5A a to bylo celkem dobre.
Vem ale jed na to, ze jsem kazdeho upozornil, ze to je mozna rizikove. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod HonzaM » úte 30 říj, 2018 2:17 pm

Modul DR5013 je programovatelný umožňuje tři volitelné režimy provozu na prncipu:
1. detekce zkratu
2. detekce obsazení
3. polohy vjezdové výhybky
Vlastní přepnutí polarity uskutečňuje elekronické MOSFET relé se zatížitelností 3 A.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 16 bře, 2020 11:34 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Martin Justiz » sob 13 črc, 2019 9:47 am

Pánové oživím toto téma.
Potřebuju poradit jaký dekodér pro vratnou smyčku je teď nejlepší?
Kdysi jsem měl od ste ale ten s určitou mašinou blbnul.
Doba pokročila tak to zkusím znova
Chci od toho jednoduché zapojení, cenu neřeším centrálu mám zatím bílou z21, detekci úseku neplánují.
Co poradíte?
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Vysočina » sob 13 črc, 2019 9:53 am

Martin Justiz píše:Pánové oživím toto téma.
Potřebuju poradit jaký dekodér pro vratnou smyčku je teď nejlepší?
Kdo poradíte?


LK200 Modul vratné smyčky DCC / LENZ 12200 - Provozuji již čtyři tyto moduly a vše v pohodě. Samostatné tři vracečky a plus přejezd mezi moduly.
(.) P R U D Í Č
Vysočina
 
Příspěvky: 138
Registrován: ned 29 lis, 2009 1:09 pm
Bydliště: 758029 HCV

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod karhu » ned 15 bře, 2020 8:08 pm

Dobrý den,zkusím opět trochu oživit. Jestli poradíte modul vratné smyčky. Mám modul STE 023 a centrálou TCS,ale nefunguje to moc korektně. Detekce zkratu v centrále je rychlejší než přepnutí. Teda občas mašina projede,ale většinou se zastaví. Jestli někdo neporadí nějaké jiné řešení. Detekci obsazení neplánuji. Moc všem děkuji.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod MiG » pon 16 bře, 2020 8:57 am

Přepínat polaritu na základě polohy výhybky/ek.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod jirkan » pon 16 bře, 2020 9:42 am

Používám moduly LDT s bezzkratovým přepínáním. Fungují bez problémů, jen je třeba vybrat správnou variantu. Já konkrétně mám verzi spolupracující se systémem LENZ.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod karhu » pon 16 bře, 2020 12:21 pm

jirkan píše:Používám moduly LDT s bezzkratovým přepínáním. Fungují bez problémů, jen je třeba vybrat správnou variantu. Já konkrétně mám verzi spolupracující se systémem LENZ.



A mohl bych Vás poprosit o nějaký odkaz na tyto moduly,s černou ROCO kostkou chodí vše v pohodě,ale s centrálou TCS to padá do zkratu,rád bych to vyřešil. Děkuji
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Pater » pon 16 bře, 2020 5:15 pm

karhu píše:Jestli poradíte modul vratné smyčky. Mám modul STE 023 a centrálou TCS,ale nefunguje to moc korektně. Detekce zkratu v centrále je rychlejší než přepnutí... Detekci obsazení neplánuji. Moc všem děkuji.
Jestli jsi četl předchozí příspěvky, tak většina smyčkových modulů již byla zmíněna. KSM-SG (LTD), LK200 (Lenz), DR5013 (Digikeijs). Smyčky s detekcí zkratu jsou STE 023, LK200 a DR5013. Smyčky s detekcí obsazení jsou DR5013, KSM-SG. Moc lidí centrálu TCS nevlastní, takže těžko radit. Pokud neplánuješ detekci obsazení, koupil bych v tvém případě DR5013 a použil zapojení s detekcí zkratu. Pokud by to nefungovalo s tvou centrálou, mohl by jsi ji potom zapojit s detekcí obsazení. Některé vratné smyčky se dají řešit přepínáním podle polohy výhybky (výhybek), jak napsal MiG.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod BohousP » pon 16 bře, 2020 5:23 pm

karhu píše:
jirkan píše:Používám moduly LDT s bezzkratovým přepínáním. Fungují bez problémů, jen je třeba vybrat správnou variantu. Já konkrétně mám verzi spolupracující se systémem LENZ.


A mohl bych Vás poprosit o nějaký odkaz na tyto moduly,s černou ROCO kostkou chodí vše v pohodě,ale s centrálou TCS to padá do zkratu,rád bych to vyřešil. Děkuji


Tak to vypadá, že ochrana v TCS je buď rychlejší, nebo citlivější na zkratový proud.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod karhu » pon 16 bře, 2020 5:36 pm

BohousP píše:
karhu píše:
jirkan píše:Používám moduly LDT s bezzkratovým přepínáním. Fungují bez problémů, jen je třeba vybrat správnou variantu. Já konkrétně mám verzi spolupracující se systémem LENZ.


A mohl bych Vás poprosit o nějaký odkaz na tyto moduly,s černou ROCO kostkou chodí vše v pohodě,ale s centrálou TCS to padá do zkratu,rád bych to vyřešil. Děkuji


Tak to vypadá, že ochrana v TCS je buď rychlejší, nebo citlivější na zkratový proud.

Ano TCS je rychlejší než přepnutí modulu a vyhodnotí to jako zkrat.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod karhu » pon 16 bře, 2020 5:37 pm

Pater píše:
karhu píše:Jestli poradíte modul vratné smyčky. Mám modul STE 023 a centrálou TCS,ale nefunguje to moc korektně. Detekce zkratu v centrále je rychlejší než přepnutí... Detekci obsazení neplánuji. Moc všem děkuji.
Jestli jsi četl předchozí příspěvky, tak většina smyčkových modulů již byla zmíněna. KSM-SG (LTD), LK200 (Lenz), DR5013 (Digikeijs). Smyčky s detekcí zkratu jsou STE 023, LK200 a DR5013. Smyčky s detekcí obsazení jsou DR5013, KSM-SG. Moc lidí centrálu TCS nevlastní, takže těžko radit. Pokud neplánuješ detekci obsazení, koupil bych v tvém případě DR5013 a použil zapojení s detekcí zkratu. Pokud by to nefungovalo s tvou centrálou, mohl by jsi ji potom zapojit s detekcí obsazení. Některé vratné smyčky se dají řešit přepínáním podle polohy výhybky (výhybek), jak napsal MiG.

Děkuji za odpověd,příspěvky jsem četl,ale některé jsou staršího data tak jsem se jen zeptal co se ted používá,zkusím se podívat na tu DR5013,nebo poslední varianta návrat k černé ROCO kostce.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Pater » pon 16 bře, 2020 6:05 pm

Ono se ví, že moduly vratné smyčky od STE moc dobře nefungují viz.http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=8765&p=158171&hilit=vratn%C3%A1+smy%C4%8Dka+ste#p158171.
Taky jsem si s ní užil. Nakonec jsem zkratovou detekci zavrhl a použil detekci polohy. Mé řešení najdeš zde https://sites.google.com/view/pater/dcc/DCC_reverse_loop
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: vratná smyčka a moduly k ní

Příspěvekod Fox » stř 18 bře, 2020 8:42 am

když tohle téma tak žije, tak já jsem veškerá zkratová řešení zavrhl a použil logiku dvou optosenzorů na vstupu i výstupu. Funguje nezávisle, DCC, i analog.A protože jsem neměl v šuplíku bistabilní relé, zato kdysi cool obvod NE555, použil jsem ho.
Reverse_2.pdf
(31.49 KiB) 339 krát
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků