ABC + detektor obsazeni

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod Pater » ned 03 led, 2021 2:04 pm

jipol57 píše:To schéma výše, je princip funkce zapojení modulu obsazení ROCO?

Nee. To schéma je princip zapojení, uvedený v názvu tématu (ABC + detektor) prezentován Jindrou Fučíkem. Je odpovědí na původní otázku:
belgarat píše:dotaz - pouziva nekdo ABC generator (3x dioda?) v kombinaci s detektorem obsazeni ?

Takže shrnutí. S uvedeným zapojením můžeš v jediném odděleném úseku detekovat vozidla a zároveň i použít relé k přepínání nesymetrie, na kterou reagují dekodéry s funkcí ABC.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod jipol57 » ned 03 led, 2021 2:42 pm

Pater píše:Nee. To schéma je princip zapojení, uvedený v názvu tématu (ABC + detektor) prezentován Jindrou Fučíkem.

Díky. Je to takové dva v jednom. Ale na tom Fuldově webu jsem to nenašel. Ale to je jedno.
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod HonzaM » ned 03 led, 2021 2:47 pm

Ano, ale běžný detektor obsazení a běžný ABC modul použít nelze.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod jipol57 » ned 03 led, 2021 4:43 pm

Já jsem sem nahlídl, protože dlouhodobě řeším občasnou nespolehlivost ABC.
Teda většinou to funguje, ale občas se stane, že něco projede, nebo jenom zpomalí a projede. Někdy jen při první jízdě a až se rozjezdí, tak už zastavuje.
A ne všechny loko. Většinou jsou spolehlivé pořád.
A poznal jsem, že problém je v detekci obsazení graetzem. Mám tam normální 1A můstky. Zkusil jsem je nahradit 4mi rychlými diodami, a výsledek stejný. V diodovém modulu mám všechny FR307. Ale taky jsem zkoušel jiné rychlé, a protidiodu Schottkyho, ale pořád stejné. A taky jsem zkoušel změnit počet diod.
Když jsem dal 5 : 1, tak se nic nezměnilo. Ale když jsem dal 3 : 1, tak ty dekodéry, co byly nespolehlivé, začaly fungovat dobře, ale ty co byly spolehlivé se 4 diodami, tak přestaly fungovat.
Nedávno jsem koupil 2 stejné dekodéry, a na oba to nezastavilo skoro nikdy. A když jsem dal jen 3 diody, tak zastavovaly spolehlivě. Ale ostatní loko zase ne.
Když ale vykrátím graetze v detekci, Tak není problém nikdy. Ale já tu detekci tam potřebuji.
Mám trochu specifické zapojení diodového modulu. Je jen jeden a k úsekům ho připojuji relátkama. Ale tím to nebude.
useky2.jpg

Vyzkoušel jsem už všechno. Kdyby měl někdo nějaký nápad, tak ho přivítám. Zkoušel jsem už taky indikaci indukční. Pro ABC dobrá, ale detekce nespolehlivá a byla rušená.
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod Pater » ned 03 led, 2021 5:34 pm

To tvé zapojení je trochu divoké. Když není přepnuté ABC relé, tak je modul vyřazen. To je v pořádku, není asymetrie. Úbytek je na 2 diodách (můstky) v obou směrech.
Co se však stane když relé sepneš. Vřadíš sériově do obvodu 4 diody v jednom směru a jednu v druhém směru. Poměr diod v sérii je 6 v jednom směru a 3 v druhém. Je uplatněna asymetrie, ale úbytek na 9 diodách je v tomto případě takový, že se nedivím, že to nefunguje. Počítáš poměr jenom v ABC modulu a nezapočítáváš diody v můstku. Proto bylo prezentováno výše zmíněné zapojení.
Naposledy upravil Pater dne ned 06 čer, 2021 7:45 am, celkově upraveno 1
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod jipol57 » ned 03 led, 2021 6:39 pm

Je to jako když dám diodový modul a detekční modul v sérii za sebe k jedné kolejnici.
Chceš říct, že jedna kolejnice nemůže být v ABC a zároveň detekovaná? V podstatě je jedno jestli by modul diod byl připojený k jedné kolejnici a modul detekce ke druhé. Pořád by to bylo v obvodu.
To by potom nemohla být zastavovací kolej vůbec detekovaná. Nebo jedině tím popsaným způsobem?

Edit: Je to přesně jak píšeš, s tím počtem diod. Ale pořád tam ta asymetrie je. A většina dekodérů na to poslouchá.
Já se moc nevyznám v těch kupovaných modulech. Všechno si dělám. Ale co když někdo používá jen ty kupované. To nemůže detekovat úsek v ABC? Nebo je to popisované zapojení dostupné někde komerčně?
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod Pater » ned 03 led, 2021 7:00 pm

jipol57 píše:Je to jako když dám diodový modul a detekční modul v sérii za sebe k jedné kolejnici.

Ano, přesně tak to máš nakreslené.
jipol57 píše:Chceš říct, že jedna kolejnice nemůže být v ABC a zároveň detekovaná?

S výše uvedeným zapojením to jde. Podívej se na to zapojení znovu. Když je relé přepnuto nahoru, jde proud v jednom směru jednou diodou a v druhém směru třemi (ABC zapnuto). Když přepneš kontakt relé dolů, jde proud v obou směrech přes dvě diody (ABC vypnuto). Ať je kontakt relé v jakékoli poloze proud vždy teče přes ty dvě detekční diody obsazení.
Edit:
jipol57 píše:Všechno si dělám. Ale co když někdo používá jen ty kupované. To nemůže detekovat úsek v ABC? Nebo je to popisované zapojení dostupné někde komerčně?

O komerční výrobě nevím. Když si vše vyrábíš, tak není přece těžké, ty diody a relé přepojit.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod jipol57 » ned 03 led, 2021 7:12 pm

Ano to schema chápu. Jen já mám optočleny obousměrné, pro lepší detekci, a s tím zapojením to tak bude jen při vypnutém ABC. No to asi vadit nebude.
A je takový společný modul (ABC+detekce) v prodeji? A tím myslím jako od ROCO, nebo tak někdo.

Jo už jsi odpověděl. Nechci ho kupovat, ale zajímá mě, jak to řeří jiní, co si desky nedělají.
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod Pater » ned 03 led, 2021 7:20 pm

jipol57 píše:Ano to schema chápu. Jen já mám optočleny obousměrné, pro lepší detekci, a s tím zapojením to tak bude jen při vypnutém ABC. No to asi vadit nebude.

Já používám optočleny jednosměrné a s detekcí nemám problémy. Zapojení jsem popsal doufám jasně, detekce bude funkční při sepnutém, i při vypnutém ABC.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod Pater » ned 03 led, 2021 7:24 pm

jipol57 píše: Nechci ho kupovat, ale zajímá mě, jak to řeří jiní, co si desky nedělají.

Netuším jak to řeší ostatní, ale toto by dokázal zmáknout i na univerzální desce každý průměrný bastlíř. :lol:
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod jipol57 » ned 03 led, 2021 7:30 pm

Tam moc děkuju, o přidaných diodách jsem věděl, ale nepřikádal tomu takový význam. Tak mě čeká výroba nových desek.
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod jipol57 » pon 04 led, 2021 8:01 pm

Pater:
Tak už jsem začal navrhovat nové desky, a než přejdu k realizaci, tak ještě pro jistotu ubezpečení o správnosti, abych zase nedělal nadarmo.
Podle mých dosavadních znalostí mi líp funguje asymetrie s diodami 4 : 1. Ale v tom návrhu na tom obrázku bylo jen 3 : 1. Tak jsem jednu diodu přidal. Dovolil jsem si použít ten původní obrázek a překreslil ho. Mám to správně, že jo? Díky za odpověď. (souhlasnou :D )
ABC_detekce.jpg
ABC_detekce.jpg (19.64 KiB) Zobrazeno 3382 krát
jipol57
 
Příspěvky: 1188
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod Pater » pon 04 led, 2021 11:37 pm

Ano, nakresleno to máš správně.
Ještě poznámky pro kolemjdoucí, aby to schéma nebylo zavádějící:
symbol "zdroje 40Hz" představuje ve skutečnosti centrálu s výstupy J,K (tzn. nemá 40Hz)
symbol "cívky" představuje ve skutečnosti lokomotivu (samozřejmě s dekodérem), nebo detekovaný vůz
symbol "modré diody" v sérii s rezistorem představuje LED v optočlenu detektoru obsazení
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod michal.kubista » úte 05 led, 2021 11:16 am

Ahoj, já jsem ABC přestal testovat, tak asi spíš teoreticky:
1. Mám špatnou zkušenost s detekcí na dvojici sériových diod, já tedy tu "LEDku" připojuji paralelně k trojici sériových shotky diod.
2. Přepínání ABC z 1:4 na 2:4 je záměr? Proč to nemáš 1:4 na 4:4 ?
ABC_detekce.png
ABC_detekce.png (4.33 KiB) Zobrazeno 3291 krát
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: ABC + detektor obsazeni

Příspěvekod Pater » úte 05 led, 2021 11:37 am

michal.kubista píše:2. Přepínání ABC z 1:4 na 2:4 je záměr?

Není. Pokud se podíváš pozorněji tak v tom schématu má přepínání z 1:4 na 2:2.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků