DCC nebo analog

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod BohousP » úte 23 říj, 2018 7:51 am

zdeno píše:
JOHNZ píše:No tak to C a C++ možno až tak dobre neovládaš.


pekne napisane, hodne rychle si mne odsoudil aj popravil ;-)
ono ne vzdy vyhraje to lepsi a schopnejsi, prikladu z minulosti je spousta napriklad, VHS a Video2000 ;-)
---
proc si myslis, ze to co si opisal na C+, tak nema BascomBasic ?


To by asi patřilo sem: https://www.avrfreaks.net/forum/bascom-basic-vs-c
EDIT: Pro pokračování diskuse slepička vs. vajíčko viz http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=11667
Naposledy upravil BohousP dne úte 23 říj, 2018 8:46 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod JOHNZ » úte 23 říj, 2018 8:03 am

tondakladno píše:Vždyť i Vy Digitalisté někde používáte analog např. pokud někdo používá elektromagnetické přestavníky dám za to krk, že z dekodéru k přestavníku nejde
digitální, ale analogový signál.


Tak to je ten digitál potom analógovejší než analóg :lol: :lol: :lol: A že ste si vybral zrovna takýto blbý príklad, to PWMko čo leze z dekodéra do motoru, TO je analóg. A čo ešte signál v koľajniciach, do ktorého sú nakľúčované povely DCC, taký analóg nie je ani na analógu :lol: :lol: :lol:

zdeno píše:pekne napisane, hodne rychle si mne odsoudil aj popravil ;-)
ono ne vzdy vyhraje to lepsi a schopnejsi, prikladu z minulosti je spousta napriklad, VHS a Video2000 ;-)

V tomto prípade to ale neplatí. Alebo sa ti zdá, že všetky AVRká na svete sa programujú v Bascome? Ale dobre, dám ti trochu za pravdu, na naučenie sa princípov jednočipov je to výborný jazyk, videl som a použil som, príjemný a intuitívny, takisto štandardná knižnica je vymazlená kopou fakt užitočných funkcií. A celé je to skoro za hubičku (nejakých 99€ aj s IDE). Ale keď inde človek začne programovať väčšie veci, nedajbože aby pričuchol k objektom, tak mu určité veci začnú vadiť. A to hodne programujem v Delphi, takže ten pre mnohých "zastaraný" a z princípu odmietaný systém použitia kľúčových slov namiesto zátvoriek u mňa hlavným problémom naozaj nie je. Na napísanie dekodéru pre výhybku, možno aj ovládača to stačiť bude, to ti dám za pravdu, pri návestidlách sa to už tou fúrou kombinácii môže začať komplikovať, ale programovať v tom ovládaciu logiku pultu už začne byť diskomfortné a keby si chcel ísť ešte vyššie, a nasimulovať si napríklad releovku vrátane postupného rozpadu ciest a pod., tak už to jednoucho bude akurát poriadna j*báreň.

zdeno píše:proc si myslis, ze to co si opisal na C+, tak nema BascomBasic ?

Ja si to nemyslím, ja to viem. Viem čo Bascom dokáže a viem, že sú veci, ktoré mi tam pre komfortnú prácu chýbajú. A je možné, že tebe nechýbajú (starší ľudia bývajú skôr nadaní trpezlivosťou pri riešení problému jednoduchšími ale dlhšími cestami, mladší zasa ochotou investovať energiu do hľadania zložitejšieho spôsobu riešenia, ktorý prácu ušetrí).

Pavel-HP píše:Tohle všechno, co je zde v citaci popsáno, se dá realizovat i v "analogu".

Áno dá, ale od určitej veľkosti a prípadne aj špeciálnych požiadaviek (typu demontovateľnosť koľajiska, ktorá tu našťastie nie je, apod.) sa inštalácia a hlavne údržba celého toho mení zo zábavy na galeje. Zrealizoval som tak kedysi dávno jednu väčšiu stanicu na stacionárnom koľajisku nášho KŽM. Nikdy viac. A zrejme to nie je len môj názor, pri návšteve koľajiska KD v Žďáře nad Sázavou som odpočul snáď priamo pána Wimmra ako hovorí niekomu z návštevníkov niečo veľmi podobné. A to mal podľa obrázkov to analógové ovládanie fakt vymakané. Ale berme to takto, pán sem prišiel presvedčený, že to bude robiť v analógu, chcel si ho nechať potvrdiť, to sme mu snáď potvrdili, a tak môžeme ísť ďalej.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod zdeno » úte 23 říj, 2018 8:11 am

BohousP píše:To by asi patřilo sem: https://www.avrfreaks.net/forum/bascom-basic-vs-c

Proc myslis,
vsak aj tam jsou priznivci obou taboru a kazdy si tvrdi to svoje ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod HonzaM » úte 23 říj, 2018 8:16 am

Pavel-HP píše:
Tohle všechno, co je zde v citaci popsáno, se dá realizovat i v "analogu". Je k tomu i celá knížka. Schemata jednotlivých obvodů, popisy funkce ... a je to funkční. Dokonce i vazba postavené cesty na jednotlivá návěstidla, blokování postavených cest, ovládání na tlačítka a spousta dalšího.
Takže závěrem, to co HonzaM. propaguje v digitálu, se dá i v analogu. O plynulém rozjedu a brždění ani nemluvě.

Já jsem tady ale nic v digitálu nepropagoval, jen jsem zmínil že to co analog neumožňuje je nezávislé souběžné řízení více lokomotiv.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod BohousP » úte 23 říj, 2018 8:17 am

Už dost, prosím !
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod Pavel-HP » úte 23 říj, 2018 8:20 am

HonzaM píše:

Já jsem tady ale nic v digitálu nepropagoval, jen jsem zmínil že to co analog neumožňuje je nezávislé souběžné řízení více lokomotiv.
[/quote]

Umožňuje. Dá se ze stanice dokonce odjet na tři směry současně, pokud nekoliduje cesta.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod vvitty » úte 23 říj, 2018 9:36 am

zdeno píše:
vvitty píše:
zdeno píše:ja programujem v BascomBAsic a je to lepsi nez jakekoliv C, C+ nebo Wiring,
protoze vystupni kod je srozumitelny a hlavne kratsi a rychlejis nez klony jazyka C, ktere si delaji co chteji a jsou vetsinou absolutne neodsledovatelne.
Proste nemam rad vyssi jazyky, ktere nemuzu skontrolovat, co vlastne delaji.

LOL. Tohle by chtelo presunout do rubriky VTIPY.

doporucuji vyzkouset a potom kritizovat ;-)
ja umim oboje a presto davam prednost Bascom, protoze je uzivatelsky prijemnejsi, kratsi a rychlejsi.
Nezamenovat s Pixace, to je uplne neco jine.


Do rubriky VTIPY patri zejmena ta cast o jazyku C ktery si dela co chce a je absolutne neodsledovatelny.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod belgarat » úte 23 říj, 2018 9:55 am

vvitty píše:
Do rubriky VTIPY patri zejmena ta cast o jazyku C ktery si dela co chce a je absolutne neodsledovatelny.


On je vtip i to ze bascom je prijemnejsi a kratsi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod zdeno » úte 23 říj, 2018 10:05 am

vvitty píše:Do rubriky VTIPY patri zejmena ta cast o jazyku C ktery si dela co chce a je absolutne neodsledovatelny.

takto se vyjadruji hlavne ti, kteri umeji jen jednu vec a pritom netusi, ze jsou na svete aj lepsi veci.
Ono udelat neco slozite umi kazdy blbec, ale vymyslet to jednoduche a dokonale, tak to je opravdu kumst !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod vvitty » úte 23 říj, 2018 10:12 am

zdeno píše:
vvitty píše:Do rubriky VTIPY patri zejmena ta cast o jazyku C ktery si dela co chce a je absolutne neodsledovatelny.

takto se vyjadruji hlavne ti, kteri umeji jen jednu vec a pritom netusi, ze jsou na svete aj lepsi veci.
Ono udelat neco slozite umi kazdy blbec, ale vymyslet to jednoduche a dokonale, tak to je opravdu kumst !!


Jestli neni lepsi umet jednu vec a poradne... a vypada to ze velka cast nasich zakazniku na to ma shodny nazor.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod JOHNZ » úte 23 říj, 2018 10:26 am

Poďte o tomto diskutovať do fóra Software.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod D » úte 23 říj, 2018 10:34 am

tondakladno:
> Vzhledem k tomu, že od Vás vím to co jsem potřeboval vědět a některé příspěvky sem již nepatří rád bych toto téma celé zrušil, ale nevím jak.
Nesouhlasím se smazáním svého příspěvku. Smazání vlákna mi přijde jako neúcta ke všem, kteří nejen tobě chtěli nezištně pomoci a obětovali svůj čas k napsání svého názoru k původnímu tématu. Asi nikdo nečekal, že poděkuješ, ale otevřeně odmítnout pomoct jiným na oplátku (schéma) a kladení dalších požadavků (mazání cizích výtvorů) považuji za neslušné až sobecké chování.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod Trixt » úte 23 říj, 2018 10:42 am

tondakladno: Je pravda, že daná diskuze co se rozpoutala je již zavádějící, ale myslím si, že v počátku tohoto vlákna padlo poměrně dost rozumných argumentů, proč DCC ano. Bylo by škoda je všechny odstranit. Může to pomoci i jiným, kteří třeba dlouho nemodelařili a znají z minulosti jen analog.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod zdeno » úte 23 říj, 2018 10:43 am

vvitty píše:Jestli neni lepsi umet jednu vec a poradne... a vypada to ze velka cast nasich zakazniku na to ma shodny nazor.


pri jine diskuzi mi bylo vycteno, ze dukaz davem neni asi to nejlepsi ;-)
---
souhlasim s tim, ze Bascom neni urceny pro bezne pouzivani a pouzivaji ho ti, kterym se hodi na dany ucel.
Teda na jinou vec se hodi jiny jazyk. Pro AVR je ale primo vytvoreny a naprosto dokonaly.
---
Uz nebudem reagovat, to je debata o tom, ci je lepsi modra nebo cervena barva.
Taky zalezi na okolnostech. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » úte 23 říj, 2018 11:30 am

D píše:tondakladno:
> Vzhledem k tomu, že od Vás vím to co jsem potřeboval vědět a některé příspěvky sem již nepatří rád bych toto téma celé zrušil, ale nevím jak.
Nesouhlasím se smazáním svého příspěvku. Smazání vlákna mi přijde jako neúcta ke všem, kteří nejen tobě chtěli nezištně pomoci a obětovali svůj čas k napsání svého názoru k původnímu tématu. Asi nikdo nečekal, že poděkuješ, ale otevřeně odmítnout pomoct jiným na oplátku (schéma) a kladení dalších požadavků (mazání cizích výtvorů) považuji za neslušné až sobecké chování.


od belgarat:
Na okraj: opravdu jsem netusil, ze se "optotranzistor" realne pouziva (odbornici opravi), zatim jsem potkal jen jako "odborny pojem" u prodejcu pro "fototranzistor". Ackoliv se jedna o optoclen ("optocoupler"), tedy par LED+fototranzistor ve spolecnem pouzdre. Nechci dalsi lovit na slovicka, nejsem Jirka_US.

Mno, mne zajima zapojeni, protoze jsi neuvedl schema tak se ptam, obcas Ti, ktery zapojeni znasm mohou otazky pripadat pitome. Obrazek by byl mnohem lepsi. Odpojeny (detekovany) usek je (jak pises) trvale napajeny +5V, to mi dava smysl. No tak mne zajima jak to funguje kdyz pripojis trakcni napeti pro rozjezd soupravy. <oplatka-sarkasmu>Zajiste nerozjizdis lokomotivu tim, ze bys odizoloval drat a pripojil ke koleji, netusil jsem ze z otazky nepochopis ze se ptam na to, jak je elektricky reseno sepnuti napajeni pro rozjezd vlaku. </oplatka-sarkasmu>

Snazim se pochopit jak "to tvoje" celkove funguje. Sam jsem pouzil jine zapojeni, v nekterych pripadech slozitejsi tak se pidim po tom "jak"; mozna jsem neco prekombinoval nebo zmotal, a mozna jsi pro zmenu neco nedoresil Ty, nebo mas postup, ktery by mne ani ve snu nenapadl, coz muze byt namet pro priste. Bez schematu mi to vsak jde bidne - i bez ponekud trapneho rypani.


Jestli Tě to opravdu zajímá, mapiš mi Tvůj mail. Schéma od ruky nakreslím, naskenuji a do půl hodiny to máš. Zde končí komunikace mezi mnou a belgaradem
na str.3
Shéma jsem mu oravdu zaslal!! Takže si nejdříve přečti související příspěvky a pak dělej veřejné soudy!!!! Už jenom kvůli tvému a několika dalších příspěvků to
smažu.
Naposledy upravil tondakladno dne úte 23 říj, 2018 11:34 am, celkově upraveno 1
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: juroH0 a 11 návštevníků